Рішення
від 23.07.2020 по справі 916/1145/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

ДОДАТКОВЕ

"23" липня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1145/20

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

секретар судового засідання Голоденко І.О.

у справі за позовом: Виробничо-сервісної фірми "Гідрогеосервіс" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Академіка Заболотного, буд. 45, кв. 2, м. Одеса, 65069)

до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельна компанія "Єкотехстрой" (вул. Софіївська, буд. 15, м. Одеса, 65082)

про стягнення 286540,66 грн

за участю представників учасників справи:

від позивача: не з'явився;

від відповідача : не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Виробничо-сервісна фірма у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю "Гідрогеосервіс" звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельна компанія "Єкотехстрой", в якій просила суд стягнути з відповідача на його користь кошти в сумі 286540,66 грн, з яких: 275178,45 грн основного боргу, 9996,89 грн пені та 1365,32 грн 3% річних.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 08.07.2020 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельна компанія "Єкотехстрой" задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача основну заборгованість в сумі 275178,45 грн; пеню в сумі 9969,63 грн; 3% річних в сумі 1307,25 грн та судовий збір в сумі 4296,83 грн.

Водночас, враховуючи наявну у справі заяву позивача щодо подання доказів понесення витрат на правничу допомогу в порядку ст. 129 ГПК України протягом п'яти днів з дня ухвалення судового рішення по цій справі (вх. ГСОО №17452/20 від 06.07.2020), розподіл інших витрат сторін під час ухвалення рішення судом не здійснювалось.

13.07.2020 від позивача до суду за вх. №18300/20 надійшла заява, до якої останнім долучено докази розміру понесених ним витрат на правничу допомогу в сумі 8700,00 грн.

Ухвалою суду від 14.07.2020 у справі №916/1145/19 було призначено судове засідання для вирішення питання щодо ухвалення у справі додаткового рішення на "23" липня 2020 об 11:00. Запропоновано відповідачу надати письмові пояснення щодо витрат позивача на правничу допомогу.

У судове засідання 23.07.2020 представники сторін не з'явились, відповідачем письмові пояснення щодо витрат позивача на правничу допомогу не подано, водночас, від представника позивача надійшла заява, в якій останній просить суд здійснити розгляд заяви позивача про розподіл судових витрат за його відсутністю.

Так, згідно з ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

За змістом частини 1 статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Частиною 3 ст. 123 ГПК України визначено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

За змістом ч.ч. 3 - 6 ст. 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Так, в позовній заяві позивачем було зазначено, що попередній розрахунок суми витрат позивача на правничу допомогу складає 8000,00 грн.

На підтвердження заявлених до стягнення з відповідача фактично понесених позивачем витрат на правничу допомогу останній надав суду:

1. Договір про надання правової (правничої) допомоги від 01.04.2020 №8, укладений між адвокатом Оськіним Максимом Дмитровичем та Виробничо-сервісною фірмою Гідрогеосервіс у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, згідно з умовами якого адвокат прийняв на себе зобов'язання здійснити підготовку та подачу до Господарського суду Одеської області позовної заяви про стягнення заборгованості за договором від 20.09.2019 №1-20/9 та подальше представництво позивача в суді. Положенням п. 4.1. договору визначено, що за правничу допомогу, надану адвокатом, може встановлюватись гонорар у розмірі та на умовах, які визначаються розрахунком витрат на правничу допомогу та актом приймання правничої допомоги, які є невід'ємними додатками до даного договору.

2. Попередній розрахунок гонорару за правничу допомогу від 01.04.2020 із зазначенням переліку робіт, які очікується здійснити, час, який планується витратити на виконання робіт та вартість робіт за годину.

3. Розрахунок гонорару за правничу допомогу від 10.07.2020, в якому зазначено перелік виконаних адвокатом робіт у зв'язку з розглядом справи №916/1145/20 із зазначенням часу, витраченого на їх виконання та вартість цих робіт. Загальна сума робіт згідно розрахунку складає 8700,00 грн.

4. Акт виконання правничої допомоги від 10.07.2020, укладений між позивачем та адвокатом, згідно з яким адвокат надав правничу допомогу на підставі договору про надання правової (правничої) допомоги від 01.04.2020 №8 відповідно до розрахунку гонорару за правничу допомоги від 10.07.2020, що підлягає оплаті. В акті сторони погодили, що розмір виплати адвоката становить 8700,00 грн, яку клієнт сплачує на поточний рахунок адвоката протягом 3 (трьох) банківських днів.

5. Платіжне доручення від 10.07.2020 №2877, згідно з яким позивач сплатив на користь Оськіна Максима Дмитровича кошти в сумі 8700,00 грн як оплату згідно договору про надання правничої допомоги від 01.04.2020 №8 та акту від 10.07.2020.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Суд враховує, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю, водночас, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява № 19336/04).

Так, витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною чи тільки має бути сплачено.

Проаналізувавши зміст вищевказаних доказів, наданих позивачем на підтвердження понесених ним витрат на правничу допомогу, суд вважає, що надані адвокатом послуги цілком відповідають критеріям реальності, розумності їх розміру та такими, що підтверджуються матеріалами справи, а отже враховуючи відсутність в матеріалах справи клопотання відповідача про зменшення витрат позивача на оплату правничої допомоги з обґрунтуванням неспівмірності цих витрат, суд не вбачає наявності підстав для відмови або зменшення розміру витрат, заявлених позивачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог .

З врахуванням вищевказаного та приймаючи до уваги, що позов Виробничо-сервісної фірми "Гідрогеосервіс" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю судом було задоволено частково, витрати позивача на правничу допомогу в сумі 8700,00 грн слід покласти на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог та стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього на правничу допомогу в розмірі 8697,41 грн.

Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ :

1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельна компанія "Єкотехстрой" (вул. Софіївська, буд. 15, м. Одеса, 65082, код ЄДРПОУ 34673858) на користь Виробничо-сервісної фірми "Гідрогеосервіс" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Академіка Заболотного, буд. 45, кв. 2, м. Одеса, 65069, код ЄДРПОУ 20925295) витрати на правничу допомогу у сумі 8697 /вісім тисяч шістсот дев'яносто сім/грн 41 коп.

Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст складено 24 липня 2020 р.

Суддя Д.О. Бездоля

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.07.2020
Оприлюднено27.07.2020
Номер документу90590491
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1145/20

Рішення від 23.07.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 14.07.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Рішення від 08.07.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 12.05.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 29.04.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні