Рішення
від 21.07.2020 по справі 753/10399/20
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/10399/20

провадження № 2/753/6530/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"21" липня 2020 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Комаревцевої Л.В.

з секретарем Гаврилюк О.В.,

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ , Печерської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання трудових відносин припиненими та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року позивач звернулась до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ , Печерської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання трудових відносин припиненими та зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява обґрунтована наступними обставинами. Приватне акціонерне товариство ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ засноване 02.09.1999, власниками істотної участі юридичної особи, згідно Зведеного облікового реєстру власників цінних паперів ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ є: Компанія ГЛОБАЛ СТРЕТЕДЖІЗ ЕСТЕБЛІШМЕНТ (75%), ОСОБА_2 (8,9%), АТЗТ ВАКАН .

Відповідно до п. 16 Протоколу №9 річних чергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ від 02.04.2014, Головою Правління обрано ОСОБА_1, а згідно п. 12 Головою Наглядової ради обрано ОСОБА_2.

Згідно прийнятого рішення, відомості про ОСОБА_1 , як Голову Правління включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та внесено запис у трудову книжку.

У зв`язку з тим, що ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ не здійснює господарської діяльності, відсутні наймані працівники, позивач не отримує заробітну плату з 2017 року, а тому, втратила матеріальну (економічну) та будь яку іншу зацікавленість в перебуванні на посаді Голови Правління.

29.09.2017 ОСОБА_1 склала заяву про дострокове припинення повноважень Голови Правління ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ та проект наказу про звільнення, про що повідомлено Наглядову раду. Однак, жодного рішення Наглядовою радою, Загальними зборами ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ прийнято не було.

В зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд: визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 з Приватним акціонерним товариством ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ з 13 березня 2020 року в зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 з займаної посади Голови Правління Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України; зобов`язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної державної адміністрації в м. Києві внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в розділі Відомості про органи управління юридичної особи відомості про ОСОБА_1 як Голову правління Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ .

Ухвалою Дарницького районного суд м. Києва від 02.07.2020 у справі відкрито провадження для розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

У судове засідання позивач не з`явилась, подано заяву в якій просила розглядати справу за її відсутності та не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином, відзиву на позов не надали.

Відповідно до положень статей 280, 281 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження з викликом у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ засноване 02.09.1999, власниками істотної участі юридичної особи, згідно Зведеного облікового реєстру власників цінних паперів ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ є: Компанія ГЛОБАЛ СТРЕТЕДЖІЗ ЕСТЕБЛІШМЕНТ (75%), ОСОБА_2 (8,9%), АТЗТ ВАКАН .

Відповідно до Статуту ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ :

12.1. Виконавчим органом Товариства, що здійснює керівництво його діяльністю є Правління.

12.5. Голова Правління та заступник Голови Правління (члени Правління) обираються Наглядовою радою на 3 (три) роки.

12.6. Повноваження Голови та/або членів Правління припиняються достроково у разі:

12.6.1. подання до Наглядової ради заяви про складання повноважень.

Відповідно до п. 16 Протоколу №9 річних чергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ від 02.04.2014, Головою Правління обрано ОСОБА_1 , а згідно п. 12 Головою Наглядової ради обрано ОСОБА_2. (а.с. 11-17).

Згідно прийнятого рішення, відомості про ОСОБА_1 , як Голову правління включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та внесено запис у трудову книжку.

У відповідності до п. 11.6 Статуту, до виключної компетенції Наглядової ради належить: обрання та припинення повноважень Голови, заступника Голови Правління (членів Правління), п. 10.12 визначено, що Позачергове засідання Наглядової ради скликається в будь-який час на вимогу: акціонерів, які володіють у сукупності більше ніж 10% голосів; Голови Наглядової ради; члена Наглядової ради; Голови Правління; Голови Ревізійної комісії або за рішенням Ревізійної комісії.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Відповідно до ст. 23 КЗпП України трудовий договір може бути: безстроковим, що укладається на невизначений строк; на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; таким, що укладається на час виконання певної роботи.

Відповідно до положень ст. 38 КЗпП України встановлено, що працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Судом встановлено, що Протоколом №9 річних чергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ від 02.04.2014, Головою Правління обрано ОСОБА_1 з 03.04.2014 строком на 3 (три) роки (а.с. 16).

Як вказує позивач, ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ не здійснює господарської діяльності та в товаристві відсутні наймані працівники. Позивач не отримує заробітну плату з 2017 року, а тому, втратила матеріальну (економічну) та будь яку іншу зацікавленість в перебуванні на посаді Голови Правління.

29.09.2017 ОСОБА_1 склала заяву про дострокове припинення повноважень Голови правління ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ та проект наказу про звільнення, про що повідомлено Наглядову раду. Однак, жодного рішення Наглядовою радою, Загальними зборами ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ прийнято не було (а.с. 18).

Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, отже трудовий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин.

Відповідно до статті 13 ЗУ Про акціонерні товариства , установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про: 1) повне та скорочене найменування товариства українською мовою; 2) тип товариства; 3) розмір статутного капіталу; 4) розмір резервного капіталу у разі його формування; 5) номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій у разі розміщення привілейованих акцій; 6) розмір дивідендів за привілейованими акціями кожного класу в разі їх розміщення товариством; 7) умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у разі розміщення привілейованих акцій; 8) права акціонерів - власників привілейованих акцій кожного класу у разі розміщення привілейованих акцій; 9) наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації або відсутність такого права; 10) порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів; 11) порядок скликання та проведення загальних зборів; 12) компетенцію загальних зборів; 13) спосіб повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів та про зміни у порядку денному загальних зборів; 14) склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції; 15) порядок внесення змін до статуту; 16) порядок припинення товариства.

Статтею 159 ЦК України та статтею 32 ЗУ Про акціонерні товариства передбачено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать.

Акціонери (їхні представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, що їх має кожний акціонер, який бере участь у зборах.

Статтею 35 ЗУ Про акціонерні товариства , визначено, що повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та проект порядку денного надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.

Повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного надсилається акціонерам персонально особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений наглядовою радою товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.

Частинами 1,2 ст. 51 ЗУ Про акціонерні товариства , визначено, що наглядова рада акціонерного товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, здійснює управління акціонерним товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу.

Положеннями п. 11 ч. 2 ст. 52 ЗУ Про акціонерні товариства визначено, що до виключної компетенції наглядової ради належить: обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів товариства.

10.04.2019 позивач звернулась до основних акціонерів товариства із заявою про дострокове припинення повноважень Голови Правління ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ та проектом наказу про звільнення. Дані документи було направлено на адреси місцезнаходження власників істотної участі ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ , однак заява та проект наказу про звільнення ОСОБА_1 не були отримані адресатами (а.с. 19-31).

Відтак, акціонери та Наглядова рада ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ заяву про дострокове припинення повноважень Голови Правління ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ не розглянули, про результати її розгляду не повідомили.

Статтею 36 КЗпП України передбачені підстави припинення трудового договору, до яких, зокрема, належать угода сторін; закінчення строку (п.п. 2, 3 ст. 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення; розірвання трудового договору з ініціативи працівника (ст.ст. 38, 39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (ст. ст. 40, 41) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (ст. 45).

Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суб`єктом державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси - у разі державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.

Приписами ч. 1 ст. 10 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначено про те, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Положенням ч. 1 ст. 11 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань визначено, що відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Частиною 3 ст. 82 ЦПК України встановлено, що обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Таким чином, дані стосовно відповідача, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі, юридична адреса підприємства, особа керівника, є загальнодоступною, загальновідомою та такою, що не підлягає доказуванню під час розгляду справи.

Частиною 4 ст. 17 вказаного Закону передбачено перелік документів, які мають бути подані для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному реєстрі, в тому числі змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, відомості про керівні органи громадського формування (ім`я, дата народження керівника, членів керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів. При відсутності даних документів, реєстратор відмовляє у вчиненні реєстраційної дії на підставі ст. 28 Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, документів, що подаються заявником для державної реєстрації, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в реєстрі щодо серед іншого, зобов`язання вчинення реєстраційних дій.

Також, ст. 39 КЗпП України визначено, строковий трудовий договір (пункти 2 і 3 статті 23) підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених частиною першою статті 38 цього Кодексу.

Спори про дострокове розірвання трудового договору вирішуються в загальному порядку, встановленому для розгляду трудових спорів.

Враховуючи вищевикладене, позивач позбавлена можливості виключити інформацію про себе, як Голови Правління ПрАТ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ у встановлений законом про державну реєстрацію юридичних осіб, спосіб та порядок шляхом надання державному реєстратору документів визначених ст. 17 Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .

Відповідно до вимог ст. 232 КЗпП України трудові спори безпосередньо розглядаються в судах і, як правило, це спори за позовами працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу; керівника підприємства, установи, організації з питань звільнення, зміни дати і формулювання причини звільнення, переведення на іншу роботу, оплати за час вимушеного прогулу і накладання дисциплінарних стягнень, за винятком спорів працівників, вказаних у ч. 3 ст. 221 і ст. 222 цього Кодексу.

У відповідності до ст.ст.13,81 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем порушене право позивача на звільнення з роботи з ініціативи працівника, передбачене ст. 38 КЗпП України, оскільки не вирішення Загальними зборами учасників акціонерного товариства заяви про звільнення позивача з посади Голови Правління є порушенням її права щодо вільного вибору праці.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 36, 38, 39, 47 КЗпП України, ст.ст. 12, 45, 79-81, 141, 258-265, 268, 280 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ , Печерської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання трудових відносин припиненими та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Приватним акціонерним товариством ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ (адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Дарвіна, 6 літ. А , ЄДРПОУ 30489263) з 13 березня 2020 року в зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 з займаної посади Голови Правління Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України.

Зобов`язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної державної адміністрації в м. Києві внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в розділі Відомості про органи управління юридичної особи відомості про ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) як Голову Правління Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ (адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Дарвіна, 6 літ. А , ЄДРПОУ 30489263).

Стягнути з Приватного акціонерного товариства ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХОЛДИНГ адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Дарвіна, 6 літ. А , ЄДРПОУ 30489263) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Повний текст рішення складено 21.07.2020.

Суддя: Комаревцева Л.В.

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.07.2020
Оприлюднено22.07.2020
Номер документу90511547
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —753/10399/20

Рішення від 21.07.2020

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Комаревцева Л. В.

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Комаревцева Л. В.

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Комаревцева Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні