Справа № 758/16188/19
Категорія 12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2020 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Товченко К.М., заявника ОСОБА_1 , представника заявника ОСОБА_2 , розглянувши цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Грузьківська сіська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
У С Т А Н О В И В:
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 (надалі за текстом - заявник) звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити факт постійного проживання зі своєю матір`ю ОСОБА_3 на момент її смерті.
В обґрунтування своєї заяви заявник зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір, після смерті якої відкрилася спадщина. Оскільки заявник до смерті матері проживав разом з нею і від спадщини не відмовлявся, він вважав, що спадщина ним прийнята і він зможе її оформити у будь-який час. 06.12.2019 року заявник звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак, йому було відмовлено, оскільки він не був зареєстрований за адресою проживання своєї матері. Заявник просить встановити факт спільного проживання разом зі своєю матір`ю на момент її смерті, оскільки це дозволить йому реалізувати право на спадщину.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 20.12.2019 року відкрито провадження у цивільній справі.
Заявник у судовому засіданні підтримав свої вимоги, викладені у заяві, та просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, причину неявки не повідомив, повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини і відповідні їм правовідносини.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України встановлено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Відповідно до п. 5 ч. 2 вказаної статті суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з абз. 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Заявник надав свідоцтво про народження НОМЕР_1 , відповідно до якого його матір`ю є ОСОБА_3 (а.с. 5).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Грузьківською сільською радою Кіровоградського району Кіровоградської області, актовий запис № 21 (а.с. 4).
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Грузьківської сільської ради, ОСОБА_3 на день смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) проживала за адресою: АДРЕСА_1 , і з нею разом постійно проживав її син ОСОБА_1 (а.с. 6).
06.12.2019 року приватний нотаріус Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Томаз Вікторія Ігорівна відмовила заявнику у видачі свідоцтва про спадщину, у зв`язку з тим, що із наданих документів нотаріус не може встановити факт прийняття спадщини заявником, оскільки він зареєстрований за іншою адресою, ніж та, за якою проживала його померла матір (а.с. 8).
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , пояснила, що є донькою заявника, а померла ОСОБА_3 була її бабусею. У 2001 році бабуся почала хворіти і потребувати догляду, батько переїхав до неї, доглядав її до самої смерті. Приблизно через рік після смерті бабусі батько повернувся до Києва. Інших спадкоємців, крім батька, у бабусі не було.
Допитана у судовому засіданні ОСОБА_5 пояснила, що є дружиною заявника, і була невісткою померлої ОСОБА_3 . Своїми показаннями ОСОБА_5 підтвердила факт хвороби свекрухи, а також необхідність її догляду, а також те, що чоловік у 2001 році переїхав до своєї матері для того, щоб її доглядати і повернувся до Києва через рік після її смерті. Також повідомила, що інших спадкоємців, крім заявника, немає.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що заявник дійсно проживав зі своєю матір`ю на момент її смерті.
Вимоги заявника щодо встановлення вказаних фактів підлягають задоволенню, оскільки їх невстановлення позбавляє заявника належним чином реалізувати своє право на спадщину, що відкрилася після смерті матері.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Відтак, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на заявника.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 19, 81, 82, 89, 141, 258, 259, 263-265, 273, 294, 315, 319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Грузьківська сіська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити;
Встановити, що ОСОБА_1 , постійно проживав разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час її смерті;
Судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок покласти на ОСОБА_1 ;
Найменування сторін:
заявник - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 );
заінтересована особа - Грузьківська сільська рада (місцезнаходження: 27632, Кіровоградська обл., Кропивницький район, с. Грузьке, пров. Парковий, б. 2, код ЄДРПОУ 04365201);
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано;
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Гребенюк
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2020 |
Оприлюднено | 14.07.2020 |
Номер документу | 90332920 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Гребенюк В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні