Справа № 645/2740/20
Провадження № 2/645/1372/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2020 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Ульяніч І.В.,
за участю секретаря судових засідань - Савченко В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, отриманих на допомогу сім`ям з дітьми, -
в с т а н о в и в:
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 2837,28 грн., відшкодувати судові витрати.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на те, що 09.08.2018 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі наданих відповідачем документів - заяви, декларації відповідача від 09.08.2018 р., рішенням від 27.08.2018 було призначено тимчасову допомогу відповідачу на період з 01.08.2018 по 31.01.2019 у розмірі 834,36 грн. на кожну дитину щомісячно, внаслідок того, що гр. ОСОБА_4 не сплачувалися аліменти на утримання неповнолітніх дітей згідно з виконавчим листом Фрунзенського районного суду м. Харкова від 15.10.2014 № 645/5652/14ц. Із декларації про доходи та майновий стан відповідача від 09.08.2018 року вбачається, що вона не має жодного доходу, окрім аліментних виплат на дітей за період з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року. Проте, з липня 2018 по вересень 2018 відповідач отримала дохід у вигляді заробітної плати у розмірі 5284,09 грн. від ПП АІВ ГРУП , тобто відповідачем навмисно вказані недостовірні дані, що призвело до надміру виплачених бюджетних коштів. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка склала 2837,28 грн.. 18.06.2019 р. на адресу відповідача було направлено вимогу про повернення коштів, проте жодних дій відповідачем вчинено не було. В зв`язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 2837,28 грн.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 21.05.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Представник позивача Самойленко П.С. в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 , яка повідомлялася рекомендованим листом, направленим їй судом на адресу реєстрації, яке вручене відповідачу особисто, не повідомила про причини неявки в судове засідання, будь-яких заяв по суті справи не подавала, заперечень проти позову або заяви про розгляд справи без її участі не надала, відзиву на позов не надала. Згідно ч.2 ст.43 ЦПК України відповідач зобов`язаний добросовісно здійснювати процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки, що відповідно до принципу юридичної визначеності, як складової частини конституційного принципу верховенства права, зобов`язує відповідача самостійно цікавитися перебігом розгляду судом пред`явленого до нього позову. Тривала відсутність такого інтересу з боку відповідача свідчить про його небажання захищати свої процесуальні права.
Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Так як, відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, не з`явилася в судове засідання та не подала відзиву, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, то відповідно до ч.1 ст.281 ЦПК України суд постановив розглядати справу в заочному порядку.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Враховуючи неявку належним чином повідомленого відповідача в судове засідання, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України суд, за згодою представника позивача, вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем письмові докази, суд встановив наступне.
Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - допомога), визначається Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. № 189.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.
Згідно з п. 5 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину (далі - одержувач), структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі органи соціального захисту населення). Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.
Відповідно до п. 6 вказаного Порядку інформація про склад сім`ї заявник подає декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). Заявник особисто заповнює вищезазначені документи та несе відповідальність за повноту зазначеної інформації та її достовірність.
09.08.2018 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 27.08.2018 року ОСОБА_1 за зверненням було призначено Допомогу на період з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року в розмірі 834,36 грн. щомісячно на кожну дитину.
Відповідно до п. 8 Порядку (у редакції, яка діяла на момент звернення ОСОБА_1 до управління) розмір допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або місця реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Згідно декларації від 09.08.2019 р. до складу сім`ї ОСОБА_1 входять: ОСОБА_2 (дочка), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 (син), ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_6 (син), ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_7 (чоловік), не працюючий, не є громадянином України.
Як вбачається з декларації, у відповідача та членів її сім`ї доходи відсутні.
До повноважень державних соціальних інспекторів Управління входить здійснення вибіркових перевірок особових справ одержувачів державної соціальної допомоги.
Під час проведення державними соціальними інспекторами управління перевірки особової справи ОСОБА_1 було встановлено факт подання відповідачем неповних і недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, а саме: відповідачем не було зазначено у декларації інформацію про отримання нею у період з липня 2018 року по вересень 2018 року доходу в розмірі 5284,09 грн.
Як вбачається з довідки про завантажені доходи, з липня 2018 по вересень 2018 відповідач отримала дохід у вигляді заробітної плати у розмірі 5284,09 грн., тобто відповідачем навмисно вказані недостовірні дані, що призвело до надміру виплачених бюджетних коштів.
У зв`язку з не зазначенням у декларації інформації про вищезазначені доходи, ОСОБА_1 було надміру виплачено бюджетні кошти.
Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів ОСОБА_1 , яка склала 2837,28 грн.
Відповідачу було направлено вимогу про повернення коштів, однак станом на 15.05.2020 р. бюджетні кошти не повернуто до Державного бюджету України.
Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, отриманих на допомогу сім`ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 2837 грн. (дві тисячі вісімсот тридцять сім гривень 28 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн..
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
позивач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УПСЗНА Немишлянського району ХМР), юридична адреса просп. Льва Ландау,48, м. Харків, 61060 код ЄДРПОУ 03196653,
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 20.07.2020 року.
Головуючий суддя - І.В. Ульяніч
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2020 |
Оприлюднено | 29.07.2020 |
Номер документу | 90641967 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Ульяніч І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні