Постанова
від 21.07.2020 по справі 672/1498/19
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Справа № 672/1498/19

Провадження № 22-ц/4820/1042/20

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2020 року м. Хмельницький

Хмельницький апеляційний суд

у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Гринчука Р.С., Грох Л.М., Костенка А.М.,

секретар судового засідання - Чебан О.М.,

з участю представника апелянта, представника відповідача,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою заступника прокурора Хмельницької області на рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 30 березня 2020 року, суддя Шинкоренко С.В. , у справі за позовом Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Ресіліент Стара Синява , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію права власності та у поземельній книзі, поновлення запису в державному земельному кадастрі та витребування земельної ділянки ,

встановив:

У грудні 2019 року прокурор в інтересах держави звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ТОВ Ресіліент Стара Синява , третя особа ОСОБА_2 , у якому просив визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ про затвердження проекту землеустрою та передання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 2 га з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003, що розташована за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області; витребувати у ТОВ Ресіліент Стара Синява на користь держави земельну ділянку загальною площею 2 га в координатах, межах та конфігурації, що була передана наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області; скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності №24633799, рішення державного реєстратора комунального підприємства Бюро нерухомості Поділля Тимощука І.П. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.02.2018 року, скасувати у поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 6821286200:04:007:0004 записи про державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі; поновити у Державному земельному кадастрі запис про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003 площею 2 га, що знаходиться за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області в координатах, межах та конфігурації, що була передана наказом Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ ОСОБА_1 за державою в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що ОСОБА_1 на час отримання зазначеної земельної ділянки використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок, а тому вищевказаний наказ та відповідні записи в поземельній книзі та Державному земельному кадастрі підлягають скасуванню та, у зв`язку з цим, на користь держави слід витребувати у її теперішнього власника спірну земельну ділянку, яка була об`єднана з іншою земельною ділянкою.

Рішенням Городоцького районного суду Хмельницької області від 30.03.2020 року позов задоволено частково. Визнано недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ про затвердження проекту землеустрою та передання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 2 га з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003, що розташована за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області. Витребувано у ТОВ Ресіліент Стара Синява на користь держави земельну ділянку загальною площею 2 га в координатах, межах та конфігурації, що була передана наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області. Скасовано у поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 6821286200:04:007:0004 записи про державну реєстрацію даної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Поновлено у державному земельному кадастрі запис про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003 площею 2 га, що знаходиться за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області в координатах, межах та конфігурації, що була передана наказом Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ ОСОБА_1 , за державою в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. В решті позову відмовлено. Вирішено питання судових витрат.

В апеляційній скарзі прокурор просив скасувати рішення суду в частині відмови в скасуванні запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на об`єднану земельну ділянку та ухвалити в цій частині нове судове рішення про задоволення позову.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що судом невірно застосовано норми матеріального права, оскільки не враховано, що земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно за умови державної реєстрації права власності на неї у відповідному реєстрі. Відтак, внаслідок об`єднання з іншими ділянками у земельну ділянку з кадастровим номером №6821286200:04:007:0004, право власності на яку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до запису №24633799 зареєстровано за ТОВ Ресіліент Стара Синява спірна земельна ділянка втратила статус об`єкта цивільних прав без поновлення якого її витребування є неможливим. Вказав, що до відновлення у Державному реєстрі речових прав державної реєстрації прав на спірну земельну ділянку, яка існувала до її об`єднання, не можуть проводитись будь-які реєстраційні дії, а тому не може бути виконане рішення суду про її витребування. Наявність у Державному реєстрі прав записів про зареєстровані права на об`єднану земельну ділянку вказує на суперечність із дійсними правами на спірну земельну ділянку, недостовірність відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно, що не відповідає загальним засадам державної реєстрації прав та дає підстави для скасування записів про державну реєстрацію прав на неї, у зв`язку із чим вважає, що у спірних правовідносинах застосування такого способу захисту як витребування земельної ділянки можливе лише разом із застосуванням такого способу захисту як скасування запису про державну реєстрацію права власності на об`єднану земельну ділянку, що зареєстроване за відповідачем ТОВ Ресіліент Стара Синява .

В судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу. Представник ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області в суді доводи апеляційної скарги визнав обґрунтованими.

Інші учасники справи в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Заслухавши учасників справи, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині є: неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи, що апелянт просив переглянути рішення суду першої інстанції лише в частині відмови в скасуванні запису про державну реєстрацію речового права, в силу приписів ч. 1 ст. 367 ЦПК України рішення суду першої інстанції в частині розгляду позовних вимог про витребування земельної ділянки, скасування наказу про надання земельної ділянки у власність, скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування відповідних записів у поземельній книзі та у Державному земельному кадастрі, а також поновлення у державному земельному кадастрі запису судом апеляційної інстанції не переглядається.

Судом першої інстанції встановлено, що 18.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області. У даній заяві ОСОБА_1 вказав, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства він не скористався (а.с. 61).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 18.05.2017 року №22-9571-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності з місцем розташування об`єкта землеустрою: за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області (6821286200:04:007), орієнтовний розмір ділянки 2 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства (а.с. 65).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.07.2017 року №22-15146-СГ Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку загальною площею 2 га з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області (а.с. 67).

Як вбачається зі змісту інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідачем 28.07.2017 року зареєстровано право власності на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003 (а.с. 22).

В той же час, ОСОБА_1 04.11.2016 року вже звертався до голови Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області з проханням надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території с. Гнатівці Хмельницького району Хмельницької області (а.с. 59).

Рішенням Лісовогринівецької сільської ради №47 від 25.11.2016 року передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності з місцем розташування об`єкта землеустрою: на території с. Гнатівці, Хмельницького району, Хмельницької області (6825082100:01:003:0108), розмір ділянки 2 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства (а.с. 60).

Право власності на ділянку зареєстровано відповідачем 21.06.2017 року, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 23).

Як вбачається з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 20-34) ОСОБА_1 , будучи власником спірної земельної ділянки на підставі договору купівлі-продажу від 07.08.2017 року відчужив її на користь ОСОБА_2 (а.с. 29).

ОСОБА_2 згідно договору купівлі-продажу від 14.08.2017 року відчужив спірну земельну ділянку на користь ТОВ Ресіліент Стара Синява (а.с. 51-52).

ТОВ Ресіліент Стара Синява об`єднало раніше набуті земельні ділянки з кадастровими номерами 6821286200:04:007:0001, 6821286200:04:007:0002 та спірну земельну ділянку 6821286200:04:007:0003, утворивши єдину земельну ділянку 6821286200:04:007:0004, площею 6 га (а.с. 32, 36, 37-58).

Відмовляючи у задоволенні позову в частині скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про право власності на об`єднану земельну ділянку суд виходив з того, що правочини на підставі яких ТОВ Ресіліент Стара Синява набуло право власності та рішення про реєстрацію в Державному земельному кадастрі об`єднаної земельної ділянки в єдиний масив у встановленому законом порядку незаконними чи недійсними визнані не були. Підставою набуття земельної ділянки у власність із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, а не державна реєстрація речових прав на це нерухоме майно. Відтак, скасування в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно державної реєстрації права власності за ТОВ Ресіліент Стара Синява на об`єднану земельну ділянку не є необхідним для вирішення питання про витребування від добросовісного набувача частини земельної ділянки після її об`єднання з іншими земельними ділянками.

Висновок суду є необґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 9 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно за умови державної реєстрації права власності на неї. Частиною 5 статті 5 та частиною 2 статті 13 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що земельна ділянка може бути об`єктом реєстраційних дій лише у разі, якщо на неї у Державному реєстрі речових прав відкрито відповідний розділ та присвоєно реєстраційний номер.

Згідно з ч. 13 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України Про Державний земельний кадастр , не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною третьою статті 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в редакції Закону від 05.12.2019 року, державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться серед іншого на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Оскільки в даному випадку в результаті об`єднання земельної ділянки з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003, площею 2 га, з іншими земельними ділянками утворилася нова земельна ділянка з кадастровим номером 6821286200:04:007:0004, площею 6 га, право власності на яку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до запису №24633799 зареєстровано за ТОВ Ресіліент Стара Синява , тому спірна земельна ділянка втратила статус об`єкта цивільних прав, без поновлення якого фактичне її витребування є неможливим.

Жодних записів щодо спірної земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав не зареєстровано, відповідні записи щодо цієї земельної ділянки було закрито у зв`язку із державною реєстрацією права на об`єднану земельну ділянку з кадастровим номером 6821286200:04:007:0004.

Враховуючи вищенаведені вимоги Закону, обставини, встановлені в даній справі, саме лише рішення суду про витребування спірної земельної ділянки із чужого незаконного володіння не є підставою для проведення державним реєстратором реєстраційних дій щодо скасування прав на земельну ділянку з кадастровим номером 6821286200:04:007:0004, частиною якої є спірна земельна ділянка. Оскільки державний реєстратор не матиме правових підстав для державної реєстрації речових прав на спірну земельну ділянку за державою, тому і фактичне повернення земельної ділянки з кадастровим номером 6821286200:04:007:0003 державі стане неможливим. Витребування спірної земельної ділянки без скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо новоствореної земельної ділянки не призведе до ефективного захисту порушеного цивільного права позивача, з урахуванням встановлених судом фактичних обставин справи та вимог Закону.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верхового Суду від 04.09.2018 року у справі №915/127/18, від 15.05.2019 року у справі №522/7636/14-ц, від 29.05.2019 року у справі №367/2022/15-ц, від 20.11.2019 року у справі №802/1340/18-а.

За таких обставин рішення суду підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позову з ухваленням нового судового рішення в цій частині про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 374, 376, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд,

постановив:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.

Рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 30 березня 2020 року в частині відмовити у задоволенні позову скасувати та ухвалити в цій частині нове судове рішення.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності №24633799 на земельну ділянку з кадастровим номером 6821286200:04:007:0004.

В решті рішення суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повний текст постанови складено 23 липня 2020 року.

Судді: Р.С. Гринчук

Л.М. Грох

А.М. Костенко

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.07.2020
Оприлюднено24.07.2020
Номер документу90562444
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —672/1498/19

Постанова від 01.12.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 20.11.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Шинкоренко С. В.

Постанова від 21.07.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Постанова від 21.07.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 11.05.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 12.05.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 28.04.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Рішення від 30.03.2020

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Шинкоренко С. В.

Ухвала від 13.03.2020

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Шинкоренко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні