Номер провадження: 22-ц/813/3670/20
Номер справи місцевого суду: 507/331/19
Головуючий у першій інстанції Гнатюк В. О.
Доповідач Сєвєрова Є. С.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
24.07.2020 м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії:
головуючого - Сєвєрової Є.С.,
суддів: Вадовської Л.М., Колеснікова Г.Я.,
за участю секретаря - Чепрас А.І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Любашівська селищна рада Любашівського району Одеської області,
третя особа - Любашівська районна державна адміністрація в Одеській області,
третя особа - відділ у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Любашівського районного суду Одеської області від 28 травня 2019 року у складі судді Гнатюка В.О.,
в с т а н о в и в:
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Любашівської селищної ради Любашівського району Одеської області, треті особи - Любашівська районна державна адміністрація в Одеській області, відділ у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про визнання права власності на земельну частку (пай) в розмірі 4 умовно-кадастрових гектарів із земель колишнього КСП Зоря Любашівського району Одеської області вартістю 124068,00 грн, залишену в спадщину після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнавши втрачений сертифікат про право на земельну частку (пай) серії ОД в„– 011581 недійсним, у зв`язку з тим, що позивач є єдиним спадкоємцем за законом по спадковій справі №178/2012 року.
Рішенням Любашівського районного суду Одеської області від 28 травня 2019 року позов ОСОБА_1 до Любашівської селищної ради Любашівського району Одеської області, треті особи - Любашівська районна державна адміністрація в Одеській області, відділ у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задоволено. Визнано в порядку спадкування за законом право ОСОБА_1 на земельну частку (пай) в розмірі 4 умовно-кадастрових гектарів із земель КСП Зоря Любашівського району Одеської області, право на який належало його померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , який за життя успадкував його після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Визнано втрачений сертифікат на право на земельну частку (пай), серії ОД в„–011581 , виданий на ім`я ОСОБА_3 , недійсним.
Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_2 , який не був залучений до участі у справі, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати і ухвалити нове, яким позов ОСОБА_1 до Любашівської селищної ради про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом залишити без задоволення.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що апелянт є спадкоємцем нарівні з його братом - ОСОБА_4 на земельну частку (пай), оскільки батько заповів брату лише житловий будинок. Отже, ОСОБА_1 - племінник апелянта, свідомо ввів суд в оману, вказавши, що його батько, брат апелянта - ОСОБА_4 є єдиним спадкоємцем після смерті батька апелянта, діда позивача - ОСОБА_3 . Апелянту не було повідомлено про існування земельної ділянки частки (паю) та про існування судового провадження з цього приводу. Позивач також не повідомив суд про існування ОСОБА_2 . Оскаржене рішення впливає на права та інтереси апелянта, якого не було залучено до участі у справі.
31.10.2019 Любашівська селищна рада подала клопотання про розгляд справи за відсутністю її представника та підтримала скаргу.
27.01.2020 Любашівська районна державна адміністрація Одеської області подала клопотання про розгляд справи за відсутністю її представника.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер.
В судове засідання 07.07.202 учасники справи не з`явились, повідомлені про час та місце розгляду, заяв про відкладення розгляду справи не надали.
Заслухавши судцю-доповідача, дослідивши доводи, наведенні в апеляційній скарзі, апеляційний суд вважає, що апеляційне провадження підлягає закриттю.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після його смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної частки (паю), розміром 4,0 умовно кадастрових гектарів із земель КСП Зоря Любашівського району Одеської області.
Як свідчить відповідь нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , ОСОБА_1 є його сином.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем померлого ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, тому задовольнив його вимоги про визнання права власності на майно в порядку спадкової трансмісії.
Апелянт ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як свідчить відповідь Любашівської районної державної нотаріальної контори Одеської області від 18.06.2020 на запит апеляційного суду, після смерті ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини звернувся лише ОСОБА_4 .
Звертаючись із апеляційною скаргою, ОСОБА_2 доказів своєчасного прийняття спадщини після смерті батька не надав, та обставина, що він не звертався на нотаріальної контори підтверджена відповіддю.
Відповідно до ст.548 ЦК України 1963 року, який розповсюджується на виникли відносини, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно до ст.549 ЦК України визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
Таким чином, якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, за відсутності ознак фактичного її прийняття, він вважається таким, що не прийняв її.
ОСОБА_2 спадщину не прийняв, право оспорює більше ніж через 10 років після смерті батька, право на прийняття спадщини втратив за спливом строку прийняття спадщини, відтак не повинен був бути залученим до участі у справі.
Відповідно до п.3ч.1ст.362 ЦПК України суд апеляційної інстанції закриває провадження у справі, якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою, з підстав вирішення судом питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.
З огляду на викладене, правових підстав вважати встановленим, що право ОСОБА_2 порушене немає, тому апеляційне провадження підлягає закриттю.
Викладене також свідчить про відсутність підстав для правонаступництва особи, яка не була учасником справи.
Керуючись ст.ст. 362,374 ЦПК України, суд
ухвалив:
Апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Любашівського районного суду Одеської області від 28 травня 2019 року закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст складений 24.07.2020.
Головуючий:
Судді:
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2020 |
Оприлюднено | 28.07.2020 |
Номер документу | 90612334 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Сєвєрова Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні