Справа № 952/667/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.07.2020 Зачепилівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Яценка Є.І.,
при секретарі - Ніколенко Л.О.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду сел. Зачепилівка Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай), -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому вказав, що він тривалий час працював в КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області та на час розпаювання земель колективної власності в 1996 р. він до 12.12.1996 р. продовжував працювати в КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області. Проте при зверненні до відділу у Зачепилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області позивачу стало відомо, що його прізвище не внесено до списку додатку до державного акту на право колективної власності на землю КСП Дружба Зачепилівського району Харківської, серії ХР-11-00-000543, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності за № 11 від 26 січня 1996 року.
Тому позивач просить суд визнати за ним право на отримання земельної частки (паю) розміром 8,45 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) із земель запасу Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області.
Позивач подав до суду заяву, в якій позов підтримав та просив розглянути справу без його участі, позов просив задовольнити в повному обсязі.
Від відповідача Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області надійшла зава в якій сільський голова Ковальова З.І. проти задоволення позову не заперечувала та просила справу розглядати без її участі.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
В силу ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши заяви сторін, надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.
Судом достовірно встановлено, що згідно копії дублікату трудової книжки НОМЕР_1 заповненої 01.04.2000 р. ТОВ АП Устинівське (ЄДРПОУ 30385906) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.04.1991 року був прийнятий на роботу в КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області завідуючим ОТФ, СТФ. 12.12.1996 року позивач був звільнений з КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області за власним бажанням.
За період своєї роботи позивач з членів КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області не виключався, заяви про вихід з членів КСП Зачепилівське Зачепилівського району Харківської Чернухін С.В ОСОБА_2 до 12.12.1996 р. не писав.
Відповідно до ст. 5 ЗУ Про колективне сільськогосподарське підприємство членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів.
Отже ОСОБА_1 , не писавши заяви про вихід із членів КСП Дружба Зачепилівського району Харківської, залишався його членом до 12.12.1996 р.
Судом встановлено, до згідно довідки відділу у Зачепилівському районі Головного управління Держгеокадастру № 32/110-20 від 18.03.2020 р. ОСОБА_1 не внесено до списку додатку до Державного акта на право колективної власності на землю КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області серії ХР - 11-00-000543, який зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності за № 11 від 26 січня 1996 р.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.
ОСОБА_1 на момент розпаювання земель 26.01.1996 р. був членом КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області, тому він мав право на земельну частку (пай), але з невідомих причин не був включений до списку - додатку до державного акту на право колективної власності на землю, і відповідно не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай).
Відповідно до довідки відділу у Зачепилівському районі Головного управління Держгеокадастру № 32/110-20 від 18.03.2020 р. середній розмір земельної частки (паю) по реформованому КСП Дружба Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області складає 8,45 умовних кадастрових гектарів.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян здійснюється шляхом визнання прав.
Згідно з ч.ч.2,3 ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство пай є власністю члена підприємства, і у разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або іншій, за згодою сторін формі.
В силу ст. 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" право на земельну частку (пай) мають громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай). Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Згідно ст.2 вищезазначеного Закону України, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Із змісту даної норми випливає, що право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов: перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства, отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю, включення до списку осіб, доданого до цього акта.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Враховуючи вищенаведене, оцінивши наявні в справі докази, суд приходить до висновку, що позивач на час розпаювання сільськогосподарських земель КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області у період з 25.04.1991 р. по 12.12.1996 р. був членом даного господарства, отже мав право на земельну частку (пай), але з невідомих причин не був включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, тому порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання за ним права на земельну частку (пай) розміром, встановленим відповідно до розпайованих земель колективної власності КСП Дружба Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 10,12,13,200,259,263,264,265 ЦПК України, ст.ст. 17 , 84 Земельного кодексу України , Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003 року , Указом Президента України Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 року , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай)- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , право на земельну частку (пай) реформованого КСП Дружба Зачепилівського району Харківської області в розмірі 8,45 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка розташована на землях запасу Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий, суддя Є.І. Яценко
Суд | Зачепилівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2020 |
Оприлюднено | 30.07.2020 |
Номер документу | 90654306 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зачепилівський районний суд Харківської області
Яценко Є. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні