ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 липня 2020 року Справа № 903/394/20
За позовом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Полицівська сільська рада Камінь - Каширського району, Волинської області
про стягнення 29 301 грн. 00 грн.
Суддя Шум М. С.
Секретар с/з Кобись Є. О.
Представники сторін:
від позивача: Ковальчук О. В., довіреність від 27.12.2019 №0-3-0.6-118/62-19
від відповідача: н/з
від третьої особи: н/з
Суть спору: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Камінь - Каширськагроліс" 29 301 грн. 00 коп. як відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення Державним підприємством "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Камінь - Каширськагроліс" ст. 207 Земельного кодексу України в частині відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва внаслідок зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,50 га з кадастровим номером 0721486401:01:001:0291 в с.Полиці Камінь-Каширського району Волинської області.
Ухвалою суду від 02.06.2020 відкрито провадження у справі, справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Полицівську сільську раду Камінь - Каширського району, Волинської області Розгляд справи по суті призначено на 23.06.2020.
Ухвалою суду від 23.06.2020 розгляд справи відкладено на 14.07.2020, повторно запропоновано відповідачу подати суду: відзив на позов та наявні докази із врахуванням вимог ст.ст. 165, 178 ГПК України, копії якого з додатками надіслати позивачу, прокурору, третій особі, докази надіслання надати суду, запропоновано позивачу подати суду: відповіді на відзив та наявні докази із врахуванням вимог ст.ст. 166, 184 ГПК України, копії відповідей на відзив з додатками надіслати відповідачу, докази надіслання надати суду, повторно запропоновано третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача подати суду: пояснення щодо позову із врахуванням вимог ст. 179 ГПК України, копії яких з додатками надіслати позивачу та відповідачу, докази надіслання надати суду.
Судом встановлено, що ухвала суду від 02.06.2020 про відкриття провадження у справі отримана відповідачем та третьою особою 09.06.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення; ухвала від 23.06.2020 про відкладення розгляду справи - 30.06.2020, що підтверджується інформацією про відстеження поштових відправлень за №№ 4301038544467, 4301038544475 з офіційного сайту оператора поштового зв`язку ПАТ Укрпошта .
Відзиви, пояснення, клопотання від відповідача та третьої особи на адресу суду не надходили.
Враховуючи, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за необхідне розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Рішенням Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області від 11.09.2018 №37/4 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Державному підприємству Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Каширськагроліс затверджено проект землеустрою та передано земельну ділянку у постійне користування Державному підприємству Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Каширськагроліс для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови в с.Полиці Камінь-Каширського району Волинської області, кадастровий номер 0721486401:01:001:0219.
Відповідно до Розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь з земель сільськогосподарського призначення (рілля) запроектованих для передачі у постійне користування ДП СЛАР Камінь-Каширськагроліс для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови в с.Полиці Камінь-Каширського району Волинської області вартість втрат с/г виробництва становить 29 301 грн. 00 коп.
Вказаний розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва є складовою проекту землеустрою, затвердженого рішенням Полинцівської сільської ради №37/4 від 11.09.2018.
Поняття, умови, розміри відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва та напрями використання коштів від відшкодування втрат регламентуються Главою 36 Земельного Кодексу України та Порядком визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, який затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 17.11.1997 року №1279.
Відповідно до статті 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом, а також внаслідок використання для будівництва, розміщення і експлуатації об`єктів нафтогазовидобування, облаштування родовища та надрокористування з метою дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення.
Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв`язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.
Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Під втратами сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва слід розуміти зміну цільового призначення сільськогосподарських угідь, лісових земель та ділянок під чагарниками в зв`язку з необхідністю їх використання для несільськогосподарських потреб, а також неможливість і, використання земельної ділянки в повному обсязі у зв`язку із встановленням обмежень у землекористуванні та погіршенням якості земель. Зі змісту зазначеної норми випливає, що відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що наступають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду в інші категорії земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно п. 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісогосподарських угідь для цілей, не пов`язаних із веденням сільського і лісового господарства, проводиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Відповідно до цього ж пункту Порядку розмір втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом) розраховується суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із Законом України "Про землеустрій" та є складовою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Зокрема, відповідно до частини третьої цієї ж статті цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Таким чином, з огляду на вищевказані норми закону, у Державного підприємства Спеціальзоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Каширськагроліс виник обов`язок по відшкодуванню втрат сільськогосподарських угідь - рілля, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов`язаних із веденням сільського господарства.
Згідно з п. 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.11.1997 року №1279, контроль за дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, здійснюють Держгеокадастр та його територіальні органи.
Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 в редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 №53 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль), в тому числі за дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також враховуючи ст. 10 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель згідно з якою державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Абзацом 3 пунку 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищезазначене, та те, що Головне управління Держгеокадастру у Волинській області довело належними та допустимими доказами наявність у Державного підприємства Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Каширськагроліс обов`язку по відшкодуванню втрат сільськогосподарських угідь - рілля, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь для цілей, не пов`язаних із веденням сільського господарства, позовні вимоги ГУ Держгеокадастру підлягають задоволенню.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 237, 238, 241, 247- 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Каширськагроліс (вул. Лісна, будинок 11, м.Камінь-Каширський, Волинська область, код ЄДРПОУ 35097450) втрати сільськогосподарського виробництва на суму 29 301 грн. 00 коп. на рахунок Полицівської сільської ради, код ЄДРПОУ 37908808, р/р UA218999980334139848000003121, код класифікації 21110000, найменування коду класифікації доходів бюджету - надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
3. Стягнути з Державного підприємства Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Каширськагроліс (вул. Лісна, будинок 11, м.Камінь-Каширський, Волинська область, код ЄДРПОУ 35097450) на користь Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (вул. Винниченка, 67, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 39767861) МФО 820172, р/рUA268201720000035216034090306 2 102 грн. 00 коп. в повернення витрат по спліті судового збору.
Повний текст рішення
складено 15.07.2020
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. ст. 255, 256 ГПК України.
Суддя М. С. Шум
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2020 |
Оприлюднено | 16.07.2020 |
Номер документу | 90386871 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Шум Микола Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні