Рішення
від 02.07.2020 по справі 134/277/20
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/134/116/2020

Справа № 134/277/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

02 липня 2020 року Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого - судді: Зарічанського В.Г.

з участю секретаря: Балух О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Гжебінський Ю.В." про визнання договору недійсним,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Крижопільського районного суду Вінницької області з позовом до Фермерського господарства "Гжебінський Ю.В." про визнання договору недійсним, просила визнати договір оренди земельної ділянки площею 1,9362 га, кадастровий номер 0521980800:06:001:0015 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Голубенької сільської ради, Крижонільського району Вінницької області, укладений від 10.08.2015, між орендодавцем ОСОБА_1 та фермерським господарством ФЕРМЕР ГЖЕБІНСЬКИЙ ІО.В. , код СДРІІОУ 13324804, строком дії 10 років, недійсним та припинити речове право. Стягунити судові витрати.

Свої позовні вимоги позивач мотивувала тим, що відповідно до держаного акта на право власності на земельну ділянку серія ВН №149764, вона є власником земельної ділянки площею 1,9362 га, кадастровий

номер 0521980800:06:001:0015, яка розташована за межами населенного пункту Голубенької сільської ради Крижопільського району Вінницької області.

12.02.2020, згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який наданий відділом у Крижопільському районі Міжрайонного управління Крижопільському та Піщанському районах Головного управління Дсржгеокадасгру у

Вінницькій області, позивачу стало відомо про речове право, предметом якого є оренда земельної ділянки кадастровий № 0521980800:06:001:0015. Підставою виникнення іншого речового права є договір оренди землі від 10 серпня 2015 року, предметом якого є оренда земельної ділянки кадастровий номер № 0521980800:06:001:0015 між нею та відповідачем.

Це твердження узгоджується із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Строк дії 10 років .

Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та

їх обтяжень (ВСУ від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цсІ6).

Так датою державної реєстрації речового права земельної ділянки кадастровий номер № 0521980800:06:001:0015 є 13.11.2015.

Оскільки вона не підписувала вищезгаданий договір, особисто не здійснювала реєстрацію вищезгаданого договору, оригінал договору оренди землі від 10.08. 2015 відповідачем позивачу не надавався, а тому їй не могло бути відомо про існування вищезгаданого договору та час набрання ними чинності і відповідно стало про це відомо тільки. 12.02.2020 після отримання інформації з Витягу Державного земельного кадастр про земельну ділянку .

Категорично стверджує, що підпис від її імені в розділі реквізити сторін , графі Орендодавець у договорі оренди землі від 10 серпня 2015 року виконаний не нею, а іншою особою з наслідуванням її підпису. Також, вона особисто не надавала вищезазначений договір та всі необхідні документи для його незаконної державної реєстрації. Окрім зазначеного, вона не надавала повноваження іншій особі на підписання від її імені оспорюваних договорів оренди землі. Представник позивача ОСОБА_2 через канцелярію суду звернувся із заявою про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явилися, через канцелярію суду звернувся із заявою про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги, визнав повністю. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про задоволення позову.

Судом встановлено, що з копії державного акту серії ВН № 149764 вбачається, що ОСОБА_1 є власницею земельної ділянки кадастровий номер 0521980800:06:001:0015 загальною площею 1,9362 га, яка розташована за межами населенного пункту Голубенької сільської ради Крижопільського району Вінницької області (а.с. 8).

12.02.2020, згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який наданий відділом у Крижопільському районі Міжрайонного управління Крижопільському та Піщанському районах Головного управління Дсржгеокадасгру у

Вінницькій області, позивачу стало відомо про речове право, предметом якого є оренда земельної ділянки кадастровий № 0521980800:06:001:0015. Підставою виникнення іншого

речового права є договір оренди землі від 10 серпня 2015 року, предметом якого є оренда земельної ділянки кадастровий номер № 0521980800:06:001:0015 між позивачем та відповідачем (а.с.9-11).

Оскільки, позивач не підписувала вищезгаданий договір, особисто не здійснювала реєстрацію вищезгаданого договору, оригінал договору оренди землі від 10.08.2015 відповідачем позивачу не надавався, а тому позивачу не було відомо про існування вищезгаданого договору та час набрання ними чинності і відповідно стало про це відомо тільки. 12.02.2020 після отримання інформації з Витягу Державного земельного кадастру про земельну ділянку .

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (ч. 5 ст. 81 ЦПК України). Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 16 Закону України Про оренду землі укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України (далі- ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України). Відповідно до вимог частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України Про оренду землі . Так, відповідно до ст. 33 Закону України Про оренду землі по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності).

Як зазначає позивач у позовній заяві, вказаний вище договір не підписувала та не уповноважувала на його підписання. Більше того, частина 4 ст. 207 ЦК України дозволяє підпис іншої особи на тексті правочину лише у присутності сторони правочину за її дорученням у випадку, якщо ця сторона не може підписатися власноручно у зв`язку з хворобою або фізичною вадою.

Відповідач не надавши на вимогу суду оригіналу договору оренди землі від 10.08.2015, визнав позовні вимоги.

Оскільки правочини Позивачем не підписувалося, її волевиявлення на вчинення цих правочинів відсутнє, є порушення вимог ч. 3 ст. 203 ЦК України.

Відповідно до роз`яснень які містяться в п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009 року № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" недійсним може бути визнано лише укладений договір.

Оскільки в установленому законом порядку здійснено державну реєстрацію договору оренди землі, він є укладеними, а отже - оспорюваними та за рішенням суду може бути визнаним недійсними. Суд вважає, що за таких обставин договір оренди землі від 10.08.2015, площею 1,9362 га, кадастровий номер 0521980800:06:001:0015 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Голубенької сільської ради, Крижонільського району Вінницької області, укладеного між позивачем та відповідачем слід визнати недійсними.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 840,80 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 203, 215, 216, 638 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Гжебінський Ю.В." про визнання договору недійсним, задовольнити повністю.

Визнати договір оренди земельної ділянки площею 1,9362 га, кадастровий номер 0521980800:06:001:0015 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Голубенької сільської ради, Крижонільського району Вінницької області, укладений від 10.08.2015, між орендодавцем ОСОБА_1 та Фермерським господарством ФЕРМЕР ГЖЕБІНСЬКИЙ ІО.В. , код СДРІІОУ 13324804, строком дії 10 років -недійсним та припинити речове право.

Стягнути з Фермерським господарством ФЕРМЕР ГЖЕБІНСЬКИЙ ІО.В. на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок понесених нею судових витрат по оплаті судового збору Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення суду.

Суддя

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.07.2020
Оприлюднено24.07.2020
Номер документу90557611
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —134/277/20

Рішення від 02.07.2020

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Зарічанський В. Г.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Зарічанський В. Г.

Ухвала від 31.03.2020

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Зарічанський В. Г.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Зарічанський В. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні