ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2020 року м. Черкаси справа № 925/660/20
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: Зборовська С.Є. - за довіреністю;
від першого відповідача: не з`явився;
від другого відповідача: ОСОБА_1 - особисто;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Акціонерного товариства "Комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ) до фермерського господарства Тимошенко Василя Макаровича (с. Михайлівка, Кам"янський район, Черкаська область) та до ОСОБА_1 (с. Михайлівка, Кам"янський район, Черкаська область) про стягнення 26 585,22 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості в сумі 26 585,22 грн., з яких: 24 984,43 грн. основного боргу, 612,12 грн. відсотків за користування кредитом, 738,75 грн. пені, 249,92 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом на підставі заяви на відкриття банківського рахунку.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
У відповідності до п.1) ч. 1 ст. 20 ГПК України спори щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання сторонами якого є юридичні особи, розглядаються господарським судом, навіть якщо учасником договору забезпечення є фізична особа.
Представник позивача подав до суду 28.07.2020 заяву про зменшення розміру позовних вимог та просить стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість лише в розмірі 24 085,21 грн. основного боргу.
Суд не приймає до розгляду заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, як подану в порушення строків, встановлених п. 2 ч. 2 ст. 46 ГПК (така дія вчиняється лише до початку першого судового засідання (25.06.2020), якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження).
Також представник позивача подав до суду заяву про закриття провадження в частині позовних вимог про стягнення 612,12 грн. відсотків за користування кредитом, 738,75 грн. пені, 249,92 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом в зв`язку з відсутністю спору, бо відповідачі в цій частині борг сплатили після відкриття провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в частині стягнення з відповідачів лише суми основного боргу в розмірі 24 984,43 грн. та просить суд позов в цій частині задовольнити.
Представник другого відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в частині основного боргу та зазначив про часткове погашення боргу по відсотках, пені та комісії за користування кредитом.
Представник першого відповідача в судове засідання не з`явився, заперечень проти позову не надіслав, явка обов`язковою не визнавалася. На офіційному веб-порталі судової влади України було розміщено оголошення про виклик фермерського господарства Тимошенко Василя Макаровича на розгляд справи. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника першого відповідача, за наявними у справі матеріалами.
В судовому засіданні 28.07.2020 в порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У відповідності до ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, заслухавши доводи та пояснення представників позивача та другого відповідача, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається наступне:
17.01.2019 Фермерським господарством Тимошенко Василя Макаровича (далі - Відповідач-1) було підписано заяву про відкриття поточного рахунку (далі - Заява, а.с. 20-21). Згідно Заяви Відповідач-1 приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (далі - Умови, а.с. 22-38), тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування б/н від 17.01.2019 (далі - Договір) та взяв на себе зобов`язання виконувати умови Договору.
Відповідно до Договору Відповідачу-1 було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок 26002051544172, в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (система клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
При оформленні угоди сторони керувалися ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України. Згідно даної статті, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно ч. 2. ст. 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалась.
У відповідності до ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
З урахуванням цього, оформлення між сторонами у справі договірних відносин на підставі заяви Відповідача-1 про приєднання до "Умов і правил надання банківських послуг" від 17.01.2019, є таким, що відповідає чинному законодавству.
Своєю заявою від 17.01.2019 Відповідач-1 погодився виконувати вимоги, встановлені умовами та правилами надання банківських послуг, які розміщені на офіційному сайті Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" - www.privatbank.ua.
Відповідно до 3.2.1.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточною рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифровою підпису та або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається па поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта.
Відповідно до п. 3.2.1.1.3 Умов - кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.
Відповідно до 3.2.1.1.8. Умов - Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").
Відповідно до п. 3.2.1.1.6. Умов зазначає, що Ліміт може бути змінений Банком в Односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Свої зобов`язання за договором Позивач виконав в повному обсязі, надавши Відповідачу-1 кредитний ліміт в розмірі 25 000,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку (а.с. 42-48).
Відповідно до розділу Умов 3.2.1.4., яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківською дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Порядок розрахунку відсотків:
За період користування кредитом, отриманими Клієнтом до 31.01.2015 включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, за період користування кредитом, з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (надалі- "період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню"), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015 період користування кредитом з моменту виникнення дебетовою сальдо до дати обнулення дебетового сальдо не повинен перевищувати 30 днів.
Умовами та правилами надання банківських послуг детально передбачено кількість днів, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню і ставку кредитування протягом цього період від 36% річних до 66% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг. Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов`язань.
У випадку порушення Клієнтом, на якого поширюються дії п.3.2.1.8 (Програма Кредитні канікули), будь-якого з грошових зобов`язань та при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення коштів, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг (п. 3.2.1.1.8), Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі 56 % річних від суми непогашеної заборгованості за кожний день прострочки. Сплата пені здійснюється починаючи з дня, що йде за днем порушення зобов`язань. При цьому відсотки за користування кредитом і комісія не нараховуються та не сплачуються.
Під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
Відповідно до п. 3.2.1.4.4. Умов - Клієнт сплачує Банку винагороду (комісія) за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,5% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 3.2.1.2.3.4. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого "Умовами", змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов`язань за кредитом в повному обсязі.
Пунктом 3.2.1.6.1. Умов зазначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до "Умов та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та / або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного Ліміту в межах зазначених у них сум і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов`язань сторонами.
Згідно Тарифів банку (а.с. 38-39) відсоткова ставка за користування кредитом залежить від того, чи забезпечено кредитний договір порукою.
Оскільки між позивачем та другим відповідачем було укладено договір поруки від 11.03.2019 (а.с. 49) для забезпечення виконання ФГ Тимошенка В.М. кредитних зобов`язань, то розмір відсоткової ставки з 08.02.2019 по 11.03.2019 змінився з 34% до 21%, а відсотки за непогашення кредиту нараховувалися в розмірі 42% (замість 68% для договорів не забезпечених порукою).
У зв`язку із зазначеними порушеннями зобов`язань за Договором обслуговування кредитних лімітів на поточному рахунку, Відповідач-1 станом на 02.03.2020 року мав заборгованість - 26 585,22 грн., яка складалася з наступного:
- 24 984,43,00 грн. - заборгованість за кредитом;
- 612,12 грн. - заборгованість по відсоткам за користування кредитом;
- 738,75 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором;
- 249,92 грн. - заборгованість по комісії за користуванням кредитом.
11.03.2019 між АТ КБ "Приватбанк" (позивач по справі, Кредитор) та ОСОБА_1 (далі - Поручитель, Відповідач-2) було укладено договір поруки № Р1552314848657125971 (далі - Договір поруки, а.с. 49-51), згідно умов якого предметом цього договору є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання Фермерським господарством Тимошенко Василя Макаровича зобов`язань за договорами приєднання (п.1.1. Договору поруки).
Згідно ст. 541 Цивільного кодексу України солідарний обов`язок виникає у випадках, встановлених договором або законом, зокрема, у випадку неподільності предмету зобов`язання.
У відповідності до ст. 553, 554 Цивільного кодексу України - за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб. У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Прострочене зобов`язання по кредиту за першим відповідачем рахується з 11.12.2019 і станом на 02.03.2020 залишок боргу становить 24984,43 грн.
Згідно п. 4.1. та 5.1. договору поруки від 11.03.2019 (а.с. 49) його сторонами погоджено, що порука за цим договором припиняється лише через 15 років після укладення цього договору. Виконання всіх зобов`язань за кредитним договором припиняє поруку. Строк позовної давності за вимогами, що виникають за вказаним договором поруки встановлюється сторонами тривалістю в 15 років.
Оскільки строк виконання зобов`язання по поверненню кредитних коштів у повному розмірі, сплаті процентів та комісії вже є такими, що настали, позивач має право на стягнення боргу також і з поручителя за зобов`язаннями першого відповідача.
У відповідності до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
В силу положень ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України позивач вправі заявляти позови про стягнення заборгованості з усіх пар солідарних боржників окремо, або до кожного із них окремо.
У відповідності до ст. 559 Цивільного кодексу України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання, а також у разі зміни зобов`язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.
Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов`язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки.
В порушення зазначених норм закону та умов Договору Відповідач-1 зобов`язання за Договором належним чином не виконав, а саме не сплатив кошти для погашення заборгованості.
Позивач просить стягнути солідарно з відповідачів 24 085,21 грн. залишку основного боргу по кредиту, оскільки решту суми боргу за позовними вимогами було повністю сплачено відповідачами після відкриття провадження у справі. Проведення часткового розрахунку за позовними вимогами представник позивача підтвердив в судовому засіданні.
Відповідачі доводи позивача за позовом не спростували, розмір позовних вимог не оспорили та не довели суду належними і допустимими доказами належного виконання ними своїх зобов`язань по вказаному Договору банківського обслуговування. Також не надано доказів сплати відповідачами позивачу коштів у більших сумах, ніж їх обліковує позивач.
Борг по кредиту в розмірі 24 085,21 грн. рахується за відповідачем з 11.12.2019, його не сплачено станом на 02.03.2020 і на час вирішення спору теж.
Таким чином, вимога позивача про солідарне стягнення з відповідачів залишку простроченої заборгованості по кредиту в сумі 24 085,21 грн. є законною і обґрунтованою, підтвердженою належними доказами, не спростованою відповідачами, тобто такою, що підлягає до задоволення.
В частині стягнення 612,12 грн. відсотків за користування кредитом, 738,75 грн. пені, 249,92 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом суд погоджується про відсутність предмету спору за наслідками сплати цих коштів, тому позову, тому в цій частині провадження слід закрити на підставі п2) ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Відповідно до ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідачів, з відповідачів на користь позивача слід солідарно стягнути 2 102,00 грн. судового збору повністю.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з фермерського господарства Тимошенко Василя Макаровича (ідентифікаційний код 14214093, с. Михайлівка, Кам"янський район, Черкаська область) та з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) -- 24 085,21 грн. залишку основного боргу по кредиту та 2102,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
В решті вимог провадження у справі закрити за відсутністю предмета спору.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 30 липня 2020
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2020 |
Оприлюднено | 30.07.2020 |
Номер документу | 90670206 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні