Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/440/20
№ провадження 2/624/210/20
РІШЕННЯ
іменем України
смт. Кегичівка 13 липня 2020 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Куст Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Проскурні Л.М.,
розглянув у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу №624/440/20,
ім`я (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Рояківська сільська рада Кегичівського району Харківської області,
вимоги позивача: про визнання права власності на садибний житловий будинок,-
ВСТАНОВИВ:
Виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області, в якому просить визнати за ним право особистої приватної власності (частка 1/1) на садибний (індивідуальний) житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що у червні 2015 року він отримав дозвіл від Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області (рішення №258-VI від 17 червня 2015 року) на будівництво садибного житлового будинку з господарськими будівлями.
У подальшому було присвоєно наступну адресу - АДРЕСА_1 (довідка №41 від 01 лютого 2020 року).
Для здійснення будівництва було передано у користування і земельну ділянку загальною площею 0,40 га (для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд 0,25 га та ведення особистого селянського господарства 0,15 га), що підтверджується довідкою №85 від 01 квітня 2020 року.
У березні 2016 року було отримано висновок та акт КП Архітектурне бюро Кегичівського району про можливість відведення земельної ділянки, виготовлено будівельний паспорт на забудову, проект забудови земельної ділянки, а також рішення Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області №16 від 18 березня 2016 року про дозвіл на добудову житлового будинку.
30 січня 2018 року було виготовлено технічний паспорт на садибний житловий будинок (літ. А-І,а), загальною площею 97,2 кв.м., житловою 58,6 кв.м., літня кухня (літ.Б), гараж (лт. В), сарай (літ. Г) та вбиральня (літ. Д), після чого позивач звернувся за одержанням декларації про готовність до експлуатації, але отримав відмову у зв`язку із відсутністю зареєстрованого права власності на виділену під забудову земельну ділянку (лист №03 від 03 березня 2020 року).
Внаслідок неможливості одержання вказаної декларації він отримав відмову у реєстрації права власності на будинок.
Як йому вдалося з`ясувати у відповідача, на даний час не розроблений актуальний генеральний план населеного пункту, як і інша необхідна базова містобудівельна документація, і достатніх коштів на її виготовлення також немає, через що він позбавлений можливості на даний час оформити у належне користування чи у власність як земельну ділянку, так і свій будинок.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
15 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Ухвалою суду від 18 червня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13 липня 2020 року.
У підготовче засідання учасники судового розгляду не з`явились, про місце дату та час повідомлені у встановленому законом порядку, натомість надали заяви про розгляд справи у їх відсутність:
- позивач про підтримання позову, проти винесення рішення в підготовчому засіданні не заперечує, судові витрати просить залишити за ним;
- відповідач не має заперечень проти визнання судом права власності за ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Частиною 4 ст.200 ЦПК України встановлено, що ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
За змістом ч.1 ст.206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Як передбачено ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Судом установлено, що ОСОБА_1 отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що підтверджується рішенням Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області від 17 червня 2015 року №258-VI (копія, а.с.3).
Згідно з відомостями довідки від 01 лютого 2020 року №41 виданою Рояківською сільською радою Кегичівського району Харківської області про те, що рішенням виконавчого комітету сільської ради від 19 грудня 2001 року присвоєно назву вулиці Шевченка і встановлено порядковий номер будинку АДРЕСА_1 (копія, а.с.4).
У березні 2016 року було отримано висновок та акт КП Архітектурне бюро Кегичівського району про можливість відведення земельної ділянки, та відповідність всім нормам планування та забудови (копія, а.с.10-11), виготовлено будівельний паспорт на забудову (копія, а.с.12-13), проект забудови земельної ділянки (копія, а.с.14-17).
Рішенням Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області №16 від 18 березня 2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на добудову жилого будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1 , загальна площа житлового будинку - 97,3 кв.м., господарських будівель 117,8 кв.м. (копія, а.с.18).
30 січня 2018 року було виготовлено технічний паспорт на садибний житловий будинок (літ. А-І,а), загальною площею 97,2 кв.м., житловою 58,6 кв.м., літня кухня (літ.Б), гараж (літ. В), сарай (літ. Г) та вбиральня (літ. Д), що підтверджується копією технічного паспорта, інвентаризаційна справа №4086 (а.с.21-23).
ОСОБА_1 неодноразово звертався до сільської ради з метою оформлення права власності на земельну ділянку та будинок. Дане питання виносилося на розгляд сесії Рояківської сільської ради. Але в силу того, що кошти для виготовлення актуального нового генерального плану та іншої необхідної містобудівної документації у бюджеті Рояківської сільської ради відстуні, це питання на разі неможливо позитивно вирішити.
Рояківська сільська рада Кегичівського району Харківської області на звернення ОСОБА_1 від 22 березня 2018 року повідомляє, що можливості виділити кошти на фінансування робіт з поновлення містобудівної документації в бюджеті сільської ради не має (копія, а.с.8-9).
Відповідно до відповіді на заяву ОСОБА_1 №04 від 07 лютого 2020 року КП Архітектурне бюро Кегичівського району від 03 березня 2020 року повідомляє, що не може надати йому декларацію про готовність до експлуатації об`єкта (копія, а.с.19).
Рішенням №51570216 від 12 березня 2020 року державного реєстратора Шулещенку Ю.Л. було відмовлено у державній реєстрації права власності на житловий будинок (копія, а.с.26).
Відповідно до звіту про проведення технічного обстеження від 29 травня 2020 року вище зазначений будинок та господарські будівлі готові до експлуатації (а.с.42-63).
Відповідно до звіту про оцінку майна від 28 лютого 2020 року житлового будинку літ. А-1 , житловою площею:58,6 кв.м., загальною площею 97,2 кв. м., з надвірними будівлями та спорудами, ринкова вартість становить 229000 грн (копія, а.с.27-36).
Відповідно до п. 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553), для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта;
2) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Статтею 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Положеннями ст. 373 ЦК України визначено, що право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до положень ст. 81 ч.1 п. в ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, в тому числі, на підставі приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування.
Статтею 121 ЗК України визначені норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Так, відповідно до п. г ч.1 вказаної статі, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Положеннями ст. 118 ЗК України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно ст. 122 ч.1 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Способи захисту прав на земельні ділянки визначені ст. 152 ЗК України. Так, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання прав.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання справедливого балансу у питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується. Відповідно до прецендентної практики ЄСПЛ ст.1 Першого протоколу до Конвенції, майном може бути як існуюче майно , так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні легітимні сподівання на реалізацію свого майнового права.
Дослідивши наведені докази, суд доходить висновку, що позивачем надано достатньо доказів для визнання за ним права приватної власності на садибний житловий будинок.
Позивач заявив, що вимоги про розподіл чи відшкодування судових витрат не заявляє та залишає їх за собою, тому підстав для їх розподілу суд не вбачає.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 263-268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області про визнання права власності на садибний житловий будинок - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право особистої приватної власності (частка 1/1) на садибний (індивідуальний) житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , згідно технічного паспорту має загальну площу 97,2 кв.м., житлову 58,6 кв.м., який складається: з коридору 5,3 кв.м., котельні 4,5 кв.м., кухні 17,6 кв.м., ж/кімнати 11,7 кв.м., ванної 11,2 кв.м., ж/кімнати 20,2 кв.м., ж/кімнати 26,7 кв.м., а також господарські будівлі біля нього (споруди): літня кухня (літ. Б), гараж (літ. В), сарай (літ. Г) та вбиральня (літ. Д).
Апеляційна скарга на рішення суду подається Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України через Кегичівський районний суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
відповідач: Рояківська сільська рада Кегичівського району Харківська область, місце знаходження: 61420, Харківська область, Кегичівський район, с. Рояківка, вул. Шевченка, 47а, ЄДРПОУ 04399513.
Суддя Н.М. Куст
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2020 |
Оприлюднено | 16.07.2020 |
Номер документу | 90399653 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Куст Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні