Справа № 587/910/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2020 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А. за участю секретаря судового засідання Токаревої В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Біловодської сільської ради Сумського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно - земельну ділянку площею 5,55 га, яка належали останньому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку. Спадкоємцем після померлого є позивач. Оформити свої спадкові права він позбавлений можливості, оскільки у свідоцтві про його народження прізвище батька російською мовою вказано ОСОБА_3 , а згідно свідоцтва про смерть він ОСОБА_2 . Посилаючись на ці обставини просив встановити факт родинних відносин та визнати за ним право власності на вказану земельну ділянку, яка належала померлому батьку ОСОБА_2 ..
Представник позивача в судове засідання не з`явився, в письмовій заяві позов підтримав повністю, просив слухати справу без їх участі.
Представник відповідача Біловодськоїсільської ради Сумського району Сумської області для розгляду справи до суду не з`явився по невідомій суду причині, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, - і не оспорюється сторонами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Веселівка Сумського району Сумської області помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.6).
Після його смерті відкрилась спадщина на належне померлому майно, зокрема на земельну ділянку площею 6,66 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Біловодськоїсільської ради Сумського району Сумської області.
28 липня 2003 року Сумською РДА на ім`я ОСОБА_2 був виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серії СМ № 032154 на земельну ділянку площею 5,66 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Біловодськоїсільської ради Сумського району (а.с.8).
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 мав право на земельну ділянку і на законних підставах володів спірною земельною ділянкою.
За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив.
Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги після померлого ОСОБА_2 за законом.
Відповідно до лист-роз`яснення № 441/01-16 від 03.12.2019 року, наданого ОСОБА_4 , яка діяла від імені ОСОБА_1 приватним нотаріусом Степаненко Т.І., позивач пропустив встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини після померлого батька, а також у нього відсутні документи, які підтверджують родинні зв`язки (а.с.10).
Так, згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 14 липня 1961 року, позивач (виписаному російською мовою) ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є ОСОБА_3 (батько) та ОСОБА_6 (мати) (а.с.7).
З копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії СМ № 032154 на земельну ділянку вбачається, що він виданий на ім`я ОСОБА_2 (а.с.8,9).
Відповідно до повторного свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 , виданого Виконкомом Біловодської сільської ради Сумського району Сумської області від 13 грудня 2016 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Веселівка Сумського району Сумської області (а.с.6).
Вищенаведене свідчить, що, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавець ОСОБА_2 є батьком позивача.
Встановлення факту родинних відносин позивачу необхідно для переоформлення спадщини.
У відповідності з ст. 315 ЦПК України справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами розглядаються судом.
Всі надані у сукупності докази підтверджують факт родинних відносин між позивачем та померлим у 2006 році ОСОБА_2 .
Таким чином, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
За змістом ст. 392 Цивільного Кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як зазначалося, до складу спадщини входить земельна ділянка площею 5,66 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Біловодської сільської ради Сумського району Сумської області, яка належала померлому ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії СМ № 032154.
Згідно п. 4.15. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , який затверджено наказом Міністерства Юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно ч.1 ст. 1298 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування при розгляді цих справ, судом перевіряється наявність обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, зокрема відмови у видачі свідоцтва про спадщину.
Згідно абзацу 3 пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , відповідно до статті 1225 ЦК (435-15) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до п. г ч.1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування при розгляді цих справ, судом перевіряється наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, зокрема відмови у видачі свідоцтва про спадщину.
Відповідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 396 ЦК України, в разі відсутності документів на право власності власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.
У відповідності з ст. ст. 12, 81 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Та обставина, що померлий ОСОБА_2 та позивач ОСОБА_1 є батьком та сином, підтверджується зібраними по справі доказами, та не оспорюється сторонами.
Оскільки земельна ділянка площею 6,66 га за життя належала ОСОБА_2 , спадкоємцем після якого є позивач, за наведених обставин позивач має право успадкувати вказану земельну ділянку, Державний акт на право власності на земельну ділянку, який виданий на ім`я ОСОБА_2 ..
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1217, 1220, 1223, 1268, 1296 ЦК України, ст. 81 ЗК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Веселівка Сумського району Сумської області ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 право власності на земельну ділянку площею 5,66 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Біловодської сільської ради Сумського району Сумської області, яка належала померлому ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії СМ № 032154 від 28.07.2003 року, в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2020 |
Оприлюднено | 14.07.2020 |
Номер документу | 90357557 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні