Рішення
від 17.07.2020 по справі 350/1632/19
РОЖНЯТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 350/1632/19

Провадження № 2/350/60/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2020 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Максиміва І.В.,

з участю секретаря Видойник І.П.,

позивачки ОСОБА_1 ,

представника позивачки ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа Ясенська сільська рада про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

У своїй позовній заяві позивачка ОСОБА_1 просить зобов`язати відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не чинити перешкоди у користуванні належною їй земельною ділянкою площею 0,0842 га по АДРЕСА_1 , перенести паркан згідно державного акту на землю, забрати дошки з під її господарської будівлі, знести самовільно побудовану дровітню та фундамент.

В обгрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що вона є власником домоволодіння, яке знаходиться у АДРЕСА_1 та земельної ділянки необхідної для будівництва та обслуговування будинковолодіння площею 0,0842 га.

Сусідні землекористувачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які з 2011 року господарюють на земельній ділянці ОСОБА_6 , що в АДРЕСА_2 , самовільно зайняли частину належної їй земельної ділянки, де без її відома та згоди складують дошки під її господарською спорудою, самовільно побудували дровітню та залили фундамент під іншу будівлю. З цього приводу вона неодноразово зверталась до Ясенської сільської ради, проте жодних дієвих мір сільська рада не приймала.

На будь-які зауваження щодо усунення перешкод у користуванні її земельною ділянкою, відповідачі відповідають агресією, з приводу чого вона неодноразово зверталась у відповідні компетентні органи, проте такі звернення також позитивного результату не дали.

Відповідачі шляхом встановлення паркану пригородили частину її земельної ділянки, під стіною її господарської будівлі поскладали дошки, з порушенням будівельних норм побудували дровітню та самовільно залили фундамент під іншу будівлю, що унеможливлює використання нею земельної діляки за цільовим призначенням.

Оскільки відповідачі відмовляються в добровільному порядку усунути перешкоди у користуванні належною їй земельною ділянкою, вона змушена звернутися з даним позовом до суду.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Родіков І.С. позовні вимоги підтримали повністю покликаючись на викладені у позовній заяві обставини, просили про задоволення позову.

Відповідачка ОСОБА_5 будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомляла, заяв про відкладення судового розгляду не подавала, правом на подання відзиву не скористалася.

Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилися, направили суду відзив, в якому проти позову заперечили, зазначили, що жодних перешкод позивачці ОСОБА_1 у користуванні належною їй земельною ділянкою не чинять, а тому просили у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Представник третьої особи Ясенської сільської ради Рожнятівського району у судове засідання не з`явився, сільський голова направив суду заяву про розгляд справи у відсутності представника Ясенської сільської ради, щодо вирішення спору покладається на розсуд суду.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та їх представників, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. (ч.ч. 1-4 ст. 77 ЦПК України).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником будинковолодіння по АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.05.2018 (а.с. 5).

З довідки № 949, виданої Ясенською сільською радою Рожнятівського району 08.07.2019 (а.с.13) вбачається, що згідно погосподарської книги № 10 за 2016-2023 роки, за господарством ОСОБА_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 рахується 0,0842 га землі для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а за господарством ОСОБА_6 , яка проживає по АДРЕСА_2 - земельні ділянки площами 0,0361 га та 0,0483 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, 0,54 га для ведення особистого селянського господарства.

З акту земельно-узгоджувальної комісії Ясенської сільської ради від 19.02.2016 (а.с. 7) вбачається, що вказаного дня комісією Ясенської сільської ради проведено обстеження земельних ділянок суміжних землекористувачів ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , в ході якого встановлено, що земельна ділянка площею 0,0361 га належна ОСОБА_6 приватизована та їй присвоєно кадастровий номер 2624886704:01:004:0103, земельна ділянка площею 0,0842 га належна ОСОБА_1 також приватизована, їй присвоєно кадастровий номер 2624886704:01:004:0079. При обстеженні межі, що розділяє вищезазначені земельні ділянки межових знаків стандартного зразка земельною комісією не виявлено, тому виникла потреба у проведенні додаткових геодезичних робіт з відновлення межі між земельними ділянками ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , для чого ОСОБА_1 було рекомендовано звернутися до землевпорядної організації, з якою укласти договір на складання технічної документації щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

З акту земельно-узгоджувальної комісії Ясенської сільської ради від 17.05.2019 (а.с.6) вбачається, що зазначеного дня комісією Ясенської сільської ради обстежено спільну межу земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд між господарствами ОСОБА_1 та ОСОБА_6 по АДРЕСА_3 . При обстеженні було встановлено, що земельні ділянки ОСОБА_1 та ОСОБА_6 приватизовані та мають відповідні кадастрові номери 2624886704:01:004:0103, 2624886704:01:004:0079. Між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 існує спір за розмежування присадибних земельних ділянок. На спірній межі у 1960 році побудовано господарську споруду ОСОБА_1 , господарська будівля ОСОБА_7 побудована у 1979 році. Господарські будівлі ОСОБА_1 та ОСОБА_6 побудовані з порушення норм ДБН 360-92. Частина даху господарської будівлі ОСОБА_1 виступає на 0,35 м за межу її земельної ділянки, та розташована над земельною ділянкою ОСОБА_6 , дощові води стікають з даху господарської будівлі ОСОБА_1 на земельну ділянку ОСОБА_6 , внаслідок чого руйнується господарська будівля ОСОБА_6 .

Комісія зобов`язала ОСОБА_1 та ОСОБА_6 встановити ринви для збору дощових вод на господарських спорудах, облаштувати вигрібні ями згідно норм ДБН В 2.5-75, в які спрямувати дощові води.

Як вбачається з відповіді сільського голови Ясенської сільської ради № 322 від 21.08.2019 виданої на адвокатський запит № 4 від 31.07.2019, та доданою до нього схемою розміщення господарських споруд ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (а.с. 9-10), на земельній ділянці ОСОБА_1 знаходиться господарська споруда довжиною 17 м шириною 5,66 м на межі з земельною ділянкою ОСОБА_6 та житловий будинок на відстані 9,90 м від господарської споруди ОСОБА_6 . На земельній ділянці ОСОБА_6 знаходиться господарська споруда довжиною 20 м шириною 4 м на відстані 0,92 м. від господарської споруди ОСОБА_1 та на відстані 6 м від господарської споруди Депутата В.

Як вбачається з відповіді № Р-353 Рожнятівської РДА від 06.05.2019, виданої на звернення ОСОБА_1 по питанню захоплення належної останній земельної ділянки сусідом ОСОБА_3 (а.с.14), ОСОБА_1 роз`яснено, що для встановлення факту захоплення частини земельної ділянки необхідно винести межі земельної ділянки відповідно до Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 № 376.

В матеріалах справи також наявна копія плану земельної ділянки, виготовленого ПП Луги у 2015 році, в якому зазначено, що площа земельної ділянки ОСОБА_1 , яка розташована по АДРЕСА_1 дійсно зменшена (а.с.19).

Частина перша ст. 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорення, яке суд захищає у спосіб, встановлений ч. 2 ст. 16 ЦК України або іншим способом.

У п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз`яснено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно частиною третьою ст. 152 ЗК України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом способів захисту (стаття 16 ЦК УКраїни).

При цьому, підставою для задоволення позову власника є встановлення факту порушення його прав і об`єктивно існуючих перешкод у здійсненні ним цих прав.

Згідно з положеннями статей 386, 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядженням своїм майном.

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Звертаючись до суду з позовом ОСОБА_1 посилається на те, що відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на земельній ділянці ОСОБА_6 , яка межує з належною їй земельною ділянкою, шляхом встановлення паркану пригородили частину належної їй земельної ділянки, безпосередньо під стіною її господарської будівлі поскладали дошки, з порушенням будівельних норм побудували дровітню та самовільно залили фундамент під іншу будівлю. На підтвердження своїх вимог позивачкою надано акт земельно-узгоджувальної комісії від 19.02.2016, в якому комісія рекомендувала позивачці ОСОБА_1 залучити землевпорядну організацію для проведення геодезичних робіт по відновленню меж між належною останній земельною ділянкою та земельною ділянкою ОСОБА_6 , однак матеріали справи жодних доказів про відновлення меж земельних ділянок не містять.

В акті земельно-узгоджувальної комісії у складі депутатів Ясенської сільської сільської ради від 17.05.2019 та схемі розміщення господарських споруд ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , наданої на запит представника позивачки від 21.08.2019 № 322, відсутні відомості про будь-які перешкоди.

Крім цього позивачкою не надано жодних доказів, які б підтверджували, що саме відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 чинять їй перешкоди у користуванні належною їй земельною ділянкою У матеріалах справи відсутні будь-які докази про те, що останні проживають по АДРЕСА_2 , та користуються належною ОСОБА_6 земельною ділянкою, яка межує з земельною ділянкою ОСОБА_1 , оскільки з наданої Ясенською сільською радою на запит суду довідки № 322 від 15.07.2020, вбачається, що відповідачі у будинковолодінні по АДРЕСА_2 не зареєстровані.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають у зв`язку з недоведеністю позовних вимог.

Керуючись ст. ст.10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа Ясенська сільська рада Рожнятівського району про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Максимів І.В.

Повний текст рішення складений 22 липня 2020 року.

СудРожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.07.2020
Оприлюднено27.07.2020
Номер документу90569972
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —350/1632/19

Постанова від 17.11.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Постанова від 17.11.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 01.10.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 16.09.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 01.09.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Рішення від 17.07.2020

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Максимів І. В.

Рішення від 17.07.2020

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Максимів І. В.

Ухвала від 30.01.2020

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Максимів І. В.

Ухвала від 24.12.2019

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Максимів І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні