ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" липня 2020 р. Справа № 924/573/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., за участю секретаря судового засідання Попика О.В. розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" м. Хмельницький
до приватного підприємства "Оксамит" м. Хмельницький
про стягнення 18488,94 грн.
Представники сторін:
позивача: Несторук О.С. за довіреністю № 16 від 24.12.19р.
відповідача: Бевза Ю.П. за довіреністю № 3/25-05 від 25.05.20р.
В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою від 18.05.2020р. відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 15.06.2020р. У судових засіданнях 15.06.2020р., 01.07.2020р., 13.07.2020р. оголошувалась перерва до 14.07.2020р. Ухвалою від 14.07.2020р. судове засідання відкладено на 27.07.2020р.
Виклад позицій учасників справи, заяви, клопотання.
ТОВ "Хмельницькенергозбут" звернулось до суду з позовною заявою про стягнення із боржника 13764,52грн. боргу за спожиту електроенергію 4225,45грн. пені, 498,97грн. 3% річних. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем обов`язку з оплати поставленої електричної енергії у порядку та в строки, встановлені договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг 29.12.2019. Правовою підставою позову зазначає положення ст. ст. 16, 525, 526, 530, 546, 549, 610, 612, 625, 714 ЦК України, ст. ст. 20, 193, 230, 231, 276 ГК України, ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312.
Відповідач у відзиві (від 10.06.2020р.) проти позовних вимог заперечує та зазначає, що ПП "Оксамит" не підписувало жодних договорів із позивачем про постачання електричної енергії, не подавало заяву - приєднання про бажання користуватись послугами позивача та фактично не отримувало таких послуг від позивача, а відтак у ПП "Оксамит" відсутні зобов`язання по оплаті таких послуг. Також звертаємо увагу суду, що в банківських виписках щодо опати відповідачем електроенергії, платником вказується "Виробниче підприємство "Оксамит", а не Приватне підприємство "Оксамит", яке є відповідачем у даній справі, а також представником платника вказується Петрик Віра Олександрівна, яка не є директором та немає жодних повноважень на представництво Приватного підприємства "Оксамит". З огляду на викладене, вважає, що позивачем не надано належних і допустимих доказів існування договірних відносин між ТОВ Хмельницькенергозбут» відповідачем та доказів користування останнім послугами енергопостачання. У позові просить відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з наведених у відзиві на позов підстав.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
З 29.12.2018р. ПП "Оксамит" приєдналось до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції, яка є додатком 4 до договору, що розміщений на офіційному веб-порталі позивача - ttps://energo.km.ua/page/tarifi-dlja-biznesu.
У матеріали справи надано договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №2210433 (далі - договір), в якому зазначено, що він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.
Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2 договору).
Згідно з п. 2.1 договору за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Умови надання універсальних послуг Споживачу повинні передбачати наступне: ціни на електроенергію для Споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися Постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором; споживач має право змінювати Постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого Постачальника у разі дострокового розірвання цього Договору (п. 3.1 договору).
За умовами п. 3.3 договору Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 4 до цього Договору.
Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п. 3.4 договору).
Відповідно до п. 3.5 договору постачання електричної енергії Споживачу, що не є побутовим, здійснюється Постачальником на підставі поданої Споживачем заявки на постачання електричної енергії Споживачу (далі - Заявка), форма якої наведена в додатку 3 до цього Договору, яка має містити: інформацію щодо об`єкта (об`єктів) постачання електричної енергії, в тому числі найменування (за наявності), адресу, ЕІС код об`єкта, відомості щодо строку (періоду) постачання електричної енергії (в тому числі дату початку постачання) за кожним об`єктом Споживача.
Заявка є невід`ємною частиною цього Договору (п. 3.8 договору).
У розділі 5 договору визначені ціна, порядок обліку і оплати електричної енергії.
Зокрема, відповідно до п. 5.1. договору Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 4 до цього Договору.
Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію (п. 5.2 договору).
Згідно з п. 5.3 договору ціна на електричну енергію визначається Постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої Регулятором.
Збільшення ціни на електричну енергію може бути здійснено лише у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору (п. 5.4 договору).
У п. 5.5 договору зазначено, що ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для Сторін з дати її введення в дію.
Інформація про діючу ціну на електричну енергію Постачальника має бути розміщена на офіційному веб-сайті Постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування (п. 5.6 договору).
Пунктом 5.7 договору передбачено, що ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок) (п. 5.8 договору).
При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Згідно з п. 5.10 договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
За умовами п. 5.11 договору якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів). У разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим Договором. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Пунктом 5.12 договору передбачено, що у разі виникнення у Споживача заборгованості за постачання електричної енергії за цим Договором Споживач повинен звернутися до Постачальника із заявою про складення графіка погашення заборгованості на строк не більше 12 місяців та за вимогою Постачальника подати довідки, що підтверджують неплатоспроможність Споживача. Графік погашення заборгованості оформляється додатком до цього Договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості. Укладення Сторонами та дотримання Споживачем графіка погашення заборгованості не звільняє Споживача від здійснення поточних платежів за цим Договором.
Споживач здійснює оплату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії через Постачальника, із зазначенням обраного способу оплати в комерційній пропозиції. При виставленні рахунку за спожиту електричну енергію Споживачу Постачальник зобов`язаний окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії та оплату вартості електричної енергії (п. 5.13 договору)
Комерційна пропозиція, яка є додатком 4 до цього Договору, має містити наступну інформацію: 1) ціни (тарифи) на електричну енергію, у тому числі диференційовані ціни (тарифи), або інший вид тарифу згідно з тарифною політикою Постачальника; 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж); 3) термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через Постачальника з наступним переведенням цієї оплати Постачальником оператору системи; 5) розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф; 6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником комерційної якості послуг; 7) термін дії договору та умови пролонгації; 8) можливість надання пільг, субсидій. Після прийняття Споживачем комерційної пропозиції Постачальника, внесення змін до неї можливе лише за згодою Сторін або у порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до пп. 1 п. 6.2 договору Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору;
Згідно з підпунктами, 1, 2, 5 п. 7.1 договору Постачальник має право отримувати від Споживача оплату за поставлену електричну енергію та інші послуги згідно з умовами цього Договору; контролювати правильність оформлення Споживачем платіжних документів; проводити разом зі Споживачем звіряння фактично спожитих обсягів електричної енергії з підписанням відповідного акта.
При цьому Постачальник зобов`язується, зокрема обчислювати і виставляти рахунки Споживачу відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим Договором; надавати пояснення щодо виставлених рахунків і, у випадку незгоди Споживача з порядком розрахунків або розрахованою сумою, організувати та провести звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи) розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку; забезпечити наявність різних комерційних пропозицій з постачання електричної енергії для Споживача; публікувати на офіційному веб-сайті (і в передбачених чинним законодавством випадках - в засобах масової інформації) детальну інформацію про зміну ціни на електричну енергію за 20 днів до дати введення її у дію; видавати Споживачеві безоплатно платіжні документи; приймати оплату наданих за цим Договором послуг будь-яким способом, що передбачений цим Договором (підпункти 2-4, 6-8 п. 7.2 договору).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (п. 9.1 договору).
У п. 13.1 договору зазначено, що цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.
У разі внесення Постачальником, в установленому чинним законодавством порядку змін до змісту типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, затвердженого Регулятором, Сторони погоджуються з такими змінами у цьому Договорі. Постачальник зобов`язаний поінформувати Споживача про такі зміни не пізніше ніж за 20 днів до дати введення в дію цих змін (п. 13.2 договору).
Згідно з п. 13.3 договору Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати цей Договір. Постачальник зобов`язаний повідомити Споживача у порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію цього Договору, якщо Споживач не приймає нові умови.
Усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо повідомлення здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто під підпис за зазначеними в цьому Договорі адресами Сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку у якому обслуговується одержувач (п. 13.8 договору).
До договору додано комерційну пропозицію №1УП (для споживачів, які мають право на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги) (додаток №4), яка у розділі "Ціна" містить інформацію про те, що розрахунковий період дорівнює календарному місяцю. Розрахунок ціни універсальної послуги за 1 кВт*год здійснюється Постачальником у відповідності до Порядку формування цін на універсальні послуги, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року №1177. Розрахунок вартості електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється шляхом множення заявленого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період на ціну (тариф) Постачальника універсальної послуги за 1 кВт*год (далі - Цпуп), яка на 1 квартал 2019 року дорівнює: Цпуп для 1 класу напруги = 1,90596 грн/кВт*год без ПДВ (2,287152 грн/кВт*год з ПДВ); Цпуп для 2 класу напруги = 2,5415 грн/кВт*год без ПДВ (3,0498 грн/ кВт*год з ПДВ). Для об`єктів споживачів, які прирівняні до населення, тарифи встановлюються постановою НКРЕКП №220 від 26.02.2015р.
Згідно з умовами розділу "Спосіб оплати" комерційної пропозиції Оплата електричної енергії здійснюється Споживачем самостійно у формі 100% попередньої (авансової) оплати заявленого Споживачем обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку. Попередня (авансова) оплата (далі - А) здійснюється Споживачем самостійно до 25 числа місяця, що передує розрахунковому, в розмірі, що визначається за наступною формулою: А = Обсягзаяв *Цпуп), де Обсягзаяв - заявлений Споживачем обсяг споживання електричної енергії на розрахунковий період. Оплата здійснюється на розрахунковий рахунок Постачальника, зазначений у Договорі або розрахункових документах. Сума переплати/недоплати Споживача, яка виникла в наслідок різниці між Обсягзаяв та обсягом фактично відпущеної електричної енергії визначається після завершення розрахункового періоду. Сума переплати Споживача, за вибором Споживача, може бути зарахована в якості оплати вартості електричної енергії на наступний розрахунковий період, або повернута Постачальником на розрахунковий рахунок Споживача. Сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті Споживачем на пізніше 5 банківських днів з дня отримання рахунку.
Також комерційною пропозицією визначено термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати. Так, рахунок за фактично спожиту електричну енергію надається не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок на попередню оплату та/або за фактично спожиту електричну енергію оплачується протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня місяця в якому було видано рахунок.
Відповідно до комерційної пропозиції Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ та заборгованість з врахуванням індексу інфляції і 3% річних у встановленому законодавством України порядку за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
У розділі "Термін дії договору" комерційної пропозиції зазначено, що Договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання ТОВ "Хмельницькенергозбут" заяв приєднання Споживача до умов Договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій вказано про обрання Комерційної пропозиції №1УП, якщо протягом трьох робочих днів Споживачуне буде повідомлено про невідповідність його критеріям обраної комерційної пропозиції. Договір діє до 31.12.2019 р. Договір вважається автоматично продовженим на один рік, якщо жодна із Сторін не направила другій стороні письмове повідомлення про розірвання договору за 30 календарних днів до дня закінчення терміну дії Договору. У разі, якщо на момент подання заяви-приєднання до Договору на об`єкт Споживача було припинено/призупинено постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, то постачання електричної енергії на умовах цього Договору здійснюється після відновлення у встановленому законодавством порядку надання відповідних послуг.
В комерційній пропозиції зазначено, що оплата послуг з передачі розподілу включена в ціну кВт*год. електричної енергії.
Надання Споживачу, з яким укладено Договір, інформації про зміну умов та терміну дії Договору, зміну тарифів, зміну суми до сплати в рахунках, виставлених згідно з умовами Договору, зміну строків оплати згідно виставлених рахунків, попередження про відключення за несплачену заборгованість, іншої інформації, що може бути корисною для Споживача, здійснюється (на вибір Постачальника) шляхом: - розміщення інформації на офіційному веб-сайті Постачальника; - надання інформації через особистий кабінет на офіційному веб-сайті Постачальника; - направлення електронного листа на електронну адресу Споживача, вказану у заяві-приєднанні умов Договору; - направлення SMS-повідомлення на номер мобільного телефону Споживача, зазначений у заяві-приєднанні до умов Договору; - розміщення інформації в центрах обслуговування клієнтів; - іншим шляхом тощо.
В матеріалах справи також наявна комерційна пропозиція №1УП (для малих не побутових споживачів, які мають право на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги) умови якої набирають чинності для діючих договорів з 01.04.2019р. У розділі "Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати" додатково передбачено, що Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через особистий кабінет на сайті Постачальника. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді Споживач може отримати у Постачальника, звернувшись в центр обслуговування клієнтів. Також у розділі "Розмір пені за порушення строку оплати та/або" визначено, що у разі перевищення Споживачем заявлених на розрахунковий місяць обсягів споживання електричної енергії, Споживач сплачує Постачальнику штраф у розмірі 25% від вартості різниці між замовленим та фактичним обсягом споживання. Пеня, інфляції, 3% річних та штраф сплачуються на поточний рахунок Постачальника, який зазначається у розрахунковому документі.
Матеріали справи також містять комерційну пропозицію № 1УП (для малих не побутових споживачів, які мають право на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги) умови якої набирають чинності для діючих договорів з 01.07.2019р. У розділі "Ціна" передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунок ціни універсальної послуги за 1 кВт*год здійснюється Постачальником у відповідності до Порядку формування цін на універсальні послуги, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року № 1177. Розрахунок вартості електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється шляхом множення заявленого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період на ціну (тариф) Постачальника універсальних послуг за 1 кВт*год, яка розміщується на офіційному веб-сайті Постачальника.
Оплата електричної енергії здійснюється Споживачем самостійно у формі 100% попередньої (авансової) оплати заявленого споживачем обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку. Попередня (авансова) оплата (далі - А) здійснюється Споживачем самостійно до 25 числа місяця, що передує розрахунковому. Оплата здійснюється на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника, зазначений у Договорі або розрахункових документах.
Рахунок за фактично спожиту електричну енергію надається не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок на попередню оплату та/або за фактично спожиту електричну енергію оплачується протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня місяця в якому було видано рахунок. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через особистий кабінет на сайті Постачальника. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді Споживач може отримати у Постачальника, звернувшись в центр обслуговування клієнтів. Оплата за спожиту електричну енергію (в т.ч. попередня (авансова оплата) здійснюється на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання, відкритий Постачальником в уповноваженому банку і зазначений у Договорі, на сайті Постачальника та/або розрахункових документах. Якщо рахунок за фактично спожиту електричну енергію не був отриманий Споживачем ні засобами електронного зв`язку (чи через електронний кабінет) ні в паперовому вигляді у Постачальника до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, - він вважається отриманим Споживачем до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим. Споживач вважається з рахунком ознайомленим.
У розділі "Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф" визначено, що Споживач, у встановленому чинним законодавством України порядку, сплачує Постачальнику за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості та заборгованість із врахуванням індекс інфляції, а також 3% річних від суми заборгованості.
Позивачем з посиланням на договір від 01.01.2019р. №22101541, комерційні пропозиції 1УП виставлено відповідачу рахунки-фактури № 22101541 за фактично спожиту ел.енергію за січень - від 13.02.2019 на суму 6660,76 грн за 2184 кВт*год, за лютий 2019 - від 05.05.2019 на суму 5340,20 грн за 1751 кВт*год, за березень 2019 - від 05.05.2019 на суму 11949,12 грн на 3918 кВт*год, за квітень 2019 - від 05.05.2019 на суму 7948,51 грн на 2578 кВт*год, за травень 2019 - від 13.06.2019 на суму 2824,21 грн за 916 кВт*год, за червень 2019 - від 05.05.2019 на суму 5228,37 грн. на 1699 кВт*год, за липень 2019 - від 05.05.2019 на суму 4823,05 грн на 1408кВт*год, за серпень 2019 - від 05.05.2019 на суму 3736,74 грн на 1161 кВт*год, за вересень 2019 - від 05.05.2019 на суму 1748,53 грн на 586кВт*год, за жовтень 2019 - від 16.12.2019 на суму 3303,60 грн за 1035кВт*.
Відповідачем сплачено позивачу кошти за електроенергію за договором №221001541 а саме: 18.02.2019 - в сумі 1500 грн, 05.03.2019 - в сумі 2200грн, 01.04.2019р. - 6050грн., 02.05.2019р. - 1600грн., 30.05.2019р. - 3000грн., 13.06.2019р. - 4000грн., 04.07.2019р. - 1300грн., 11.07.2019р. - 1500грн., 29.07.2019р. - 2200грн., 05.08.2019р. - 1200грн. 23.08.2019р. - 4858,58грн., 27.08.2019р. - 2700грн., 16.09.2019р. - 500грн., 24.09.2019р. - 1500грн., 01.10.2019р. - 1700грн., 13.11.2019р. - 2000грн., що відображено у витязі з виписок з банківського рахунку позивача.
Позивачем направлено відповідачу претензію від 17.11.2019р. №110 (про що свідчить фіскальний чек про оплату рекомендованої кореспонденції), про оплату заборгованості у розмірі 15764,52грн. - боргу за спожиту електроенергію, 1834,66грн. пені, 179,85грн. індексу інфляції, 161,18грн. 3% річних, яка залишена відповідачем без відповіді.
У матеріали справи надано лист ТОВ "Хмельницькенергозбут" від 27.04.2020р. №02-459 про обсяги помісячного споживання електричної енергії за 2019 рік по абоненту договір № 22101541 ВП "Оксамит".
У зв`язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку заборгованості за отриману електричну енергію, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Стаття 627 ЦК України закріплює свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З положень ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України слідує, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, серед іншого, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії" (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Правила) затверджено типовий договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до правил) та передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (п. 7 постанови). Тобто постановою визначено альтернативні шляхи укладення договору постачання електричної енергії.
Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги вказує на укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22101541 від 01.01.2019р. шляхом фактичного споживання певного обсягу електроенергії. При цьому судом береться до уваги, що позивачем виставлялися відповідачу рахунки-фактури для оплати використаної електроенергії.
Натомість відповідачем сплачено позивачу кошти за електроенергію за договором №221001541 а саме: 18.02.2019 - в сумі 1500 грн, 05.03.2019 - в сумі 2200грн, 01.04.2019р. - 6050грн., 02.05.2019р. - 1600грн., 30.05.2019р. - 3000грн., 13.06.2019р. - 4000грн., 04.07.2019р. - 1300грн., 11.07.2019р. - 1500грн., 29.07.2019р. - 2200грн., 05.08.2019р. - 1200грн. 23.08.2019р. - 4858,58грн., 27.08.2019р. - 2700грн., 16.09.2019р. - 500грн., 24.09.2019р. - 1500грн., 01.10.2019р. - 1700грн., 13.11.2019р. - 2000грн., що відображено у витязі з виписок з банківського рахунку позивача.
З огляду на встановлене, судом констатується, що відповідач фактичним користуванням електроенергією та частковими оплатами її вартості приєднався та погодився із умовами договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22101541 від 01.01.2019р. відповідно договір є укладеним.
Зважаючи на викладене, судом відхиляються доводи відповідача про відсутність доказів укладення договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22101541 від 01.01.2019р. та фактичного користування електроенергією. При цьому заперечуючи факт укладення договору, відповідачем не спростовано безпідставність або помилковість перерахування коштів ТОВ "Хмельницькенергозбут", не надано доказів звернення до позивача із заявами про повернення помилково перерахованих коштів. Поряд із цим, не надано доказів звернення до ТОВ "Хмельницькенергозбут" про відключення від електромереж чи пломбування лічильника у зв`язку із відмовою від надання послуг з електропостачання чи відсутністю потреби у користуванні електроенергією.
Правилами визначено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - це домовленість між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг.
Згідно з п. 1.2.8 Правил постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Відповідно до п. 1.2.15 Правил укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Пунктом 3.1.7 Правил передбачено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.
При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції (п. 3.1.8 Правил).
З приписами п. 3.1.9 Правил споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
У п. 3.2.12 Правил зазначено, що договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується у передбаченому договором порядку.
Дія договорів може бути достроково припинена електропостачальником та/або оператором системи у разі отримання документального підтвердження факту зміни власника об`єкта. У такому разі відповідні договори припиняють свою дію в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) продовжують діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами (п. 4.27).
Як убачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22101541, що підтверджується здійсненням відповідачем розрахунків за спожиту електричну енергію.
Відповідно до п. 1.1 це договір є публічним договором приєднання, що встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.
Договором передбачено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 1.2 договору).
Згідно зі ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", пп. 5.5.5 Правил).
Згідно з п. 4.7 Правил оплата електричної енергії здійснюється споживачем виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі: 1) планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 2) попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 3) оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку. За наявності відповідного устаткування проведення оплати може бути реалізоване із застосуванням картки попередньої оплати.
Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору) (п. 4.8).
Відповідно до п. 4.9 Правил у разі застосування порядку розрахунків плановими платежами величина планового платежу (або порядок її визначення), терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку, початок та тривалість розрахункового періоду, кількість планових періодів, що входять до складу розрахункового періоду, та їх тривалість зазначаються у комерційній пропозиції електропостачальника. Після закінчення розрахункового періоду, обумовленого в комерційній пропозиції, здійснюється коригування обсягів оплати, що була здійснена за цей розрахунковий період, відповідно до фактичного обсягу спожитої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду. За результатами коригування перший плановий платіж наступного розрахункового періоду збільшується або зменшується на відповідну величину.
Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду (п. 4.12 Правил).
Як зазначено у п. 4.13 Правил, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
У пункті 4.21 Правил встановлено, що оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.
Згідно з п. 5.10 договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
У виставлених позивачем на виконання договору та комерційної пропозиції рахунках-фактурах також зазначено, що рахунок оплачується протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня місяця, в якому було видано рахунок.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтями 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).
З матеріалів справи слідує, що позивачем, починаючи з січня 2019 року поставлено електроенергії на загальну суму 53573,10грн, на оплату якої виставлялись відповідачу рахунки № 22101541 за фактично спожиту ел.енергію за січень - від 13.02.2019 на суму 6660,76 грн за 2184 кВт*год, за лютий 2019 - від 05.05.2019 на суму 5340,20 грн за 1751 кВт*год, за березень 2019 - від 05.05.2019 на суму 11949,12 грн на 3918 кВт*год, за квітень 2019 - від 05.05.2019 на суму 7948,51 грн на 2578 кВт*год, за травень 2019 - від 13.06.2019 на суму 2824,21 грн за 916 кВт*год, за червень 2019 - від 05.05.2019 на суму 5228,37 грн. на 1699 кВт*год, за липень 2019 - від 05.05.2019 на суму 4823,05 грн на 1408кВт*год, за серпень 2019 - від 05.05.2019 на суму 3736,74 грн на 1161 кВт*год, за вересень 2019 - від 05.05.2019 на суму 1748,53 грн на 586кВт*год, за жовтень 2019 - від 16.12.2019 на суму 3303,60 грн за 1035кВт*.
Відповідачем здійснено часткову оплату спожитої електричної енергії у зазначеному періоді на загальну суму 39808,58 грн, внаслідок чого неоплаченою залишись електроенергія на суму 13 764,52грн.
Доказів сплати цієї заборгованості, доказів, які би спростовували обсяг спожитої відповідачем електроенергії, суду не подано.
Судом також береться до уваги наявність у відповідача права на отримання інформації про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії (пп. 4 п. 6.1 договору) та умови про самостійне отримання відповідачем рахунка на оплату.
З огляду на вищенаведене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення 13764,52грн. заборгованості.
Позивачем також заявлено до стягнення з відповідача 498,97грн 3% річних згідно з поданим розрахунком.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов`язання.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом здійснено перерахунок заявлених до стягнення 3% річних, при цьому виключено із періоду нарахування дні фактичних сплат, та встановлено, що правомірними та обґрунтованими є річні у розмірі 481,40грн. У стягненні 17,57 грн. 3% річних необхідно відмовити.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 4225,45 грн. пені.
Судом враховується, що ст. 230 ГК України передбачено обов`язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
При цьому штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Виходячи із змісту ст. ст. 546, 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися у відповідності до закону або умов договору, зокрема, неустойкою, яку боржник повинен сплатити у разі порушення зобов`язання.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
У п.5.11 договору зазначено, що у разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим Договором. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Судом береться до уваги, що матеріали справи містять три комерційні пропозиції із різними термінами дії. Комерційні пропозиції передбачають, що Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ та заборгованість з врахуванням індексу інфляції і 3% річних у встановленому законодавством України порядку за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Натомість у справі відсутні докази до якої із вказаних комерційних пропозицій приєдналось ПП "Оксамит".
Отже, відсутні підстави вважати, що сторони обумовили у письмовому вигляді відповідальність у вигляді пені за порушення термінів виконання договірних зобов`язань.
У зв`язку із зазначеним, позовні вимоги в частині стягнення 4225,45грн пені заявлені необґрунтовано.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, відповідачем належними, допустимими і достатніми доказами не спростовано факту споживання електричної енергії та відповідно відсутність обов`зку щодо оплати її вартості.
Враховуючи вищезазначені обставини справи у їх сукупності, положення законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме: в частині стягнення 13764,52грн заборгованості, 481,40 грн. 3% річних. У позові в частині стягнення 17,57грн. 3% річних та 4225,45грн. пені суд відмовляє.
Судом враховується, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із частковим задоволенням позову покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" м. Хмельницький до приватного підприємства "Оксамит" м. Хмельницький про стягнення 18488,94 грн. задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства "Оксамит" (м. Хмельницький, пр. Миру, 43-А код ЄДРПОУ 14156705) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 57/2 код ЄДРПОУ 42035266) - 13 764,52грн. (тринадцять тисяч сімсот шістдесят чотири гривні 52 коп.) заборгованості, 481,40грн. (чотириста вісімдесят одну гривню 40коп.) 3% річних, 1619,61грн. (одна тисяча шістсот дев`ятнадцять гривень 61коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
У позові в частині стягнення 17,57грн. 3% річних та 4225,45грн. пені відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України до Північно - західного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено 27.07.20р.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 3 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу ( 29001 м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2), 3 - відповідачу (29019, м. Хмельницький, вул. Пр. Миру, 43-А). Всім з повідомленням про вручення.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2020 |
Оприлюднено | 29.07.2020 |
Номер документу | 90618094 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні