Справа № 680/787/18
№2/680/87/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2020 року смт.Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Яцини О.І.,
з участю секретаря судового засідання Стандрійчук М.П.,
позивачки ОСОБА_1 ,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Новоушицька об`єднана територіальна громада Хмельницької області про надання у власність земельної частки (паю) та покладення витрат,
установив:
Позивачка звернулась до суду із позовом про зобов`язання Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області (далі - Новоушицька РДА) внести зміни у розпорядження від 15 лютого 1996 року №184-р Про затвердження розміру земельної ділянки (паю) колективному сільськогосподарському підприємству Світанок , зокрема у списки, які є додатком до розпорядження внести ОСОБА_2 ; надати спадкоємцям ОСОБА_2 у власність частину земельної ділянки (паю) у розмірі 2,22 га; втрати, що понесенні спадкоємцями ОСОБА_2 , спричинені незаконними діями органів влади, а саме, середня вартість використання частини паю, якої незаконно позбавлений ОСОБА_2 , за останні три роки в сумі 15000 грн покласти на орган влади, який прийняв неправомірне рішення.
Свої вимоги, з урахуванням уточненої позовної заяви від 05 листопада 2019 року, мотивує тим, що рішенням Куражинської сільської ради від 05 квітня 1995 року №4 на підставі державного акту на право колективної власності на землю КСП Світанок с.Куражин від 28 вересня 1995 року було передано у колективну власність земельну ділянку у розмірі 2270,3 га для товарного сільськогосподарського виробництва. Додатком до даного державного акту є список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, до якого за №718 включений ОСОБА_2 . 25 січня 1996 року на засіданні комісії працівників КСП був складений протокол, згідно з яким розмір земельної частки (паю) на одну особу складає 2,22 га. До зазначеного переліку ОСОБА_2 з невідомих причин не було включено як і до переліку осіб, яким видаються сертифікати на земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Таким чином останній був безпідставно не включений до списку осіб членів КСП Світанок с.Куражин та не отримав сертифікат на земельну частку (пай), оскільки право на земельну частку (пай) виникає в особи з моменту отримання сільськогосподарським підприємством державного акту на право колективної власності.
Ухвалою суду від 03 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 11 листопада 2019 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 30 січня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Окрім того у підготовчому судовому засіданні 30 січня 2020 року за заявою позивачки залишено без розгляду позов в частині зобов`язання Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області внести зміни у розпорядження Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області від 15 лютого 1996 року № 184-р Про затвердження розміру земельної частки (паю) в колективному сільськогосподарському підприємстві Світанок , зокрема у списки , які є додатком до розпорядження внести ОСОБА_2 .
Відповідач Новоушицька РДА направив до суду відзив в якому вказав, що позовні вимоги підлягають задоволенню лише в частині визнання права на земельну частку (пай) у розмірі 2,22 умовних кадастрових гектарів на землях колективного сільськогосподарського підприємства Світанок с.Куражин, Новоушицького району, Хмельницької області в порядку спадкування.
Позовна вимога про стягнення 15 000 грн з Новоушицької РДА є безпідставною, оскільки процеси паювання земель, що перебували у колективній власності КСП, регулювались самим колективним сільськогосподарським підприємством та утвореними ним органами. Районна державна адміністрація приймала рішення щодо видачі документів, що посвідчують право на землю - сертифікатів на земельну частку (пай). Право перевірки правомірності включення чи виключення зі списків громадян до повноважень райдержадміністрації не належало.
Позивачка направила до суду відповідь на відзив, вказавши, що погоджується із доводами відповідача щодо припинення цивільної правоздатності її батька ОСОБА_2 на момент винесення розпорядження Новоушицькою РДА від 15 лютого 1996 року, оскільки смерть батька наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак управлінські рішення органів державної влади мали би забезпечити також права спадкоємців осіб, які мали право на земельну частку (пай), але в процесі розпаювання померли. Оскільки на її запити до відповідача про надання управлінських рішень стосовно прав спадкоємців (список померлих громадян КСП Світанок , яким не видаються державні акти на право власності на землю) їй та її матері, яка вступила у спадщину в 1996 році не надані, тому наполягає на виплаті їй витрат, що понесені спадкоємцями ОСОБА_2 , спричинених незаконними діями органів влади, а саме, середньої вартості використаної земельної ділянки (паю) за останні три роки, право на яку незаконно позбавлені спадкоємці в сумі 15 000 грн.
Тому у відповіді на відзив просила: визнати право на земельну частку (пай) у розмірі 2,22 умовних кадастрових гектарів на землях колективного сільськогосподарського підприємства Світанок с. Куражин, Новоушицького району, Хмельницької області в порядку спадкування за законом; зобов`язати Новоушицьку РДА винести рішення про затвердження списків померлих громадян КСП Світанок , яким не видані державні акти на право власності на землю; зобов`язати відшкодувати збитки (шкоду), понесену спадкоємцями ОСОБА_2 та спричинену незаконними діями (бездіяльністю) органів влади (Новоушицькою РДА), а саме середню вартість використання земельної частки (паю) за останні три роки, в сумі 15 000 грн.
06 липня 2020 року позивачка уточнила позовні вимоги, зокрема п. 3 уточненої позовної заяви виклала у такій редакції: Визнати право на земельну частку (пай) у розмірі 2,22 умовних кадастрових гектарів на землях колективного сільськогосподарського підприємства Світанок с.Куражин, Новоушицького району, Хмельницької області в порядку спадкування за законом спадкоємцям ОСОБА_2 ; п. 4 у такій редакції Визнати право спадкоємців ОСОБА_2 на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органом державної влади, Новоушицькою районною державною адміністрацією, а саме вартість середньої орендної плати за одну земельну ділянку земельних часток (паїв) на території Куражинської сільської ради за останні три роки .
Позивачка у вступному слові позов підтримала та просила визнати за нею право на земельну частку (пай) у розмірі 2,22 умовних кадастрових гектарів на землях колективного сільськогосподарського підприємства Світанок с.Куражин, Новоушицького району, Хмельницької області в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка в свою чергу прийняла спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 та відшкодувати завдану шкоду .
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, представника в судове засідання не направив, про причини неявки не повідомив.
Третя особа - Новоушицька об`єднана територіальна громада Хмельницької області представника у судове засідання не направила, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Суд, заслухавши позивачку, безпосередньо дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Позивачка є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.11).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12), а ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14).
Даними свідоцтва про право на спадщину за законом від 04 жовтня 2002 року та копією спадкової справи № 307-02 підтверджується, що спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина ОСОБА_3 , зокрема, житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Даними свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06 липня 2018 року та копією спадкової справи № 166-2017 підтверджується, що спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла її дочка ОСОБА_1 , зокрема, земельну ділянку площею 0,25 га, надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6823384500:02:001:0023, дві земельні ділянки площею 0,2756 га та 0,2792 га, надані для ведення особистого селянського господарства, кадастрові номера - 6823384500:02:001:0025, 6823384500:02:001:0024, земельну ділянку площею 1,1391 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6823384500:09:001:0572.
Також суд установив, що 28 вересня 1995 року КСП Світанок с.Куражин передано у колективну власність для товарного сільськогосподарського виробництва 2270,3 га землі , про що свідчить державний акт серії ХМ 023 від 28 вересня 1995 року (а.с.20-21).
У списку громадян - членів КСП, що є додатком до державного акта ХМ 023 під №718 значиться ОСОБА_2 (а.с.32).
Розпорядженням Новоушицької РДА від 15 лютого 1996 року №184-р затверджено розмір земельної частки (паю) в КСП Світанок -2,22 га та зобов`язано відділ земельних ресурсів видати сертифікати на право на земельну частку (пай) членам КСП Світанок відповідно до списку, що додається (а.с.36). У зазначеному списку ОСОБА_2 не значиться (а.с.37-46).
Нормативно грошова оцінка земельної частки (паю) бувшого КСП Світанок с.Куражин становить 37738,60 грн, розмір земельної частки (паю) по даному підприємству 2,22 умовних кадастрових гектарів (а.с.65).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3 (а.с.164).
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Відповідно до п.2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям №720 від 08 серпня 1995 року, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в томі числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. У разі смерті члена колективного сільськогосподарського підприємства, що набув права на земельну частку (пай) з дня видачі КСП державного акта на право колективної власності на землю, успадкування права на земельний пай здійснюється за загальними правилами спадкування.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно статей 1217, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за законом і за заповітом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до вимог ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ЦПК України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).
Зважаючи на викладене, суд вважає, що встановлені обставини по справі дають право позивачці на спадкування за заповітом права на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , оскільки останній був включений до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю та набув право на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Щодо вимоги про визнання права спадкоємців ОСОБА_2 на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органом державної влади - Новоушицькою районною державною адміністрацією, а саме вартості середньої орендної плати за одну земельну ділянку земельних часток (паїв) на території Куражинської сільської ради за останні три роки, суд зазначає наступне.
Положеннями статті 1174 ЦК України, на яку покликається позивачка, передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Суд установив, що на час видачі КСП Світанок державного акта на право колективної власності на землю, ОСОБА_2 був включений як член КСП у список осіб, який є додатком до державного акта на право колективної власності на землю. Проте на час видання Новоушицькою РДА розпорядження від 15 лютого 1996 року №184-р про видачу сертифікатів на земельну частку (пай) ОСОБА_2 помер, тобто припинилась його правоздатність. Відповідні підстави для видачі ОСОБА_2 сертифіката на земельну частку (пай) були відсутні.
Суд звертає увагу на те, що крім сертифіката, документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), відповідно до статті 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) є, у тому числі, свідоцтво про право на спадщину. Таким чином спадкоємець ОСОБА_2 - ОСОБА_3 та спадкоємець останньої - позивачка у справі ОСОБА_1 жодним чином не були позбавлені права на успадкування земельної частки (паю) за наявності на те законних підстав.
Інших доказів спричинення відповідачем шкоди своїм рішенням, позивачка не надала.
Окрім того суд вважає слушними доводи відповідача щодо відсутності у нього права на перевірку правомірності включення чи виключення зі списків громадян в порядку паювання земель.
За таких обставин відсутні підстави для задоволення цієї позовної вимоги.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Новоушицька об`єднана територіальна громада Хмельницької області про надання у власність земельної частки (паю) та покладення витрат - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на земельну частку (пай) площею 2,22 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території земель колишнього КСП Світанок , с.Куражин, Новоушицького району, Хмельницької області, як спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка в свою чергу прийняла спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 .
В іншій частині - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Новоушицький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 22 липня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Новоушицька районна державна адміністрація Хмельницької області, місцезнаходження: смт.Нова Ушиця, вул. Подільська, 17, Хмельницької області, ЄДРПОУ - 21318746.
Третя особа: Новоушицька об`єднана територіальна громада Новоушицького району Хмельницької області Новоушицької селищної ради Хмельницької області, місцезнаходження смт.Нова Ушиця, вул.Українська, 18, Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04407388.
Суддя О. І. Яцина
Суд | Новоушицький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2020 |
Оприлюднено | 23.07.2020 |
Номер документу | 90526865 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоушицький районний суд Хмельницької області
Яцина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні