Рішення
від 17.07.2020 по справі 370/442/20
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2020 р. Справа №370/442/20

Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Косенко А.В., при секретарі судового засідання Захарченко Т.М., розглянувши у судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду в смт Макарів Макарівського району Київської області справу за позовом

ОСОБА_1 до Чорногородської сільської ради Макарівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини як пропущеного з поважних причин,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Чорногородської сільської ради Макарівського району Київської області (далі - відповідач) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини як пропущеного з поважних причин, в якому просив визначити йому додатковий строк терміном три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 , як пропущеного з поважної причин.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина на земельні ділянки, що розташовані на території Чорногородської сільської ради Макарівського району Київської області.

Спадкоємцями за законом першої черги є її син - позивач у справі.

Позивач, встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини пропустив, оскільки після смерті матері тривалий період часу перебував у закордонних відрядженнях, що відповідно до ст. 1272 ЦК України є підставою для встановлення судом додаткового строку для прийняття спадщини.

Позивач на день смерті його матері не був зареєстрований та не проживав з нею та у визначений законом строк не подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, а тому йому нотаріус відмовив в отриманні свідоцтва про право на спадщину, що і змусило його звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 19.02.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 31.03.2020 р., яке відкладено на 30.06.2020 р., а відповідачу надано 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 30.06.2020 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду на 17.07.2020 р.

У судове засідання позивач не з`явився, згідно письмової заяви його адвоката Ганенка Р.А. позов підтримує, просить його задовольнити, слухати справу у його відсутність.

Відповідач Чорногородська сільська рада, у судове засідання свого представника не направила, подали клопотання про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечили.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослі дивши письмові матеріали справи суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 10).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за законом, до якої увійшло право на земельну ділянку загальною площею 2,8737 га (площею 0,6639 га та площею 2,2098 га), цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Чорногородської сільської ради Макарівського району Київської області (а.с. 12).

Згідно довідки №9, виданої 10.01.2020 року Чорногородською сільською радою, ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 21.10.1977 р. до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 одна (а.с. 11).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є сином покійної ОСОБА_2 (а.с. 9), а тому відноситься до спадкоємців першої черги за законом. Наявність інших спадкоємців судом не встановлено.

Згідно Витягу із Спадкового реєстру від 29.01.2020 р. спадкова справа щодо ОСОБА_2 не заводилася (а.с. 13).

Згідно постанови приватного нотаріуса Макарівського районного нотаріального округу Ольшевського В.С. за № 25/02-31 від 29.01.2020 року, позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальних дій щодо оформлення спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , з огляду на те, що законом визначено шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини, який позивач пропустив, а також не подано доказів спільного проживання/реєстрації із спадкодавцем, а тому рекомендовано звернутися до суду із позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 17).

Щодо поважності пропуску позивачем строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, вказано наступне.

Позивач ОСОБА_1 працює на посаді водія автотранспортного засобу першого класу в автобазі Управління справами Апарату Верховної ради України. Дана робота пов`язана з відрядженнями, що підтверджується довідкою з місця роботи № 15-2/2 від 15.01.2020 р. (а.с. 14). Так, зокрема 11.06.2019 р. - 15.06.2019 р., 12.08.2019 р. позивач перебував у закордонних відрядженнях до Республіки Білорусь, про що свідчать відмітки про перетин кордону у закордонному паспорті позивача (а.с. 15-16).

Між сторонами виникли правовідносини, які регулюються нормами Глави шостої Спадкове право Цивільного кодексу України (далі -ЦК України).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Так як судом встановленого, що позивач після смерті своєї матері тривалий час перебував у закордонних відрядженнях, вказану причину можна визнати поважною, а тому йому необхідно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Тож, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивач будучи спадкоємцем першої черги за законом майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин.

Понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають оскільки відповідач не вчиняв протиправних дій, що стали підставою позову.

Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 247, 265, 268, 354-355 ЦПК України суд,

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чорногородської сільської ради Макарівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини як пропущеного з поважних причин- задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк - три місяці для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який починається з дня набрання даним рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.

Повний текст рішення складено 17.07.2020 року.

Реквізити сторін:

ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;

Чорногородська сільська рада Макарівського району Київської області: адреса - 08074, Київська обл., Макарівський р-н, с. Чорногородка, вул. Ірпінська, 87, код ЄРДПОУ 04362467.

Суддя А.В. Косенко

Дата ухвалення рішення17.07.2020
Оприлюднено23.07.2020
Номер документу90527783
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —370/442/20

Рішення від 17.07.2020

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

Ухвала від 30.06.2020

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

Ухвала від 19.02.2020

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні