ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" липня 2020 р. Справа № 924/157/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В. при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 с. Лісоводи, Городоцький район, Хмельницька область
до товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен" м. Хмельницький
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен", оформленого протоколом №13/2019 від 16.07.2019р.
Представники сторін:
від позивача: Олійник Ю.П. - адвокат
від відповідача : не з`явився
В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 с. Лісоводи, Городоцький район, Хмельницька область звернувся з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен" м. Хмельницький про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен", оформленого протоколом №13/2019 від 16.07.2019р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що рішенням відповідача оформленим протоколом загальних зборів учасників №13/2019 від 16.07.2019р., виключено позивача зі складу учасників товариства у зв`язку з невнесенням ним повністю свого вкладу протягом року з дня державної реєстрації ТОВ. Зазначає, що під час проведення загальних зборів було повністю змінено порядок денний зборів про який товариство позивача не повідомило. Крім того виключення позивача зі складу учасників товариства з підстави невнесення ним протягом року з моменту створення товариства вкладу не передбачено ні чинним законодавством ні статутом товариства.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач не скористався правом участі свого представника на судовий розгляд справи, відзиву на позов не подав; належним чином повідомлений про судове провадження, час та місце судових засідань у даній справі відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України, в чергове надіслав на адресу суду клопотання про відкладення судового розгляду справи на іншу дату у зв`язку з пандемією коронавірусу.
Згідно ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України, зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
В силу ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що сторонам, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005 р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 р. та інші).
З огляду на обставини справи, належне повідомлення відповідача про наявність судового спору, надання можливості забезпечити в повному обсязі право на захист, обов`язок дотримання принципу розумних строків вирішення спору, суд, керуючись з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Товариство з обмеженою відповідальністю Люкс-Рейзен створено відповідно до протоколу установчих зборів №1/2015 від 15.06.2015р., статутний фонд - 100000 грн., засновники товариства - ОСОБА_2 (40 % статутного капіталу на суму 40000 грн.) та ОСОБА_3 (60 % статутного капіталу на суму 60000 грн.).
Рішенням Загальних зборів ТОВ Люкс-Рейзен оформлених протоколом № 5/2015 від 28.12.2015р., вирішено в зв`язку із тим, що ОСОБА_3 відмовилась від реалізації передбаченого п. 11.1 чинної редакції статуту товариства переважного права на придбання частки, яка пропонується до відступлення (продажу) ОСОБА_2 , задовольнити та надати згоду Харкавому В. І. на відступлення (продаж) належної йому частки в статутному капіталі товариства, яка складає 25000,00 грн., що становить 25% статутного капіталу товариства, особі, яка не є учасником товариства - ОСОБА_1 . Включено ОСОБА_1 до складу учасників товариства. В результаті продажу частки власників товариства становлять: ОСОБА_3 - 60% статутного капіталу товариства на суму 60000 грн., ОСОБА_2 - 15 % статутного капіталу на суму 15000 грн., ОСОБА_1 - 25 % статутного капіталу товариства на суму 25000 грн. (п. 2 Рішення), та вирішено змінити повне найменування товариства з товариства з обмеженою відповідальністю Люкс-Рейзен на товариство з обмеженою відповідальністю КАСА Люкс-Рейзен (п. 4 Рішення).
Рішенням Загальних зборів товариства оформлених протоколом № 10/2016 від 10.08.2016р., вирішено в зв`язку із тим, що ОСОБА_3 відмовилась від реалізації передбаченого п 11.1 чинної редакції статуту товариства переважного права на придбання частки, яка пропонується до відступлення (продажу) ОСОБА_2 , задовольнити та надати згоду Харкавому В. І. на відступлення (продаж) належної йому частки в статутному капіталі товариства, яка складає 5000,00 грн., що становить 5% статутного капіталу товариства, особі, яка не є учасником товариства - ОСОБА_4 О. А. Включено Салацького О.А ОСОБА_5 до складу учасників товариства. В результаті продажу частки власників товариства становлять: ОСОБА_3 - 60% статутного капіталу товариства на суму 60000 грн., ОСОБА_2 - 10 % статутного капіталу на суму 10000 грн., ОСОБА_1 - 25 % статутного капіталу товариства на суму 25000 грн., ОСОБА_6 5000,00 грн., що становить 5% статутного капіталу товариства. (п. 2 Рішення), також внесено зміни до статуту ТОВ Люкс-Рейзен та затверджено нову редакцію статуту товариства з обмеженою відповідальністю КАСА Люкс-Рейзен . (п. 5 Рішення).
Згідно розділу 5 Статуту товариства, товариство має статутний капітал у розмірі 100 000,00 гривень (сто тисяч грн. 00 коп.), який формується за рахунок грошових вкладів Учасників п. 5.2 Статуту). Статутний капітал розподіляється на частки, відповідно вкладам Учасників, розмір яких становить: ОСОБА_2 - 10 000,00 гривень, що становить 10 % статутного капіталу Товариства; ОСОБА_3 - 60 000,00 гривень, що становить 60 % статутного капіталу Товариства, ОСОБА_1 - 25 000,00 гривень, що становить 25 % статутного капіталу Товариства, ОСОБА_7 - 5 000,00 гривень, що становить 5 % статутного капіталу Товариства. (п. п. 5.2.1 - 5.2.4 Статуту)
Статутний капітал Товариства формується за рахунок вкладів Учасників. Вкладами Учасників до статутного капіталу Товариства можуть бути: гроші, майно, цінні папери, інші речі, майнові або інші відчужувані права, що мають грошову оцінку.
Види вкладів до статутного капіталу Товариства, порядок та терміни їх внесення, а також оцінка вкладів, що повинні бути здійснені у не грошовій формі, встановлюються за рішенням Учасників, прийнятим відповідно до цього статуту. (п. 5.3. Статуту)
Порядок повідомлення про скликання зборів товариства визначено в п. 6.12 Статуту, відповідно до якого про проведення Зборів Учасників сповіщають письмово (рекомендованим листом, факсом, телеграмою або шляхом вручення повідомлення під розпис) не пізніше як за 30 днів до початку Зборів із зазначенням часу і місця їх проведення, а також порядку денного.
Виключення учасника із товариства визначено розділом 14 Статуту. Так, учасник, який систематично не виконує, неналежним чином виконує обов`язки за цим статутом або своїми діями перешкоджає досягненню мети діяльності Товариства та може бути виключений з Товариства за рішенням Зборів, якщо за це рішення проголосують Учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів Учасників Товариства. При цьому згаданий Учасник (його представник у голосуванні участі не бере. (п. 14.1 Статуту). Виключення Учасника з Товариства супроводжується наслідками передбаченими Розділом 6 цього Статуту. (п. 14.2 Статуту)
10.06.2019р. відбулись Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю КАСА Люкс-Рейзен з наступним порядком денним: 1). Обрання голови та секретаря зборів. 2). Збільшення статутного капіталу товариства на 500000,00 грн. за рахунок внесення додаткових вкладів учасників пропорційно до розміру їхніх часток. 3). Про затвердження нової редакції статуту товариства. 4). Про уповноваження на проведення державної реєстрації змін в державному реєстрі. 5), Про визначення дати та місця проведення наступних зборів.
Рішенням Загальних зборів оформлені протоколом № 12/2019 від 10.06.2019р., відповідно до якого на зборах присутні учасники товариства 4 особи, які володіють часткою в розмірі 100,0% статутного капіталу товариства.
На вказаних зборах учасників Товариства, які відбулись 10.06.2019р. за участю учасників товариства Мартинюк І.В., Харкавого В.І., Салацького О.А. та Зелінського М.С., були прийняті наступні рішення:
По-першому питанню порядку денного вирішили обрати головою Загальних зборів учасників товариства ОСОБА_7 , а секретарем Загальних зборів учасників товариства Мартинюк Інну ОСОБА_8 .
По-другому питанню порядку денного вирішили: у строк до 14.06.2019р. збільшити статутний капітал товариства на 500000,00 грн. за рахунок внесення додаткових вкладів учасників пропорційно до їх розміру їхніх часток: для ОСОБА_3 - 300000,00 грн., для ОСОБА_1 - 125000,00 грн., для ОСОБА_2 - 50000,00 грн., для ОСОБА_7 - 25000,00 грн.
По-третьому питанню порядку денного вирішили затвердити нову редакцію статуту товариства.
По-четвертому питанню порядку денного вирішили уповноважити ОСОБА_7 на вчинення від імені товариства всіх необхідних дій з метою державної реєстрації змін, проголосованих на Зборах, включаючи право подавати та отримувати від імені товариства документи, підписуватись в них.
По-п`ятому питанню порядку денного вирішили наступні збори провести о 11 год. 00 хв. 16.07.2019р. з порядком денним: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів товариства. 2. Затвердження результатів збільшення статутного капіталу товариства на 500000 грн. за рахунок внесення додаткових вкладів учасників пропорційно до розміру їхніх часток. 3. Уповноважити на проведення державної реєстрації змін в державному реєстрі .
16.07.2019р. відбулись Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю КАСА Люкс-Рейзен з наступним порядком денним: 1). Про виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення вкладу. 2). Про зменшення статутного капіталу товариства. 3). Про визначення часток учасників у статутному капіталі товариства. 4). Про уповноваження особи на подання документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про товариство, що містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Рішенням Загальних зборів оформлені протоколом № 13/2019 від 16.07.2019р., відповідно до якого на зборах присутні учасники товариства 3 особи, які володіють часткою в розмірі 75,0% статутного капіталу товариства.
На вказаних зборах учасників Товариства, які відбулись 16.07.2019р. за участю учасників товариства Мартинюк І.В., Харкавого В.І., Салацького О.А., були прийняті наступні рішення:
По-першому питанню порядку денного вирішили: виключити учасника товариства ОСОБА_1 , у зв`язку з невнесенням ним повністю свого вкладу протягом року з дня державної реєстрації товариства.
По-другому питанню порядку денного вирішили: зменшити статутний капітал товариства на 25000,00 грн. з „100000,00 грн.» до 75000,00 грн.» .
По-третьому питанню порядку денного вирішили: у зв`язку із зменшенням статутного капіталу товариства вартість та розмір часток учасників у статутному капіталі товариства з наступними:
учасник товариства ОСОБА_3 , володіє часткою в статутному капіталі товариства вартістю 60000,00 грн., що становить 80% статутного капіталу товариства;
учасник товариства ОСОБА_2 , володіє часткою в статутному капіталі товариства вартістю 10000,00 грн., що становить 13,3% статутного капіталу товариства;
учасник товариства ОСОБА_7 , володіє часткою в статутному капіталі товариства вартістю 5000,00 грн., що становить 7,7% статутного капіталу товариства.
По-четвертому питанню порядку денного вирішили: уповноважити ОСОБА_9 подати документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про товариство з обмеженою відповідальністю КАСА Люкс-Рейзен , що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ КАСА Люкс-Рейзен станом на 30.10.2019р. в переліку засновників ТОВ КАСА Люкс-Рейзен значився ОСОБА_1 з розміром внеску в статутний фонд 25000грн., в даних про розмір статутного капіталу та про дату закінчення його формування зазначено 100000 грн. 15.06.2016р.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ КАСА Люкс-Рейзен станом на 02.12.2019р. в переліку засновників ТОВ КАСА Люкс-Рейзен Зелінський ОСОБА_10 не значиться з розміром внеску в статутний фонд 25000грн., в даних про розмір статутного капіталу та про дату закінчення його формування зазначено 75000 грн. 15.06.2016р.
ОСОБА_1 внесено внесок до статутного фонду ТОВ КАСА Люкс-Рейзен у розмірі 125000грн., що підтверджується квитанцією ПриватБанку від 02.07.2019р.
05.07.2019р. позивач звернувся до ТОВ КАСА "Люкс-Рейзен" із заявою про отримання інформації, зокрема про надання для ознайомлення з документами товариства, а саме: діючим статутом ТОВ КАСА Люкс-Рейзен , балансом ТОВ КАСА Люкс-Рейзен за 2016 - першу половину 2019 року; звітом про фінансово-господарську діяльність ТОВ КАСА Люкс-Рейзен за 2016 - 2019 роки; протоколами загальних зборів учасників ТОВ КАСА Люкс-Рейзен за період 2016 - 2019 роки; наказами та розпорядженнями директора ТОВ КАСА Люкс-Рейзен за період 2016 -2019 роки; діючим контрактом укладеним між товариством та директором; оперативними фінансовими планами товариства за місячні періоди 2016-2019 років; усі господарські договори (контракти), додаткові угоди, меморандуми, укладені товариством за 2016 - 2019 роки.
19.08.2019р. позивач звернувся до відповідача із претензією про ненадання інформації щодо надання інформації, яка останнім залишена без відповіді та задоволення.
Рішенням Загальних зборів товариства оформлених протоколом №14/2019 від 20.08.2019р., вирішено затвердити результати внесення додаткових вкладів учасників товариства пропорційно до розміру їхніх часток, а саме: ОСОБА_3 - 360000,00 грн., ОСОБА_1 - 150000,00 грн., ОСОБА_2 - 60000,00 грн. та ОСОБА_7 30000,00 грн. (п. 2 Рішення), затверджено розміри часток учасників товариства та їх номінальну вартість з урахуванням фактично внесених ними додаткових вкладів, а саме: ОСОБА_3 - 360000,00 грн. - 60% статутного капіталу, ОСОБА_1 - 150000,00 грн. - 25% статутного капіталу, ОСОБА_2 - 60000,00 грн. - 10% статутного капіталу та ОСОБА_7 30000,00 грн. - 5% статутного капіталу. (п. 3 Рішення), затверджено збільшення розміру статутного капіталу товариства та встановлено, що його розмір станом на день проведення зборів складає 600000,00 грн. (п. 4 Рішення), вирішено інформацію ОСОБА_1 взяти до відома та в разі згоди на реалізацію свого переважного права придбання відчужуваної ним частки у статутному капіталі товариства повідомити його про це письмово відповідно до вимог закону. (п. 5 Рішення), вирішено зміни до Статуту товариства, запропоновані учасником ОСОБА_1 до уваги не брати. Затвердити нову редакцію статуту товариства в редакції, запропонованій і затвердженій на зборах 10.06.2019р. (п. 6 Рішення).
16.09.2019р. позивач звернувся до відповідача із претензією про невиконання дій щодо реєстрації у ЄДРПОУ змін у статутному капіталі товариства та часток учасників товариства.
У відповіді на даний лист (вих.№18.09/19 від 18.09.2019р.) відповідач повідомив, що обов`язок надсилання запитуваних документів позивачу не передбачений ні статутом товариства, ні Законом України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю . Поряд із цим вказав на можливість ознайомитись із документами у години роботи керівництва товариства: 9:00 - 18:00 з понеділка по п`ятницю.
04.10.2019р. позивач повторно звернувся до відповідача із повідомлення про намір ознайомитись із інформацією про діяльність товариства 11.10.2019р. у офісі товариства.
11.10.2019р. ОСОБА_1 та його представником ОСОБА_11 складено акт про не допуск до проведення ознайомлення з інформацією про діяльність товариства.
Позивач вважаючи, що такими діями товариство порушило його права як учасника товариства звернувся з позовом до суду в якому просить визнати недійсним рішення загальних зборів ТОВ КАСА Люкс-Рейзен оформлені протоколом № 13/2019 від 16.07.2019р.
Дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності судом враховується наступне .
1. За приписами ч. ч. 1, 3 ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Права учасників товариства визначені у ст. 116 Цивільного кодексу України, ст. 10 Закону України Про господарські товариства , ст. 5 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю .
Відповідно до ст. 29 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , загальні збори учасників є вищим органом товариства. Кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників. Кожен учасник товариства на загальних зборах учасників має кількість голосів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі товариства, якщо інше не передбачено статутом.
Частиною 1 ст. 98 Цивільного кодексу України передбачено, що загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.
Відповідно до статті 30 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства. Питання, передбачені частиною другою цієї статті, та інші питання, віднесені законом до компетенції вищого органу товариства, не можуть бути віднесені до компетенції інших органів товариства, якщо інше не випливає з цього Закону. До виключної компетенції загальних зборів учасників статутом товариства також може бути віднесено вирішення інших питань.
Рішення загальних зборів учасників є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. У зв`язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників господарського товариства можуть бути порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення учасника товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів учасника товариства рішенням загальних зборів.
Порядок скликання загальних зборів учасників товариства визначений у ст. 32 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю . Так, згідно з ч.ч.1-5 цього Закону загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Статутом товариства може бути визначений інший орган, уповноважений на скликання загальних зборів учасників. Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін.
Згідно з п. 6.12 Статуту товариства у редакції, затвердженого загальними зборами 10.08.2016р., про проведення зборів учасників сповіщають письмово (рекомендованим листом, факсом, телеграмою або шляхом вручення повідомлення під розпис) не пізніше як за 30 днів до початку зборів із зазначенням часу і місця їх проведення, а також порядку денного.
Всупереч зазначеним нормам закону та статуту відповідачем повідомлення про загальні збори учасників 16.07.2019р. із зазначенням дати, часу, місця проведення, порядку денного позивачу не направлялося.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням загальних зборів ТОВ КАСА Люкс-Рейзен , оформленого протоколом загальних зборів учасників №12/2019 від 10.06.2019р., було вирішено наступні збори провести 16.07.2019р. з порядком денним : 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів відповідача. 2. Затвердження результатів збільшення статутного капіталу товариства на 500000грн. за рахунок внесення додаткових вкладів учасників пропорційно до розміру їхніх часток. 3. Уповноважити на проведення державної реєстрації змін в державному реєстрі .
Згідно протоколу зборів від 16.07.2019р., відповідачем повністю змінено порядок денний: 1. Про виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення вкладу. 2). Про зменшення статутного капіталу товариства. 3). Про визначення часток учасників у статутному капіталі товариства. 4). Про уповноваження особи на подання документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про товариство, що містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 24.10.2008 р. Про практику розгляду судами корпоративних спорів безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч. 4 ст. 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40,45 Закону про господарські товариства).
Своєчасне і належне повідомлення учасника товариства про скликання загальних зборів є важливим для формування волі при прийнятті рішень загальними зборами, аби кожен з учасників міг належним чином підготуватися і сформувати своє бачення щодо питань, які розглядаються на зборах, та повноцінно взяти участь у їх обговоренні. Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника товариства та з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори, а також щодо відповідності питань порядку денного зборів питанням порядку денного, які перелічені в отриманому учасником запрошенні на загальні збори учасників товариства. Аналогічна правова позиція у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019р. у справі № 923/876/16.
Як судом зазначалось, безумовними підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства; прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання учасникам відповідної інформації.
Судом встановлено, що позивач долучив до матеріалів справи рішення загальних зборів товариства № 12/2019 від 10.06.2019р., яким було вирішено наступні збори провести 16.07.2019р. з порядком денним : 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів відповідача. 2. Затвердження результатів збільшення статутного капіталу товариства на 500000грн. за рахунок внесення додаткових вкладів учасників пропорційно до розміру їхніх часток. 3. Уповноважити на проведення державної реєстрації змін в державному реєстрі .
Згідно протоколу зборів від 16.07.2019р., відповідачем повністю змінено порядок денний: 1. Про виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення вкладу. 2). Про зменшення статутного капіталу товариства. 3). Про визначення часток учасників у статутному капіталі товариства. 4). Про уповноваження особи на подання документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про товариство, що містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно, питання які були внесені до порядку денного зборів 16.07.2019р., не відображені в рішенні загальних зборів товариства №12/2019 від 10.06.2019р., інших доказів, які б свідчили про обізнаність позивача з порядком денним зборів, які відбулись 10.06.2019р. в матеріали справи сторонами не надано
Неповідомлення учасника товариства про прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства, є безумовною підставою для визнання недійсними таких рішень загальних зборів.
2. Згідно з ч. 3 ст. 100 Цивільного кодексу України, учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених законом, може бути виключений з товариства.
Згідно з ч. 1 ст.64 Закону України Про господарські товариства , учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов`язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
Відповідно до положень Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , такими випадками і підставами визначено невнесення учасником вкладу (ч. 2 ст. 15), а також смерть учасника, якщо його спадкоємці не звернулися до ТОВ/ТДВ із заявою про вступ (ч. 2 ст. 23).
Рішенням Загальних зборів учасників ТОВ КАСА Люкс-Рейзен оформлених протоколом № 13/2019 від 16.07.2019р., вирішено виключити позивача у зв`язку з невнесенням ним повністю свого вкладу протягом року з дня державної реєстрації товариства.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , кожен учасник товариства повинен повністю внести свій вклад протягом шести місяців з дати державної реєстрації товариства, якщо інше не передбачено статутом.
Згідно з ч. ч. 1-2 ст.15 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , якщо учасник прострочив внесення вкладу чи його частини, виконавчий орган товариства має надіслати йому письмове попередження про прострочення. Попередження має містити інформацію про невнесений своєчасно вклад чи його частину та додатковий строк, наданий для погашення заборгованості. Додатковий строк, наданий для погашення заборгованості, встановлюється виконавчим органом товариства чи статутом товариства, але не може перевищувати ЗО днів. Якщо учасник товариства не вніс вклад для погашення заборгованості протягом наданого додаткового строку, виконавчий орган товариства має скликати загальні збори учасників, які можуть прийняти одне з таких рішень: 1) про виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення вкладу: 2) про зменшення статутного капіталу товариства на розмір неоплаченої частини частки учасника товариства; 3) про перерозподіл неоплаченої частки (частини частки) між іншими учасниками товариства без зміни розміру статутного капіталу товариства та сплату такої заборгованості відповідними учасниками; 4) про ліквідацію товариства.
Як вбачається з оспорюваного рішення загальних зборів товариства оформленого протоколом №13/2019 від 16.07.2019р., ОСОБА_1 виключено з товариства у зв`язку з невнесенням ним повністю свого вкладу протягом року з дня державної реєстрації, а не невнесення протягом шести місяців з дати державної реєстрації товариства як передбачено вищезазначеною нормою закону.
При цьому статутом товариства не передбачено можливості виключення учасника із товариства у зв`язку з невнесенням свого вкладу, так і не передбачено конкретного строку внесення учасником свого вкладу.
Як стверджує позивач, відповідачем не направлялося попередження з інформацією про невнесений своєчасно вклад та не встановлювався додатковий строк для погашення заборгованості.
Позивач не був засновником товариства, а став його учасником через 6 місяців після створення товариства, що підтверджується протоколу загальних зборів учасників товариства № 5/2015 від 28.12.2015р., згідно якого задоволено та надано згоду учаснику товариства ОСОБА_2 на відступлення (продаж) позивачу належної йому частки в статутному капіталі ТОВ, яка складала 25000 грн., що становить 25 % статутного капіталу ТОВ.
Відповідно обов`язок внесення внеску до статутного капіталу відповідача був саме у ОСОБА_12 , а не у ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, у ОСОБА_1 зобов`язальні відносини виникли не з ТОВ КАСА „Люкс-Рейзен» , а виключно з ОСОБА_12 , який претензій при відступленні (продажу) частки ОСОБА_1 не мав і не має.
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ КАСА Люкс-Рейзен станом на 30.10.2019р даних про розмір статутного капіталу ТОВ та про дату закінчення його формування зазначено 100000 грн. 15.06.2016р., тобто зазначено, що через рік після створення ТОВ (15.06.2015р.) закінчено формування статутного капіталу.
Зазначене також підтверджується тим, що у товаристві відбулося прийняття до складу учасників двох осіб - позивача і ОСОБА_7 шляхом відступлення (продажу) їм частин своєї частки ОСОБА_13 , а це могло відбутися після її сплати відчужувачем, що передбачено чинною на час відступлення нормою ч.4 ст.53 Закону України Про господарські товариства , згідно з якою частка учасника ТОВ може бути відчужена до повної її сплати лише в тій частині, в якій її уже сплачено.
02.07.2019 року позивачем внесено до статутного капіталу товариства частку, що підтверджується квитанцією Приватбанку на суму 125000 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що і підстава виключення ОСОБА_1 з учасників товариства з формулюванням: у зв`язку з невнесенням ним повністю свого вкладу протягом року з дня державної реєстрації товариства є неправомірною.
Враховуючи вищенаведене, рішення загальних зборів учасників ТОВ КАСА Люкс-Рейзен , що оформлене протоколом № 13/2019 від 16.07.2019р. підлягає визнанню недійсним.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Також позивач просив суд стягнути з відповідача 18000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно з вимогами ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
За приписами ст. 124 Господарського процесуального кодексу України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Згідно ч. 1-4 ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співрозмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Позивачем додано копію Договору про надання правової допомоги від 02.12.2019р., додаток № 2 від 22.01.2020р. до договору про надання правничої допомоги, акт від 21.02.2020р. про виконання додатку № 2 до договору про надання правової допомоги, квитанцію від 07.02.2020р. про сплату 5000,00 грн. за правову допомогу, додаток № 3 від 20.03.2020р. до договору про надання правничої допомоги, акт від 11.06.2020р. про виконання додатку № 3 до договору про надання правової допомоги, квитанцію від 11.06.2020р. про сплату 13000,00 грн. за правову допомогу, ордер серія ХМ №020880 від 06.06.2019р., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 09.06.2018о. серія ХМ №000153.
Слід зазначити, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited проти України", заява N 19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Суд вважає, що заявлені позивачем до стягнення витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 18000,00 грн. є співмірними, враховуючи обсяг наданих послуг та предмет позову, аналізуючи в сукупності наведені вище обставини, подані докази, суд дійшов висновку про наявність підстав стягнути з відповідача суми витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 18000,00 грн.
Керуючись ст.ст.2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 с. Лісоводи, Городоцький район, Хмельницька область до товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен" м. Хмельницький про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен", оформленого протоколом №13/2019 від 16.07.2019р. задовольнити.
Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен", оформлене протоколом №13/2019 від 16.07.2019р.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю КАСА "Люкс-Рейзен" (м. Хмельницький, вул. Шевченка,64, оф.9, код 39841452) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) - 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) витрат по оплаті судового збору та 18000,00 грн. (вісімнадцять тисяч гривень 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням ч. 4 Розділу Х "Прикінцеві положення".
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Повний текст рішення складено 10.07.2020р.
Суддя С.В. Гладій
Віддруковано 3 прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу (32046 , Хмельницька область, Городоцький район, с. Лісоводи, вул. Баляна, 21) (реком. з повід.),
3 - відповідачу (29000 , м. Хмельницький, вул. Шевченка,64, оф.9)(реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2020 |
Оприлюднено | 10.07.2020 |
Номер документу | 90309194 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні