Постанова
від 08.07.2020 по справі 384/440/19
КРОПИВНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 липня 2020 року м. Кропивницький

справа № 384/440/19

провадження № 22-ц/4809/502/20

Кропивницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:

головуючого судді - Письменного О.А.,

суддів - Дуковського О.Л., Чельник О.І.,

при секретарі - Федоренко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області у складі судді Галицького В.В. від 24 грудня 2019 року у справі за позовом Заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та Дорожинська сільська рада Вільшанського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди заподіяної самовільним використанням земельної ділянки , -

встановив:

Позовні вимоги мотивовані тим, що Вільшанським ВП Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області 25.07.2017 здійснюється кримінальне провадження за ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом самовільного зайняття земельної ділянки площею 8,6883 га, кадастровий номер 3524381000:02:000:9110, яка розташована за межами населеного пункту на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району. Крім того, слідчим Вільшанського ВП Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області 21.12.2017 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області направлено постанову про закриття кримінального провадження №12017120240000202 з метою притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП. В подальшому, 16.01.2018 державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Добровеличківському, Вільшанському, Новоархангельському районах, Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області Бондаренком В.С. та ОСОБА_2 з метою додержання вимог земельного законодавства, згідно наказу №5-ДК від 09.01.2018, проведено обстеження земельної ділянки та перевірку дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельною ділянкою площею 8,6883 га, кадастровий номер 3524381000:02:000:9110, яка розташована за межами населеного пункту на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району.

Прокурор зазначив, що відповідно до ст.4 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за участі ОСОБА_1 проводилась перевірка шляхом обстеження земельної ділянки. Згідно довідок Дорожинської сільської ради від 07.09.2017 №215 та №216, упродовж 2013-2017 років вищезазначена земельна ділянка використовувалась ОСОБА_1 , орендна плата сплачувалась в повному обсязі вказаним громадянином. У результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 8,6883 га, що знаходиться на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району самовільно використовуються ОСОБА_1 .

Крім того, відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 16.01.2018 року ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП.

Вказав, що станом на даний час акти обстеження земельних ділянок, акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, постанова по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 є чинними, останні у порядку адміністративного судочинства не оскаржувались. Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 8,6883 га. ОСОБА_1 на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району розмір заподіяної шкоди становить 12694 грн.. З огляду на викладене, відповідач порушив вимоги ч. 1 ст. 116, ст.ст. 125-126 Земельного кодексу України, а саме: на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області ОСОБА_1 , самовільно використовувалась вищевказана земельна ділянка загальною площею 8,6883 га, яка оброблялась, при цьому договір оренди на земельну ділянку відсутній.

Зазначив, що відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Добровеличківському, Вільшанському, Новоархангельському районах, Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області Бондаренком В.С. розраховано шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки на території Дорожинської сільської ради загальною площею 8,6883 га ОСОБА_1 у розмірі 12694 грн. Відповідно до вказаної вище методики, шкода, завдана самовільним використанням земельної ділянки зараховується на спеціальний бюджетний рахунок відповідної сільської, селищної, міської ради на території якої знаходиться земельна ділянка. Таким чином, розраховану шкоду, заподіяну самовільним зайняттям ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення необхідно сплачувати на спеціальний рахунок Дорожинської сільської ради Вільшанського району. Згідно з частинами 1, 2, 4 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Прокурор просить стягнути з ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області шкоду, заподіяну самовільним використанням земельної ділянки в сумі 12694 (дванадцять тисяч шістсот дев`яносто чотири) грн., зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок Дорожинської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області та судові витрати.

Рішенням Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 24 грудня 2019 року позов прокурора задоволено повністю. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області шкоду, заподіяну самовільним використанням земельної ділянки в сумі 12694 грн., зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок Дорожинської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

Вирішено питання про судовий збір.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. В якості підстав оскарження зазначив: неповне з`ясування обставин, що мають значення в справі; неправильне застосування норм процесуального та матеріального права, а також невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи. Звертав увагу, що користування спірною земельною ділянкою ним здійснювалось законно на підставі розпорядження РДА №277-р від 27 жовтня 2003 року і договору оренди від 27 жовтня 2003 року. Просив рішення суду скасувати і ухвалити нове, яким в позові відмовити.

Заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, які підтримали свої вимоги та заперечення, дослідивши матеріали справи , колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги з таких підстав.

Відповідно до ст.4 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель , об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України, тобто управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснюються перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельними ділянками.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

У відповідності до ст. 4 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ", обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.

Згідно із п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну та адміністративну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

У відповідності до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до п. 1 "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" затвердженої ПКМУ № 963 від 25.07.2007 року, ця методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

Судом встановлено, що 27.10.2003 року між ОСОБА_1 та Вільшанською райдержадміністрацією укладено договір оренди земельних ділянок за кадастровими номерами 3524381000:02:000:9010 та 3524381000:02:000:9110 загальною площею 43,78 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк п`ять років, який набув чинності після державної реєстрації, а саме з 28.08.2008. Термін дії вказаного договору оренди закінчився 28.08.2013. З метою поновлення вищевказаного договору оренди ОСОБА_1 до Вільшанського районного суду подано відповідну позовну заяву. Рішенням Вільшанського районного суду від 19.08.2015 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, відмовлено в частині позовних вимог щодо поновлення договору оренди земельних ділянок за кадастровими номерами 3524381000:02:000:9010 та 3524381000:02:000:9110 загальною площею 43,78 га. Ухвалою Апеляційного суду Кіровоградської області від 10.11.2015 вищевказане рішення залишено в силі.

В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до Голованівського районного суду з метою поновлення вищевказаного договору оренди земельних ділянок загальною площею 43,78 га. Рішенням Голованівського районного суду від 13.02.2018 відмовлено в задоволені позовних вимог та поновлені договору оренди.

30.05.2018 колегією суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю. Рішення Голованівського районного суду Кіровоградської області від 13.02.2018 скасовано. Ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено та поновлено договір оренди землі, укладений 27.10.2003 про оренду земельних ділянок за кадастровими номерами 3524381000:02:000:9010 та 3524381000:02:000:9110 загальною площею 43,78 га.

19.12.2018 колегією суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду задоволено касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та скасовано постанову Апеляційного суду Кіровоградської області від 30.05.2018. Рішення Голованівського районного суду від 13.02.2018 залишено в силі.

16.01.2018 року державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Добровеличківському, Вільшанському, Новоархангельському районах, Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області Бондаренком В.С. та ОСОБА_2 , у присутності гр. ОСОБА_1 , у зв`язку з необхідністю: додержання вимог земельного законодавства, згідно наказу №5-ДК від 09.01.2018 року, проведено обстеження земельної ділянки площею 8,6883 га., яка розташована за межами населеного пункту на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району. Наявність документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки: державна власність яка не передана у власність та користування, документація відсутня. Копію акта отримав: ОСОБА_1 16.01.2018 року (а.с.61-62).

У відповідності до копії припису №5-ДК/0080/Пр/03/01/-18 від 16.01.2018 року (а.с.68), встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 8,6883 га., на території Дорожинської сільської ради. Зазначено, що ОСОБА_1 використовував вказану земельну ділянку без будь-яких правовстановлюючих документів, що є порушенням п.б) ч.1 ст.211 ЗКУ, та ст.53 -1 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 5-ДК/0191/П/07/01/-18 від 16.01.2018 року (а.с. 65), складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Добровеличківському, Вільшанському, Новоархангельському районах, Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області Бондаренком В.С., встановлено, що 05.12.2017 року земельна ділянка сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка не надана у власність в користування (оренду). Дана земельна ділянка розміщена на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області. Гр. ОСОБА_1 використовував вищезазначену земельну ділянку без будь-яких правовстановлюючих документів, що є порушенням п. б) ч.1 ст.211 ЗКУ, та ст.53-1 КУпАП. Правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду (збитки), що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, відповідно до методики №963 від 25.07.2007 року (а.с.65-66).

Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення від 16.01.2018 року (а.с. 67), ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.. Розраховано розмір матеріальної шкоду, заподіяної порушенням, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, на суму 12694 грн. Дана постанова відповідачем не оскаржувалася і набрала законної сили. Постанову направлено до Первомайського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Миколаївській області та ОСОБА_1 штраф сплачено в примусовому порядку (а.с.125).

Аналізуючи дані обставини, колегія суддів дійшла висновку, що після припинення дії договору оренди 28 серпня 2013 року правових підстав для користування спірною земельною ділянкою у відповідача не існувало. Наявність судових спорів про продовження права оренди щодо вказаної земельної ділянки не давало ОСОБА_1 права займати і використовувати її, оскільки згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Оскільки попередній договір оренди вичерпав свою силу, а нового не існувало, підстав для державної реєстрації не виникло.

Отже встановлено факт безпідставного тобто самовільного використання ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер 3524381000:02:000:9110 площею 8,6883 га.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, а рішення суду - законним та обґрунтованим, та таким, що не підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381 - 384 ЦПК України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 24 грудня 2019 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 16.07.2020 року.

Судді:

О.А.Письменний О.Л.Дуковський О.І. Чельник

СудКропивницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення08.07.2020
Оприлюднено17.07.2020
Номер документу90434974
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —384/440/19

Ухвала від 28.01.2021

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 12.01.2021

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 10.08.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Кузнєцов Віктор Олексійович

Постанова від 08.07.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Постанова від 08.07.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 27.02.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 03.02.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Рішення від 24.12.2019

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Рішення від 24.12.2019

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні