Справа № 342/602/20
Провадження № 2/342/466/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2020 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.,
з участю: секретаря судового засідання Козаченко Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник-адвокат Візінський Василь Васильович, до Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник-адвокат Візінський Василь Васильович, звернувся в суд з позовом до Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, в якому просить визнати за позивачем право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 була головою колгоспного двору, у приватній власності якого був жилий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом на право особистої власності на жилий будинок від 14.10.1989.
Згідно довідки Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області № 148 від 22.05.2020, станом на 15.04.1991 в житловому господарстві, яке відносилось до колгоспного двору в АДРЕСА_1 ( бувша АДРЕСА_2 ) були зареєстровані ОСОБА_2 - голова сім`ї та ОСОБА_3 - мама.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті залишилось спадкове майно, а саме: частка житлового будинку, що знаходиться за вищевказаною адресою. Інших правовстановлюючих документів на право власності на житловий будинок у позивача немає.
ОСОБА_3 заповіту не вчиняла, спадкоємцем першої черги за законом є її дочка - ОСОБА_2 .
Згідно довідки Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області від 22.05.2020 № 185 на час смерті ОСОБА_3 разом з нею проживала і була зареєстрована дочка - ОСОБА_2 . Таким чином, проживаючи на момент смерті разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , її частку житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 успадкувала дочка - ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 , фактично прийнявши спадщину після смерті матері - ОСОБА_3 , стала власником цілого житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , однак не оформила своїх спадкових прав на вищезгадане майно.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, а саме: житловий будинок, що знаходиться за вищевказаною адресою. Інших правовстановлюючих документів на право власності на житловий будинок у позивача немає.
Згідно довідки Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області від 22.05.2020 № 148, за вказаним домогосподарством закріплено земельну ділянку площею 0,21 га.
Померла ОСОБА_2 залишила заповіт, згідно із яким, все належне їй майно заповіла ОСОБА_1 , тобто позивачу.
Позивачем було пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини. Однак, рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 25.02.2020 у справі № 342/106/20, визначено позивачу додатковий строк - два місяці з часу набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок. Проте, згідно із постанови приватного нотаріуса, позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з тим, що не визначені частки між членами бувшого колгоспного двору.
Сторони та їх представники в судове засідання не з`явилися.
Представник позивача - адвокат Візінський В.В. подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та його представника. Заявлені позовні вимоги підтримують, позовну заяву просять задовільнити.
Відповідач Тишківська сільська радаподала до суду клопотання про проведення судового засідання без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають, на даний час претензій до позивача немає.
Дії учасників справи не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, відповідно до якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Передбачених ч.2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.
Ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України (2003 р.) визначено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Копією свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок від 14 жовтня 1989 року, виданого виконавчим комітетом Городенківської районної Ради народних депутатів на підставі рішення цього ж виконкому № 141 від 09 серпня 1989 року, стверджено, що в цілому жилий будинок з приналежними до нього будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2 , дійсно належить на праві особистої власності колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_2 .
Як вбачається із довідки № 148, виданої 22.05.2020 виконавчим комітетом Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, рішенням 7 сесії 21 скликання Тишківської сільської ради від 27.12.1991 здійснено перейменування вулиці - АДРЕСА_1, а бувша - АДРЕСА_2 .
З копії технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виготовленого 14.03.2020 встановлено, що житловий будинок, господарські будівлі та споруди споруджено в 1960 роках.
Копія висновку про вартість об`єкта оцінки, складеного ФОП ОСОБА_4 стверджує, що ринкова вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 на 03.04.2020 становить 78976 грн.
Довідкою № 148, виданою 22.05.2020 виконавчим комітетом Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області стверджено, що за господарством по АДРЕСА_1 закріплено земельну ділянку загальною площею 0,21 га для будівництва, обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд.
За ст.ст. 120, 123, 563 ЦК УРСР (1963 р.) майно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності, включаючи неповнолітніх і непрацездатних; у разі смерті члена колгоспного двору спадкоємство в майні двору не відкривалось до смерті останнього члена колгоспного двору, а залишалось на праві сумісної власності в рівних частках членів двору, що в ньому проживають. Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. На витребування частки з майна колишнього колгоспного двору, що збереглося на 15 квітня 1991 року, поширюється загальний трирічний строк позовної давності.
Згідно виписки з по господарських книг № 4 (особовий рахунок № НОМЕР_5 за 1991-1995 роки) на домоволодіння в АДРЕСА_1 (бувша АДРЕСА_2 ) в житловому будинку станом на 15.04.1991 були зареєстровані та проживали разом, вели спільне господарство у колгоспному дворі: голова сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мама ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4. а /з № 29, що доводиться довідкою № 148, виданою 22.05.2020 виконавчим комітетом Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області.
Член колгоспному двору ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Тишківці Городенківського району Івано-Франківської області, відповідний актовий запис № 29 від 03.07.1991, що доводиться копією Свідоцтва про смерть (повторно) серії НОМЕР_1 , виданого 26 травня 2020 року Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ). Внаслідок її смерті відкрилася спадщина.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику в справах про спадкування , відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом тощо.
Оскільки ОСОБА_3 померла до ІНФОРМАЦІЯ_6 , застосовується Цивільний кодекс УРСР 1963 р. Згідно з ст. 524 згаданого кодексу спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Відповідно до вимог ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій. Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги
належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Згідно ст.526 ЦК УРСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини. Відповідно до ст.525 згаданого кодексу часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дочкою спадкодавця ОСОБА_3 свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 18.12.1978.
На момент смерті ОСОБА_3 разом з нею була зареєстрована та проживала в колгоспному дворі голова сім`ї, дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що доводиться довідкою № 185 від 22.05.2020, виданою виконавчим комітетом Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області.
Повідомленням Городенківської районної державної нотаріальної контори Івано-Франківської області № 595/01-16 від 04.06.2020 та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 60434802 від 04.06.2020 підтверджується, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася.
Судом встановлено, що спадкоємцем першої черги за законом спадкодавця ОСОБА_3 є її дочка ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, фактично вступила в управління спадковим майном, однак документи про спадкування не оформила.
За заповітом, посвідченим 10 січня 2017 року секретарем виконкому Тишківської сільської ради Городенківського району, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка та жителька с. Тишківці Городенківського району Івано-Франківської області, на випадок своєї смерті зробила розпорядження, яким - все своє майно рухоме і не рухоме, житловий будинок по АДРЕСА_2 та земельні ділянки призначені для ведення особистого селянського господарства, які їй надавалися в селі Тишківці, земельний пай - державні акти на право власності на земельні ділянки, і все, що їй належатиме на день смерті і на що вона за Законом матиме право, це все своє майно заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , жителю с.Чернятин Городенківського району; заповіт зареєстровано в реєстрі за № 02.
Голова колгоспного двору ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с.Тишківці Городенківського району Івано-Франківської області померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 87 років в с.Тишківці Городенківського району Івано-Франківської області, про що свідчить копія Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 11 липня 2019 року виконавчим комітетом Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області. Внаслідок її смерті відкрилася спадщина.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядуваннязаяви про прийняття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.
Судом встановлено, що спадкоємцем за заповітомпісля смерті ОСОБА_2 є ОСОБА_1 (позивач).
На день смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована одна та проживала у власному житловому будинку в АДРЕСА_1 , що стверджено довідкою № 148, виданою 22.05.2020 виконавчим комітетом Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області.
Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 25 лютого 2020 року по справі № 342/106/20 (провадження № 2/342/268/2020) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , визначено додатковий строк - два місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішення суду набрало законної сили 27.03.2020.
Із копії спадкової справи № 50/2020, наданої суду приватним нотаріусом Городенківського районного нотаріального округу Яшан Р.Р. вбачається, що спадкоємець за заповітом позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як він 13.05.2020 подав нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Копією Витягу № 60175038 про реєстрацію в Спадковому реєстрі, виданого 13.05.2020 приватним нотаріусом Яшан Р.Р., підтверджується, що до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис про реєстрацію спадкової справи № 65821323 (номер у нотаріуса 50/2020), спадкодавець - ОСОБА_2 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадкоємців, які відповідно до ч.1 ст. 1241 ЦК України, мають обов`язкову частку в спадщині ОСОБА_2 , - судом не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.Згідно з вимогами ч.1 ст. 1297 згаданого Кодексу спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
До складу спадщини ОСОБА_2 входить частина житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала спадкодавцю як колишньому члену колгоспного двору та частина даного житлового господарства, успадкована нею за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак не оформлено документи про спадкування.
Постановою приватного нотаріуса Городенківського РНО Яшан Р.Р. від 28.05.2020 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_2 . Причиною відмови нотаріуса є те, що надані ОСОБА_1 документи, які підтверджують право власності на житловий будинок, видані на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 , як голові колгоспного двору, що позбавляє можливості нотаріуса визначити її частку в житловому будинку та відповідно видати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Позивач, як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_2 фактично став власником вищезгаданого житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, користується ними. Однак, через його реєстрацію як колгоспного двору не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, - визначено ч.3 ст. 1296 ЦК України.
Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Передбачених згаданою статтею підстав неправомірності набуття позивачем права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , судом не встановлено, позов визнається відповідачем - органом місцевого самоврядування, тому суд приходить до переконання, що є підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі ст.ст. 120, 123, 525, 526, 529, 548, 549, 563 ЦК УРСР (1963 р.), ст.ст. 316, 317, 325, 328, 1216, 1217, 1220, 1222, 1223, 1233, 1268-1270, 1296-1297 ЦК України, керуючись ст.ст. 206, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, п. 3 Розділу XII "Прикінцеві положення" ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Місце проживання позивача ОСОБА_1 - АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 .
Місцезнаходження відповідача Тишківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області - вул. Незалежності, 12 с.Тишківці Городенківського району Івано-Франківської області, код 04355800.
Судове рішення складене 09.07.2020.
Суддя: Федів Л. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2020 |
Оприлюднено | 10.07.2020 |
Номер документу | 90306722 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні