Рішення
від 07.07.2020 по справі 596/2032/19
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" липня 2020 р. Справа № 596/2032/19

Провадження № 2/596/89/2020

Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Митражик Е.М.

за участю: секретаря судового засідання Стасюк О.Д.

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом Органу опіки та піклування Гусятинської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В:

Орган опіки та піклування Гусятинської РДА звернувся до суду в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 із позовом про позбавлення батьківських прав відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Посилаються на те, що відповідач є батьком неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12.09.2017 року, у зв`язку із неодноразовим вчиненням психологічного насильства над сином з боку батька, у ОСОБА_3 було відібрано (без позбавлення батьківських прав) малолітнього ОСОБА_2 та передано його органу опіки та піклування Гусятинської районної державної адміністрації для подальшого влаштування. За весь час перебування малолітнього ОСОБА_4 в опікуна ОСОБА_5 , його батько лише формально декілька разів телефонував до класного керівника та навідувався до школи. Про таку формальність свідчить поведінка ОСОБА_3 , під час його відвідин та спілкування з сином, про що розповів останній, а також повна відсутність розуміння з боку батька про те, що саме його ставлення до дитини повинно помінятись. ОСОБА_3 за час проживання дитини з ОСОБА_5 , ні матеріально ні морально не підтримував сина, по місцю його проживання не відвідував. На засіданні комісії неповнолітній ОСОБА_2 зазначив, що він наполягає на тому, щоб його батька ОСОБА_3 було позбавлено батьківських прав відносно нього. Позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав надасть можливість ОСОБА_5 надалі опікуватись дитиною, яка не бажає повертатись проживати до батька. Вищезазначене свідчить про ухилення від виконання ОСОБА_3 своїх батьківських обов`язків по відношенні до свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , що відповідно статті 164 СК України є підставою для позбавлення батьківських прав.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила задовольнити позов.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, за місцем реєстрації. Згідно довідки Самолусківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області № 175 від 24.12.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований і проживає в АДРЕСА_1 , що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час та місце судового засідання і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, а також не подано відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, щодо ухвалення заочного рішення вважає за необхідне провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши та оцінивши здобуті в судовому засіданні докази, суд встановив обставини та визначив відповідно до них наступні правовідносини.

Рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12.09.2017 року в цивільній справі № 596/2451/16-ц за позовом органу опіки та піклування Гусятинської районної державної адміністрації в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відібрання дитини без позбавлення батьківських, позовні вимоги задоволено та вирішено відібрати без позбавлення батьківських прав малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у його батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя с. Самолусківці Гусятинського району Тернопільської області (а.с.23-31).

Рішення набрало законної сили та відповідно до ч.4 ст. 82 ЦПК України, обставини встановлені цим рішенням не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідач являється батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Розпорядженням голови Гусятинської районної державної адміністрації № 332-од від 20.07.2018 року Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування надано неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування. До встановлення опіки над неповнолітнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишити його проживати в сім`ї громадянки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.32).

Згідно розпорядження голови Гусятинської районної державної адміністрації № 343-од від 28.09.2018 року Про влаштування дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 під піклування призначено ОСОБА_5 , піклувальником над дитиною, позбавленою батьківського піклування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та призначено ОСОБА_5 опікуном над майном дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.33).

ОСОБА_2 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 разом з піклувальником ОСОБА_5 , що підтверджується довідкою № 1120 від 27.07.2019 року, довідкою про реєстрацію місця проживання особи № 2462 від 26.11.2018 року та довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 1121 від 29.07.2019 року, виданих Дарахівською сільською радою Теребовлянського району Тернопільської області, Актами обстеження матеріально-побутових умов проживання складеного комісією від 29.07.2019 року та від 20.02.2019 року (а.с.7,9,10,13,14,).

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 показала, що з часу проживання неповнолітнього ОСОБА_4 з нею в с.Кам`янка Теребовлянського району на протязі трьох останніх років, батько жодного разу не приїжджав по місцю їх проживання та не дзвонив. Зі слів дитини їй відомо що відповідач приходив до школи, в якій він навчається. Жодних перешкод в їх спілкуванні вона не чинить.

Допитаний в судовому засіданні в присутності педагога неповнолітній свідок ОСОБА_2 показав, що бажає, щоб його батька позбавили батьківських прав щодо нього, оскільки він хоче залишатись проживати з мамою. З батьком йому було жити погано. За час проживання з мамою, батько вдома його ні разу не відвідав, не дзвонив, приходив тільки в школу два рази.

Із змісту письмової заяви ОСОБА_2 вбачається, що він бажає продовжувати і надалі проживати з ОСОБА_5 та бажає щоб його батька позбавили батьківських прав( а.с.12).

Відповідно до ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Вимогами ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, зокрема, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 20 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав (далі-Постанови) позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Згідно п. 16 вказаної Постанови, особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК ( 2947-14 ). Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Згідно Висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 № 02-1624/02-16 від 20.11.2019 року, Орган опіки та піклування Гусятинської райдержадміністрації вважає за доцільне позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4-5).

Представник органу опіки та піклування Семенишин І.О. в судовому засіданні підтримала Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , з яким суд не погоджується з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи протягом 2018-2019 років, учня 9-го класу ОСОБА_2 його батько ОСОБА_6 провідував три рази і телефонував чотири рази класному керівнику ОСОБА_7 , що видно із довідки №32 від 30.07.2019 року виданої Острівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що знаходиться в комунальній власності Теребовлянської міської ради(а.с.8).

Ту обставину, що батько кілька разів приїжджав до школи, підтвердив в судовому засіданні і сам ОСОБА_4 .

На наявній цієї обставини посилається і в своєму висновку сам орган опіки і піклування.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

У справі Мамчур проти України (заява №10383/09) від 16.07.2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (§100).

Позивачем не надано суду безспірних доказів, які свідчать про свідоме нехтування відповідачем своїми батьківськими обов`язками щодо виховання сина ОСОБА_4 .

За таких обставин, ні матеріали справи, ні доводи позивача не містять переконливих доказів, які б доводили поза розумним сумнівом невиконання відповідачем батьківських обов`язків або небажання в подальшому виконувати їх, тому суд приходить до висновку, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітнього сина не відповідатиме інтересам самої дитини, в чому полягає захист інтересів дитини шляхом позбавлення батька по відношенню до нього батьківських прав позивачем не доведено.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4,5, 76, 81, 89, 263, 265, 268, 280-282, 284, 288, 289, 354 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 19, 150, 152, 153, 155, 164, 165, 171 Сімейного кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову Органу опіки та піклування Гусятинської районної державної адміністрації (адреса місцезнаходження: 48201, селище Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1, Гусятинського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058321) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_2) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_1) про позбавлення батьківських прав - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги через Гусятинський районний суд Тернопільської області або безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення виготовлено 16 липня 2020 року.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Е.М. Митражик

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.07.2020
Оприлюднено21.07.2020
Номер документу90474039
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —596/2032/19

Рішення від 07.07.2020

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Рішення від 07.07.2020

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 27.12.2019

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 02.12.2019

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні