Рішення
від 17.07.2020 по справі 607/1268/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.07.2020 Справа №607/1268/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Позняка В.М., за участю секретаря Свергун Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Кравець Тетяна Володимирівна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини , -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою, яку в подальшому уточнила, до Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Кравець Тетяна Володимирівнапро визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заявлені вимоги мотивує тим, що після смерті ОСОБА_2 (бабусі позивача) залишилося спадкове майно, що складається з двох земельних ділянок. ОСОБА_3 (мати позивача) щодо успадкування спадкового майна, що залишилося після смерті її матері ОСОБА_2 , в нотаріальну контору не зверталася, у зв`язку із небажанням його успадковувати. Позивач зазначає, що час смерті ОСОБА_2 , вона не проживала в Україні, а перебувала за кордоном, а тому не змогла звернутися до нотаріуса у строк визначений ст. 1270 ЦК України, із заявою про прийняття спадщини.

Позивач та її представником - адвокат Кметик Я.С. в судове засідання не з`явилися, попередньо подавши заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю та просять суд їх задоволити.

Представник Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області , в судове засідання не з`явився, однак подав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, позовні вимоги визнають та не заперечують щодо їх задоволення.

Приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу КравецьТ.В. в судове засідання не з`явилася, однак подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив такі факти:

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 02 жовтня 2013 року Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, актовий запис №21.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, що складається з двох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: площею 3,55 га., кадастровий номер 6125284800:01:001:0073, згідно Державного акта на право приватної власності на землю серії IV-ТР № 005344, виданого Малоходачківською сільською радою 25.01.2000 року; та площею 2,36 га., кадастровий номер 6125284800:01:001:0704, згідно Державного акта на право приватної власності на землю серії ЯН № 569865, виданого Малоходачківською сільською радою.

Таким чином, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом спадкового майна, проте, у встановлений законом шестимісячний строк вона не подала у нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини, оскільки не проживала в Україні, а перебувала за кордоном.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 Постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.

Як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, 17 січня 2020 року приватним нотаріусом Кравець Т.В. до майна померлої ОСОБА_2 була заведена спадкова справа №2/2020 на підставі заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, яку подала спадкоємець п`ятої черги - онука спадкодавця - ОСОБА_1 . Згідно відомостей Спадкового реєстру ОСОБА_2 заповітів не складала. Окрім ОСОБА_1 інші спадкоємці за законом до нотаріуса за місцем відкриття спадщини не зверталися, заяви про прийняття спадщини не подавали..

На поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини позивач посилається на те, що не проживала в Україні, а перебувала за кордоном, а тому не змогла звернутися до нотаріуса у строк визначений ст. 1270 ЦК України, із заявою про прийняття спадщини.

Таким чином, судом встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що позивач пропустила встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 у зв`язку із рядом поважних причин.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та приймаючи до увагу поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, відсутність інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, а також визнання відповідачем позову, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до переконання, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому їй слід визначити додатковий строк для подання заяви у нотаріальну контору про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При цьому, суд вважає, що достатнім для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини є трьохмісячний строк з дня набрання рішення законної сили, який необхідно встановити позивачці.

При цьому, судом враховано, що не визначення судом додаткового строку для прийняття спадщини порушуватиме права позивача, як спадкоємця за законом.

Керуючись ст.ст. 1216, 1223, 1269, 1270, 1272 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 12, 13, 81, 263, 265, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п. 15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддяВ. М. Позняк

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення17.07.2020
Оприлюднено27.07.2020
Номер документу90578051
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/1268/20

Рішення від 17.07.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

Ухвала від 24.01.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні