Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" липня 2020 р. Справа № 596/468/20
Провадження № 2/596/281/2020
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Митражик Е.М.
за участю: секретаря судового засідання Стасюк О.Д.,
розглянувши у судовому засіданні в селищі Гусятині в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Коцюбинської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Коцюбинської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , а саме на: житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що в АДРЕСА_1 , загальною площею 33,9 м 2 , житловою - 12,8 м 2 . Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її батько ОСОБА_2 , спадкоємцем за законом якого являється вона. До складу спадкового майна входить вищевказаний житловий будинок, який померлий особисто збудував, але через юридичну необізнаність, брак коштів, а також через переконання, що його ніхто не може позбавити його житлового будинку не виготовив на нього правовстановлюючих документів за свого життя. На даний час існує необхідність прийняття житлового будинку в експлуатацію, оскільки вона не має змоги, оскільки вона не має права зареєструвати власність за покійним. Тому вона як спадкоємець має право успадкувати це майно і зареєструвати належним чином на власне ім`я. Оформити спадкове майно вона не може, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно на ім`я спадкодавця та у зв`язку з непроведенням первинної реєстрації права власності. З цих підстав при зверненні до нотаріуса їй було відмовлено в оформленні спадкового майна.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, попередньо 15.05.2020 року подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю, просить задовольнити позов.
Від Коцюбинської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області 15.05.2020 року надійшла до суду заява про розгляд справи у їх відсутності, щодо задоволення позовних вимог не заперечують.
Дослідивши та оцінивши здобуті в судовому засіданні докази, суд встановив обставини та визначив відповідно до них наступні правовідносини.
Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.
В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з вимогами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який поширюється з часу відкриття спадщини.
Із копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ТР № 01497 від 20.09.2001 року вбачається, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 18.06.2001 року передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,335 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Жабинецької сільської ради, для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та спору - 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства - 0,085 га (а.с.12).
СПД-ФО архітектором Комуніцьким І.В. в 2015 році для забудовника ОСОБА_2 було розроблено ескізну передпроектну пропозицію Реконструкції літньої кухні під житловий будинок розміщеного на садибній ділянці гр. ОСОБА_2 в с. Жабинці, Гусятинського району, Тернопільської області та розроблено генплан забудівника (а.с.17-18).
18.03.2015 року Сектором містобудування та архітектури Гусятинської РДА було видано будівельний паспорт на Реконструкцію літньої кухні під житловий будинок в с. Жабинці Гусятинського району та схему забудови земельної ділянки (а.с.9-10).
Із копії технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виготовленого ФОП ОСОБА_3 станом на 20.03.2019 року вбачається, що загальна площа будинковолодіння становить 33,9 м 2 , житлова - 12,8 м 2 (а.с.14-16).
ФОП ОСОБА_4 виготовлено замовнику ОСОБА_1 новий технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 станом на 16.06.2020 року, із якого вбачається, що загальна площа будинковолодіння становить 33,9 м 2 , житлова - 12,8 м 2 . Відміткою про проведене технічне обстеження встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами що в АДРЕСА_1 (а.с.41-45).
Ринкова вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами що в АДРЕСА_1 , станом на 02.03.2020 року становить 42760 грн., що вбачається із висновку про вартість об`єкту нерухомого майна складеного ФОП - експертом оцінювачем ОСОБА_5 (а.с.19).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 15.11.2018 року, виданого Коцюбинською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області (а.с.8).
Після його смерті залишилось спадкове майно, в тому числі, і житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що в АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 та ОСОБА_6 є батьками ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якій 25.07.2016 року після державної реєстрації шлюбу з ОСОБА_8 було присвоєно прізвище - ОСОБА_9 , що стверджується відповідними копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 27.07.1992 року та копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 25.07.2016 року, виданого Жабинецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області (а.с.6, 7).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Мати позивача - ОСОБА_6 звернулася до органів нотаріату із заявою про те, що вона не бажає успадковувати після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , житловий будинок в АДРЕСА_1 , на частку у спадковому майні не претендує і відмовляється від спадщини в користь своєї дочки ОСОБА_1 , що стверджується копією відповідної заяви від 25.05.2020 року, посвідченої секретарем виконавчого комітету Коцюбинської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, зареєстрованої в реєстрі за № 56 (а.с.35).
ОСОБА_1 звернулася до Гусятинської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадкове майно, зокрема на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із не представленням правовстановлюючого документа на спадковий будинок на ім`я спадкодавця та у зв`язку із відсутністю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про проведену державну реєстрацію права власності спадкодавця на вищевказане спадкове майно (а.с.11).
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідач позовні вимоги визнає.
Реалізувати спадкові права в позасудовому порядку позивач не може.
Суд, прийшов до висновку, що позивач є спадкоємцем майна за законом, її право на спадкове майно ніким не оспорюється.
Обставин, які б вказували, що ОСОБА_2 при житті неправомірно набув або володів житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами, що в АДРЕСА_1 , в суді не встановлено.
Враховуючи, що ОСОБА_1 спадщину прийняла, відповідач позов визнає, суд вважає, що за позивачкою необхідно визнати право власності на спадкове майно в судовому порядку.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 89, 259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 1216, 1258, 1268, 1276 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , жительки АДРЕСА_1 ) до Коцюбинської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: 48271, с. Коцюбинці, вул. Містечок, 21, Гусятинського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392942) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , жителькою АДРЕСА_1 ) право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 33,9 м 2 , житловою площею 12,8 м 2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області, або безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином".
Повне рішення суду виготовлено 21 липня 2020 року.
Суддя: Е.М. Митражик
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2020 |
Оприлюднено | 22.07.2020 |
Номер документу | 90503017 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні