Окрема думка
від 26.05.2020 по справі 908/299/18
ВЕЛИКА ПАЛАТА ВЕРХОВНОГО СУДУ

Окрема думка

судді Великої Палати Верховного Суду Пророка В. В.

справа № 908/299/18 (провадження № 12-136 гс 19)

26 травня 2020 року

м. Київ

Велика Палата Верхового Суду розглянула у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпро-2000 до Бердянської міської ради про поновлення договору оренди землі за касаційною скаргою Бердянської міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 29 січня 2019 року та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21 травня 2019 року і постановою від 26 травня 2020 року касаційну скаргу частково задовольнила, постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21 травня 2019 року та рішення Господарського суду Запорізької області від 29 січня 2019 року змінила, виклавши їх мотивувальні частини в редакції цієї постанови, в іншій частині оскаржувані судові рішення залишила без змін.

Водночас з мотивами Великої Палати Верхового Суду не можу повністю погодитися з огляду на таке.

1. Суди попередніх інстанцій встановили:

1.1. 07 лютого 2008 року між Бердянською міською радою Запорізької області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю ДНІПРО-2000 (орендар) укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу Запорізької області Данціг?Картофлицькою С. Я.

1.2. За пунктом 8 договору, цей договір укладено строком до 01 грудня 2017 року, тобто на 9 років 9 місяців та 24 дні. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

1.3. 11 жовтня 2017 року, за п`ятдесят днів до закінчення строку дії договору, позивачем направлено відповідачу листа, який зареєстровано Центром надання адміністративних послуг виконавчого комітету Бердянської міськради 11 жовтня 2017 року за вхідним номером 20901.

1.4. До листа додано проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі строком до 01 грудня 2027 року.

1.5. До 01 грудня 2017 року, тобто до спливу дії договору оренди землі, відповідач не розглянув питання щодо поновлення договору оренди та не направив позивачу будь-якої відповіді щодо розгляду питання про поновлення (продовження) дії договору оренди або пропозицій щодо внесення змін до договору оренди.

1.6. Після закінчення строку дії договору ТОВ Дніпро-2000 продовжує користуватися земельної ділянкою. За грудень 2017 року, січень-лютий 2018 року до бюджету міста Бердянська позивачем перераховано орендну плату за землю. Додаткова угода про поновлення договору оренди землі від 07 лютого 2008 року не підписана.

2. Рішенням Господарського суду Запорізької області від 29 січня 2019 року, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 21 травня 2019 року, позовні вимоги задоволені. Визнаний поновленим на 9 років 8 місяців, а саме до 01 серпня 2027 року, договір оренди землі від 07 лютого 2008 року з урахуванням змін, внесених додатковою угодою від 09 жовтня 2017 року.

3. Велика Палата Верховного Суду приймаючи постанову про часткове задоволення касаційної скарги, зокрема, керувалася таким:

3.1. Суди попередніх інстанцій дійшли правильних висновків, стосовно того, що права позивача як землекористувача підлягають захисту у відповідності до спеціальних норм земельного законодавства, зокрема, частини шостої статті 33 Закону України Про оренду землі та правильно вирішили спір по суті, однак задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій визнали поновленим договір оренди землі у відповідній редакції додаткової угоди до нього, зміст якої викладений у резолютивній частині рішення місцевого господарського суду.

3.2. Проте Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

3.3. Частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі визначено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. З цього випливає обов`язок орендодавця передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на новий строк. Відповідно до частини восьмої статті 33 названого Закону таке передання здійснюється шляхом укладення сторонами додаткової угоди до договору оренди землі. Зазначена додаткова угода відповідно до пункту 1 частини першої статті 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень є підставою для державної реєстрації права оренди на новий строк у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

3.4. З наведеного вбачається, що якщо орендодавець відмовляється чи ухиляється від укладення додаткової угоди до договору оренди землі, обов`язковість укладення якої передбачена частиною восьмою статті 33 Закону України Про оренду землі , то належним способом захисту порушеного права є визнання укладеною додаткової угоди із викладенням її змісту.

4. Однак, стаття 33 Закону Про оренду землі містить два самостійні способи поновлення договору оренди землі, а саме, поновлення такого договору за домовленістю сторін на виконання переважного права орендаря, та автоматичне поновлення договору оренди землі внаслідок продовження його виконання після завершення терміну його дії. Перший з цих способів передбачений частинами другою - п`ятою статті 33 Закону Про оренду землі , а другий - частиною шостою цієї ж статті.

5. Відповідні правові інституту чітко визначені у статті 777 (Переважні права наймача) та статті 764 (Правові наслідки продовження користування майном після закінчення строку договору найму) Цивільного кодексу України:

5.1. Наймач, який належно виконує свої обов`язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк (частина перша статті 777 ЦК України).

5.2. Якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (частина перша статті 764 ЦК України).

6. Так, згідно з частини другої статті 33 Закону України Про оренду землі , орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Отже, у даній частині статті 33 Закону сформульована основна передумова поновлення договору оренди землі, до завершення якого залишився один місяць або довший термін, якщо він передбачений договором оренди землі.

7. А відповідно до частини шостої статті 33 Закону України Про оренду землі , у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Отже, у частині шостій статті 33 Закону передбачається автоматичне поновлення договору оренди землі, термін якого закінчився.

8. Також відмінність між двома способами поновлення договору оренди землі полягає не тільки у терміні, який залишився до закінчення такого договору чи пройшов після його закінчення. Між ними існують також істотні відмінності у порядку здійснення поновлення договору оренди землі.

9. Так, згідно з частин другої та третьої статті 33 Закону Про оренду землі , орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Далі відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону Про оренду землі , орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.

10. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Отже, у рамках першого способу поновлення договору оренди землі закон надає сторонам право вести переговори і при необхідності уточнити зміст додаткової угоди до договору оренди землі, і у разі здійснення такого уточнення договір оренди землі поновлюється на уточнених умовах.

11. Проте у разі ненаправлення орендодавцем орендарю протягом одного місяця з моменту закінчення строку дії договору оренди землі листа-повідомлення з запереченнями у поновленні договору оренди землі і при цьому орендар продовжує користуватися земельною ділянкою, то це слід розглядати як мовчазну згоду орендодавця з поновленням договору оренди землі на тих самих умовах, що передбачені договором оренди.

12. Отже частина шоста статті 33 Закону Про оренду землі містить імперативний припис про те, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк.

13. Таким чином, у випадку виникнення спору щодо поновлення договору оренди землі у рамках першого способу поновлення орендар має право вимагати визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, в залежності від фактичних обставин справи. А у випадку виникнення спору щодо поновлення договору оренди землі у рамках другого способу поновлення договору оренди землі орендар вимога про визнання цього договору оренди землі поновленим є належною і достатньою для захисту права орендаря.

14. Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 - на ефективний спосіб захисту прав. Це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу щодо захисту цивільного права, яка відповідає його змісту та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.

15. Аналогічні положення містить і цивільне законодавство України. Так, частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Це означає, що у разі порушення (невизнання, оспорювання) суб`єктивного цивільного права чи інтересу у потерпілої особи виникає право на застосування конкретного способу захисту. Цим правом на застосування певного способу захисту і є права, які існують у рамках захисних правовідносин. Тобто спосіб захисту реалізується через суб`єктивне цивільне право, яке виникає та існує в рамках захисних правовідносин (зобов`язань).

16. Відповідно до статті 16 ЦК України, звертаючись до суду, позивач на власний розсуд обирає такий спосіб захисту, який забезпечить ефективний захист порушеного права. При цьому ефективність захисту цивільного права залежить від характеру правовідносин, які існують між позивачем та відповідачем, та характеру вимоги, що висувається до порушника права.

17. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

18. Такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів судом як визнання права прямо передбачений пунктом 1 частини другої статті 16 ЦК України.

19. Таким чином, орендар земельної ділянки у разі виникнення спору з її орендодавцем щодо поновлення договору у рамках другого способу його поновлення (ч. 6 ст. 33 Закону Про оренду землі ) має право обрати такий спосіб захисту порушеного права оренди землі як пред`явлення позовної вимоги про визнання договору оренди землі поновленим.

Отже, враховуючи обставини цієї справи, Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпро-2000 звертаючись до суду саме із позовом про визнання договору оренди землі від 07 лютого 2008 року, який був укладений між ним та Бердянською міською радою Запорізької області, поновленим вибрало належний спосіб захисту свої прав та інтересів, та відповідно задоволення цього позову саме шляхом визнання поновленим договору оренди землі є ефективним способом захисту порушених прав позивача.

Суддя В. В. Пророк

Окрема думка складена 14 липня 2020 року.

СудВелика палата Верховного Суду
Дата ухвалення рішення26.05.2020
Оприлюднено15.07.2020
Номер документу90385244
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/299/18

Окрема думка від 26.05.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Постанова від 26.05.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Постанова від 26.05.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Ухвала від 05.05.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Ухвала від 27.04.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Ухвала від 14.01.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Ухвала від 20.08.2019

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Уркевич Віталій Юрійович

Ухвала від 08.08.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 12.07.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні