Рішення
від 27.07.2020 по справі 917/2110/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2020 Справа № 917/2110/19

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Надія", с. Пронозівка, Глобинський район, Полтавська область, 39040

до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Глобинської філії акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Володимирівська, 205, м. Глобине, Полтавська область, 39000

про визнання недійсним рішення

Суддя Ціленко В. А.

Секретар судового засідання Білоус О.В.

Відповідно до ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з порядком спрощенного провадження, представники сторін в судове засідання не викликались.

Суть спору: розглядається позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Надія", с. Пронозівка, Глобинський район, Полтавська область про визнання недійсним рішення комісії Глобинської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м. Полтава з розгляду акту про порушення № 00000455 від 25.09.2019 року.

Відповідач у наданому до суду відзиві проти задоволення позову заперечує посилаючись на те, що порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії доведено належними та допустимими доказами, а саме актом про порушення № 00000455 від 25.09.2019 року.

Відповідачем заявлене клопотання про закриття провадження у справі, з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачене самостійне оскарження акту про порушення та протоколу комісії з розгляду акту про порушення, тому такі вимоги не підлягають судовому розгляду. Суд не може погодитися з доводами Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", так як вимога про оскарження рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недорахованої електричної енергії та її вартості, оформленого протоколом з розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією має розглядатися судом як вимога про визнання повністю або частково недійсним акта, відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, оскільки таке рішення впливає безпосередньо на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання в контексті його відносин з енергопередавальною організацією, встановлює обсяг, вартість недорахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.

Порядок і умови оскарження рішення комісії, оформленого протоколом, передбачені п.6.42 Правил користування електричною енергією у якому зазначено, що споживач має право оскаржити рішення в суді та не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірного питання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

Відповідно до договору постачання електричної енергії № 033 від 11.02.2008 Акціонерне товариство "Полтаваобленерго" в особі Глобинської філії зобов`язалося поставляти електричну енергію для потреб електроустановок, а Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Надія", с. Пронозівка, Глобинського району, Полтавської області оплачувати вартість використаної електричної енергії, забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника до засобів обліку електричної енергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.

Згідно з п. 2.1 вищевказаного договору сторони зобов`язуються керуватися при вирішенні всіх питань чинним законодавством України та Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

25.09.2019 року працівниками Глобинської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" була проведена позапланова перевірка засобів обліку Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Надія" та складено Акт про порушення № 00000455, у якому встановлено порушення пунктів 2.3.4. 5.5.5.8, 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме відсутність пломб на шафі обліку та кришці.

08.11.2019 року відбулося засідання комісії Глобинської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", за результатами якого оформлено протоколом № 80, з розгляду Акта про порушення від 25.09.2019 року та прийнято рішення про нарахування з 09.07.2019 року по 25.09.2019 року 119 180,95 грн. вартості необлікованої активної електроенергії та 11 385,83 грн. за необлікований обсяг перетікання реактивної електроенергії, з вимогою сплатити кошти протягом 30 календарних днів з дня отримання протоколу та рахунку.

Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Надія" с. Пронозівка, Глобинського району, Полтавської області просить суд визнати недійсним рішення комісії з розгляду Акту про порушення № 00000455 від 25.09.2019 року, так як останній, у зв`язку з відмовою підпису споживачем, підписаний тільки двома представниками оператора, що е порушенням п.8.2.5. Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії". Оператор мав право здійснювати нарахування за необлікову електроенергію тільки у разі явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів, а таких ознак не було і про них в акті не зазначено. До підтвердження такого втручання експертизою немає підстав для визначення обсягу та вартості необлікованої електроенергії. Глобинською філією Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" не вірно визначено кількість днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалось з порушенням Правил, неправильного розраховано величину добового обсягу споживання, так як паспортні дані струмоприймачів не надані споживачем, а для застосування вихідних даних з договору є протиправним.

При прийнятті рішення судом враховано наступне.

Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються договором про надання послуг відповідно до якого одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (с.901 Цивільного кодексу України), Законом України "Про ринок електричної енергії", Кодексом комерційного обліку електричної енергії та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1442 від 16.11.2018 року Акціонерному товариству "Полтаваобленерго" видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом . Згідно діючої ліцензії відповідач уповноважений на ринку надавати послуги по розподіленню електроенергії.

Розділом 3.7 договору № 20400033 від 01.01.23019 року визначено права та обов`язки сторін щодо доступу до належних позивачу засобів обліку електроенергії і контролю їх споживання. Пунктом 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку до розрахункових засобів, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.

Користуючись правом контролю, Акціонерне товариство "Полтаваобленерго" 25.09.2019 року в ході перевірки виявило відсутність пломб на шафі обліку № 54585680 та клемній кришці № 54585679, які передані на зберігання Товариству з обмеженою відповідальністю сільськогосподарському підприємству "Надія", згідно акту про пломбування від 09.07.2019 року, про що в присутності представника споживача - заступника Голобородько М.О. складено Акт про порушення № 00000455.

Відповідно до п.8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях указаних в акті про пломбування, оформляється акт про порушення, в якому мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил та всі необхідні для визнання обсягу та вартості не облікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему її підключення та графічне зображення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт). У разі відмови споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Складений відповідачем акт про порушення № 00000455 від 23.09.2019 року, у зв`язку з відмовою особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача, підписаний лише двома представниками оператора системи, без незаінтересованої особи, сама відмова особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію), підписати акт, не підтверджувалася відеозйомкою, що є прямим порушенням п.8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до якого такий акт вважається недійсним.

Із аналізу наданих сторонами доказів та приписів цивільно-правових актів, що регулюють дані відносини, вбачається, що протокол засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та/або умов договору № 80 від 08.11.2019 року та ухвалене у ньому рішення про застосування до споживача санкцій ґрунтується на нелегітимному акті, тому підлягає визнанню недійсним.

Витрати по оплаті судового збору відповідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 232-233, 237-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення комісії Глобинської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м. Полтава з розгляду акту про порушення № 00000455 від 25.09.2019 року.

3. Стягнути з Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Глобинської філії акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Володимирівська, 205, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 25717236) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Надія" (с. Пронозівка, Глобинський район, Полтавська область, 39040 , код ЄДРПОУ 30665707) 1921,00 грн. судового збору.

4. Копію рішення направити сторонам по справі.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 27.07.2020 року

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.А. Ціленко

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення27.07.2020
Оприлюднено28.07.2020
Номер документу90594253
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/2110/19

Рішення від 27.07.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

Ухвала від 23.06.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

Ухвала від 24.12.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

Ухвала від 11.12.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні