Ухвала
від 22.07.2020 по справі 520/8297/2020
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 УХВАЛА

22.07.2020 Справа № 520/8297/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про зупинення провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову, оформлену листом Управління соціального захисту населення Зачепилівської РДА Харківської області від 04.06.2020 р. №01-46/1299;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код - 03196699; місцезнаходження - 64401, Харківська обл., Зачепилівський район, смт. Зачепилівка вул. Центральна, буд. 56) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 12 ЗУ Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту виходячи з п`яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена у цей період.

Ухвалою суду від 22.07.2020 відкрито спрощене провадження по справі відповідно до ст. 263 КАС України.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про зупинення провадження по даній справі, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на офіційному веб-порталі судової влади України опубліковано ухвалу Верховного Суду від 17.06.2020 року по справі №440/2722/20 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

В ухвалі зазначено, що на адресу Верховного Суду надійшло подання судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11 червня 2020 року про розгляд типової справи №440/2722/20. У поданні також йдеться про те, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень аналогічні справи перебувають у провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду (справа № 160/5378/20); Івано-Франківського окружного адміністративного суду (справа № 300/1230/20); Одеського окружного адміністративного суду (справа № 420/4341/20); Харківського окружного адміністративного суду (справи № 520/5536/20, 520/6537/2020, 520/6538/2020, 520/6785/2020, 520/6927/2020); Хмельницького окружного адміністративного суду (справа № 560/2724/20); Чернігівського окружного адміністративного суду.

Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у всіх вищевказаних адміністративних справах:

1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;

2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);

3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18);

4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").

Отже, Верховним Судом відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом особи з інвалідністю внаслідок війни та яка має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік згідно статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

З матеріалів адміністративної справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням ветерана війни - учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 02.11.2015 року.

В прохальній частині позову позивач просить суд зобов`язати управління соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 12 ЗУ Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту виходячи з п`яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена у цей період.

Відповідно до ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно ст. 13 вказаного Закону, щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Тобто, як учасникам бойових дій (ст. 12) так і особам з інвалідністю внаслідок війни (ст. 13) передбачена разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України та яка виплачується щорічно до 5 травня.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

У вказаному пункті також зазначено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у встановлених розмірах.

Також, пунктом 4 вказаної постанови КМУ № 114 передбачено, що особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня 2020 року.

В свою чергу, стаття 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначає осіб, які належать до учасників бойових дій, стаття 7 вказаного Закону визначає осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Тобто, фактично одне й те саме законодавство регулює спірні правовідносини та встановлює порядок виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учасникам бойових дій, так і особам з інвалідністю внаслідок війни: Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та постанова Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань". Різниця полягає лише в тому, що пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них встановлені статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а пільги особам з інвалідністю внаслідок війни - статтею 13 вказаного Закону. При цьому, розміри для вказаних осіб встановлені однією постановою КМУ від 19 лютого 2020 року №112. Різною може бути лише сума виплат. Зокрема, як в зразковій, так і в цій справі спір стосується визначенні у 2020 році розміру разової грошової допомоги до 5 травня та правомірність його визначення.

Слід зазначити, що статус позивача (учасник бойових дій чи особа з інвалідністю внаслідок війни) не є визначальним у вирішенні спору та не свідчить про наявність значних розбіжностей у фактичних обставинах справ, що унеможливлювали б урахування висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №440/2722/20, у ході розгляду цієї справи.

Суд також зауважує, що ухвалою Верховного Суду від 23 червня 2020 року по справі №440/2546/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/15/20) відмовлено у відкритті провадження у зразковій справі за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії з підстав того, що справа №440/2546/20 та надані разом з нею копії інших справ, мають ознаки типових справ, визначених ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі №440/2722/20 про відкриття провадження у зразковій справі, оскільки відповідачем у таких справах є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Зі змісту вказаної ухвали Верховного Суду від 23 червня 2020 року по справі №440/2546/20 встановлено, що у поданні судді Полтавського окружного адміністративного суду Кукоби О.О. про розгляд справи №440/2546/20 за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії Верховним Судом як зразкової вказано, що у провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебувають інші адміністративні справи, позовні вимоги у яких є тотожними вимогам ОСОБА_3 , а саме стосуються виплати учаснику бойових дій у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня.

В ухвалі від 23 червня 2020 року по справі №440/2546/20, досліджуючи зміст подання, констатував, що у всіх справах, зокрема, №440/2546/20: 1) позивачі є учасниками бойових дій та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік; 2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня; 3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права; 4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня.

Отже, Верховний Суд відмовив у відкритті провадження у зразковій справі №440/2546/20, в якій позивач є учасником бойових дій, оскільки ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року за цими підставами вже відкрито провадження у зразковій у справі №440/2722/20, в якій позивачем є особа з інвалідністю внаслідок війни.

Відповідно до п.21 ч.1 ст. 4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Таким чином, суд вважає, що дана адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії фактично є типовою справою, предмет спору якої співпадає з предметом спору зазначеної справи, поданої до Верховного Суду, провадження у якій відкрито та оприлюднено ухвалу на офіційному веб-порталі судової влади України.

Відповідно до п.22 ч.1 ст. 4 КАС України, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Відповідно ч.1 ст. 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

Ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи (ч.7 ст. 290 КАС України).

З моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи (ч.9 ст. 290 КАС України).

Згідно ч. 11 ст. 290 КАС України, рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1-3 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно п.9 ч.2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про зупинення провадження по адміністративній справі №520/8297/2020 до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.

На підставі викладеного, керуючись положеннями ст. ст. 236, 241, 248, 256, 294, 295, пункту 3 Прикінцевих положень, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20).

Копії даної ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Обчислення строків оскарження ухвали суду здійснюється з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя О.В.Шевченко

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.07.2020
Оприлюднено22.07.2020
Номер документу90517169
СудочинствоАдміністративне