Рішення
від 30.07.2020 по справі 567/575/20
ОСТРОЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 567/575/20

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2020 року м. Острог

Острозький районний суд Рівненської області у складі:

головуючий суддя Василевич О.В.

секретар Клімович О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача - адвоката Хмарук Ю.М. про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУНП в Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі та закриття провадження у справі,-

встановив:

29.05.2020 року адвокат Хмарук Ю.М. в інтересах ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ГУНП в Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №742389 від 04.05.2020 року, згідно якої його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121, ч.2 ст.122, ч.1 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн.

Рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 30.06.2020р. вказаний позов задоволено повністю. Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 742389 від 04.05.2020р., якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126, ч.2 ст.122, ч.5 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. скасовано, а справу про адміністративне правопорушення закрито.

06.07.2020 представник позивача - адвокат Хмарук Ю.М. звернулась до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення, в якій просить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань ГУНП в Рівненській області витрати позивача на професійну правничу допомогу у розмірі 800 грн. та 420,40 грн. судового збору, про що винести додаткове рішення.

В обгрунтування заяви вказала, що вона, як адвокат здійснювала представництво інтересів позивача, повноваження якої були підтверджені ордером про надання правничої (правової) допомоги. Крім того, у позовній заяві було наведено розрахунок судових витрат, а саме зазначено, що позивачем планується понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 1 300 грн.

Крім того вказала, що відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Вказала, що ОСОБА_1 понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 420,40 грн, які також просить стягнути з відповідача.

Крім того, адвокатом Хмарук Ю.М. надано до суду договір про надання правничої допомоги від 18 травня 2020 року та Додаток 2 до Договору, в яких сторони обумовили наступну вартість послуг: підготовка позовної заяви - 800 грн; представництво у судовому засіданні - 500 грн. за 1 судове засідання.

Відтак при наданні правничої допомоги ОСОБА_1 під час розгляду справи №567/575/20 у Острозькому районному суді Рівненської області було надано послуги всього на суму 800 грн. за підготовку позовної заяви.

Окрім того, представником позивача - адвокатом Хмарук Ю.М. до суду був поданий акт виконаних робіт від 04.07.2020 року, з якого вбачається, що у період з 18.05.2020 по 30.06.2020 адвокатом було надало, а Клієнтом прийнято послуги з надання правничої допомоги щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 742389 від 04.05.2020 про притягнення клієнта до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 122, ч. 5 ст.121 КУпАП, а саме: підготовка позовної заяви від 26.05.2020 (справа № 567/575/20). Вартість послуг згідно п.1 цього Акту підлягає оплаті клієнтом протягом 5 днів після підписання Акту. Даний акт підписаний ОСОБА_1 , що підтверджує надані належним чином послуги. Претензії щодо об`єму та/або наслідків наданих послуг у сторін відсутні.

Відповідно до дубліката квитанції № 0.0.17574544039.1 від 04.07.2020 ОСОБА_1 було сплачено суму 800 грн. на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в АТ КБ ПриватБанк , МФО 333391, отримувач: Адвокатське бюро Юлії Хмарук , код ЄДРПОУ 42629295. Призначення платежу: Оплата послуг адвоката зг. дог. б/н від 18.05.2020, справа №567' / 575/20, ОСОБА_1 .

Представник позивача - адвокат Хмарук Ю.М. та позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, про місце, день та час судового засідання були повідомлені належним чином та їх неявка не перешкоджає розгляду заяви.

Представник відповідача ГУНП в Рівненській області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв по відкладення розгляду заяви до суду не надходило.

Ухвалою суду від 15.07.2020 року заява про ухвалення додаткового рішення була призначена до розгляду. Інші процесуальні дії не вчинялися.

Суд, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилається представник позивача, як на підставу своїх вимог, дослідивши матеріали справи та заяви, оцінивши докази, які мають юридичне значення, приходить до наступних висновків.

Згідно вимог ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; судом не вирішено питання про судові витрати.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч. 3 ст. 252 КАС України).

Відповідно до ч.1, 3 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Згідно з ч. 2 ст. 16 КАС України представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України Про адвокатуру та адвокатську діяльність від 5 липня 2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076).

Так, відповідно до ст.1 Закону № 5076 договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (п. 4); інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6);представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні (п. 9).

Згідно з положеннями ст.19 Закону № 5076 видами адвокатської діяльності є, зокрема, надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.

Частинами 2 та 3 статті 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно із статтею 30 Закону № 5076 гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до ч.4 ст.134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з ч. 5 статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Крім того, згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Системний аналіз вказаних законодавчих положень дозволяє суду дійти висновку, що стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягають компенсації документально підтверджені судові витрати, до складу яких входять, у тому числі, витрати пов`язані з оплатою правової допомоги. Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі: сторона, яка бажає компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона має право подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги та інші документи, що свідчать про витрати сторони, пов`язані із наданням правової допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

В силу положень ст. 17 Закону України Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Отже, при визначенні суми відшкодування витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, необхідно виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи.

Як видно з матеріалів справи, 18.05.2020 між позивачем ОСОБА_1 та адвокатом Хмарук Ю.М. було укладено Договір про надання правничої допомоги.

За умовами цього договору (пункти 1.1) позивач доручає, а адвокат приймає на себе зобов`язання надавати юридичну допомогу, щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності .

Додатком 2 до Договору про надання правничої допомоги від 18.05.2020 сторони погодили вартість послуг : підготовка позовної заяви - 800 грн; представництво у судовому засіданні - 500 грн за 1 судове засідання.

При наданні правничої допомоги ОСОБА_1 під час розгляду справи №567/575/20 у Острозькому районному суді Рівненської області було надано послуги всього на суму 800 грн. (за підготовку позовної заяви), що підтверджується актом наданих послуг до договору про надання правничої допомоги від 04.07.2020 року.

Відповідно до дубліката квитанції № 0.0.17574544039.1 від 04.07.2020 ОСОБА_1 було сплачено суму 800 грн. на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в АТ КБ ПриватБанк , МФО 333391, отримувач: Адвокатське бюро Юлії Хмарук , код ЄДРПОУ 42629295. Призначення платежу: Оплата послуг адвоката зг. дог. б/н від 18.05.2020, справа №567' / 575/20, ОСОБА_1 .

Отже, витрати позивача на професійну правничу допомогу дійсно мали місце та підтверджуються належними і допустимим доказами.

Надання вказаних адвокатських послуг повністю підтверджується матеріалами справи і, на думку суду, є доведеним. Так, адвокатом дійсно був підготовлений і поданий до суду позов, оформлено додатки до нього.

З огляду на викладене, беручи до уваги обставини справи, враховуючи значення справи для позивача, обсяг наданих адвокатом послуг, суд приходить до переконання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу адвоката в розмірі 800,00 грн.

Чинне законодавство передбачає ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення (Постанова Великої Палати Верховного Суду України у справі №543/775/17 від 18.04.2020 року).

Відтак, позивачем понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 420,40 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.1735605183.1 від 15.06.2020 року.

Відповідно до ст.139 КАС України та Закону України Про судовий збір суд приходить до висновку про наявність фактичних та правових підстав для стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області понесених позивачем витрати зі сплати судового збору у розмірі 420,40 грн. та витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 800 грн.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.72, 77, 90, 134, 139, 143, 242, 245, 246, 250, 252, 255 КАС України, -

в и р і ш и в :

Заяву представника позивача - адвоката Хмарук Ю.М. про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат задовольнити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,40 грн. та за надання професійної правничої допомоги у розмірі 800,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області (м.Рівне, вул.Хвильового, буд.2, індекс 33028, код ЄДРПОУ 40108761).

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Додаткове рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Острозький районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.

СудОстрозький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення30.07.2020
Оприлюднено31.07.2020
Номер документу90676105
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —567/575/20

Рішення від 30.07.2020

Адміністративне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

Ухвала від 15.07.2020

Адміністративне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

Рішення від 30.06.2020

Адміністративне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

Ухвала від 16.06.2020

Адміністративне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

Ухвала від 05.06.2020

Адміністративне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні