Рішення
від 21.07.2020 по справі 365/43/20
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/43/20

Номер провадження: 2/365/83/20

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.07.2020 року смт. Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі :

головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.

за участю

секретаря судового засідання НОСОВОЇ О.О.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: державний нотаріус Згурівської районної державної нотаріальної контори Саркісян Олена Миколаївна, про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до Згурівського районного суду Київської області із вищезазначеною позовною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_5 , після смерті якої позивачу, як спадкоємцю за законом відкрилась спадщина, до складу якої входять недоотримана пенсія, 1/3 частина житлового будинку по АДРЕСА_1 , земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Усівської сільської ради Згурівського району Київської області, площею 3,4501 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0010, згідно Державного акту серії ЯА № 482198 та площею 1,1500 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0030, згідно Державного акту серії ЯЕ № 101810. Крім того, після смерті ОСОБА_5 відповідачу ОСОБА_4 відкрилась спадщина за заповітом, посвідченим Усівською сільською радою 29.01.2009 року, зареєстрованим в реєстрі за № 3, у вигляді житлового будинку, який розташований АДРЕСА_2 АДРЕСА_3 . Відповідач ОСОБА_4 спадщину за заповітом прийняв. У шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини за законом не звертався. Позивач ОСОБА_3 є єдиним спадкоємцем за законом, який спадщину прийняв. Склавши заповіт, ОСОБА_5 виявила своє волевиявлення щодо розподілу спадщини. Вбачається, що онуку ОСОБА_4 вона залишила житловий будинок, інше ж своє майно вона залишила своєму сину ОСОБА_3 . При оформленні спадщини за законом державний нотаріус Саркісян О.М. безпідставно застосувала ст.ст. 1261,1266,1276 ЦК України та безпідставно розподілила спадщину порівну між позивачем та відповідачем, зокрема видавши свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку недоотриманої пенсії кожному. Позивач вважає, що спадкова трансмісія не застосовується та відповідач не набув права спадкувати як спадкоємець першої черги, оскільки його батько, син ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивачу було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частину житлового будинку та земельні ділянки у зв»язку із тим, що його частка у спадщині становить лише Ѕ. Вважає, що розподіл спадщини за законом суперечить волі спадкодавця, а тому просить суд визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частину житлового будинку по АДРЕСА_3 , земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Усівської сільської ради Згурівського району Київської області, площею 3,4501 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0010, згідно Державного акту серії ЯА № 482198 та площею 1,1500 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0030, згідно Державного акту серії ЯЕ № 101810. У разі задоволення позову, просить стягнути з відповідача судові витрати на його користь.

Відповідачем ОСОБА_4 в порядку ст. 178 ЦПК України до суду подано відзив на позовну заяву. Невизнання позову відповідач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_5 . Її син, батько позивача - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . До позивача за правом представлення перейшло право спадкувати ту частку у спадщині за законом померлої ОСОБА_5 , яка б належала його батьку, якби він був живим на час відкриття спадщини. Позивач спадщину у встановленому законом порядку прийняв, його частка у спадщині становить Ѕ. Відповідач також є спадкоємцем померлої за заповітом та успадкував таким чином житловий будинок в АДРЕСА_3 . Спадкування за заповітом не позбавляє його права спадкувати за законом інше майно померлої.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_7 позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просили позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_4 проти задоволення позову заперечував, пославшись на обґрунтування, викладене у відзиві на позовну заяву.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи за наступного.

Дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами встановлено, що ОСОБА_5 згідно Державного акту серії ЯА № 482198 на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4501 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0010, яка розташована на території Усівської сільської ради Згурівського району Київської області. Також ОСОБА_5 згідно Державного акту серії ЯЕ № 101810 на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,1500 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0030, яка розташована на території Усівської сільської ради Згурівського району Київської області (копії Державних актів - а.с.19,20).

ОСОБА_5 також була власником 1/3 частини житлового будинку по АДРЕСА_1 (копія свідоцтва про право на спадщину за законом - а.с.13, копія технічного паспорту на житловий будинок - а.с.14-17).

Вказані вище земельні ділянки та частка у житловому будинку входять до складу спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про смерть - а.с.10).

В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Позивач ОСОБА_3 належить до спадкоємців першої черги за законом, як син померлої. Позивач спадщину у встановленому законом порядку прийняв, подавши у визначений законом строк заяву про прийняття спадщини до нотаріуса за місцем заведення спадкової справи (копія свідоцтва про народження - а.с.8, копія спадкової справи № 260/2013 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 - а.с.47-92).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом

Згідно т. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

В силу ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Також спадкоємцем померлої першої черги за законом є відповідач ОСОБА_4 , який є онуком померлої та спадкує за правом представлення. Батько відповідача - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Спадкування за правом представлення - це спадкування за законом, яке передбачає появу в певних спадкоємців права на спадкування за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем.

Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють у спадкових відносинах особу, яка б одержала права на спадкування, якби була живою на час відкриття спадщини.

Якби особа, яку представляють, була живою на час відкриття спадщини, то вона і була б спадкоємцем за законом, у даному ж випадку на її місце заступив спадкоємець за правом представлення, обсяг прав якого у праві представлення не залежить від фактичних прав особи, яка померла на час відкриття спадщини.

Отже, під спадкуванням за правом представлення розуміють особливий порядок закликання до спадкування спадкоємців за законом, коли одна особа у випадку смерті іншої особи, яка є спадкоємцем за законом, до відкриття спадщини ніби заступає на її місце і набуває право спадкування тієї частки у спадковому майні, яку отримав би померлий спадкоємець, якби він був живий на момент відкриття спадщини.

В даному випадку і позивач ОСОБА_3 і відповідач ОСОБА_4 (за правом представлення) належать до спадкоємців першої черги за законом та їх частки у спадщині померлої ОСОБА_5 є рівними та становлять по Ѕ.

Згідно ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Позивач і відповідач у встановленому законом порядку спадщину за законом, що відкрилась після смерті ОСОБА_5 , прийняли та кожен з них отримав свідоцтво про право на спадщину 1/2 частку недоотриманої пенсії (копія спадкової справи - а.с.47-92).

Позивачу було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на спірне майно, у зв»язку із тим, що іншим спадкоємцем померлої є відповідач ОСОБА_4 частка, якого у спадщині становить Ѕ (копія нотаріальної відмови - а.с.22).

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд виходить з того, що після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина за законом, до складу якої входить майно належне померлій у вигляді 1/3 частини житлового будинку по АДРЕСА_1 , земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Усівської сільської ради Згурівського району Київської області, площею 3,4501 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0010 та площею 1,1500 га, кадастровий номер 3221986900:03:003:0030. Позивач ОСОБА_3 та відповідач ОСОБА_4 є спадкоємцями першої черги за законом, при чому відповідач спадкує за правом представлення як онук померлої, оскільки його батько ОСОБА_6 помер ще до відкриття спадщини. Частки позивача і відповідача у спадщині є рівними та становлять по Ѕ. Позивач і відповідач спадщину у встановленому законом порядку прийняли та отримали в нотаріальній конторі за місцем заведення спадкової справи до майна померлої ОСОБА_5 свідоцтва про право на спадщину 1/2 частку, кожен. Питання скасування зазначених свідоцтв позивачем не ставиться. Посилання позивача на помилкове включення відповідача до числа спадкоємців є необґрунтованим. Відповідач спадкує саме за правом представлення, а тому дійсно спадкова трансмісія в даному випадку не застосовується. Спадкування за правом представлення виникає у онуків, якщо їх мати, батько померли до часу відкриття спадщини. Спадкова трансмісія - коли їх мати, батько помирають після відкриття спадщини і не встигають її прийняти. Посилання позивача на те, що він є єдиним спадкоємцем першої черги за законом та ним успадковане все майно померлої є необґрунтованим, а тому вимоги позивача про визнання за ним права власності на спірне майно в обсязі зазаначеному в позові, до задоволення не підлягають. Крім того, суд не вважає обґрунтованими доводи позивача щодо того, що склавши заповіт на ім`я відповідача, ОСОБА_5 таким чином розподілила спадщину, визначивши спадщину за законом саме позивачу. Включення спадкоємця до числа спадкоємців за заповітом, не виключає його права спадкувати за законом решти спадщини, що не охоплена заповітом. З огляду на те, що за життя ОСОБА_5 не було здійснено розпорядження щодо спірного майна шляхом складення заповіту, дане майно включається до складу спадщини за законом та розподіляється між спадкоємцями, що прийняли спадщину порівну, незалежно від того чи спадкує хтось з цих спадкоємців іншу частину спадкового майна за заповітом.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

З огляду на недоведеність стороною позивача обставин, на які вона посилається як на підставу своїх позовних вимог, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: державний нотаріус Згурівської районної державної нотаріальної контори Саркісян Олена Миколаївна, про визнання права власності на майно в порядку спадкування.

На підставі ст. 141 ЦПК України, враховуючи відмову в задоволенні позову, судові витрати покладаються на позивача та не підлягають стягненню з відповідача на його користь.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1217,1218,1223,1261,1266,1268 ЦК України,ст.ст.81,141,263-265,273 ЦПК України,-

У Х В А Л И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: державний нотаріус Згурівської районної державної нотаріальної контори Саркісян Олена Миколаївна, про визнання права власності на майно в порядку спадкування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

На підставі п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Позивач: ОСОБА_3 , житель АДРЕСА_4 , ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_4 , житель АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_2 .

Третя особа: державний нотаріус Згурівської районної державної нотаріальної контори Саркісян Олена Миколаївна, адреса: вул. Українська, буд. 10, смт. Згурівка Київської області.

Повний текст рішення суду складений 24.07.2020 року.

ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення21.07.2020
Оприлюднено27.07.2020
Номер документу90574153
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —365/43/20

Рішення від 21.07.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 21.07.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 17.03.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 07.02.2020

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні