Рішення
від 08.07.2020 по справі 913/123/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

08 липня 2020 року Справа № 913/123/20

Провадження №1/913/123/20

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА СХІД", м.Старобільськ Луганської області

до відповідача Дочірнього підприємства "СЄВЄРОДОНЕЦЬКА АВТОБАЗА" Публічного акціонерного товариства "ЛУГАНСЬКБУДТРАНС" , м. Сєвєродонецьк Луганської області

про стягнення 17289 грн 07 коп.

Суддя Зюбанова Н.М.

Секретар судового засідання, проведеного в режимі відеоконференції з Луганським апеляційним судом, - Медуниця Р.І.

За участю представників сторін:

від позивача - не прибув ;

від відповідача - Гуленко С.О., в.о.директора, наказ від 24.06.2020;

Суть спору: про стягнення 14371 грн 75 коп. боргу, 84 грн 58 коп . 3% річних, 729 грн 19 коп. пені та 2 грн 22 коп . інфляційних втрат за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг згідно заяви-приєднання від 29.12.2018.

Справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та проведенням судового засідання за клопотанням позивача, що передбачено ст. 252 ГПК України.

Як відомо, на цей час в Україні тривають карантинні заходи, запроваджені постановою КМ України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" та встановлено карантин з 12.03.2020 до 31.07.2020 на усій території України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020, який набрав чинності 02.04.2020, розділ X ГПК України "Прикінцеві положення" доповнено п. 4, який передбачає, що строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Після відкриття провадження суд призначив розгляд справи по суті на 07.04.2020, тобто час, коли було запроваджено карантинні заходи, у зв`язку з чим розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням позивача.

Проте, у судових засіданнях, проведених у режимі відеоконференції, приймали участь представники обох сторін, які надали необхідні пояснення для розгляду справи, тому у засіданні 08.07.2020 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до ч. 1 ст. 240 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника відповідача, суд встановив, що спір між сторонами виник з наступних причин.

Так, з 01.01.2019 постачальник за регульованим тарифом ТОВ "Луганське енергетичне об`єднання" припинив свою діяльність, тому 29.12.2018 відповідачем - Дочірнім підприємством "Сєвєродонецька автобаза" ПАТ "Луганськбудтранс", як споживачем, було підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (арк. справи 17), яким виступив ТОВ "Енера Схід" (позивач).

Згідно умов наданого позивачем типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг такий договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднанням, яка є додатком 1 до цього типового договору.

В пункті 1.2 договору передбачено, що умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затв. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, які набрали чинності 19.04.2018.

Зокрема, відповідно до п. 4.13 Правил роздрібного ринку електричної енергії для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що у листопаді 2019 року він поставив відповідачу електроенергію обсягом 5881 кВт на загальну суму 18140 грн 10 коп. та у грудні - 352 кВт на суму 1085 грн 75 коп., тоді як відповідач сплатив 4854 грн. 10 коп., тому утворилась заборгованість у сумі 14371 грн 75 коп.

Таким чином, позивач заявив до стягнення борг за активну електроенергію за два місяці - листопад та грудень 2019 року та оформив наступні документи на його сплату: рахунок-фактуру № 37-СД/124710/1 від 30.11.2019 року на суму 13286,00 грн. (арк. справи 106) та рахунок-фактуру № 37-СД/143418/1 від 31.12 .2019 року на суму 1085,75 грн. (арк. справи 107), які вручив представнику відповідача 12.02.2020 разом з претензією № 10 від 11.02.2020.

Відповідно до умов комерційної пропозиції строк оплати становить 5 робочих днів від дати отримання рахунку за спожиту електричну енергію.

У зв`язку з порушенням грошових зобов`язань також нараховані вимоги на підставі ст. 625 ЦК України у вигляді 3% річних в сумі 84 грн 58 коп. та 2 грн 22 коп. інфляційних втрат, а також 729 грн 19 коп. пені.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує з посиланням на те, що він не споживав електроенергію у кількості 5881 кВт, яку нарахував позивач, який не врахував факти підключення субспоживачів нижче вузла обліку Сєвєродонецької автобази.

У запереченнях на відзив позивач посилається на те, що нарахування за рахунками проводяться на підставі даних, які надаються оператором системи розподілу - ТОВ "Луганське енергетичне об`єднання", згідно яких на підставі звітів споживачів визначається кількість спожитої електроенергії.

Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у сукупності, суд дійшов висновку про неповну обґрунтованість позову та відмову в частині додаткових вимог з огляду на наступне.

Так, правове регулювання правовідносин сторін здійснюється Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), а також відповідними положеннями Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Положення ч. 1 ст. 634 ЦК України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до п. 1.2.8. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.

Пунктом 3.1.7. ПРРЕЕ встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Таким чином, як було вказано вище, позивач та відповідач є сторонами публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, до якого приєднався споживач - Дочірнє підприємство "Сєвєродонецька автобаза" ПАТ "Луганськбудтранс".

За цим договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1.); датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п. 3.4.); споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до механізму методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору (п. 5.1.); спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника (п. 5.2.); ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п.5.7.); розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8.); оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 (п`яти) робочих днів від дати споживачем цього рахунка, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору тощо (п. 5.10.); у разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції (п. 5.11.); споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору (п. 6.2.); за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (п. 9.1.); додатками до цього договору є заява-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційна пропозиція (п. 13.1.).

Згідно комерційної пропозиції, договір діє до 31.12.2020 року.

03.07.2020 позивач надав до матеріалів справи додаткові пояснення в обґрунтування розрахунку кількості поставленої відповідачу електроенергії, зі змісту яких вбачається, що вихідними даними для цього у розмірі 5881 кВт електроенергії за листопад 2019 року та 352 кВт у грудні 2019 року є показники приладу обліку, вказані споживачем у звітах за ці спірні періоди (арк. справи 108) за підписом директора підприємства, наданих оператору системи розподілу.

Зокрема, звіти надаються на виконання умов типового Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та Додатку № 4 до нього "Порядок розрахунків". Оператором системи розподілу виступає ТОВ "Луганське енергетичне об`єднання".

Виходячи з поточних показників активної електроенергії, наданих споживачем у звітах - 25557,99 кВт та 25969,99 кВт відповідно за листопад та грудень 2019 року та скоригованих показників за повні місяці 29316 кВт та 22968 кВт, позивач оформив рахунки на сплату боргу.

Як свідчать розрахунки, наведені у таблиці оператором розподілу електроенергії, з загальної кількості кВт, відображених на основному лічильнику відповідача, як основного споживача, віднімаються показники лічильників та втрати споживачів.

Застосування у розрахунку коефіцієнту трансформації у розмірі 60 обгрунтоване відповідними характеристиками обладнання відповідача, що відображено в акті № 076174 технічної перевірки/заміни засобів обліку електричної енергії до 1000 В/пломбування від 09.12.2019, доданого до справи, який підписаний споживачем (арк. справи 26).

Викладені відповідачем у відзиві заперечення суд відхиляє з тих підстав, що 09.12.2019 відбулось відключення ДП "Сєвєродонецька автобаза" від постачання електроенергії, про що складено акт № 076174, саме тому кількість Квт у листопаді і грудні значно відрізняється.

Посилання відповідача на покладання на нього, нібито, витрат субспоживачів спростовуються також наданим позивачем розрахунком, який свідчить про "зняття" з показників основного лічильника витрат, понесених при постачанні електроенергії до кожного з шести субспоживачів.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно із ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Пунктом 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За таких обставин позов в частині стягнення боргу за активну електроенергію в сумі 14371 грн 75 коп. є обґрунтованим та судом задовольняється.

Решта додаткових вимог у вигляді 84 грн 58 коп. 3% річних, 729 грн 19 коп. пені та 2 грн 22 коп. інфляційних втрат судом визнаються такими, що не відповідають умовам договору та фактичним обставинам справи.

Так, ці вимоги розраховані за несвоєчасну сплату боргу за період до 19.02.2020, у той час, як рахунки-фактури № 37-СД/124710/1 та № 37-СД/143418/1 12.02.2020 на сплату боргу були вручені директору ДП "Сєвєродонецька автобаза" разом з претензією 12.02.2020. Таким чином, строки оплати цих документів настали через 5 робочих днів - 20.02.2020 з урахуванням ст. 253 ЦК України про початок строку з наступного дня. Тому у задоволенні позову на суму 815 грн 99 коп. слід відмовити.

Витрати по судовому збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог у відповідності до ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232-233, 236-241, 252 ГПК України, суд

в и р і ш и в :

1. Позов ТОВ "ЕНЕРА СХІД", м.Старобільськ Луганської області до Дочірнього підприємства "СЄВЄРОДОНЕЦЬКА АВТОБАЗА" ПАТ "ЛУГАНСЬКБУДТРАНС", м. Сєвєродонецьк Луганської області про стягнення 17289 грн 07 коп. задовольнити частково.

2 . Стягнути з Дочірнього підприємства "СЄВЄРОДОНЕЦЬКА АВТОБАЗА" ПАТ "ЛУГАНСЬКБУДТРАНС", м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Заводська, б. 37, ідент. код 01236199 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Схід, м. Старобільськ Луганської області, пл. Базарна, б. 32а, ідент. код 42010964 - 14371 грн 75 коп. боргу та 1747 грн 31 коп. судового збору, видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. У задоволенні решти позову відмовити.

У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно зі ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного рішення - 13.07.2020.

Суддя Н.М.Зюбанова

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення08.07.2020
Оприлюднено14.07.2020
Номер документу90348804
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/123/20

Рішення від 08.07.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 03.07.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 25.06.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 22.06.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 27.05.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 06.05.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 07.04.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 06.03.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні