Рішення
від 30.07.2020 по справі 484/2135/20
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження: 2/484/1010/20

Справа: 484/2135/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Закревського В.І.

при секретарі - Фартушняк Ю.М.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Первомайська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Первомайської міської ради Миколаївської області, третя особа: обслуговуючий кооператив ЖБК "Корабел", про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

07.07.2020 року адвокат Ремський Є.В., який діє в інтересах позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Первомайську Миколаївської області померла мати позивачів - ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 .

Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла її донька, позивачка ОСОБА_2 , шляхом подачі заяви до Першої Первомайської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Іі рідний брат, позивач ОСОБА_1 , відмовився від прийняття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Первомайську Миколаївської області помер батько позивачів - ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилась спадщина на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 .

Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв його син, позивач ОСОБА_1 , шляхом подачі заяви до Другої Первомайської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Його рідна сестра, позивачка ОСОБА_2 , відмовилася від прийняття спадщини.

При зверненні до нотаріусів Першої та Другої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області за видачею свідоцтв про право на спадщину на спадкове майно, нотаріусами були винесені постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23.06.2020 року, у зв`язку з тим, що спадкодавці за життя не зареєстрували право власності на вищевказану квартиру в державному реєстрі прав власності на нерухоме майно. Також, їм було роз`яснено, що у разі смерті власника нерухомого майна та відсутності правовстановлюючого документу, питання визначення належності йому (спадкодавцю) цього майна та наступному його власнику (спадкоємцю) повинно вирішуватися у судовому порядку.

Представник позивачів зазначає, що всі необхідні документи для реєстрації права власності на вказану квартиру у спадкодавців були в наявності. На підставі паспорту, ідентифікаційного номеру, технічного паспорту на квартиру та довідки про виплату вартості квартири батьки позивачів мали право зареєструвати право власності на квартиру по 1/2 частці кожен, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проте у зв`язку зі смертю не встигли цього зробити.

Після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 єдиними спадкоємицями є позивачі. З урахуванням зазначених обставин представник позивачів просить визнати за ними право власності по 1/2 частині на вказану квартиру в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

В судове засідання позивачі та їх представник не з`явились, представник позивачів подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та у відсутність його довірителів, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Від представника відповідача до суду надійшла заява, відповідно до якої він просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення, наслідки визнання позову відомі.

Від третьої особи надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Частиною 3 статті 200 ЦПК України визначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 63 років в м. Первомайську Миколаївської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис №882 (а.с.11).

ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці ІНФОРМАЦІЯ_5 років в м. Первомайську Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис №908 (а.с. 13).

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 батьки позивачів уклали шлюб, який був зареєстрований 23.10.1976 року Рудянською сільською радою Жидачівського району Львівської області, актовий запис № 22 (а.с.12).

Померлому ОСОБА_4 ще за життя належала двокімнатна квартира АДРЕСА_1 , жилою площею 28,4 кв. м. на підставі рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради від 15.07.1983 року № 554, що підтверджується копіями ордеру №344, довідки про виплату вартості вказаної квартири ЖСК "Корабел" в сумі 5968,78 руб. станом на 25.02.1991 року, технічного паспорту, виготовленого 24.06.2020 року ТОВ "Архітектурно-будівельна компанія "Архсіті" (а.с. 16-17, 19-21).

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно були дітьми померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвами про народження та укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , актовий запис №165 від 25.02.1981 року, серії НОМЕР_5 , актовий запис № 283 від 22.09.2000 року, серії НОМЕР_6 , актовий запис № 192 від 25.02.1989 року та серії НОМЕР_7 , актовий запис №416 від 05.11.2010 року, відповідно (а.с. 5-6, 9-10).

Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла її донька, позивачка ОСОБА_2 , шляхом подачі заяви до Першої Первомайської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Іі рідний брат, позивач ОСОБА_1 , відмовився від прийняття спадщини.

Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв його син, позивач ОСОБА_1 , шляхом подачі заяви до Другої Первомайської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Його рідна сестра, позивачка ОСОБА_2 , відмовилася від прийняття спадщини.

Статтею 346 ЦК України передбачено, що однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Як було встановлено в судовому засіданні власниками в рівних частках спадкового майна, що підлягає спадкуванню, були ОСОБА_4 і ОСОБА_3 , які померли ІНФОРМАЦІЯ_2 року та 18.11.2013 року відповідно.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

За ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Таким чином, єдиними спадкоємицями після смерті спадкодавців, які бажають отримати спадщину, є позивачі.

Проте, в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які посвідчують право власності спадкодавців на вказану квартиру, нотаріусами Першої та Другої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області було відмовлено позивачам у вчиненні нотаріальних дій, що підтверджується постановами про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 23.06.2020 року №699/02-31 та №630/02-31 відповідно (а.с. 14-15).

Для оформлення спадщини в нотаріальній конторі нотаріусу необхідно надати оригінали правовстановлюючих документів на квартиру. У позивачів такі оригінали документів відсутні, а отримати їх дублікати на померлу людину неможливо, оскільки органи, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав, видають дублікати лише власникам або уповноваженим ними особам за довіреністю.

З листа Міністерства Юстиції України від 21.02.2005 року Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна вбачається, що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючі документи відсутні, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.

Як роз`яснив Пленум ВСУ у пункті 23 своєї постанови № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, так як існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Так, відповідно до пункту 81 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, для державної реєстрації права власності на окремо розташоване індивідуально визначене нерухоме майно (дача, гараж тощо), будівництво яких здіцснювалося у результаті діяльності дачного, гаражного чи іншого кооперативу, крім документів, передбачених пунктами 41 і 42 цього Порядку, також подається довідка відповідно кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.

Відповідно до довідки Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив "Корабел", батько позивачів повністю виплатив вартість квартири АДРЕСА_1 . На підставі паспорту, ідентифікаційного номеру, технічного паспорту на квартиру та довідки про виплату вартості квартири батьки позивачів мали право зареєструвати право власності на квартиру по 1/2 частці кожен, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проте у зв`язку зі смертю не встигли цього зробити.

Беручи до уваги вищевказані факти щодо спадкування спадкового майна в поєднанні з процесуальними нормами законодавства, а також враховуючи те, що за час відкриття спадщини та розгляду справи в суді будь-які інші можливі спадкоємці (крім позивачів) заяв про прийняття спадщини на вказане в позовній заяві майно в нотаріальні контори не подавали, і жодних правовстановлюючих документів на вищезгадане майно чи право його успадкування суду не було пред`явлено, а позивачф фактично прийняли спадщину, суд дійшов висновку, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом спадкового майна, яке належало ОСОБА_4 , а позивач ОСОБА_2 є спадкоємицею за законом спадкового майна, яке належало ОСОБА_3 .. В судовому засіданні не встановлено підстав, що перешкоджали б в набутті права власності позивачами на спадкове майно, яким являється по 1/2 частині квартири АДРЕСА_1 .

На підставі вищевикладеного та враховуючи наявність перешкод для оформлення в нотаріальному порядку прав позивачів на спадкове майно, суд дійшов висновку про необхідність захистити права позивачів, як спадкоємців, шляхом визнання права власності останніх на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 2, 10-13, 200, 206, 247, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Первомайської міської ради Миколаївської області, третя особа: обслуговуючий кооператив ЖБК "Корабел", про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом - задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька, ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Первомайську Миколаївської області.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Первомайську Миколаївської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Вступну та резолютивну частину рішення проголошено 29.07.2020 року.

Учасники справи:

Позивачі - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_9 .

Відповідач - Первомайська міська рада Миколаївської області, місце знаходження: вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, ідентифікаційний код юридичної особи 35926170.

Третя особа - Обслуговуючий кооператив ЖБК "Корабел", місце знаходження: вул. М. Амосова, 33, м. Первомайськ, Миколаївська область, ідентифікаційний код юридичної особи 22436367.

Повне судове рішення складено 30.07.2020 року.

СУДДЯ:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення30.07.2020
Оприлюднено31.07.2020
Номер документу90688739
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —484/2135/20

Рішення від 30.07.2020

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Рішення від 29.07.2020

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

Ухвала від 09.07.2020

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Закревський В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні