РІШЕННЯ
Іменем України
30 липня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/442/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження господарську справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРІКЕМІЯ» ,
вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМІЙСЬКЕ» ,
вул. І. Мазепи, 35 К, с. Вишневе, Бобровицький район, Чернігівська область, 17400
про стягнення 140279,85грн
без повідомлення (виклику) сторін
Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРІКЕМІЯ» подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМІЙСЬКЕ» про стягнення заборгованості в загальному розмірі 140279,85грн, з яких 90000,00грн основної заборгованості, 30719,85грн 48% річних, 18000,00грн штрафу та 1560,00грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки № 2019/105 від 23 квітня 2019 року.
Ухвалою суду від 01.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідно до ст.165,251 ГПК України вказаною ухвалою відповідачу було встановлено 15 денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позовну заяву.
Позивач отримав ухвалу 04.06.2020, відповідач - 05.06.2020, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
Отже, сторони належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та встановлення їм строків для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень, інших заяв та клопотань.
15.06.2020 від позивача на адресу суду надійшла заява про закриття провадження у справі в частині стягнення основної заборгованості в сумі 90000,00грн у зв`язку з тим, що після відкриття провадження у справі відповідач частково погасив заборгованість на вказану суму, яка прийнята судом до розгляду.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального кодексу строк не скористався, клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, інших заяв та клопотань суду не надходило.
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 165, ч.2 ст.178 ГПК України суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами.
Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що ухвалу про відкриття провадження у цій справі постановлено судом 01.06.2020, тому справа має бути розглянута в строк до 31.07.2020 включно.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Встановивши обставини справи, зміст спірних правовідносин, дослідивши та оцінивши подані докази, розглянувши подані документи, суд встановив:
23.04.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРІКЕМІЯ" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АРМІЙСЬКЕ" (покупець) укладено договір поставки №2019/105 (далі - договір) (а.с. 16-21).
Згідно з умовами п.1 договору у порядку, строки та на умовах, визначених цим Договором і Специфікаціями до нього, Постачальник зобов`язується поставляти та передавати у власність Покупця насіння для сівби (далі - насіння або товар), пестициди в препаративних формах, що є засобами захисту рослин, регулятори росту рослин і мікродобрива (далі - пестициди або товар), а Покупець зобов`язується приймати цей товар й оплачувати його.
Відповідно до п. 2.1., 2.2. договору, погоджені Сторонами асортимент, кількість і ціна товару вказуються ними в Специфікаціях до Договору, що є невід`ємними його частинами. Сторонами може бути укладено як одну, так і більшу кількість Специфікацій до Договору. Кожна наступна Специфікація після першої регулює окрему поставку товару в рамках цього Договору й не скасовує та не змінює попередні Специфікації ні повністю, ні частково, якщо тільки інше не вказано в ній. Сторони в Специфікації можуть вказати про непоширення на неї певних умов Договору або застосування їх до певної Специфікації на умовах, вказаних у такій Специфікації. Тобто у випадку розходжень між умовами Договору і умовами певної Специфікації пріоритет мають умови такої Специфікації,
Якщо в період дії цього Договору між Сторонами відбудеться поставка товару, але не буде підписана Специфікація на нього, то накладна на такий товар, підписана представником Покупця, прирівнюється до Специфікації, якою погоджено асортимент, ціна та кількість товару, що постачається Покупцю, а Покупець зобов`язується оплатити такий товар (у т.ч. сплатити суму індексації ціни такого товару) на умовах, у строки та в порядку, визначеними цим Договором. Застосовуючи умови Договору для таких випадків (у т.ч. ті, що регулюють порядок індексації сум платежів за товар) Сторони домовились в них замість слова Специфікація застосовувати (читати) слово накладна (п. 2.3. договору).
Відповідно до пункту 2.4. договору, усі підписані представниками Сторін у період дії цього Договору Специфікації та накладні з поставки (відпуску) Покупцю товару є невід`ємними частинами цього Договору, навіть якщо в них немає посилання на реквізити цього Договору. Умови поставки, оплати товару за ними та відповідальність Покупця за, прострочення оплати товару регулюється цим Договором.
Згідно з п. 4.1.-4.3. договору, Поставка товару здійснюється на умовах: ЕХW, з місця (адреси), яке буде визначено у відповідній Специфікації Постачальника. Вказана умова поставки передбачає вибірку (самовивіз) товару Покупцем зі складу Постачальника у строк (термін) поставки товару, що визначений у відповідній Специфікації, автомобільним транспортом, або компанією Нова пошта за свій рахунок. Покупець повинен письмово повідомити Постачальника не менші ніж за 2 (два) дні про подачу автотранспорту під завантаження. Завантаження товару в неробочі дні може здійснюватися за згодою Постачальника.
Якщо Сторони в Специфікації визначили умови поставки товару, які передбачають "доставку товару на склад Покупця, то Покупець зобов`язується завчасно письмово повідомити Постачальника про адресу складу Покупця (місце поставки), якщо він не зазначений в Специфікації, а Постачальник за свій рахунок зобов`язується доставити товар в місце поставки і передати його там Покупцю. Право власності на товар від Постачальника до Покупця переходить у місці поставки в момент передачі товару Покупцю. До цього моменту (у т.ч. під час перевезення товару) власником товару залишається Постачальник. Покупець зобов`язується розвантажувати товар своїми силами та за свій рахунок одразу після прибуття транспорту в місце поставки, не допускаючи його простою. Товар може доставлятися Покупцю перевізником, достроково, а також партіями в кількості, визначеній Постачальником на свій розсуд, при цьому Постачальник повинен поставити всю кількість товару за відповідною Специфікацією до граничної дати поставки. Усі базиси поставок розуміються Сторонами згідно з правилами Інкотермс у редакції 2010 року враховуючи застереження в цьому Договорі.
Строк (термін) поставки товару вказується в Специфікаціях. Якщо їх не вказано, то товар постачається Покупцю за його письмовими заявками по мірі необхідності Покупця в ньому, але не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з моменту одержання Постачальником заявки про поставку товару. Датою поставки (передачі) товару є дата, що вказана в накладній. Право власності на товар (у т.ч. на тару та пакувальні матеріали) та всі ризики, пов`язані з ним, переходять до Покупця в момент передачі йому товару. Підписання Покупцем накладної засвідчує факт передачі йому разом із товаром усієї необхідної документації, що його стосується, у тому числі документів про якість товару, рекомендацій виробника щодо його використання, транспортування та зберігання.
Відповідно до п. 4.6. договору, перевірку кількості та якості товару Покупець здійснює (у т.ч. в особі свого представника, що отримує товар) під час його отримання від Постачальника або перевізника Покупець до підписання накладної на товар зобов`язується перевірити його кількість (у т.ч. вагу, кількість місць), цілісність його упаковки, пломб на ньому (якщо вони повинні бути присутніми), наявність і відповідність маркування, а також відсутність пошкоджень або ознак псування товару, а в разі їх виявлення зобов`язується негайно письмово заявити про це Постачальнику. Усі претензії з вказаних підстав повинні бути заявлені Покупцем до підписання накладної на товар. Невідповідність фактичної кількості товару його кількості, вказаної в супровідних документах, а також наявність вищевказаних недоліків товару (у т.ч. його упаковки) оформлюється двостороннім актом, який підписується Сторонами. Після підписання Покупцем накладної (за відсутності підписаного Постачальником акту про недоліки/недостачу товару) приймання товару вважається таким, що відбулося, і претензії (вимоги) Покупця з кількості та якості товару не підлягають задоволенню (окрім претензій щодо прихованих недоліків товару, під якими Сторони розуміють такі, що неможливо було виявити під час приймання товару).
Відповідно до п. 5.1., 5.2. договору, Покупець зобов`язується оплатити Постачальнику товар у строк, що вказаний у Специфікації. Якщо в Специфікації не вказано строк (термін) оплати товару, то такий товар оплачується Покупцем у день його отримання від Постачальника. Такий же строк оплати товару діє, якщо між Сторонами фактично відбулась поставка товару за накладною, але на такий товар не була підписана Специфікація і він попередньо не був оплачений Покупцем. Оплата товару здійснюється Покупцем у гривнях через банки у безготівковій формі шляхом переказу платіжним дорученням грошових коштів на поточний рахунок Постачальника. Підставою для платежу є даний Договір.
Договір є укладеним з моменту його підписання сторонами й діє до 31.12.2019. Усі поставки постачальником покупцю товару з моменту укладення цього договору і до кінця дії договору, а також порядок їх оплати, регулюються цим договором. Якщо в наступних роках сторони не укладуть новий договір поставки товару, але фактично постачальником будуть здійснюватися поставки товару покупцю, то цей договір продовжуватиме діяти та регулювати умови таких поставок між сторонами і в наступних роках аж до дати укладення ними нового договору поставки товару (п.8.1 договору).
У додатку №1/Специфікації №1 від 24.04.2019 до договору сторонами визначено: найменування товару - штума, кількість - 500 л, ціну за одиницю товару в гривні без ПДВ - 355,33, сума в гривні, без ПДВ - 177665,00, 20% сума ПДВ - 35533,00, сума в гривні з ПДВ - 213198,00, базис поставки товару - м. Бобровиця, відділення НП №1. Перший платіж 20% у сумі 42639,60грн не пізніше 25.04.2019, другий платіж 80% у сумі 170 558,40грн.не пізніше 15.11.2019 (а.с. 27).
На виконання умов договору позивачем поставлено відповідачу товар на суму 213198,00грн, що підтверджується видатковою накладною №36 від 26.04.2019 (а.с. 25).
Відповідач отримав товар, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача, печатка відповідача на видатковій накладній та довіреність №17 від 26.04.2019, видана відповідачем уповноваженому представнику на отримання від ТОВ "Агрикемія" цінностей (а.с. 26).
Позивачем виставлено відповідачу рахунок на оплату №36 від 24.04.2019 на суму 213198,00грн (а.с.22).
Відповідач частково оплатив вартість товару на загальну суму 123198,00грн, що підтверджується виписками по особовому рахунку: за 06.12.2019 на суму 63198,00грн, за 14.01.2020 на суму 30000,00грн, за 03.04.2020 на суму 30000,00грн (а.с. 23,24,42) і підтверджує сам позивач у позовній заяві.
Як зазначає позивач, станом на 22.05.2020 заборгованість відповідача по оплаті вартості товару за договором становила 90000,00грн, що стало підставою для нарахування 30719,85грн 48% річних, 18000,00грн штрафу та 1560,00грн інфляційних втрат і звернення позивача з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено, що договір поставки №2019/105 від 23.04.2019 підписний сторонами, скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ним чинності.
Із змісту договору вбачається, що на його підставі між сторонами виникли правовідносини поставки.
Згідно з ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не по пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч.2 ст. 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин.
Відповідно до ч.1 ст.662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу (ч. 1 ст.663 ЦК України).
Відповідно до ст.525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У Специфікації №1 від 24.04.2019 до договору сторони дійшли згоди, що покупець зобов`язаний здійснити перший платіж 20% у сумі 42639,60грн не пізніше 25.04.2019, другий платіж 80% у сумі 170 558,40грн - не пізніше 15.11.2019.
Матеріалами справи підтверджується, що станом на день подання позовної заяви позивач належним чином виконував свої зобов`язання щодо поставки товару. Проте, відповідач свої зобов`язання за договором виконав частково, частково оплатив вартість товару та з порушенням обумовлених строків.
09.06.2020, після відкриття провадження у справі, відповідач перерахував на рахунок позивача 90000,00грн за штуму згідно рахунку №36 від 24.04.2019, про що свідчить платіжне доручення №762 від 09.06.2020 (а.с. 39) і підтверджує позивач у своїй заяві.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в частині стягнення 90000,00грн основної заборгованості.
Станом на день прийняття рішення судом заборгованість відповідача по оплаті вартості товару по договору №2019/105 від 23.04.2019 відсутня.
Позивачем нараховано та пред`явлено до стягнення 30719,85грн 48% річних за період з 16.11.2019 по 22.05.2020, 18000,00грн штрафу та 1560,00грн інфляційних втрат за період з січня по квітень 2020 року.
Згідно зі ст. 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Матеріалами справи підтверджується прострочення виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо оплати вартості товару.
Відповідно до ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Штрафними санкціями у розумінні ст.230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Пунктом 7.1.3. договору передбачено, що за прострочення виконання грошових зобов`язань за цим Договором понад 20 (двадцять) календарних днів Покупець сплачує Постачальнику штраф у розмірі 10 (десяти) % від суми грошового зобов`язання, простроченої понад 20 (двадцять) календарних днів, а за прострочення їх виконання понад 40 (сорок) календарних днів Покупець сплачує Постачальнику штраф у розмірі 20 (двадцяти) % від суми грошового зобов`язання, простроченої понад 40 (сорок) календарних днів. Покупець сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів виходячи із загального строку прострочення певної суми грошового зобов`язання. Штрафи на суму простроченої попередньої оплати, авансового платежу, якщо товар не був отриманий Покупцем, не нараховуються.
Відповідно до п.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до пункту 7 . 2.4. договору , в разі прострочення виконання грошових зобов`язань за цим Договором Покупець замість трьох процентів річних, передбачених ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, зобов`язується сплатити Постачальнику сорок вісім процентів річних від простроченої суми за весь час її прострочення. У періоди, в яких подвійна облікова ставка Національного банку України буде перевищувати сорок вісім процентів річних, Покупець зобов`язується сплатити Постачальнику проценти за ставкою (в розмірі), що дорівнює подвійній обліковій ставці Національного банку України, що діяла в такий період. У будь-якому випадку розмір процентів, що сплачуються Покупцем Постачальнику, не може бути менший за сорок вісім процентів річних від простроченої суми за весь час її прострочення. Проценти на суму простроченої попередньої оплати, авансового платежу, якщо товар не був отриманий Покупцем, не нараховуються.
Перевіривши розрахунки здійснені позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення 30719,85грн 48% річних за період з 16.11.2019 по 22.05.2020, 18000,00грн штрафу та 1560,00грн інфляційних втрат за період з січня по квітень 2020 року є правомірними, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Відповідно до частин 1 та 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Відповідач відзив на позовну заяву та докази щодо належного виконання ним своїх зобов`язань по договору суду не надав.
Враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення 30719,85грн 48% річних, 18000,00грн штрафу та 1560,00грн інфляційних втрат слід задовольнити повністю.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у сумі 2105,00грн.
Керуючись ст. 129, 231, 232-233, 236-238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Закрити провадження у справі в частині стягнення 90000,00грн основної заборгованості.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМІЙСЬКЕ» (вул. І. Мазепи, 35 К, с. Вишневе, Бобровицький район, Чернігівська область, 17400, код ЄДРПОУ 21401884) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРІКЕМІЯ» (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 41169652) 30719,85грн 48% річних, 18000,00грн штрафу, 1560,00грн інфляційних втрат та 2105,00грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Моцьор
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2020 |
Оприлюднено | 31.07.2020 |
Номер документу | 90670281 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Моцьор В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні