Справа № 365/258/20
Номер провадження: 2/365/193/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.07.2020 року смт. Згурівка
Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.
за участю секретаря судового засідання НОСОВОЇ О.О.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі № 1 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області, ОСОБА_2 , про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Костенко О.М. звернувся до Згурівського районного суду Київської області із вищезазначеною позовною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після смерті якої спадщину прийняв своїми фактичними діями її син, чоловік позивачки - ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилась спадщина за законом, до складку якої входить право на земельну частку (пай) розміром 4,27 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Черевківське на території Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області, що належало ОСОБА_3 на підставі Сертифікату серії КВ в„– 0125004, що був виданий 16.01.1997 року та зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 204. Оригінал вказаного Сертифікату був втрачений, у зв`язку з чим був виданий дублікат Сертифікату серії РН в„– 349603 , зареєстрований за № 204 від 29.03.2005 року. Дублікат Сертифікату також був втрачений, про що розміщено оголошення у пресі. Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняла позивачка. Інший спадкоємець першої черги, дочка померлого - відповідачка ОСОБА_5 від прийняття спадщини відмовились. Спадкові права позивачки ніким не оспорюються. Позивачці було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), у зв`язку із ненаданням оригіналу Сертифікату. В досудовому порядку вирішити питання оформлення спадкових прав позивачка не має можливості, тому представник позивачки просить суд визнати за позивачкою ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай), а також не стягувати з відповідачів судові витрати.
В підготовче судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, направили до суду заяви, в яких просили проводити розгляд справи у їх відсутність. Представник позивачки позовні вимоги підтримав повністю, відповідачі позовні вимоги визнали повністю.
Суд визнав можливим розглядати справу без участі учасників справи, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін та їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
На підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення, враховуючи визнання позову відповідачами.
Відповідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову, враховуючи визнання відповідачами позову за наявності для того законних підстав.
Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, враховуючи визнання позову відповідачами, яке прийняте судом, як таке, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Обставини, викладені в позові підтверджуються наступним.
Дослідженими судом письмовими доказами встановлено, що ОСОБА_3 згідно Сертифікату серії КВ в„– 0125004 належало право на земельну частку (пай) розміром 4,27 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Черевківське на території Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області. Сертифікат зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 204 від 16.01.1997 року. Вказаний Сертифікат був втрачений та взамін нього ОСОБА_3 був виданий дублікат Сертифікату серії РН в„– 349603 , зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 204 від 29.03.2005 року. Дублікат Сертифікату теж був втрачений, про що було розміщено оголошення в друкованому засобі масової інформації (довідка відділу Держкомзему у Згурівському районі Київської області ГУ Держкомзему у Київській області - а.с.12, копія виписки з протоколу № 1 загальних зборів членів КСП Черевківське від 03 лютого 1996 року з Додатком № 1 у вигляді Списку громадян-членів СКП Черевківське , в якому під номером 32 назначена ОСОБА_3 - а.с.16-26, оголошення в газеті Панорама - а.с.15).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Аналогічні положення передбачені п. 17 Перехідних положень ЗК України (Розділ Х).
Після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина за законом на право на земельну частку (пай), яку прийняв син померлої ОСОБА_4 . Спадщину він прийняв своїми фактичними діями, що виразились у користуванні речами померлої. Він був єдиним спадкоємцем померлої. ОСОБА_4 було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у зв`язку із ненаданням правовстановлюючого документу - Сертифікату (копія свідоцтва про смерть - а.с.9, копія спадкової справи № 29/2005 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 - а.с.35-56, нотаріальна відмова - а.с.6).
На час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 чинним був ЦК УРСР 1963 року, тому саме норми зазначеного Кодексу підлягають до застосування до даних спадкових правовідносин, зокрема в частині визначення порядку прийняття спадщини та визначення належності до спадкоємців.
В силу ч. 1 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК України якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Положеннями п. 4 Прикінцевих і Перехідних положень ЦК України передбачено, що даний Кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 8 відносини спадкування регулюються правилами ЦК України якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР.
Відповідно до ч.ч. 1.2 ст. 524 ЦК України 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК України 1963 року, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
За життя ОСОБА_4 питання оформлення спадщини після смерті матері ОСОБА_3 не вирішив, правовстановлюючого документа на право на спірну земельну частку (пай) не отримав.
Після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивачці ОСОБА_1 та відповідачці ОСОБА_2 , як спадкоємцям першої черги за законом, відкрилась спадщина, зокрема і на право на земельну частку (пай), успадковану померлим після смерті матері ОСОБА_3 . Позивачка спадщину у встановленому законом порядку прийняла шляхом подачі нотаріусу у встановленому законом порядку заяви про прийняття спадщини. Відповідач ОСОБА_2 від прийняття спадщини відмовилась, про що нею була подана заява нотаріусу. Інші спадкоємці відсутні. Строк для прийняття спадщини закінчився (копія свідоцтва про смерть - а.с.8, копії свідоцтва про шлюб - а.с.11, копія спадкової справи №192/2019 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 - а.с.57-68).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу положення ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.
В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивачці було відмовлено державним нотаріусом Згурівської державної нотаріальної контори Саркісян Л.М. у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), у зв"язку з ненаданням правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай) - дубліката Сертифікату (нотаріальна відмова - а.с.5).
Згідно положення п. 1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосовуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.
В пункті 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року N 7 передбачено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Пунктом 3.5 Листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 визначено, що належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 . Позивачка спадщину прийняла, інший спадкоємець першої черги за законом - відповідач ОСОБА_2 від прийняття спадщини відмовилась. До складу спадщини входить право на земельну частку (пай) розміром 4,27 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Черевківське на території Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області, згідно дубліката Сертифікату серії РН в„– 349603. На даний час дублікат Сертифікату втрачено. Позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права в нотаріальних органах через відсутність правовстановлюючого документу - дубліката Сертифікату серії РН № 349603, а тому її порушені спадкові права підлягають судовому захисту.
Суд вважає за необхідне визнати за позивачкою ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) згідно дубліката Сертифікату серії РН № 349603.
Не застосовувати до відповідача Черевківської сільської ради ст. 141 ЦПК України та понесені позивачкою судові витрати залишити за нею.
Враховуючи визнання позову відповідачами до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне повернути позивачці з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову, а саме грошові кошти в розмірі 628,60 грн.
Керуючись ст.ст. 524,529,534,549 ЦК України 1963 року, ст.ст. 5,1217,1218,1261,1268,1273 ЦК України, ст.ст.141,142,198,200,206,247,263-265,273 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області, ОСОБА_2 , про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 право на земельну частку (пай) розміром 4,27 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Черевківське на території Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області, яке належало ОСОБА_3 на підставі дубліката Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 349603.
На підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, а саме грошові кошти в розмірі 647 (шістсот сорок сім) гривень 00 копійок, що був сплачений нею 24.06.2020 року згідно квитанції № 39, оригінал якої знаходиться в матеріалах цивільної справи.
Не застосовувати до Черевківської сільської ради Згурівського району Київської області ст. 141 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
На підставі п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Позивач: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідачі: Черевківськасільська рада Згурівського району Київської області, адреса: вулиця Леніна, будинок 21, село Черевки Згурівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04360557;
ОСОБА_2 , жителька АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_5 .
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ
Суд | Згурівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2020 |
Оприлюднено | 23.07.2020 |
Номер документу | 90523719 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Згурівський районний суд Київської області
Хижний Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні