ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
14.07.2020Справа № 910/2081/20
За позовом: Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації
до: Шевченківського районного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м.Києва"
про зобов`язання вчинити дії
Суддя: Шкурдова Л.М.
Секретар с/з Масна А.А.
Представники:
від позивача - Чербар В.А., за дов.
від відповідача - не з`явився
від третьої особи - Гумінська Т.А., за дов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації до Шевченківського районного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва" про зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.02.2020 відкрито провадження у справі №910/2081/20 за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.06.2013 між Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Шевченківським районним відділенням Всеукраїнського об`єднання ветеранів - Орендар та Комунальним підприємством Керуюча дирекція Шевченківського району на підставі рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №297/5684 укладено Договір №71/1 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 10.06.2013 (далі - Договір оренди), відповідно до якого відповідачу надане в орендне користування нежитлове приміщення загальною площею 71,2 кв.м, яке знаходиться в буд.3 на вул.Парково-Сирецька (стара назва Т.Шамрила) у м.Києві, під адмінприміщення. Позивач вказує, що відповідачем в порушення умов Договору не було здійснено страхування орендоване майно, не було укладено договори із постачальниками комунальних послуг; порушено істотні умови договору щодо цільового використання об`єкта оренди; строк дії Договору закінчився 07.06.2016, позивач звертався до відповідача з листом про повернення приміщення, в зв`язку із закінченням строку дії Договору, однак відповідач приміщення позивачу не повернув, на даний час фактично користується орендованим приміщенням, що стало підставою для звернення з позовом до суду про розірвання Договору оренди №71/1 від 10.06.2013 та зобов`язання відповідача звільнити орендоване приміщення за адресою: вул.Парково-Сирецька (Т.Шамрила), 3 у м.Києві.
Позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій зазначено, що строк дії Договору закінчився 07.06.2016, умовами договору не передбачено автоматичного продовження строку дії Договору, а відтак, враховуючи відсутність укладення угоди про продовження строку дії Договору, позивач вказує, що договір оренди припинив свою дію. Позивач, посилаючись на норми п.4.15. Договору вказує, що відповідач зобов`язаний був передати орендоване майно по акту приймання-передачі, однак такі дії не вчинив. В поданій заяві позивач фактично змінює предмет позову, та заявляє вимогу про зобов`язання відповідача звільнити орендоване приміщення за адресою: вул.Парково-Сирецька (Т.Шамрила), 3 у м.Києві. Вказана заява подана позивачем у відповідності до вимог ст.46 ГПК України, в зв`язку з чим прийнята судом до розгляду.
Відповідач щодо задоволення позову заперечував, вказуючи, що позивач не звертався до відповідача із заявою про припинення дії Договору оренди, а відтак відповідач посилаючись на п.9.7. Договору вказує, що його дія була продовжена. Відповідач заперечив щодо нецільового використання орендованого приміщення, зазначив, що ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальним послугами в межах середніх норм споживання.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначив, що умовами Договору передбачено оформлення продовження строку дії договору укладенням додаткової угоди.
У судовому засіданні 14.07.2020 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
10 червня 2013 року між Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією - Орендодавець, Шевченківським районним відділенням Всеукраїнського об`єднання ветеранів - Орендар та Комунальним підприємством Керуюча дирекція Шевченківського району на підставі рішення Київської міської ради від 23.06.2011 № 297/5684 укладено трьохсторонній Договір №71/1 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі - Договір), відповідно до якого відповідачу надавалось в орендне користування нежитлове приміщення загальною площею 71,2 кв.м, а саме підвал, що розташоване в буд.3 на вул. Парково-Сирецька (Т.Шамрила) у м.Києві для розміщення адмінприміщення.
Об`єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі КП Керуюча дирекція Шевченківського району (п.2.4 Договору).
Рішенням Київської міської ради від 09.10.2014 №270/270 назву підприємства було змінено на Комунальне підприємство Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва , в зв`язку з чим 26.05.2015 між сторонами була укладена додаткова угода про внесення відповідних змін до Договору.
Розпорядженням Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації від 30.12.2016 №801 визначено, що нежитлове приміщення за адресою: м.Київ, вул. Шамрила, 3 площею 71,2 кв.м. належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, передано до сфери управління Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації та закріплено за КП Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва .
Відповідно до п.п. 3.1 Договору за користування об`єктом оренди орендар сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі п.21 Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, затвердженої рішенням Київради від 22 вересня 2011 року №34/6250, та на дату підписання Договору оренди в цілому становить 1 грн. (одну гривню) на рік.
Відповідно до п. 4.1 Договору орендодавець зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту підписання цього Договору з додатками передати, а орендар прийняти по акту приймання-передачі об`єкт оренди.
Як встановлено в п. 9.1 Договору він є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 10.06.2013 до 07.06.2016.
Пунктом 9.2. Договору визначено, що усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються у письмовій формі і вступають в силу з моменту їх підписання сторонами.
Відповідно до п.9.7. Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору або зміни його умов після закінчення строку його дії протягом 1 місяця, Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформлюються відповідним Договором, який є невід`ємною частиною цього Договору.
Згідно з п.9.4. Договору, чинність Договору може припинятися внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно акту про фактичне використання нежилого приміщення в будинку №3 на вул.Шамрила від 10.06.2013 приміщення загальною площею 71,2 кв.м (підвал) займає Шевченківське районне відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів для розміщення адмінприміщення.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідь на звернення Шевченківського районного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів щодо продовження Договору, Шевченківська райдержадміністрація листом від 01.07.2016 №109/02/45-5483 повідомила орендаря, що згідно з діючою Методикою розрахунку орендної плати, за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженою рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280, оренда ставка для розміщення громадських, релігійних та благодійних організацій на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності і становить не більш як 20 кв. м - 1%, на частину площі, що перевищує 20 кв. м - 4%. Розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.02.2017 №115 на підставі Протоколу постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 02.02.2017 №40 для Шевченківського районного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів було погоджено продовження Договору оренди нежитлового приміщення на вул.Парково-Сирецька (Т.Шамрила) загальною площею 71,2 кв.м строком на 2 роки 364 дні та встановлено орендну ставку у розмірі 20,0 кв.м - 1%, 51,2 кв.м - 4 %.
Як вказує позивач відповідач договір підписати відмовився, доказів того, що позивачем та відповідачем було підписано додаткову угоду про продовження строку дії договору оренди нежитлового приміщення на вул.Парково-Сирецька (Т.Шамрила) матеріали справи не містять.
Позивач звертався до відповідача з заявою №119 від 25.07.2016 про розірвання договору та вимогою повернути орендоване приміщення.
Спір у даній справі виник в зв`язку з тим, що за твердженням позивача строк дії Договору закінчився, а відтак відповідач повинен повернути орендоване приміщення, в той же час відповідач заперечує, зазначаючи про автоматичне продовження строку дії Договору оренди.
Відповідно до п.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Однією із кваліфікуючих ознак договору найму є його оплатний характер, за користування найманим майном з наймача обов`язково стягується орендна плата. Розмір орендної плати визначається сторонами та встановлюється договором найму.
Дослідивши умови укладеного сторонами Договору №71/1 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду щодо сплати орендної плати в розмірі 1 грн. на рік, суд розцінив дані правовідносини як передачу визначеного в Договорі майна в безкоштовне користування відповідачу.
Як визначено ст. 827 ЦК України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов`язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.
Основною кваліфікуючою ознакою договору позички є його безоплатність.
Враховуючи безоплатний характер умов Договору №71/1 від 10.06.2013 слід дійти висновку, що між сторонами укладено договір позички, умови розірвання та припинення якого врегульовані главою 60 ЦК України (аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду у справі №920/404/17 від 30.05.2018).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 834 ЦК України користувач має право повернути річ, передану йому у користування, в будь-який час до спливу строку договору. Якщо річ потребує особливого догляду або зберігання, користувач зобов`язаний повідомити позичкодавця про відмову від договору (позички) не пізніш як за сім днів до повернення речі. Позичкодавець має право вимагати розірвання договору і повернення речі у разі, якщо: 1) у зв`язку з непередбаченими обставинами річ стала потрібною йому самому; 2) користування річчю не відповідає її призначенню та умовам договору; 3) річ самочинно передана у користування іншій особі; 4) в результаті недбалого поводження з річчю вона може бути знищена або пошкоджена.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено право позичкодавця вимагати розірвання договору і повернення речі.
Відповідно до п.9.4. Договору, чинність Договору може припинятися внаслідок закінчення строку, на який його було укладено
Згідно з п.9.7. Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору або зміни його умов після закінчення строку його дії протягом 1 місяця, Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформлюються відповідним Договором, який є невід`ємною частиною цього Договору.
Таким чином, умовами вказаного пункту договору передбачено можливість продовження строку дії Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору або зміни його умов після закінчення строку його дії протягом 1 місяця, що має бути оформлене відповідним Договором.
В матеріалах справи відсутні докази того, що сторонами Договору у відповідності до визначеного п. 9.7. Договору було продовжено строк дії Договору.
Матеріалами справи підтверджується, що Шевченківська райдержадміністрація листом від 01.07.2016 №109/02/45-5483 повідомила орендаря про зміну умов Договору оренди та неодноразово зверталась до відповідача із заявою про розірвання договору та повернення майна (лист від 25.07.2015 №119, №2 від 02.04.2018, №3 від 02.04.18, №108 від 24.11.17, №203 від 28.05.2019, №2 від 17.01.2020).
Відповідно до статті 759 ЦК України за Договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч.1 ст.785 ЦК України у разі припинення Договору найму, наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Пунктом 4.15. Договору передбачено, що після припинення дії Договору протягом 30 календарних днів орендар зобов`язаний передати майно по акту приймання-передачі підприємству. Акт приймання-передачі об`єкта підписується орендодавцем, орендарем та підприємством.
Одночасно з цим статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Таким чином, враховуючи відсутність доказів продовження строку дії Договору у відповідності до порядку, визначеного сторонами п.9.7. Договору, передбаченого умовами чинного законодавства права позивача повернути передане у позику майно, наявність доказів звернення позивача до відповідача із заявами про розірвання Договору та повернення нежитлового приміщення, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов`язати Шевченківське районне відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів (04112, м.Київ, вул.Парково-Сирецька, 3, код ЄДРПОУ 25586716) звільнити нежитлове приміщення за адресою: вул.Парково-Сирецька (Т.Шамрила), 3 у м.Києві загальною площею 71,2 кв.м. шляхом виселення.
3. Стягнути з Шевченківського районного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів (04112, м.Київ, вул.Парково-Сирецька, 3, код ЄДРПОУ 25586716) на користь Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації ( 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, 24, код ЄДРПОУ 37405111) 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп - витрати по сплаті судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шкурдова Л.М.
Дата складення тексту рішення:27.07.2020
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2020 |
Оприлюднено | 31.07.2020 |
Номер документу | 90669359 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні