Рішення
від 03.07.2020 по справі 587/1002/20
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/1002/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2020 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Токаревої В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в прядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , яка склала заповіт на її користь. Після смерті матері та батька вона фактично прийняла спадщину. За життя матері було надано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,61 га ріллі на території Косівщинської сільської ради Сумського району. Процедура приватизації була розпочата, але не завершена в зв`язку зі смертю матері. Посилаючись на ці обставини, позивач просила визнати за нею право на завершення приватизації та оформлення права власності на земельну ділянку, в порядку спадкування після смерті матері.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява з проханням слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області для розгляду справи до суду не з`явився по невідомій суду причині, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Косівщина Сумського району Сумської області померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (арк.с.7).

Після її смерті відкрилась спадщина на належне померлій майно.

За життя ОСОБА_2 розпорядженням голови Сумської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2002 року № 435, як працівнику соціальної сфери на селі, було надано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,61 га ріллі для ведення особистого селянського господарства на території Косівщинської сільської радиСумського району Сумської області (арк.с.13).

З даного розпорядження вбачається, що воно було прийнято в тому числі на підставі заяв громадян, тобто мати позивача за життя висловила своє волевиявлення шляхом подачі відповідної заяви про приватизацію земельної ділянки, проте за життя не встигла завершити приватизацію та оформити своє право власності на вказану земельну ділянку.

29 листопада 1995 року ОСОБА_2 уклала заповіт на все належне їй майно на користь доньки ОСОБА_1 (арк.с.8).

Спадкоємицею після померлої є її донька ОСОБА_1 - позивач по справі, спадщину прийняла фактично шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном та шляхом звернення до Сумської райдержнотконтори з відповідною заявою, де отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на частину спадкового майна (арк.с.21).

Згідно довідки Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області № 45 від 11 червня 2018 року ОСОБА_2 на день смерті була постійно зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 разом з чоловіком ОСОБА_3 .. Спадщину після смерті гр. ОСОБА_2 прийняли: її чоловік ОСОБА_3 та донька ОСОБА_1 : вони поховали померлу, розпорядилися її речами, зберігали документи. Гр. ОСОБА_3 проживав у спадковому будинку, користувався земельною ділянкою. Гр. ОСОБА_3 спадщину фактично прийняв, але юридично не оформив та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заповіт від імені ОСОБА_2 посвідчений в виконкомі Косівщинської сільської ради 29.11.1995 року реєстр № 254 року не змінювався та не відмінявся.

Гр. ОСОБА_3 на день смерті був постійно зареєстрований та проживав один в АДРЕСА_1 . Спідщину після ОСОБА_3 прийняла його донька ОСОБА_1 : вона поховала померлого, розпорядилася його речами, зберігала документи. Заповіт від імені гр. ОСОБА_3 в виконкомі Косівщинської сільської ради не посвідчувався, не змінювався та не відмінявся (арк.с.12).

Відповідно до ст. 549 Цивільного Кодексу Української РСР в редакції 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Разом з цим, відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, винесеної Сумською райдержнотконторою, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку - Державного акту на право власності на земельну ділянку, який підтверджував би право власності спадкодавця ОСОБА_2 на зазначену вище земельну ділянку, необхідний для вчинення нотаріальної дії (арк.с.14).

20 грудня 1991 року позивач уклала шлюб з гр. ОСОБА_4 і змінила прізвище на ОСОБА_5 (арк.с.11).

Процедура приватизації була розпочата, але не завершена в зв`язку зі смертю матері позивача.

Згідно до ст. 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки у разі приватизації земельних ділянок, що раніше надані їм у користування.

Відповідно до Перехідних положень ЗК України встановлено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів про право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування /зі збереженням її цільового призначення/ при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.03.2019 року у справі № 350/67/15-ц сформувала правову позицію, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту на право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Оскільки право приватної власності на землю не оформлене за життя спадкодавцем ОСОБА_2 , позивач позбавлена можливості переоформити спадщину після померлої матері.

За наведених обставин судом встановлено, що померлій ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка загальною площею 0,61 га, розташована на території Косівщинської сільської ради Сумського району, тому позивач має право на завершення процедури приватизації земельної ділянки і воно підлягає спадкуванню нею, як єдиним спадкоємцем.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 263, 264,265 ЦПК України, ст. 392, 1220, 1268, 1241 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , мешканкою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , право на завершення приватизації та оформлення права власності на земельну ділянку площею 0,61 га ріллі для ведення особистого селянського господарства на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області, згідно розпорядження голови Сумської районної державної адміністрації від 22.10.2002 року № 435, в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.07.2020
Оприлюднено13.07.2020
Номер документу90322970
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —587/1002/20

Рішення від 03.07.2020

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 09.06.2020

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 18.05.2020

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні