Рішення
від 23.07.2020 по справі 360/38/20
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/38/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Державного професійно-технічного навчального закладу Сватівський професійний аграрний ліцей про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

08.01.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДСНС у Луганській області) до Державного професійно-технічного навчального закладу Сватівський професійний аграрний ліцей (далі - відповідач, ДПТНЗ СПАЛ ), в якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ДПТНЗ СПАЛ у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресами: 92632, Луганська область, Сватівській район, с. Хомівка, вул. Садова, буд. 1 та м. Сватове, майдан Злагоди, буд. 16, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначених будівлях, вказаних в акті перевірки від 21.12.2019 № 42.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що в період з 16.12.2019 по 21.12.2019 здійснено позапланову перевірку ДПТНЗ СПАЛ , з метою перевірки виконання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, за результатами якої складено акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 21.12.2019 № 42. Актом перевірки виявлено 82 порушення вимог законодавства, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Будь-яких скарг до проведеного позапланового заходу, зауважень чи заперечень до складеного акту перевірки з боку відповідача не надходили.

Стосовно тимчасово виконуючої обов`язки директора ДПТНЗ СПАЛ ОСОБА_1. складено протокол від 21.12.2019 № ЛГ 004406 про адміністративне правопорушення. Постановою від 21.12.2019 № ЛГ 004406 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено штраф у розмірі 51,00 грн.

Подальша експлуатація будівель та приміщень ДПТНЗ СПАЛ , розташованих за адресами: 92632, Луганська область, Сватівській район, с. Хомівка, вул. Садова, буд. 1, та м. Сватове, майдан Злагоди, буд. 16, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей, їх невиконання та неусунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки при використанні та експлуатації будівель та приміщень відповідача, його учнів, відвідувачів, співробітників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії; на ліквідацію пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, аварії, надзвичайної ситуації, на забезпечення всіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.

Учні, співробітники та відвідувачі ДПТНЗ СПАЛ постійно перебувають під реальною загрозою втрати життя та отримання травм чи шкоди своєму здоров`ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.

Ухвалою суду від 11.01.2020 позов було залишено без руху для усунення недоліків. У встановлений судом строк позивачем недоліки було усунуто.

Ухвалою суду від 29.01.2020 відкрито провадження в справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

13.02.2020 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов (арк. спр. 88-92), в обґрунтування якого останній послався на таке. ДПТНЗ СПАЛ повідомляє, що розробив та здійснив наступні заходи щодо усунення порушень, які були виявленні під час позапланової перевірки ГУ ДСНС України у Луганській області, а саме: демонтовано з поверхневих шарів конструкцій стін в начальному корпусі матеріалів з невизначеними показниками пожежної безпеки (п. 1 акту перевірки); на проведення вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій горищних покриттів адмінбудівлі, гуртожитку, лабораторії та філії - очікується фінансування. На даний час в ДПТНЗ СПАЛ тривають роботи по перекриттю дахів і оброблення їх буде можливе тільки після закінчення цих робіт (п. 2 акту перевірки); навчання директора та завідуючої філії в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності планується в найближчий час (п. 3 акту перевірки); на проведення ремонту внутрішнього протипожежного водопостачання в приміщеннях гуртожитку очікується фінансування (п. 4 акту перевірки); пожежні крани пожежними рукавами та стволами в приміщеннях гуртожитку укомплектуванні (п. 5 акту перевірки); усунення порушень п. 6-9 в акті перевірки буде можливе тільки після закінчення опалювального сезону та планується на III кв. 2020 року (п. 6-9 акту перевірки); закрито кришкою з негорючого матеріалу електророзподільну коробку в коридорі 2 поверху навчального корпусу (п. 10 акту перевірки); розміщено на видних місцях плани евакуації на випадок виникнення пожежі (п. 11 акту перевірки); забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (п. 12 акту перевірки); розроблено та встановлено на в`їздах (виїздах) схему території? на якій вказано розміщення будівель, споруд, водойм та під`їздів пожежних автомобілів до них (п. 13 акту перевірки); забезпечено утримання дверей горищ, технічних поверхів, підвалів зачиненими (п. 14 акту перевірки); проведено ремонт огородження сходів на 2-му евакуаційному виході в будівлі гуртожитку (п. 15 акту перевірки); встановлено адресний вказівник (назва вулиці, № будинку) (п. 16 акту перевірки); зачинено двері 2-го евакуаційного виходу з будівлі гуртожитку лише на внутрішні запори, які легко відчиняються (п. 17 акту перевірки); встановлено аварійне освітлення на сходових клітинах, внутрішніх та зовнішніх сходах, коридорах на шляхах евакуації (п. 18 акту перевірки); забезпечено працівників гуртожитку електричними ліхтарями на випадок відключення електропостачання (п. 19 акту перевірки); демонтовано огородження в обідній залі їдальні на шляхах евакуації (п. 20 акту перевірки); встановити трубу опалення на 2-му евакуаційному виході на 5-му поверсі гуртожитку - буде виконано тільки після закінчення опалювального сезону (п. 21 акту перевірки); обладнано зовнішні пожежні сходи на будівлі гуртожитку драбиною від рівня землі до 2-го поверху (п. 22 акту перевірки); виконано з`єднання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях гуртожитку, їдальні, лабораторії, навчальному корпусі (п. 23-26 акту перевірки); демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях навчального корпусу, їдальні, гуртожитку, лабораторії (п. 27-31 акту перевірки); щодо п. 32-34 акту перевірки на даний час йдуть перемови по укладенню договору на обладнання пристроями від прямих попадань блискавки та вторинних її проявах, планується виконання в ІІ-ІІІ кв. 2020 року (п. 32-34 акту перевірки); обладнано електрощити схемою підключення споживачів з пояснювальними написами (п. 35 акту перевірки); замінено пошкодженні електророзетки (п. 36-40 акту перевірки); замінено кріплення світильників на струмопровідні проводи (п. 41 - 45 акту перевірки); забезпечено світильники ковпаками (п. 46 -52 акту перевірки); п. 53-54 акту перевірки буде виконано після надходження фінансування; забезпечено територію ліцею зовнішнім протипожежним водопостачанням (п. 55 акту перевірки); забезпечено будівлю навчального корпусу, лабораторію внутрішнім протипожежним водопостачанням (п. 56, 57 акту перевірки); встановлено дверцята на шафи пожежних кранів, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання на 2-му, 3-му, 4- му, 5-му поверхах гуртожитку (п. 58 акту перевірки); на дверцятах шаф пожежних кранів із зовнішнього боку після літерного індексу ПК вказано порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (п. 59 акту перевірки); забезпечено ДПТНЗ СПАЛ достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння (п. 60- 64 акту перевірки); ДПТНЗ СПАЛ забезпечено пожежними щитами, засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. (п. 65 акту перевірки); встановлено первинні засоби пожежогасіння у легкодоступних та видних місцях (п 60 акту перевірки); закуплено 100 нових вогнегасників (п. 67 акту перевірки); встановлено вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння згідно з ДСТУ ІSО 6309:2007 (п. 68 акту перевірки); на виконання п. 69 акту перевірки очікується фінансування; захисну споруду цивільного захисту забезпечено первинними засобами пожежогасіння (п. 70 акту перевірки); обладнано захисну споруду цивільного захисту системою внутрішнього протипожежного водопостачання (п. 71 акту перевірки); п. 71-82 акту перевірки будуть виконанні за наявності фінансування. В ДПТНЗ СПАЛ встановлена централізована протипожежна сигналізація. Адміністрація ДПТНЗ СПАЛ докладає всіх зусиль для усунення порушень, які ще не виконані, але відповідач є бюджетною установою, і залежить від обласного фінансування. На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Ухвалами суду від 24.03.2020, від 25.05.2020 та від 23.06.2020 провадження у справі зупинялося за клопотаннями сторін про надання їм часу для примирення.

Ухвалами суду від 25.05.2020, від 23.06.2020 та від 23.07.2020 поновлювалося провадження у справі.

Ухвалою суду від 23.07.2020 у задоволенні клопотання ДПТНЗ СПАЛ про зупинення провадження у справі відмовлено.

Представник позивача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

Судом установлено, що Державний професійно-технічний навчальний заклад Сватівський професійний аграрний ліцей зареєстрований у якості юридичної особи 15.08.2000, 23.03.2005, № запису 1 374 120 0000 000112, підписантом та керівником є Євдокієнко Володимир Миколайович , засновником - Міністерство освіти і науки України, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.01.2020 за № 1006170832 (арк. спр. 55-58).

Відповідно до Статуту Державного професійно-технічного навчального закладу Сватівський професійний аграрний ліцей , затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 22.12.2016 № 1596, ДПТНЗ СПАЛ є підпорядкованим Міністерству освіти і науки України державним професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття професійно-технічної та повної загальної середньої освіти (пункт 1.1 Статуту); місцезнаходження професійного ліцею: Луганська область, Сватівський район, с. Хомівка, вул. Садова, 1. Професійний ліцей має філію за адресою: Луганська область, м. Сватове, майдан Злагоди, 16 (пункт 1.3 Статуту); професійний ліцей є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, штамп, печатку з зображенням Державного герба України і своїм найменуванням (пункт 2.2 Статуту); професійний ліцей несе відповідальність перед особою, державою і суспільством за виконання функцій і завдань, що покладені на нього, життя та здоров`я учнів, працівників навчального закладу під час навчально-виробничого та навчально-виховного процесу, за порушення їх прав, що передбачено законодавством (пункт 2.3 Статуту) (арк. спр. 35-44).

На підставі наказу ГУ ДСНС України в Луганській області від 13.12.2019 № 405-НО Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) (арк. спр. 13) та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16.12.2019 № 131 (арк. спр. 16) посадовими особами відповідача проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ДПТНЗ СПАЛ за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Хомівка, вул. Садова, 1; Луганська область, м. Сватове, майдан Злагоди, 16, за наслідками якої складено акт від 21.12.2019 № 42 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (арк. спр. 17-30).

Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:

1. пункту 2.23 розділу III ППБУ - не демонтовано з поверхневих шарів конструкцій стін в навчальному корпусі матеріали з невизначеними показниками пожежної безпеки;

2. пункту 2.5 розділу III ППБУ - не проведено вогнезахисну обробку дерев`яних конструкцій горищних покриттів адмінбуцівлі, гуртожитку, лабораторії та філії;

3. пункту 16 розділу II ППБУ, пункту 8 частини першої статті 20 КЦЗУ - не проведено навчання директора та завідуючої філії в навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності;

4. пункту 2.2. розділу V ППБУ - не проведено ремонт внутрішнього протипожежного водопостачання в приміщеннях гуртожитку;

5. пункту 2.2.(3) розділу V ППБУ - не укомплектовані пожежні крани пожежними рукавами та стволами в приміщеннях гуртожитку;

6. пункту 2.18 розділу IV ППБУ, пункту 6.54. ДБН В.2.5-20-2001, пункту 4.9. ДБН В. 2.5-77-2014 - не розташовано окремо газову котельну від будівлі навчального корпусу;

7. пункту 2.18 розділу IV ППБУ, пункту 6.54. ДБН В.2.5-20-2001, пункту 4.9. ДБН В. 2.5-77-2014 - не розташовано окремо газову котельну від будівлі гуртожитку;

8. пункту 2.18 розділу IV ППБУ, пункту 6.54. ДБН В.2.5-20-2001, пункту 4.9. ДБН В. 2.5-77-2014 - не розташовано окремо газову котельну від будівлі їдальні;

9. пункту 2.18 розділу IV ППБУ, пункту 6.54. ДБН В.2.5-20-2001, пункту 4.9. ДБН В. 2.5-77-2014 - не розташовано окремо газову котельну від будівлі філії;

10. пункту 1.7 розділу IV ППБУ - не закрито кришкою з негорючого матеріалу електророзподільну коробку в коридорі 2 поверху навчального корпусу;

11. пункту 2.5 розділу II ППБУ - не розміщено на видних місцях плани евакуації на випадок виникнення пожежі;

12. пункту 1.10 розділу III ППБУ - не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд;

13. пункту 1.15 розділу III ППБУ - не розроблено та не встановлено на в`їздах (виїздах) схему території на якій вказано розміщення будівель, споруд, водойм та під`їздів пожежних автомобілів до них;

14. пункту 2.12 розділу III ППБУ - не забезпечено утримання дверей горищ, технічних поверхів, підвалів зачиненими;

15. пункту 2.15 розділу III ППБУ - не проведено ремонт огородження сходів на 2-му евакуаційному виході в будівлі гуртожитку;

16. пункту 2.22 розділу III ППБУ - не встановлено адресний вказівник (назва вулиці, № будинку);

17. пункту 2.27 розділу III ППБУ - не зачинено двері 2-го евакуаційного виходу 3 будівлі гуртожитку лише на внутрішні запори, які легко відчиняються.

18. пункту 2.31 розділу III ППБУ - не встановлено аварійне освітлення на сходових клітинах, внутрішніх та зовнішніх сходах, коридорах на шляхах евакуації;

19. пункту 2.34 розділу III ППБУ - не забезпечено працівників гуртожитку електричними ліхтарями на випадок відключення електропостачання;

20. пункту 2.37 розділу III ППБУ - не демонтовано огородження в обідній залі їдальні на шляхах евакуації;

21. пункту 2.37 розділу III ППБУ - не демонтовано трубу опалення на 2-му евакуаційному виході на 5-му поверсі гуртожитку;

22. пункту 2.37 розділу III ППБУ - не обладнано зовнішні пожежні сходи на будівлі гуртожитку драбиною від рівня землі до 2-го поверху;

23. пункту 1.6 розділу IV ППБУ - не виконано з`єднання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях гуртожитку;

24. пункту 1.6 розділу IV ППБУ - не виконано з`єднання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях навчального корпусу;

25. пункту 1.6 розділу IV ППБУ - не виконано з`єднання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях їдальні;

26. пункту 1.6 розділу IV ППБУ - не виконано з`єднання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщення лабораторії;

27. пункту 1.8 розділу IV ППБУ - не демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях гуртожитку;

28. пункту 1.8 розділу IV ППБУ - не демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях їдальні;

29. пункту 1.8 розділу IV ППБУ - не демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях навчального корпусу;

30. пункту 1.8 розділу IV ППБУ - не демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях лабораторії;

31. пункту 1.8 розділу IV ППБУ - не демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях філії;

32. пункту 1.21 розділу IV ППБУ - не обладнано будівлі гуртожитку пристроєм від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів;

33. пункту 1.21 розділу IV ППБУ - не обладнано будівлі їдальні пристроєм від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів;

34. пункту 1.21 розділу IV ППБУ - не обладнано адміністративну будівлю пристроєм від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів;

35. пункту 1.16 розділу IV ППБУ - не обладнано електрощити схемою підключення споживачів з пояснювальним написами;

36. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - використовуються пошкоджені електророзетки в кімнаті № 4 3-го поверху гуртожитку;

37. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - використовуються пошкоджені електророзетки в кімнаті № 3-го поверху гуртожитку;

38. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - використовуються пошкоджені електророзетки в кімнаті № 5 4-го поверху гуртожитку;

39. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - використовуються пошкоджені електророзетки в кімнаті № 6 4-го поверху гуртожитку;

40. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - використовуються пошкоджені електророзетки в підсобному приміщенні їдальні;

41. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - виконано кріплення світильників у підсобному приміщенні їдальні на струмопровідні проводи;

42. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - виконано кріплення світильників у побутовому приміщенні 3-го поверху гуртожитку безпосередньо на струмопровідні проводи;

43. пункту 1.18 розділу IV ППБУ- виконано кріплення світильників у побутовому приміщенні 4-го поверху гуртожитку безпосередньо на струмопровідні проводи;

44. пункту 1.18 розділу IV ППБУ- виконано кріплення світильників у побутовому приміщенні 5-го поверху гуртожитку безпосередньо на струмопровідні проводи;

45. пункту 1.18 розділу IV ППБУ- виконано кріплення світильників у коридорі лабораторії безпосередньо на струмопровідні проводи;

46. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в приміщеннях побутової кімнати 2-го поверху гуртожитку;

47. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в приміщеннях побутової кімнати 3-го поверху гуртожитку;

48. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в приміщеннях побутової кімнати 4-го поверху гуртожитку;

49. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в приміщеннях побутової кімнати 5-го поверху гуртожитку;

50. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в підсобному приміщенні № 1 їдальні;

51. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в побутовому приміщенні їдальні;

52. пункту 1.18 розділу IV ППБУ - не забезпечено світильники ковпаками в підсобному приміщенні бібліотеки;

53. пункту 1.24 розділу IV ППБУ - не відділено приміщення електрощитової в будівлі навчального корпусу протипожежними дверима;

54. пункту 1.24 розділу IV ППБУ - не відділено приміщення електрощитової в будівлі гуртожитку протипожежними дверима;

55. пункту 2.1 розділу V ППБУ, пункту 1 розділу VI Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України - не забезпечено територію ліцею зовнішнім протипожежним водопостачанням;

56. пункту 2.2 розділу V ППБУ, пункту 1 розділу VI Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України - не обладнано будівлю навчального корпусу, внутрішнім протипожежним водопроводом;

57. пункту 2.2 розділу V ППБУ, пункту 1 розділу VI Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України - не обладнано будівлю лабораторії внутрішнім протипожежним водопроводом;

58. пункту 2.2 розділу V ППБУ - не встановлено дверцята на шафи пожежних кранів, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання на 2-му, 3-му, 4-му, 5-му поверхах гуртожитку;

59. пункту 2.2 розділу V ППБУ - не вказано на дверцятах шаф пожежних кранів із зовнішнього боку після літерного індексу ПК порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

60. пункту 3.6 розділу V ППБУ - не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння будівлю гуртожитку;

61. пункту 3.6 розділу V ППБУ - не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння будівлю навчального корпусу;

62. пункту 3.6 розділу V ППБУ - не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння будівлю лабораторії;

63. пункту 3.6 розділу V ППБУ - не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння будівлю їдальні;

64. пункту 3.6 розділу V ППБУ - не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння адміністративну будівлю;

65. пункту 3.11 розділу V ППБУ - не забезпечено пожежні щити засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик 3 піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт;

66. пункту 3.15 розділу V ППБУ - не встановлено первинні засоби пожежогасіння у легкодоступних та видних місцях;

67. пункту 3.17 розділу V ППБУ - не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників;

68. пункту 3.10 розділу V ППБУ - не встановлено вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір , ГОСТ 12.4.026- 76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности ;

69. пункту 2 частини першої статті 20 КЦЗУ - не забезпечено працівників об`єкта засобами індивідуального захисту;

70. пункту 5 розділу II Вимог - не забезпечена захисна споруда цивільного захисту первинними засобами пожежогасіння;

71. пункту 5 розділу II Вимог - не обладнана захисна споруда цивільного захисту системою внутрішнього протипожежного водопостачання;

72. пункту 5 розділу II Вимог - не обладнана захисна споруда цивільного захисту системами пожежної автоматики і сигналізацією;

73. пункту 6 розділу II, главу 1 розділу III Вимог - не відповідає вимогам з утримання стан входів та виходів захисної споруди цивільного захисту доступність для усіх категорій населення, зокрема - для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

74. пункту 7 розділу II Вимог - в неналежному технічному стані утримуються комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди;

75. пункту 13 розділу II Вимог - не пофарбовані відповідно до призначення інженерні комунікацій захисної споруди цивільного захисту;

76. пункту 15 глави 3 розділу VI Вимог - не забезпечено ведення документації захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни і результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів тощо;

77. пункту 5 глави 1 розділу VII Вимог - не забезпечені формування спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку;

78. пункту 6 глави 1 розділу VII Вимог - не забезпечена захисна споруда необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю;

79. пункту 1 глави 3 розділу III Вимог - не забезпечено герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді конденсату;

80. пунктів 1-3 глави 6 розділу III Вимог - не проводиться перевірка та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної споруди);

81. пункту 21 глава 9 Розділу III Вимог - не проводиться обслуговування систем каналізації сховищ (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття);

82. пункту 2 глави 3 розділу VI Вимог - не проводиться перевірка технічного стану приміщень захисних споруд і їх ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення.

Акт позапланової перевірки підписано в.о. директора ДПТНЗ СПАЛ ОСОБА_1 та заступником директора з господарської частини Пономаренко В.І. без зауважень. Примірник акта відповідачем отримано 21.12.2019.

Стосовно в.о. директора ДПТНЗ СПАЛ ОСОБА_1. складено протокол ЛГ№004406 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 188-8 КУпАП (акр. спр. 45-46).

Постановою від 21.12.2019 ЛГ№004406 ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-8 КУпАП, та накладено штраф 51 грн (арк. спр. 47-48).

Станом на дату розгляду справи заходи державного нагляду (контролю) з метою перевірки усунення порушень, зазначених в Акті не проводилися, відповідачем та третьою особою визнається, що порушення повністю не усунуті.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Приписами статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України та полягають у:

1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутності на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;

11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Отже, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Надаючи оцінку встановленим Актом порушенням та можливим наслідкам їх неусунення позивачем, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в України, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою.

У будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків (пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ).

Пунктом 16 розділу ІІ ППБУ визначено, що посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях .

Пунктом 2.2 глави 2 розділу V ППБУ визначено, що система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам:

1) внутрішні пожежні кран-комплекти слід установлювати в доступних місцях. При цьому їх розміщення не повинно заважати евакуації людей;

2) кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з`єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними;

3) пожежний плоскоскладальний рукав необхідно утримувати сухим, складеним в гармошку або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола і не рідше одного разу на шість місяців розгортати та згортати наново;

4) використання пожежних рукавів для господарських та інших потреб, не пов`язаних з пожежогасінням, не допускається;

5) у вибухопожежонебезпечних приміщеннях за наявності пилу пожежні крани повинні бути укомплектовані пожежними стволами, що подають воду як суцільним струменем, так і розпиленим;

6) пожежні кран-комплекти повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників. На дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, мають бути нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности ;

7) спосіб установлення пожежного кран-комплекту повинен забезпечувати зручність повертання вентиля та приєднання рукава. Напрямок осі вихідного отвору патрубка пожежного крана повинен виключати різкий залом пожежного рукава у місці його приєднання;

8) на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку повинні бути вказані після літерного індексу ПК порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

9) пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання;

10) зовнішні патрубки з приєднуваними головками, засувки, зворотні клапани для приєднання рукавів пожежних машин повинні утримуватись у справному стані;

11) у неопалюваних приміщеннях узимку вода з внутрішнього протипожежного водопроводу повинна зливатись. При цьому біля пожежних кранів-комплектів повинні бути написи (таблички) про місце розташування і порядок відкривання відповідної засувки або пуску насоса. З порядком відкривання засувки або пуску насоса необхідно ознайомити всіх працівників цього об`єкта;

12) за наявності в неопалюваному приміщенні (будинку) трьох і більше пожежних кранів-комплектів на сухотрубній мережі внутрішнього протипожежного водопроводу в утепленому місці на вводі необхідно встановлювати засувку з електроприводом. Її відкриття та пуск насоса слід здійснювати дистанційно від пускових кнопок, установлених всередині шафок пожежних кран-комплектів.

Відповідно до пункту 2.18 глави 2 розділу IV ППБУ забороняється вносити зміни до елементів системи опалення, вентиляції і кондиціонування повітря, які перешкоджають поширенню пожежі.

В електропроводках вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон відгалужувальні та з`єднувальні коробки повинні бути закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (пункт 1.7 глави 1 розділу ІV ППБУ).

На території об`єкта повинно бути забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (пункт 1.10 глави 1 розділу ІІІ ППБУ).

На території об`єкта площею понад 3 га на в`їздах (виїздах) повинні бути встановлені схеми території, в яких слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під`їздів пожежних автомобілів до них (пункт 1.15 глави 1 розділу ІІІ ППБУ).

Забороняється використовувати горища, технічні поверхи й приміщення (у тому числі вентиляційні камери, електрощитові) не за призначенням, розміщувати в них виробничі і складські дільниці, засмічувати та захаращувати їх сторонніми предметами. Двері горищ, технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових, підвалів повинні утримуватися зачиненими. На дверях слід вказувати місце зберігання ключів. Вікна горищ, технічних поверхів, підвалів повинні бути засклені (пункт 2.12, глави 2, розділу ІІІ ППБУ).

Згідно із пунктом 2.15 розділу ІІІ ППБУ стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд необхідно утримувати справними, пофарбованими.

Відповідно до пункту 2.22 глави 2 розділу ІІІ ППБУ будинки та інші об`єкти мають бути забезпечені адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби.

Згідно з пунктом 2.27 глави 2 розділу ІІІ ППБУ двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа.

Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей (пункт 2.31, глави 2, розділу ІІІ ППБУ).

На випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал будинків (крім житлових), де у вечірній та нічний час можливе перебування людей, повинен мати електричні ліхтарі. Кількість ліхтарів визначається адміністрацією, виходячи з особливостей об`єкта, наявності чергового персоналу, кількості людей у будинку (але не менше одного ліхтаря на кожного працівника, який чергує на об`єкті у вечірній або нічний час) (пункт 2.34, глави 2, розділу ІІІ ППБУ).

Пунктом 2.37 глави 2 розділу IIІ ППБУ визначено, що не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з`єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; розташовувати у тамбурах виходів, за винятком квартир та індивідуальних житлових будинків, гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для торгівлі, а також зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання; улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали; розташовувати в ліфтових холах приміщення різного призначення; робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; знімати двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях; знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; розвішувати у сходових клітках на стінах дзеркала, стенди, панно, інші горючі матеріали.

Пунктом 1.6 глави 1 розділу IV ППБУ передбачено, що з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.

Улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняються. Винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно-монтажних та аварійних робіт (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ).

Пункт 1.21 глави 1 розділу ІV ППБУ передбачає, що захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В .2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд .

Згідно з пунктом 1.16 глави 1 розділу ІV ППБУ електрощити, групові електрощитки повинні оснащуватися схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

Відповідно до пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ забороняється зокрема підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортання електроламп і світильників папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами).

Відповідно до пункту 1.24 глави 1 розділу ІV ППБУ забороняється влаштовувати незаповнені отвори в протипожежних перешкодах, які відокремлюють електрощитові.

пунктом 2.1 глави 2 розділу V ППБУ визначено, що зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам:

1) відповідальними за технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, є відповідні служби (організації, установи), які утримують ці мережі водопроводу, а на території підприємств - їх власники або орендарі;

2) пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями;

3) у разі відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів або зменшення тиску мережі нижче за потрібний необхідно сповіщати про це пожежно-рятувальні підрозділи;

4) для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

5) пожежні гідранти і водойми повинні мати під`їзди з твердим покриттям. У разі наявності на території об`єкта або поблизу нього (у радіусі до 200 м) природних або штучних вододжерел до них повинні бути влаштовані під`їзди з майданчиками (пірсами) розміром не менше 12 x 12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року;

6) витрачений під час гасіння пожежі протипожежний запас води з резервуарів має бути відновлений у строк не більше ніж:

24 год. - у населених пунктах і на промислових підприємствах з будівлями за вибухопожежною та пожежною небезпекою категорій А, Б та В;

36 год. - на промислових підприємствах з будівлями за пожежною небезпекою категорій Г та Д;

72 год. - у сільських населених пунктах і на сільськогосподарських підприємствах.

Для промислових підприємств із витратами води на зовнішнє пожежогасіння до 20 л/с включно допускається збільшувати час відновлення пожежного об`єму води: до 48 год. - для будівель категорій Г та Д; до 36 год. - для будівель категорії В;

7) пожежні резервуари (водойми) та їх обладнання повинні бути захищені від замерзання води. Узимку для забирання води з відкритих вододжерел слід встановлювати утеплені ополонки розміром не менше 0,6 x 0,6 м, які мають утримуватись у зручному для використання стані;

8) підтримання у постійній готовності штучних водойм, водозабірних пристроїв, під`їздів до вододжерел покладається: на підприємстві - на його власника (орендаря); у населених пунктах - на органи місцевого самоврядування;

9) біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм повинні бути встановлені (відповідальні за встановлення - згідно з підпунктом 8 цього пункту) покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них:

для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева);

для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;

10) водонапірні башти повинні бути забезпечені під`їздом з твердим покриттям і пристосовані для відбору води пожежно-рятувальною технікою будь-якої пори року. На корпус водонапірної башти слід наносити позначення, яке вказує на місце розташування пристрою для забирання води пожежно-рятувальною технікою;

11) не допускається використовувати для побутових, виробничих та інших господарських потреб протипожежний запас води, що зберігається в резервуарах, водонапірних баштах, водоймах та інших ємнісних спорудах.

Згідно з пунктом 1 розділу VІ Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974, зареєстрованих в Міністерства юстиції України 08.09.2016 за № 1229/29359 (далі - ППБНЗ) кожний заклад та установа мають бути забезпечені зовнішнім і внутрішнім протипожежним водопостачанням згідно з вимогами будівельних норм (ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування" та ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво"). Утримання джерел зовнішнього протипожежного водопостачання, які перебувають на балансі закладів та установ, та здійснення перевірок їхнього технічного стану здійснюються відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15 червня 2015 року № 696 "Про затвердження Інструкції про порядок утримання, обліку та перевірки технічного стану джерел зовнішнього протипожежного водопостачання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 липня 2015 року за № 780/27225.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу V ППБУ визначено, що система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам:

1) внутрішні пожежні кран-комплекти слід установлювати в доступних місцях. При цьому їх розміщення не повинно заважати евакуації людей;

2) кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з`єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними;

3) пожежний плоскоскладальний рукав необхідно утримувати сухим, складеним в гармошку або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола і не рідше одного разу на шість місяців розгортати та згортати наново;

4) використання пожежних рукавів для господарських та інших потреб, не пов`язаних з пожежогасінням, не допускається;

5) у вибухопожежонебезпечних приміщеннях за наявності пилу пожежні крани повинні бути укомплектовані пожежними стволами, що подають воду як суцільним струменем, так і розпиленим;

6) пожежні кран-комплекти повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників. На дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, мають бути нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности ;

7) спосіб установлення пожежного кран-комплекту повинен забезпечувати зручність повертання вентиля та приєднання рукава. Напрямок осі вихідного отвору патрубка пожежного крана повинен виключати різкий залом пожежного рукава у місці його приєднання;

8) на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку повинні бути вказані після літерного індексу ПК порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

9) пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання;

10) зовнішні патрубки з приєднуваними головками, засувки, зворотні клапани для приєднання рукавів пожежних машин повинні утримуватись у справному стані;

11) у неопалюваних приміщеннях узимку вода з внутрішнього протипожежного водопроводу повинна зливатись. При цьому біля пожежних кранів-комплектів повинні бути написи (таблички) про місце розташування і порядок відкривання відповідної засувки або пуску насоса. З порядком відкривання засувки або пуску насоса необхідно ознайомити всіх працівників цього об`єкта;

12) за наявності в неопалюваному приміщенні (будинку) трьох і більше пожежних кранів-комплектів на сухотрубній мережі внутрішнього протипожежного водопроводу в утепленому місці на вводі необхідно встановлювати засувку з електроприводом. Її відкриття та пуск насоса слід здійснювати дистанційно від пускових кнопок, установлених всередині шафок пожежних кран-комплектів.

Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами (пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ).

Згідно з пунктом 3.11 глави 3 розділу V ППБУ для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта площею більше 200 м-2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. На пожежних щитах (стендах) повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности . Склади пиломатеріалів, тари та волокнистих матеріалів потрібно забезпечувати необхідною (понаднормовою) кількістю пожежних щитів з набором первинних засобів пожежогасіння згідно з місцевими умовами.

Відповідно до пункту 3.15 глави 3 розділу V ППБУ вогнегасники слід встановлювати у легкодоступних та видних місцях, а також у пожежонебезпечних місцях, де найбільш вірогідна поява осередків пожежі. При цьому необхідно забезпечити їх захист від потрапляння прямих сонячних променів та дії опалювальних та нагрівальних приладів. Відстань між місцями розташування вогнегасників не повинна перевищувати: 15 м - для приміщень категорій А, Б, В (горючі гази та рідини); 20 м - для приміщень категорій В, Г, а також для громадських будівель та споруд. Пожежні щити (стенди), інвентар, інструмент, вогнегасники в місцях установлення не повинні створювати перешкоди під час евакуації.

Відповідно до пункту 3.17 розділу V ППБУ технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги .

Пунктом 3.10 глави 3 розділу V ППБУ визначено, що для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння слід установлювати вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір , ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности . Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби).

Розміщення та експлуатація вогнегасників повинні здійснюватись згідно з вимогами Типових норм належності вогнегасників, Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 555/9154.

Переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом:

навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;

установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди).

Пунктом 2, 8 частини першої статті 20 КЦЗУ визначено, що до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки.

Забезпечення фонду захисних споруд первинними засобами пожежогасіння, обладнання їх системами внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежної автоматики і сигналізації здійснюється відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697, а також державних будівельних норм і національних стандартів, що діють у сфері пожежної безпеки. Утримання і експлуатація вищезазначених засобів і систем здійснюється відповідно до вимог і рекомендацій, установлених технічною документацією на них. Для виготовлення нар та іншого обладнання фонду захисних споруд забороняється застосування горючих синтетичних матеріалів. У разі використання під фонд захисних споруд гардеробних приміщень, що розміщуються в підвалах, домашній і робочий одяг має зберігатися на металевих вішалках або в металевих шафах. Місця розташування первинних засобів пожежогасіння, план евакуації із захисної споруди позначаються і освітлюються (пункт 5 розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту).

Відповідно до пункт 6 розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту входи до фонду захисних споруд мають забезпечувати вільний доступ усередину їх приміщень, можливість користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення і мати достатню (нормативну) пропускну спроможність. Підходи до зовнішніх дверей, двері і сходові марші мають утримуватися у справному стані, очищуватися від бруду і сміття, а в зимовий час - від снігу і льоду. Захаращення входів не допускається. У разі відсутності на входах пандусів для забезпечення вільного користування сховищами особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення входи додатково обладнуються дерев`яними або металевими трапами.

Главою 1 розділу ІІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту визначено, що павільйони, навіси, відливи та інше обладнання, призначене для захисту входів і аварійних виходів від атмосферних опадів і поверхневих вод, мають утримуватися в належному технічному стані.

Для природного провітрювання замкненої споруди в тамбурах сховища в мирний час додатково до захисно-герметичних дверей дозволяється установлення дерев`яних дверей або дверей із сталевих ґрат.

До замків від дверей і ставень має бути не менше двох комплектів ключів. Один комплект ключів зберігається у відповідальної особи, інший (в опечатаному вигляді) - у посадової особи або у структурному підрозділі балансоутримувача, що працює в цілодобовому режимі (місцезнаходження і телефон цієї посадової особи зазначаються на вхідній табличці).

Необхідно забезпечувати належний стан оголовків аварійних виходів і повітрозабірних каналів, очищати їх від снігу, сміття і сторонніх предметів, систематично перевіряти справність противибухових пристроїв, надійність їхнього кріплення і періодично змащувати металеві частини інгібованим мастилом.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані.

Пунктом 13 розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту визначено, що інженерні комунікації захисних споруд та споруд подвійного призначення із захисними властивостями відповідних захисних споруд (сховищ, ПРУ) фарбуються залежно від їх призначення, а саме:

повітроводи чистої вентиляції - у білий колір;

повітроводи режиму фільтровентиляції - у жовтий колір;

повітроводи режиму ізоляції з регенерацією повітря - у рожевий колір;

трубопроводи систем водопостачання (крім систем внутрішнього протипожежного водопостачання) - у зелений колір;

трубопроводи систем внутрішнього протипожежного водопостачання та інших систем пожежогасіння - у червоний колір;

труби систем опалення та мастилопроводи ДЕС - у коричневий колір;

труби електропроводки та трубопроводи каналізації - у чорний колір.

Повітророзвідні труби з оцинкованої сталі не фарбують, але на них наносять відмітні риски (стрілки) відповідного кольору.

Вимоги щодо кольорів, у які фарбуються інженерні комунікації найпростіших укриттів та споруд подвійного призначення, що не мають захисних властивостей відповідних захисних споруд, не встановлюються.

Балансоутримувач забезпечує ведення документації захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни і результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів тощо (пункт 15 глави 3 розділу IV Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту).

Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу VІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту формування з обслуговування захисних споруд забезпечуються засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку відповідно до норм оснащення формування з обслуговування захисної споруди згідно з додатком 19 до цих Вимог.

Згідно з пунктом 6 глави 1 розділу VІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту захисна споруда комплектується необхідним майном на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування захисної споруди, згідно з додатком 20 до цих Вимог.

Перелік лікарських засобів та медичних виробів для укомплектування запасів медичного майна у захисних спорудах наведено в додатку 21 до цих Вимог. У разі відсутності лікарських засобів та медичних виробів, наведених у вищезазначеному переліку, дозволяється замінювати їх аналогами, що пройшли державну реєстрацію або сертифікацію відповідно до законодавства.

За наявності у формуванні з обслуговування захисної споруди фельдшера або лікаря аптечки колективні комплектуються відповідними укладками (для фельдшера або лікаря).

Пунктом 1 глави 3 розділу ІІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту визначено, що під час утримання та експлуатації сховища забезпечується його герметичність та дотримання в ньому температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді конденсату.

Пунктами 1-3 глави 6 розділу ІІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту передбачено наступне:

Під час утримання та експлуатації систем водопостачання, заміни їх обладнання необхідно дотримуватися таких вимог:

баки (ємності) для питної води, водопровідні труби мають бути виготовлені з матеріалів, дозволених для застосування в зазначених цілях, з підвищеною стійкістю до механічних пошкоджень і забезпечувати нормативну якість води згідно з вимогами Державних санітарних норм та правил Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною , затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 01 липня 2010 року за № 452/17747 (далі - Санітарні норми);

баки (ємності) для питної води мають бути проточні, обладнані покажчиками води, мати люки для можливості їх обстеження та проведення ремонтних робіт;

проточні баки (ємності) і труби, якими циркулює вода, обладнуються тепло- і пароізоляцією. Не дозволяється застосовувати теплоізоляційні матеріали, що зазнають гниття в умовах підвищеної вологості.

Виконання вимог пункту 1 цієї глави підтверджується результатами лабораторних досліджень якості питної води, що здійснюються в терміни і порядку, визначені Санітарними нормами та ДСТУ 7525:2014 Вода питна. Вимоги та методи контролювання якості .

Вода в ємностях підлягає знезараженню за допомогою спеціальних знезаражувальних речовин (розчинів), дозволених для використання Міністерством охорони здоров`я України. Нормативний запас таких речовин (розчинів) визначається залежно від розмірів ємності.

Відповідно до пункту 21 глави 9 розділу ІІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту справність систем водопостачання, каналізації і опалення необхідно перевіряти з випробуванням вентилів і засувок, а також здійсненням лабораторних досліджень якості питної води в баках (ємностях) для питної води.

Підтримання належного технічного стану приміщень захисних споруд і їх ремонт проводяться відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення (пункт 2 глави 3 розділу VI Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту).

Частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Суд наголошує, що згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 73 КАС України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 75 КАС України).

Відповідно до частини першої та третьої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи.

Посилання відповідача у відзиві на позов на те, що ним вживаються заходи, спрямовані на усунення порушень пожежної та техногенної безпеки, встановлені актом від 21.12.2019 № 42, зокрема, демонтовано з поверхневих шарів конструкцій стін в начальному корпусі матеріалів з невизначеними показниками пожежної безпеки; пожежні крани пожежними рукавами та стволами в приміщеннях гуртожитку укомплектуванні; закрито кришкою з негорючого матеріалу електророзподільну коробку в коридорі 2 поверху навчального корпусу; розміщено на видних місцях плани евакуації на випадок виникнення пожежі; забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд; розроблено та встановлено на в`їздах (виїздах) схему території на якій вказано розміщення будівель, споруд, водойм та під`їздів пожежних автомобілів до них; забезпечено утримання дверей горищ, технічних поверхів, підвалів зачиненими; проведено ремонт огородження сходів на 2-му евакуаційному виході в будівлі гуртожитку; встановлено адресний вказівник (назва вулиці, № будинку); зачинено двері 2-го евакуаційного виходу з будівлі гуртожитку лише на внутрішні запори, які легко відчиняються; встановлено аварійне освітлення на сходових клітинах, внутрішніх та зовнішніх сходах, коридорах на шляхах евакуації; забезпечено працівників гуртожитку електричними ліхтарями на випадок відключення електропостачання; демонтовано огородження в обідній залі їдальні на шляхах евакуації; обладнано зовнішні пожежні сходи на будівлі гуртожитку драбиною від рівня землі до 2-го поверху; виконано з`єднання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів в приміщеннях гуртожитку, їдальні, лабораторії, навчальному корпусі; демонтовано тимчасові електромережі в приміщеннях навчального корпусу, їдальні, гуртожитку, лабораторії; обладнано електрощити схемою підключення споживачів з пояснювальними написами; замінено пошкодженні електророзетки; замінено кріплення світильників на струмопровідні проводи; забезпечено світильники ковпаками; забезпечено територію ліцею зовнішнім протипожежним водопостачанням; забезпечено будівлю навчального корпусу, лабораторію внутрішнім протипожежним водопостачанням; встановлено дверцята на шафи пожежних кранів, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання на 2-му, 3-му, 4- му, 5-му поверхах гуртожитку; на дверцятах шаф пожежних кранів із зовнішнього боку після літерного індексу ПК вказано порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; забезпечено ДПТНЗ СПАЛ достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння; ДПТНЗ СПАЛ забезпечено пожежними щитами, засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.; встановлено первинні засоби пожежогасіння у легкодоступних та видних місцях; закуплено 100 нових вогнегасників; встановлено вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння згідно з ДСТУ ІSО 6309:2007; захисну споруду цивільного захисту забезпечено первинними засобами пожежогасіння; обладнано захисну споруду цивільного захисту системою внутрішнього протипожежного водопостачання; встановлена централізована протипожежна сигналізація, судом оцінюються критично, оскільки відповідачем не надано суду жодних належних, допустимих та достовірних доказів на підтвердження вказаних обставин.

Також суд зазначає, що встановити усунення відповідачем виявлених в ході перевірки порушень може виключно позивач шляхом проведення нової перевірки та оформлення її результатів. Натомість повторна перевірка позивачем не проводилася.

Відповідний правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 823/589/16.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов`язку у підконтрольного суб`єкта, зупинення експлуатації приміщень якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні. Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, а також орендарів, обов`язки яких щодо дотримання правил пожежної безпеки повинні бути узгоджені умовами договору.

Встановлені позивачем порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в акті від 21.12.2019 № 42, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, призводять до загрози життю та здоров`ю людей у випадку виникнення пожежі. Тобто, вони є суттєвими, адже можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для людей та навколишнього природного середовища. Тобто, виявленні порушення можуть створювати і небезпеку завдання шкоди життю та здоров`ю людей у процесі самої пожежі.

Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Також згідно з визначенням ДСТУ 2272-06 Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Отже, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

При цьому суд враховує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.

Крім того, застосований до ДПТНЗ СПАЛ захід реагування має також спонукальний характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки в закладі освіти. Цей захід не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 16.05.2019 у справі № 812/1296/18 (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 81759628).

Враховуючи приписи частини 5 статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності відновлення експлуатації будівлі, споруд та приміщень скаржника можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Суд зауважує, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель, споруд, приміщень є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. При цьому, поняття загроза життю та/або здоров`ю людини є оціночним поняттям, яке існує у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

З огляду на наведене, враховуючи встановлені судом під час розгляду справи порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, а також не надання відповідачем доказів усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки від 21.12.2019 № 42, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, суд дійшов висновку про застосування до ДПТНЗ СПАЛ заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресами: 92632, Луганська область, Сватівській район, с. Хомівка, вул. Садова, буд. 1, та Луганська область, м. Сватове, майдан Злагоди, буд. 16, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначених будівлях, вказаних в акті перевірки від 21.12.2019 № 42.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, які слід задовольнити.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Державного професійно-технічного навчального закладу Сватівський професійний аграрний ліцей про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного професійно-технічного навчального закладу Сватівський професійний аграрний ліцей (92632, Луганська область, Сватівській район, с. Хомівка, вул. Садова, буд. 1, код ЄДРПОУ 02541065) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресами: 92632, Луганська область, Сватівській район, с. Хомівка, вул. Садова, буд. 1, та Луганська область, м. Сватове, майдан Злагоди, буд. 16, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначених будівлях, вказаних в акті перевірки від 21.12.2019 № 42.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 27 липня 2020 року.

Суддя І.О. Свергун

СудЛуганський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.07.2020
Оприлюднено28.07.2020
Номер документу90596063
СудочинствоАдміністративне