Рішення
від 15.07.2020 по справі 346/2199/20
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/2199/20

Провадження № 2/346/1214/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.

секретаря Матушевської Г.Д.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Корницької сільської об`єднаної територіальної громади про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом мотивуючи тим, що рішенням Коломийського міськрайонного суду від 03.06.2019 року, її батька ОСОБА_2 оголошено померлим, та Коломийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 28.08.2019 року видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 .

Вказує, що її батьки в офіційному шлюбі ніколи не перебували, проте разом по можливості ростили її.

Те, що ОСОБА_2 є її, позивача батьком, підтверджується свідоцтвом про народження, а також встановлено у суді при розгляді справи про оголошення його померлим. За час життя батька іншої сім`ї та дітей у нього не було.

Зазначає, що ОСОБА_2 отримав у приватну власність земельну ділянку в АДРЕСА_1 , та розпочав будівництво житлового будинку. У 2011 році Коломийською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області виготовлено будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, забудовник ОСОБА_2 .

Будівництво житлового будинку батьком не було завершено (відсоток готовності незавершеного будівництва житлового будинку складає 40), оскільки він поїхав у Росію на заробітки, а потім і зовсім зник, та оголошений померлим.

Вказує, що після оголошення батька померлим звернулася до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Григорець В.М. із заявою про прийняття спадщини після смерті батька.

04 лютого 2020 року приватним нотаріусом Григорець В.М. видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із відсутністю документа, що посвідчує право власності на об`єкт незавершеного будівництва розташованого в АДРЕСА_1 .

Таким чином, вона, позивач невзмозі оформити свої спадкові права на спірне майно, якого нажив її батько за життя, та змушена звернутися до суду із даним позовом.

Просить суд визнати у порядку спадкування за законом права та обов`язки забудовника за нею, позивачем ОСОБА_1 на незавершений будівництвом житловий будинок загальною площею 132,3 кв.м., розташований за адресою АДРЕСА_1 , право на який належало спадкодавцю ОСОБА_2 , якого визнано померлим - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, представник подала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача Корницької сільської об`єднаної територіальної громади Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та зазначив, що проти позову не заперечує.

Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.

Судом встановлено, щорішенням Корницької сільської ради ХІІІ сесії ІУ демократичного скликання від 31.12.2004 року ОСОБА_2 надано земельну ділянку площею 0.1128 га. на праві власності із масиву першочергової забудови в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд, та дозволено провести будівництво жилого будинку та господарських споруд на вказаній земельній ділянці(а.с.12).

Згідно державного акту серія ІФ№ 040850 від 08.04.2005 року ОСОБА_2 отримав у приватну власність земельну ділянку, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель в с. Корнич Коломийського району, кадастровий номер 2623282801020020036(а.с.17-18)

Встановлено, що ОСОБА_2 на вказаній земельній ділянці розпочав будівництво та у 2011 році Коломийською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області виготовлено будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, забудівником вказано ОСОБА_2 (а.с.20-27)

З рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.06.2019 року вбачається, що батька позивача - ОСОБА_2 оголошено померлим. (а.с.8-10). Коломийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 28.08.2019 року видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 (а.с.11)

Те, що ОСОБА_2 є батьком позивача ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про народження, виданого відділом РАГС Коломийського міського управління юстиції Івано-Франківської області 03.05.2001 року (а.с.7)

Отже, розпочате будівництво житлового будинку ОСОБА_2 не було завершено, що також підтверджується випискою з інвентаризаційних матеріалів Обласного комунального підприємства Коломийським міжрайонним бюро технічної інвентаризації згідно якої право власності на незавершений будівництвом житловий будинок не зареєстровано, а відсоток готовності складає - 40.(а.с.13)

Згідно технічного паспорта виготовленого 28 січня 2020 року на об`єкт незавершеного будівництва по АДРЕСА_1 вбачається, що за даною адресою знаходиться незавершений будівництвом житловий будинок загальною площею 132,3 кв.м.(а.с.14-18)

Встановлено, що позивач після оголошення батька померлим звернулася до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Григорець В.М. із заявою про прийняття спадщини та заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину . (а.с.62,77) Однак, 04 лютого 2020 року приватним нотаріусом ухвалено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку із відсутністю у позивача документа, що посвідчує право власності з державною реєстрацією права власності за спадкодавцем на спадкове майно - об`єкт незавершеного будівництва житлового будинку в АДРЕСА_1 .(а.с.19)

Заповіт від імені померлого ОСОБА_2 у виконкомі Корницької сільської ради не посвідчувався, та крім позивача інших спадкоємців, передбачених ст. 1261 ЦК України невстановлено, що підтверджується копією спадкової справи (а.с.61-83).

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України однією із підстав припинення права власності є смерть власника.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Ч. 1 ст. 178 ЦК України передбачено, що об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Згідно ч.ч 2, 3 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди тощо) виникає після завершення будівництва (створення майна).Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання, тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

Пункт 8 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року Про судову практику в справах про спадкування передбачає, що якщо будівництво здійснюється згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов язки як забудовника входять до складу спадщини.

Відповідно до роз яснень Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року, визнання права власності в порядку спадкування на недобудований будинок неможливо, а потрібно визнати правильною практику судів щодо визнання за спадкоємцем прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.

Порядок оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію, наведено в ДБН A3.1-3-94 Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів та в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23.03.1999 року № 12/5-126.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

За умови наявності акта відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватися самочинним, а є незавершеним.

Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тобто, до спадкоємця переходять лише визначені майнові права та обов язки, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.

Якщо будівництво відбулося на відведеній для цього земельній ділянці на законних підставах, але після закінчення будівництва житловий будинок не було здано в експлуатацію, до спадкоємців переходить право забудовників на оформлення зазначеного жилого будинку та господарських будівель і споруд у встановленому законом порядку, а сам житловий будинок слід вважати до здачі його в експлуатацію незавершеним будівництвом такого висновку дійшов ВССУ у листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування .

У листі Міністерства юстиції України від 21.02.2005 року № 19-32/319 Щодо порядку оформлення документів у разі смерті власника нерухомого майна визначено, що оскільки на нерухоме майно не було оформлено право власності, то таке право в разі відсутності правовстановлюючих документів вирішується в судовому порядку.

Будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 спадкодавцем ОСОБА_2 здійснено на відведеній для цього земельній ділянці на законних підставах, але житловий будинок не завершений будівництвом і не зданий в експлуатацію, тому на підставі викладеного, до позивача як до спадкоємця, переходить право забудовника на оформлення зазначеного будинку у встановленому законом порядку, а будинок слід вважати до здачі його в експлуатацію незавершеним будівництвом.

Відповідно до звіту про оціночну вартість незавершеного будівництвом житлового будинку АДРЕСА_2 , виготовленого ОКП Коломийське МБТІ оціночна вартість станом на 05.03.2020 року становить 244 978,00 грн. (а.с.36-54)

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Враховуючи той факт, що позивач є спадкоємцем за законом, незавершений житловий будинок побудований на підставі належних дозвільних документів, будівництво не є самочинним, та той факт, що спірний житловий будинок не введено в експлуатацію за життя спадкодавця і позивач має намір завершити будівництво спірного будинку, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, ст.ст.328,331,346,375,1216,1217,1218,1261 ЦК України,керуючись ст.ст. 200,247 ч.2, 268, 273, 354 ЦПК України , -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , права та обов`язки забудовника на незавершений будівництвом житловий будинок загальною площею 132,3 кв. м . по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ;

Корницька сільська ОТГ Коломийського району Івано-Франківської області, місце знаходження с. Корнич вул. Довженка, 2А Коломийського району Івано-Франківської області , 78215, Код ЄДРПОУ: 04356857.

Суддя Беркещук Б. Б.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.07.2020
Оприлюднено22.07.2020
Номер документу90496592
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —346/2199/20

Рішення від 15.07.2020

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 10.06.2020

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні