Номер справи 220/597/20
Номер провадження № 2/220/342/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2020 року Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:
головуючої судді Фисун Л.С.
за участю секретаря Григораш В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом Великоновосліківської районної державної адміністрації, як органу опіки і піклування в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
у с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача.
02 квітня 2020 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в подальшому подав уточнену позовну заяву в якій посилається на те, що на обліку служби у справах дітей Великоновосілківської райдержадміністрації перебувають діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як такі, що залишились без батьківського піклування. Мати цих дітей ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батьком дітей являється ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований в с. Старомайорське Великоновосліківського району. Із ІНФОРМАЦІЯ_3 малолітній ОСОБА_2 перебуває у Великоновосілківському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, ОСОБА_1 перебуває в інфекційному відділені комунального некомерційного підприємства Великоновосілківська центральна районна лікарня . Батько дітей ОСОБА_3 за місцем реєстрації не проживає, а тому перебував у розшуку органами Національної поліції, пов`язаному з відсутністю відомостей про його місцезнаходження.В ході проведення досудового розслідування слідчими встановлено зв`язок з ОСОБА_3 , в ході телефонної розмови останній пояснив, що в 2013 році він розлучився з ОСОБА_4 , мешкає в м. Калуга, Російська Федерація, приїхати до дітей та піклуватися про них не може через стан здоров`я та матеріальне становище.Керівнику відділу з охорони прав неповнолітніх, недієздатних та патронажу міста Калуги службою у справах дітей Великоновосілківської райдержадміністрації було направлено листа з метою отримання висновку щодо доцільності (недоцільності) позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , натомість отримано відповідь, згідно якої ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 не проживає.Комісією з питань захисту прав дитини Великоновосілківської райдержадміністрації 23.03.2020 року прийнято рішення про необхідність звернення до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_3 , батьківських прав відносно дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та стягнення аліментів на їх утримання.У зв`язку з цим, просять суд позбавити відповідача батьківських прав відносно його дітей: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та стягнути аліменти на їх утримання в розмірі 1/3 частки від заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця, з дня подачі заяви до суду та до досягнення повноліття дітей на користь інтернатного закладу, опікуна/піклувальника, прийомних батьків-вихователів, до яких буде влаштовані діти.
Заяви, клопотання учасників справи .
Представник позивача ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилася, надала заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує, проти заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином на веб-сайті суду, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у його відсутність до суду не надходило, відзив на позов до суду не надав.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Великоновосілківського районного суду Донецької області від 05.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання на 19.05.2020, за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Великоновосілківського районного суду Донецької області від 19.05.2020 призначено справу до судового розгляду на 01.06.2020.
На підставі ст.ст. 280, 281 ЦПК України, Великоновосілківським районним судом Донецької області постановлено ухвалу про заочний розгляд даної цивільної справи, оскільки існує сукупність умов, передбачених нормами ч.1 ст. 280 ЦПК України.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Установлено, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 , виданого 20 лютого 2007 року та серії НОМЕР_2 , виданого 24 жовтня 2003 року (а.с. 5, 6).
Мати дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 04 грудня 2019 року (а.с.11).
Згідно довідки Старомайорської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області № 103 від 10 лютого 2020 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , але за даною адресою не проживає, місце його знаходження невідоме.
З постанови про закриття кримінального провадження від 28 грудня 2019 року вбачається, що в ході розшуку ОСОБА_3 встановлений з ним зв`язок та під час телефонної розмови останній пояснив, що в 2013 році він розлучився з ОСОБА_4 , на теперішній час фактично мешкає в АДРЕСА_1 , приїхати до дітей та піклуватися про них він не має можливості через стан здоров`я та матеріальне становище (а.с.13).
З інформації Відділу з охорони прав неповнолітніх, недієздатних та патронажу міста Калуги вбачається, що на адресу місця фактичного проживання ОСОБА_3 , а саме АДРЕСА_1 виїжджали спеціалісти відділу та ними з`ясовано, що ОСОБА_3 за вказаною адресою не проживає (а.с.26).
Згідно направлення № 72 від 07.10.2019 Служба у справах дітей Великоновосілківської райдержадміністрації дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 направлено до Великоновосілківського центру соціально-психологічної реабілітації, як дитину, що залишилась без батьківського піклування (а.с.15).
Відповідно до висновку Органу опіки та піклування в особі Великоновосілківської районної державної адміністрації від 18 травня 2020 року № 1583/01-35 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 доцільно позбавити батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.35).
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно з ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
При цьому у п.п. 15, 16, 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав №3 від 30 березня 2007 року роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Крім цього, суд зазначає, що відповідно до ст.. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом.
Висновки суду.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.
При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні батьків обов`язків по вихованню, а також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.
Аналіз досліджених доказів свідчить, що відповідач знає про те, що мати дітей ОСОБА_4 померла і діти залишились без батьківського піклування, натомість відмовився забрати їх та піклуватися про них, повідомивши, що не має матеріальних можливостей, а тому, з урахуванням відповідного висновку про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача, суд вважає, що позов в цій частині обґрунтованим.
Крім цього, позов в частині стягнення аліментів на утримання дітей також підлягає задоволенню, оскільки позбавлення батьківських прав, не звільняє особу від обов`язку щодо утримання дитини, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача аліменти на користь державного закладу, у якому будуть перебувати діти, або особи, яким діти будуть передані на виховання, аліменти на утримання неповнолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в розмірі 1/3 частини від усіх видів доходу, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 02.04.2020 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд також стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1681,6 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 12, 13, 76, 263, 264, 265, 273,274, 279, 280-289, 354 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягнути ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 аліменти на користь державного закладу, у якому будуть перебувати діти, або особи, якій діти будуть передані на виховання, прийомних батьків аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в розмірі 1/3 частини від усіх видів доходу відповідача, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 02 квітня 2020 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 1681 (одна шістсот вісімдесят одна) гривня 60 коп.
В частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць рішення підлягає
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України від 30.03.2020 № 540-IX, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Великоновосліківська районна державна адміністрація Донецької області, місце знаходження: 85500, Донецька область, Великоновосілківський район, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 34, ЄДРПОУ 05419867.
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя: Л.С. Фисун
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2020 |
Оприлюднено | 30.07.2020 |
Номер документу | 90657492 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Фисун Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні