Справа № 673/2103/19
Провадження № 2/673/183/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2020 р. м.Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.,
з участю секретаря судових засідань Демчишиної Н.Г.
на підставі письмових заяв позивача ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду, за правилами загального позовного провадження відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Богдановецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2019 року позивач звернувся із вказаним позовом до суду, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай) в розмірі середньої частки (паю), що перебувала у колективній власності колишнього КСП Нивка с. Богданівці та розташована на території Богдановецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, посилаючись на те, що вона за життя працювала в колгоспі ім. Горького с. Богданівці в період з 1952 по 1976 роки та була його членом, а тому мала право на земельну частку (пай).
В судове засідання позивач не з`явився, заявивши клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якій вимоги позову підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився проте подав на адресу суду відзив на позов в якому не заперечував проти задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Так, судом об`єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Богдановецькою сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.
Як встановлено в судовому засіданні з оглянутих матеріалів мати позивача, згадана вище ОСОБА_4 , дійсно працювала в КСП ім. Горького з 1952 року по 1976 роки.
11.09.1995 року спілці селян ім. Горького було видано державний акт на право колективної власності на землю серії ХМ 0017, що підтверджується копією вказаного державного акта.
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області 22.11.2019 року позивачу було надано відомості про те, що в додатку до вказаного вище державного акта про включення до громадян - членів сільськогосподарського об`єднання пайовиків Нивка с. Богданівці Деражнянського району Хмельницької області ОСОБА_4 не має.
Як вбачається із копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.08.2002 року, позивачка успадкувала після смерті спадкодавця визначене нерухоме майно та грошові кошти.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року № 899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
За пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
За змістом статей 22 , 23 ЗК України (в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України , Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатку до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.
У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.
Відповідно до частин першої, третьої статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
У відповідності до частин першої та другої статті 524 ЦК УРСР в редакції 1963 року, який був чинним на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 , спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінене заповітом.
Згідно статей 529 , 548 , 549 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном чи подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до статей 1216 , 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини, відповідно до ст. 1218 ЦК України , входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як роз`яснено у п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008 року , за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як було зазначено вище, Державний акт на право колективної власності на землю №ХМ 0017 був виданий спілці селян імені Горького 11.09.1995 року, тобто спадкодавець ОСОБА_4 на момент видачі вказаного державного акта вже не була ні членом зазначеного КСП, ні пенсіонером, тому вона обґрунтовано не входить до списків членів КСП імені Горького, що були додані до державного акту на право колективної власності.
Крім того, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що спадкодавець ОСОБА_4 дійсно була членом КСП ім. Горького на момент розпаювання землі, оскільки у спадкодавця також був відсутній і сертифікат на право на земельну частку (пай).
Так,згідно статті 5 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів. Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут.
З огляду на викладене, суд вважає, що доказів належності ОСОБА_4 на час смерті права на земельну частку пай у колективній власності на землю КСП ім. Горького надано не було, тому позивач безпідставно вважає, що має право на його успадкування, після смерті спадкодавця ОСОБА_4 , оскільки таке право не належало померлій і не може входити до складу спадщини.
На підставі викладено та керуючись ст.ст. 524 , 529 , 548 , 549 ЦК УРСР , ст.ст.1216-1218 ЦК України , ст.ст. 258 -268 ЦПК України , суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Богдановецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - відмовити.
Складання повного рішення відкладено на строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
позивач - ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , інші відомості суду не відомі;
відповідач - Богдановецька сільська рада, місцезнаходження: вул.. Миру, 13 с. Богданівці, Деражнянський район, Хмельницька область, індекс 32262, код ЄДРПОУ 04406153.
Суддя: О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2020 |
Оприлюднено | 17.07.2020 |
Номер документу | 90429690 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні