Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа №711/7664/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2020 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Позарецької С.М.,
при секретарі Осадчої А.Ю.,
за участю представника позивача
адвоката Яцюка М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Черемушки,9 про визнання частково недійсним рішення загальних зборів співвласників ОСББ, що викладене у протоколі, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася у Придніпровський районний суд м. Черкаси через представника - адвоката Яцюка М.В. із позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Черемушки, 9 , в якому просить визнати частково недійсним рішення загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки, 9 , які проведені 03.02.2019 та частково недійсним протокол № 9 загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки, 9 , складений 12.02.2019 у частині пунктів б), в), г) питання шостого порядку денного. А також стягнути з ОСББ Черемушки,9 на користь ОСОБА_1 всі документально підтверджені судові витрати.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до даних протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.09.2019, суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька Світлана Михайлівна, у результаті автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначена для розгляду судової справи № 711/7664/19 (а.с. 77).
Ухвалою суду від 30.09.2019 позовну заяву прийнято, відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с. 78).
На виконання вимог ст. 178 ЦПК України, відповідачем надано до суду письмовий відзив від 10.01.2020 на позовну заяву та докази в обґрунтування своїх заперечень проти позову. Просить у задоволенні позову відмовити (а.с. 98-103).
13.01.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження по справі та призначено її до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні (а.с. 106).
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку.
У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Яцюк М.В. підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі на підставі обгрунтування, що наведене у позовній заяві та з урахуванням доказів, що додані до позову.
У судовому засіданні 05.06.2020 відповідач голова правління ОСББ ОСОБА_2 та представник відповідача адвокат Данилов С.А. заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на доводи, що викладені у відзиві на позов. Просили відмовити у задоволенні позову.
У судове засідання 06.07.2020 представник відповідача не з`явився. 16.06.2020 до суду подано заяву, за підписом голови правління ОСББ Черемушки,9 - Кожухарової Т.А., про розгляд справи без участі відповідача. Просила відмовити у задоволенні необґрунтованого та безпідставного позову, з урахуванням заперечень, викладених у відзиві та змісту промов представників сторін у судовому засіданні.
Заслухавши думку представника позивачки, враховуючи думку представника відповідача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція), яка в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства, закріплено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття суд, встановлений законом включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Право на доступ до суду є невід`ємною складовою права на справедливий суд, передбачений частиною першою статті 6 Конвенції.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів і свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів. Визначити, яким саме судом та за якими правилами має бути розглянутий спір, і має судова юрисдикція.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Частиною першою статті 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Черемушки,9 та просить визнати частково недійсним рішення загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки, 9 , які проведені 03.02.2019 та частково недійсним протокол № 9 загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки, 9 , складений 12.02.2019 у частині пунктів б), в), г) питання шостого порядку денного, за якими дозволено ОСББ: в окремих випадках від`єднувати боржника від внутрішньо-будинкових інженерних систем (електромереж та інших), в рамках діючого законодавства, з погодженням відповідної постачальної організації та дотримуючись процедури та у порядку розробленому та затвердженому Правлінням ОСББ; вартість витрат на вищезазначені заходи відшкодовуються боржником шляхом збільшення щомісячного внеску на суму виконаних робіт у місяці, у якому такі роботи виконувалися; у випадку, якщо співвласник має борг лише за частиною внесків, кошти, що надійшли на особовий рахунок співвласника, першочергово зараховувати на рахунок капітального ремонту.
Разом з тим, спірні правовідносини виникли між ОСОБА_1 , яка є власницею квартири АДРЕСА_1 , тобто в якому створене ОСББ Черемушки,9 і безпосередньо ОСББ Черемушки,9 щодо визнання частково недійсним рішення загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки, 9 та частково недійсним протоколу загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки, 9 .
Відповідно до частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За приписами пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України від 29.11.2001 № 2866-III Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон № 2866-III).
Статтею 1 цього Закону встановлено, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до статті 4 Закону № 2866-III об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Отже, вищезазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
До того ж, слід зазначити, що у справі № 462/2646/17 (провадження № 11-1272апп18) від 06.02.2019 про визнання протиправної та скасування реєстраційної дії з державної реєстрації ОСББ позивачем є власник квартири у багатоквартирному житловому будинку, у якому створене ОСББ, державна реєстрація якого оспорювалася. У цій справі Велика Палата Верховного Суду зазначила, що правовідносини між власником нерухомого майна у житловому будинку та ОСББ, яке створене у тому ж будинку, найбільш подібні до спорів, пов`язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини першої статті 20 ГПК України).
Разом із тим, відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
До таких висновків прийшов Верховний Суд, враховуючи постанову Великої Палати Верхового Суду від 26.02.2020 у справі №473/2005/19 (провадження №14-634цс19).
Тобто спір між співвласником нерухомого майна - членом ОСББ та самим ОСББ, щодо визнання частково недійсним рішення загальних зборів ОСББ Черемушки, 9 , які проведені 03.02.2019 та частково недійсним протоколу № 9 загальних зборів співвласників ОСББ Черемушки,9 складений 12.02.2019 у частині пунктів б), в), г) питання шостого порядку денного, є подібним до корпоративного спору.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Черемушки,9 не підлягає розгляду місцевим судом загальної юрисдикції у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи предмет позову та характер спірних правовідносин, суд вважає, що даний спір підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Статтями 4 та 5 ГПК України передбачено право особи на звернення до господарського суду та способи судового захисту.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Як визначено ч. 1 ст. 256 ЦПК України, якщо провадження у справі закривається з підстав, визначених пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен повідомити заявникові, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Таким чином, провадження по даній цивільній справі підлягає до закриття у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства. Також необхідно роз`яснити позивачеві, що дана справа віднесена до розгляду господарським судом, відповідно до положень ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 20 ГПК України, ст.ст. 4, 19, 198, 255, 256, 259, 263, 353 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Цивільну справу №711/7664/19 за позовом ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Черемушки,9 (код ЄДРПОУ 40405022, м. Черкаси, вул. Припортова, 9) про визнання частково недійсним рішення загальних зборів співвласників ОСББ, які проведені 03.02.2019р., що викладене у протоколі від 12.02.2019р., - закрити провадженням у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачеві, що розгляд даної справи віднесено до господарської юрисдикції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом 15-ти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.. 354 ЦПК України щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повне судове рішення складено 07.07.2020.
Головуючий: С. М. Позарецька
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2020 |
Оприлюднено | 20.07.2020 |
Номер документу | 90463767 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Позарецька С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні