ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" липня 2020 р. Справа № 924/583/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В. при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт"
до приватного підприємства "Іква-Агро"
про стягнення 42712,6 грн. основного боргу, 32499,32 грн. пені, 5646,48 грн. інфляційних втрат, 2926,74 грн. річних відсотків
Представники сторін:
позивача: Таганцов Б.А. - за ордером;
відповідача: не з`явився.
У засіданні 02.07.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач звернувся до суду із позовом до приватного підприємства "Іква Агро", в якій просить суд стягнути з відповідача 42712,6 грн. основного боргу, 32499,32 грн. пені (за період з 31.10.2018р. по 21.04.2020р.), 5646,48 грн. інфляційних втрат (за період з 31.10.2018р. по 21.04.2020р.), 2926,74 грн. річних (за період з 31.10.2018р. по 21.04.2020р.) відсотків на підставі договору поставки № 3/33-37-П від 04.07.2018р.
В обгрунтування позовної заяви позивач вказує, зокрема, на те, що 04.07.2018р. між товариством з обмеженою відповідальністю Вінниця Агро Експерт та приватним підприємством Іква - Агро було укладено договір поставки № 3/33-37-П. Посилаючись на положення ст. 180 ГК України позивач вказує на те, що сторони досягнули згоди щодо всіх істотних умов, тобто перебували у договірних відносинах.
Також, позивач зазначив, що умовами договору, а саме п. 1.1. визначено, що позивач взяв на себе зобов`язання в порядку та на умовах, визначених у договорі, передати у власність відповідача (поставити) товар (засоби захисту рослин, добрива з мікроелементами, регулятори росту рослин), а відповідач зобов`язується в порядку та на умовах визначених у договорі, прийняти товар та оплатити його вартість.
Крім того, умовами договору, а саме п. 1.2. передбачено, що терміни поставки та оплати, базис поставки (місце передачі покупцю) визначені у специфікаціях до цього договору, які є його невід`ємною частиною.
Позивач відзначив, на виконання взятих на себе зобов`язань, зокрема щодо поставки товару, позивач, здійснив поставки товару, що підтверджується наступною специфікацією №3 від 22.10.2018р. на суму 171712,60 грн.
При цьому, позивач зауважив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" належним чином виконало свої зобов`язання щодо поставки товару.
Разом з тим, вказано, що згідно із п. 1.2. вказаного вище договору поставки, в специфікаціях, окрім іншого, вказується умови оплати, відповідно до яких, відповідач мав здійснити оплату у такому розмірі та строки: специфікація № 3 від 22.10.2018р. - оплата у розмірі 100% загальної вартості в строк до 30.10.2018р.
Позивач звертає увагу на те, що відповідач виконав свої зобов`язання частково та сплатив 129000 грн.
Таким чином, основна сума боргу складає 42712,60 грн.
Також, як вказує позивач, оскільки відповідач не вживав заходів з приводу врегулювання ситуації, що склалась, не звертався з проханням відстрочити або розстрочити повернення несплачених згідно договору коштів, 06.04.2020р. позивачем, відповідно до ст. 530 ЦК України відповідачу було направлено вимогу про погашення заборгованості, однак відповіді не надійшло.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи (ухвали у справі було надіслано за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), відзив на позов не подав, позовні вимоги не оспорив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, враховуючи при цьому зміст положень ст. 202 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке.
04.07.2018р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" (постачальником) та приватним підприємством "Іква-Агро" (покупцем) укладено договір поставки № 3/33-37-П (далі договір), відповідно до умов якого постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі передати у власність покупця (поставити) товар (засоби захисту рослин, добрива з мікроелементами, регулятори росту рослин, насіння), а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, прийняти товар та оплатити його вартість (п. 1.1. договору).
Згідно із п. 1.4. договору факт поставки та передачі товару від постачальника до покупця фіксується шляхом складання та підписання накладних (або актів приймання-передачі) повноважними представниками сторін. З моменту підписання сторонами накладних до покупця переходить право власності на товар та ризики його випадкового знищення або пошкодження.
Як передбачено п. 2.1. договору ціна (вартість) товару (в т.ч. ціна за одиницю товару) вказується сторонами в специфікаціях, що є невід`ємною частиною цього договору. Ціна товару включає вартість неповоротної тари, упаковки та витрати на доставку товару до місця його передачі покупцю (базис поставки відповідно ІНКОТЕРМС 2010). Сплата ціни товару покупцем здійснюється у гривнях України. Сторони можуть визначити в Специфікації грошовий еквівалент ціни товару в іноземній валюті - у доларах США.
Відповідно до п. 2.2. договору покупець здійснює 100% оплату вартості товару протягом 20 календарних днів, від дати вказаної у накладній або акті приймання-передачі, шляхом перерахування грошових коштів в гривнях на банківський рахунок постачальника. Оплата товару може проводитись частинами. Банківські реквізити сторін для здійснення взаєморозрахунків вказані в договорі (розділ 8).
Згідно із п. 3.3. договору покупець зобов`язаний, зокрема сплатити вартість товару в установлені терміни та у визначеному порядку.
Як передбачено. 5.1. договору у випадку порушення своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність. визначену цим договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов`язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Відповідно до п. 5.2. договору сторони досягли згоди, що за порушення строків (термінів) платежів покупець сплачує на користь постачальника штраф у розмірі 2% на місяць від суми несплаченого платежу та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення. Сума простроченого платежу визначається ціною товару (її частиною), яку покупець сплатив із запізненням. Якщо на момент подання постачальником вимоги або позову до суду щодо сплати покупцем пені, ціна товару (її частина) не сплачена покупцем, сума несплаченої ціни товару (її частини), для розрахунку пені, визначається відповідно до встановлених договором правил на день подання вимоги або позову щодо сплати пені.
Згідно п. 5.3. договору сторони домовились, що згідно п.6 ст. 232 ГКУ позовна давність до вимог про сплату (стягнення) штрафних санкцій (пені), нарахованих відповідно до умов цього договору, становить три роки. Нарахування та сплата штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання за цим договором, не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Цей договір набуває чинності з моменту його підписання та скріплення печатками сторін і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором (п. 7.1.).
Договір скріплений підписами та печатками обох сторін.
До договору додана специфікація № 3 від 22.10.2018р., відповідно до якої загальна вартість товару на момент укладення договору 171712,60 грн.
Відповідно видаткової накладної № 389 від 22.10.2018р., скріпленої підписами та печатками обох сторін товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" (постачальником) поставлено приватному підприємству "Іква-Агро" (покупцю) товар на суму 171712,60 грн.
У вимозі від 02.04.2020р., адресованій приватному підприємству "Іква-Агро", товариство з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" вимагає у семиденний строк з моменту отримання вимоги оплатити суму заборгованості у розмірі 47712 грн.
Доказом надіслання вказаної вимоги є копія опису вкладення у цінний лист від 06.04.2020р.
Відповідно до Виписки за особовим рахунком товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" за період за 22.10.2018р. приватним підприємством "Іква-Агро" 22.10.2018р. сплачено 29000 грн. та 06.03.2019р. сплачено 100000 грн.
В матеріалах справи також наявні: розрахунки пені, інфляційних збитків, відсотків за користування грошовими коштами.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Частиною 2 ст. 11 ЦК України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є: договори та інші правочини.
Як передбачено ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, а також те, що договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони.
Таким чином, між позивачем та відповідачем був укладений двосторонній договір, відповідно до якого у них виникли цивільні права та обов`язки.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Як встановлено судом, 04.07.2018р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" (постачальником) та приватним підприємством "Іква-Агро" (покупцем) укладено договір поставки № 3/33-37-П, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі передати у власність покупця (поставити) товар (засоби захисту рослин, добрива з мікроелементами, регулятори росту рослин, насіння), а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, прийняти товар та оплатити його вартість.
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача 42712,6 грн. основного боргу, 32499,32 грн. пені, 5646,48 грн. інфляційних втрат, 2926,74 грн. річних відсотків на підставі договору поставки № 3/33-37-П від 04.07.2018р.
Судом зауважується, що сторонами у договорі було погоджено, що покупець здійснює 100% оплату вартості товару протягом 20 календарних днів, від дати вказаної у накладній або акті приймання-передачі, шляхом перерахування грошових коштів в гривнях на банківський рахунок постачальника. Оплата товару може проводитись частинами. Банківські реквізити сторін для здійснення взаєморозрахунків вказані в договорі (п. 2.2).
Також, умовами договору, а саме п. 2.1. передбачено, що ціна (вартість) товару (в т.ч. ціна за одиницю товару) вказується сторонами в специфікаціях, що є невід`ємною частиною цього договору.
Крім того, пунктом 1.4. договору визначено, що факт поставки та передачі товару від постачальника до покупця фіксується шляхом складання та підписання накладних (або актів приймання-передачі) повноважними представниками сторін. З моменту підписання сторонами накладних до покупця переходить право власності на товар та ризики його випадкового знищення або пошкодження.
Судом відзначається, що згідно із ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідно до видаткової накладної № 389 від 22.10.2018р., скріпленої підписами та печатками обох сторін, товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" (постачальником) поставлено приватному підприємству "Іква-Агро" (покупцю) товар на суму 171712,60 грн.
Також, судом встановлено, що відповідно до наявних в матеріалах справи Виписок за особовим рахунком товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" за період за 22.10.2018р. приватним підприємством "Іква-Агро" 22.10.2018р. сплачено 29000 грн. та 06.03.2019р. сплачено 100000 грн.
При цьому, враховуючи отримання покупцем товару, підписання покупцем та постачальником видаткової накладної на товар, а саме скріплення підписами та печатками обох сторін та часткову оплату відповідачем заборгованості у сумі 129000 грн., суд приходить до висновку, що сума основного зобов`язання відповідача в повному обсязі не погашена, тому позовні вимоги в частині стягнення 42712,6 грн. основного боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» розмір пені, встановлений за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Умовами договору сторони узгодили, що за порушення строків (термінів) платежів покупець сплачує на користь постачальника штраф у розмірі 2% на місяць від суми несплаченого платежу та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення. Сума простроченого платежу визначається ціною товару (її частиною), яку покупець сплатив із запізненням (п. 5.2.).
Також, сторони домовились, що згідно п.6 ст. 232 ГКУ позовна давність до вимог про сплату (стягнення) штрафних санкцій (пені), нарахованих відповідно до умов цього договору, становить три роки. Нарахування та сплата штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання за цим договором, не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (п. 5.3.).
Відтак, суд вважає обґрунтованими заявлені до стягнення позивачем вимоги щодо стягнення з відповідача 32499,32 грн. пені, 5646,48 грн. інфляційних втрат, 2926,74 грн. річних відсотків на підставі договору поставки № 3/33-37-П від 04.07.2018р.
Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги щодо стягнення з відповідача 42712,6 грн. основного боргу, 32499,32 грн. пені, 5646,48 грн. інфляційних втрат, 2926,74 грн. річних відсотків у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань, передбачених положеннями договору поставки № 3/33-37-П від 04.07.2018р., тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.
Судові витрати згідно відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Іква-Агро" (Хмельницька область, Старосинявський район, селище міського типу Стара Синява, вулиця Філатова, будинок 26, ідентифікаційний код 38595077) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця Агро Експерт" (місто Вінниця, вулиця Стрілецька, будинок 16-А, ідентифікаційний код 37980198) 42712,6 грн. основного боргу, 32499,32 грн. пені, 5646,48 грн. інфляційних втрат, 2926,74 грн. річних відсотків, 2102 грн. відшкодування судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п.4 розділу Х "Прикінцеві положення", пп. 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено 13.07.2020р.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддруков. 3 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (21001, м. Вінниця, вул. Стрілецька, буд. 16-А); 3 - відповідачу (31400, Хмельницька обл., Старосинявський р-н, смт. Стара Синява, вул. Філатова, буд. 26).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2020 |
Оприлюднено | 15.07.2020 |
Номер документу | 90362251 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні