Рішення
від 16.07.2020 по справі 746/197/20
СРІБНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №746/197/20

2/746/67/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.07.2020 року

Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Цигури Н. А.,

при секретарі Жмаці-Каленіченко І. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Срібне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Срібнянської селищної ради Чернігівської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Поділ Срібнянського району Чернігівської області. Його батьками були: батько - ОСОБА_3 , мати- ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 30.01.1987 року.

ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Його батьками були: батько- ОСОБА_6 , мати- ОСОБА_7 , що підтверджується архівною довідкою Державного архіву Чернігівської області від 11 грудня 2018 року за № В-3144.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 15.05.2012 року, виданого повторно.

ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 28.02.2019 року.

Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина на все належне йому майно. До складу спадщини ввійшло право на земельну частку (пай), площею 3,90 в умовних кадастрових гектарах, що належало ОСОБА_6 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №067419, виданого за розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації №68 від 02.04.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №279 від 16 січня 1997 року.

Спадкоємцями першої черги за законом, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6 , є внуки, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які доглядали за будинком, у лютому 1997 року проводили ремонт даху, у березні 1997 року провели ремонт огорожі та виконували інші роботи щодо догляду за будинковолодінням за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Срібнянської селищної ради Чернігівської області №12/40 від 15 квітня 2020 року. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6 , відсутні.

Так, як оригінал правовстановлюючого документа - сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №067419 на ім`я ОСОБА_6 втрачений, ОСОБА_1 нотаріусом в оформленні спадщини в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа відмовлено та рекомендовано звернутись до суду. Іншого способу набуття права на земельну частку (пай), окрім звернення до суду, немає.

Просить суд визнати за ним право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 3,90 в умовних кадастрових гектарах в порядку спадкування після смерті діда ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на яке посвідчено сертифікатом серії НОМЕР_4 , виданого за розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації №68 від 02.04.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №279 від 16 січня 1997 року.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначає, що позовні вимоги підтримує.

Відповідач ОСОБА_2 та представник відповідача Срібнянської селищної ради Чернігівської області Желіба В. М. подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, у яких зазначають, що проти заявлених вимог не заперечують.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, з врахуванням неявки сторін в судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 529 ЦК УРСР передбачено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Згідно ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затверджена наказом Міністерства юстиції України N 18/5 від 14 червня 1994 року, яка діяла на час відкриття спадщини, передбачено, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, тощо. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанційпро здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього. Ці документи приймаються державним нотаріусом з урахуванням у кожному випадку всіх конкретних обставин і при відсутності заперечень з боку інших спадкоємців (п. 113 вищевказаної Інструкції).

Відповідно до ст. 9 ЦК УРСР правоздатність громадянина виникає в момент його народження і припиняється з смертю.

Згідно ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність особи припиняється в момент її смерті, відповідно на її ім`я не може бути виданий правовстановлюючий докумен

Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Як встановлено в суді, ОСОБА_6 , відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №067419, виданого за розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації №68 від 02.04.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №279 від 16 січня 1997 року, мав право на земельну частку (пай), площею 3,90 в умовних кадастрових гектарах, що підтверджується повідомленнями відділу Держгеокадастру у Срібнянському районі Чернігівської області від 10 січня 2020 року за №29-25-0.192- 20/116-20.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 28.02.2019 року.

До складу спадщини ОСОБА_6 увійшло право на земельну частку (пай), площею 3,90 в умовних кадастрових гектарах, що належало ОСОБА_6 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №067419, виданого за розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації №68 від 02.04.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №279 від 16 січня 1997 року.

ОСОБА_1 , внук ОСОБА_6 , є спадкоємцем першої черги за законом відповідно до ч. 2 ст. 529 ЦУ УРСР, так як на час відкриття спадщини немає в живих його батька, який був би спадкоємцем. ОСОБА_3 , син ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 15.05.2012 року, виданого повторно.

ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6 шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, оскільки доглядав за будинком, у лютому 1997 року проводив ремонт даху, у березні 1997 року провів ремонт огорожі та виконував інші роботи щодо догляду за будинковолодінням за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Срібнянської селищної ради Чернігівської області №12/40 від 15 квітня 2020 року. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6 , відсутні.

Так як оригінал правовстановлюючого документу - сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН в„– 067419 на ім`я ОСОБА_6 втрачений, про що в газеті Срібнянщина за 27.02.2020 року розміщено оголошення, ОСОБА_1 нотаріусом в оформленні спадщини в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа відмовлено та рекомендовано звернутись до суду, про що вбачається з повідомлення в.о. державного нотаріуса Срібнянської районної державної нотаріальної контори Домашенко Л. А. від 29.01.2020 року №36/02-14.

Враховуючи наведене, умови для одержання ОСОБА_1 в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) відсутні. Іншого способу набуття права на земельну частку (пай), окрім звернення до суду, немає. За таких обставин, вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених у листі "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Отже, суд визнає за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем с. Поділ Срібнянського району Чернігівської області, право на 1/2 земельної частки (паю), розміром 3,90 в умовних кадастрових гектарах, в порядку спадкування за законом після смерті діда ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на яке посвідчено сертифікатом серії НОМЕР_4 , виданого за розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації №68 від 02.04.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №279 від 16 січня 1997 року.

Також суд стягує з ОСОБА_1 недоплачену суму судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір" у розмірі 357 грн. 56 коп. за подання до суду позовної заяви майнового характеру, виходячи із суми позову , встановленої в ході судового розгляду- 119835 грн. 87 коп.

Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 9, 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст. 25, 1225 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем с. Поділ Срібнянського району Чернігівської області, право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 3,90 в умовних кадастрових гектарах в порядку спадкування після смерті діда ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на яке посвідчено сертифікатом серії НОМЕР_4 , виданого за розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації №68 від 02.04.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №279 від 16 січня 1997 року.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір відповідно до Закону України "Про судовий збір" у розмірі 357 грн. 56 коп. за подання до суду позовної заяви майнового характеру: УК у Срібнянському районі/ 22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37331218.

Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Срібнянський районний суд Чернігівської області. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню корона вірусноїхвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя

СудСрібнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення16.07.2020
Оприлюднено19.07.2020
Номер документу90453182
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —746/197/20

Рішення від 16.07.2020

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Цигура Н. А.

Ухвала від 25.06.2020

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Цигура Н. А.

Ухвала від 28.05.2020

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Цигура Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні