Ухвала
від 28.07.2020 по справі 910/10768/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

м. Київ

28.07.2020Справа № 910/10768/20

Суддя Господарського суду міста Києва Котков О.В., розглянувши матеріали за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Київський завод світлочутливих матеріалів Фотон (03057, м. Київ, пр-т Перемоги, 42) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Кристал Парк Перемоги 42 (03057, м. Київ, пр-т Перемоги, 42) про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

23 липня 2020 року до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю Київський завод світлочутливих матеріалів Фотон (позивач) надійшла позовна заява б/н від 23.07.2020 року до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Кристал Парк Перемоги 42 (відповідач), в якій викладені позовні вимоги, щоб в судовому порядку:

- визнати недійсним рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, будинок 42, оформлених протоколом № 1 від 11 грудня 2019 року;

- скасувати запис про реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Кристал Парк Перемоги 42 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 10741020000091009 від 16.04.2020 року.

Частиною другою статті 124 Конституції України визначено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Положеннями частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Під час визначення підвідомчості (підсудності) справ цієї категорії необхідно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України.

Згідно з ч. 3 ст. 167 Господарського кодексу України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Частиною 1 ст. 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

З огляду на наведені положення ст.ст. 167, 55 Господарського кодексу України корпоративні права характеризуються такими ознаками: 1) особа має частку у статутному капіталі господарської організації; 2) особа має права на участь в управлінні господарською організацією, 3) має право на отримання певної частини прибутку (дивідендів) господарської організації.

Поняття господарське товариство наведено в ст. 1 Закону України "Про господарські товариства", яка передбачає, що господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об`єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.

До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

Разом з цим, відповідно до ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до ч.ч. 2, 6 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 85 Цивільного кодексу України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Частиною 7 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Таким чином, оскільки, ОСББ є неприбутковою організацією, не має на меті отримання прибутку, тому в учасників ОСББ не виникають корпоративні права, а відносини між співвласниками та ОСББ не вважаються корпоративними, тобто ОСББ не є суб`єктом корпоративного права і з огляду на положення ст. 20 ГПК України не належить до юрисдикції господарських судів.

У постанові Верховного Суду від 23.01.2018 року у справі № 925/1321/16 визначено, що співвласники багатоквартирного будинку не є носіями корпоративних прав, а відносини між співвласниками багатоквартирного будинку та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративними.

Отже, правовідношення позивача, як власника квартир в багатоквартирному будинку з відповідачем - Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Кристал Парк Перемоги 42 не носять характеру корпоративних. Права позивача не є корпоративними, з огляду на те, що його частка не визначена у статутному капіталі відповідача, позивач не має права на отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації.

Відтак, виходячи з вищенаведеного та зважаючи на суб`єктний склад та предмет позову у даній справі, з огляду на те, що співвласники багатоквартирного будинку не є носіями корпоративних прав, а відносини між співвласниками багатоквартирного будинку та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративними, спір у даній справі між позивачем - власником квартир у багатоквартирному будинку та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративним та враховуючи положення статті 20 Господарського процесуального кодексу України, за висновками суду не відноситься до юрисдикції господарських судів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 року у справі № 925/1321/16.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Частиною 6 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Приписами ст. 5 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Сторонами в цивільному процесі у відповідності до ч. 2 ст. 48 Цивільного процесуального кодексу України можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

Частиною 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

З огляду на те, що спір у даній справі не є корпоративним, не є спором, що виник з господарських правовідносин та не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, а виник з цивільних правовідносин між власником квартир у багатоквартирному будинку та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, розгляд даної справи віднесено до юрисдикції загальних судів та має здійснюватись в порядку цивільного судочинства, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за даною позовною заявою.

Керуючись ст. 4, 20, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою б/н від 23.07.2020 року Товариства з обмеженою відповідальністю Київський завод світлочутливих матеріалів Фотон до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Кристал Парк Перемоги 42 про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Дата підписання - 28 липня 2020 року.

Ухвала підлягає оскарженню в порядку передбаченому ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Котков

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.07.2020
Оприлюднено29.07.2020
Номер документу90617197
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/10768/20

Рішення від 30.03.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 02.02.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 22.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 24.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 29.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Постанова від 14.09.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 17.08.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 28.07.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні