Справа № 766/2047/20 н/п 2/766/6410/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.07.2020р. Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді - Зуб І.Ю.,
при секретарі - Матієнко А.О.,
розглянувши в розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) про стягнення аліментів на утримання дітей та дружини,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2020 року представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача. Зазначає, що позивач перебувала в шлюбі із відповідачем, мають неповнолітніх дітей - доньку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утримання яких відповідач допомоги не надає, участь у вихованні дітей не приймає. Відповідач має матеріальну можливість допомагати в утриманні дітей, оскільки працює судовим електромеханіком на суднах далекого плавання за контрактом з іноземними судновласниками, дохід становить 70 000 грн. на місяць. Донька є інвалідом, інсулінозалежний цукровий діабет першого типу тяжкої форми, потребує постійного домашнього догляду, мати не в змозі працевлаштуватись, дитині необхідно 5 ін`єкцій щодня, дитячий садок не розрахований на дітей з такими проблемами здоров`я. Зазначає, що донька ОСОБА_5 потребує додаткових витрати, має спеціальне харчування. Просить стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 в розмірі 10000 грн. щомісяця, аліменти на утримання сина в розмірі 5000 грн. щомісяця, та на своє утримання в сумі 5000 грн. щомісяця.
11.02.2020 року ухвалою суду дану позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення недоліків.
На усунення недоліків надано матеріали 14.02.2020 року до суду.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 21.02.2020 року відкрито провадження у даній справі про розгляд справи в порядку спрощеного провадження із викликом сторін.
10.03.2020 року до суду надійшов відзив від представника відповідача на позовну заяву про стягнення аліментів на утримання дітей та дружини. Зазначає, що вимоги позивача про стягнення аліментів на користь ОСОБА_3 в розмірі 10000грн. перевищують встановлений законодавством України максимальний розмір аліментів рівний 8895 грн. Зазначає, що твердження позивачки про те, що відповідач отримує дохід в 70000 грн на місяць не підтверджено доказами, надана копія індивідуального трудового договору моряка не дає підстав вважати, що відповідач і надалі є працевлаштованим, отримує стабільний дохід та може сплачувати аліменти в загальній сумі 20 000 грн. Крім того зазначає, що твердження позивача на те що на спеціальне харчування для ОСОБА_3 необхідно 8000 грн. не відповідають дійсності, оскільки раціон хворого на цукровий діабет коштує дешевше калорійної їжі. Придбання необхідних медичних препаратів інсулінозалежним особам здійснюється за рахунок державних коштів та препарати видаються у лікарні безкоштовно. Відповідач надав у користування дітям та позивачці власну двокімнатну квартиру з ремонтом та необхідними меблями, кожного тижня купує продукти харчування, медичні препарати та сплачує борги по комунальним послугам, які позивач накопила за час окремого проживання. Тому відповідач позов визнає частково, зараз він проживає з батьками, є безробітним, змінив професію моряка. Визнає суму аліментів на утримання дітей у твердій грошовій сумі 2000 грн. щомісячно на кожну дитину, та на утримання ОСОБА_1 2027 грн. щомісячно.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. Зазначив, що на його думку, відповідач може сплачувати аліменти в загальній сумі 20000 грн., оскільки є моряком і має можливість сплачувати таку суму.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги частково. Зазначив, що відповідач може сплачувати аліменти у розмірі 2000 грн. на кожну дитину щомісячно, також згоден сплачувати аліменти на утримання колишньої дружини у розмірі 2027 грн. щомісячно.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 18.03.2020 року задоволено клопотання представника позивача та витребувано докази.
Відповідно до відміток на Укрпошти, ухвалу не вручено та повернуто до суду у зв`язку із закінчення терміну зберігання. Таким чином ухвалу суду не було вручено.
В судовому засіданні представник позивача не наполягав на виконанні ухвали та зазначив розглядати справу за наявними доказами.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, що вбачається з свідоцтва про шлюб від 20.07.2013 року серія НОМЕР_3 .
Від шлюбу мають неповнолітню доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , та неповнолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається із свідоцтва про народження, виданого повторно серія НОМЕР_5 .
Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 12.12.2018 року, шлюб між сторонами розірвано.
Згідно ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ст.181, 191 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Відповідно до закону батьки зобов`язані утримувати своїх дітей незалежно від того, перебувають вони в шлюбі чи шлюб між ними розірвано. Обов`язок батьків утримувати своїх дітей є безумовним і не залежить від того, чи є батьки працездатними й чи є в них кошти, достатні для надання утримання, а лише враховується судом при визначенні розміру стягуваних аліментів.
Згідно зі ст.182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 pоку, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 pоку № 789-ХІІ та набула чинності для України 27 вересня 1991 pоку, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років №28 від 26.04.2017 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має Е10.1 цукровий діабет 1 типу, маніфестанція. Згідно висновку має наявне захворювання, патологічний стан відповідає розділу ІІ, пункту 3, підпункту 3.3. Висновок дійсний до 14.03.2033 року.
З довідок Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради №16-14-5648 та №16-14-5650 від 07.07.2017 вбачається, що діти проживають разом із матір`ю - Позивачем (довідка №6 від 05.07.2017 року видана ОСББ Наш успіх) за адресою: АДРЕСА_3 .
Таким чином встановлено, що діти проживають разом із позивачем, що не оспорювалось сторонами.
Згоди щодо утримання дітей між батьками не досягнуто.
Позивачем додано до матеріалів позову копію індивідуального трудового договору моряка, укладеного між ОСОБА_6 - моряком та Компанією. Строк дії договору - липень 2017 року по січень 2018 року.
Суд не бере до уваги наведений документ, оскільки це недопустимий доказ, оскільки не надано оригінал доказу та представником позивача визнано, що він оригіналу не бачив, незважаючи на це зробив відмітку на копії згідно з оригіналом . Крім того відомості в даному документі відносяться до 2017-2018 років та не вказують на той факт, що на день звернення до суду із позовом відповідач є працевлаштованим.
Також суд критично оцінює в якості доказу працевлаштування копію сторінок паспорту моряка відповідача, який видано 03.12.2015 року, оскільки наявність паспорту не свідчить про працевлаштування відповідача на час звернення до суду із позовом. Крім того, представником позивача подано копію сторінок паспорту та зроблено відмітку згідно з оригіналом , але оригінал документа суду не надано.
Представник відповідача до матеріалів відзиву надав квитанції про купівлю стерильних голок для інсулінових ручок, іграшок та одягу.
Позивач має довести, що матеріальний стан відповідача, оскільки зазначає про його можливість сплачувати аліменти у загальному розмірі 20000,00грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні рішення.
У ч. 1 ст. 77 ЦПК України зазначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно ч. 4 ст. 77 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що не стосуються предмета доказування.
За ч.ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Належних та допустимих доказів на підтвердження можливості відповідача сплачувати аліменти у загальному розмірі 20000,00грн. щомісяця, позивачем суду не надано.
Згідно з ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з ч.3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Одним із основних прав дитини є право на утримання, яке кореспондується з конституційним обов`язком батьків утримувати дітей до їх повноліття та знайшло своє закріплення у Сімейному кодексі України.
Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.
Відповідно до ч.3 ст.84 СК України, якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років.
З довідки №59 від 26.02.2020 року виданої Комунальним некомерційним підприємством Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має захворювання Е 10.9, має статус дитина-інвалід з 26.04.2017 року, потребує домашнього догляду.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про державний бюджет України на 2020 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року становить 2027 гривень.
Беручи до уваги факт потреби дитини в домашньому догляді, факт проживання доньки ОСОБА_5 разом із позивачем, розмір прожиткового мінімуму для однієї особи, який встановлений станом на 01.01.2020 року, факт відсутності доказів працевлаштування відповідача на час розгляду справи, факт відсутності доказів на підтвердження доходу відповідача у розмірі 70000,00грн., суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення аліментів на утримання позивача підлягають частковому задоволенню й стягненню підлягає сума аліментів у розмірі 2027 грн. 00 коп., тобто у розмірі прожиткового мінімуму для однієї особи.
Згідно із ч. 2 ст. 182 СК України мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Законом України Про Державний бюджет України на 2020 рік у ст. 7 встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2020 року - 1779 гривень.
Таким чином запропоновані відповідачем суми аліментів у розмірі 2000 грн. 00 коп. на одну дитини перевищують мінімально рекомендований розмір аліментів, відповідно до ст. 182 СК України.
Щодо твердження представника позивача про врахування потреб доньки ОСОБА_5 при визначенні розміру аліментів, її стан здоров`я, то позивачем не надано доказів витрат на утримання доньки, які б свідчили про потребу в підвищених грошових витратах або додаткових витратах внаслідок стану здоров`я дитини. Доказів додаткових витрат у зв`язку із харчуванням дитини також не надано.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення аліментів на утримання доньки ОСОБА_5 підлягають частковому задоволенню, враховуючи рекомендований розмір аліментів, встановлений законом, розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, відсутність доказів майнового стану відповідача, відсутність доказів витрат на дитини у зв`язку із хворобою з боку позивача, аліменти підлягають стягненню у розмірі 2000 грн. 00коп.
На підставі наведеного, враховуючи вік сина ОСОБА_7 , рекомендований розмір аліментів, встановлений законом, розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, відсутність доказів майнового стану відповідача, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню, а стягненню підлягають аліменти у розмірі 2000 грн. 00 коп.
З врахуванням вищенаведеного та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та дружини підлягає частковому задоволенню.
Так, враховуючи, відсутність доказів наявності у відповідача доходів, визнання відповідачем позову в розмірі стягнення аліментів у сумі 2000 грн. щомісяця на кожну дитину, аліментів у сумі 2027 грн. на утримання дружини, беручи до уваги розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, прожитковий мінімум на одну особу, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково та стягнути з відповідача аліменти на утримання неповнолітньої доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 2000 грн. щомісячно, які підлягають індексації відповідно до закону, аліменти на утримання неповнолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у твердій грошовій сумі в розмірі 2000 грн. щомісячно, які підлягають індексації відповідно до закону, та аліментів на утримання дружини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в сумі 2027 грн. щомісячно.
Відповідності до ч. 1 ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Датою звернення позивача ОСОБА_1 до суду - є 06.02.2020 року, що вбачається з відмітки на штампі суду.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 141 ЦПК України та з урахуванням положень закону України Про судовий збір . Так, відповідно до ст. 5 ч. 1 п. 3 закону України Про судовий збір позивач звільнена від сплати судового збору у справі про стягнення аліментів, тому під час подання позову судовий збір не сплачувався. Враховуючи дату ухвалення рішення, з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави у розмірі 840грн. 80коп.
Керуючись ст.ст. 84, 180-182, 191-192 СК України, ст.ст.10, 12, 81, 141, 264, 265, 268, 354, п.3 розділу XII "Прикінцеві положення" ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) про стягнення аліментів на утримання дітей та дружини - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) аліменти на утримання неповнолітньої доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 2000(дві тисячі) грн. 00 коп. щомісячно, які підлягають індексації відповідно до закону, починаючи з 06.02.2020 року та до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) аліменти на утримання неповнолітньго сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у твердій грошовій сумі в розмірі 2000 (дві тисячі) грн. 00 коп. щомісячно, які підлягають індексації відповідно до закону, починаючи з 06.02.2020 року та до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) аліменти на її утримання у твердій грошовій сумі в розмірі 2027 (дві тисячі двадцять сім) грн. 00 коп. щомісячно.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржене до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст. 354 цього Кодексу продовжується на строк дії такого карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 )
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) .
Повний текст судового рішення складено 20.07.2020 року.
СуддяІ. Ю. Зуб
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2020 |
Оприлюднено | 21.07.2020 |
Номер документу | 90485372 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Зуб І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні