Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
"31" липня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/913/20
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Давидюка В.К.,
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1
про визнання недійсними рішення, ухвалені 06.02.2020, звітно-виборчою конференцією Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира ,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду звернулася ОСОБА_1 про визнання недійсними рішення звітно-виборчою конференцією Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира, ухвалені 06.02.2020.
В обґрунтування вказаного позову зазначено, що 06.02.2020 проведено звітно-виборчу конференцію Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно- тролейбусне управління" міста Житомира, що оформлено протоколом №1 від 06.02.2020. На звітно-виборчій конференції делегати в складі 6 (шести) осіб змінили склад виконавчого органу Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира. Однак профспілкова організація не проводила обрання делегатів на звітно-виборчу конференцію. Члени первинної профспілкової організації не обирали делегатами осіб, які брали участь у проведенні звітно-виборчої конференції, а тому протокол №1 від 06.02.2020 містить недостовірні дані. На думку позивача, ухвалення рішень від імені первинної профспілкової організації неуповноваженими особами порушує законні права ОСОБА_1 як члена первинної профспілкової організації на участь у профспілкових зборах, конференціях, акціях та інших заходах, які проводить профспілка, право обирати та бути обраним до профспілкових органів. Вважає, що спір стосується захисту корпоративного права брати участь в управлінні юридичною особою, яке порушене.
Вивчивши зміст позовної заяви та розглянувши додані до неї документи, господарський суд прийшов до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства згідно з п.1 ч. 1 ст. 175 ГПК України.
Відповідно до п. 3 ч. 1. ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
За нормами ст.167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Первинна профспілкова організація Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира (ідентифікаційний код 37320819) здійснює свою діяльність як профспілкова організація.
Як визначено ч. 1 ст. 36 Конституції України, громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об`єднують громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів (ч. 3 ст. 36 Конституції України).
Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначає особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок.
Відповідно до статті 1 зазначеного Закону, професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання). Первинна організація профспілки - це добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі. Членом профспілки є особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.
За змістом положень статті 14 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів, які не передбачають можливості формування статутного капіталу такої організації під час її створення за рахунок внесків її членів, не передбачають отримання профспілковою організацією прибутку від здійснення своєї діяльності та розподілу доходу між її членами.
Як передбачено ст. 2 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Відповідно до ч. 8, 9, 10 ст. 16 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", профспілка підприємства, установи, організації, яка діє на підставі власного статуту, легалізується у порядку, визначеному цією статтею. Профспілка, об`єднання профспілок набувають права юридичної особи з моменту затвердження статуту (положення). Статусу юридичної особи набувають також організації профспілки, які діють на підставі її статуту. Профспілка, її організації, об`єднання профспілок здійснюють свої повноваження, набувають цивільних прав і беруть на себе цивільні обов`язки через свої виборні органи, які діють у межах прав, наданих їм за законом та статутом (положенням).
Частиною 8 ст. 34 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначено, що члени профспілок не відповідають своїми коштами та іншим майном за зобов`язаннями профспілки та її органів, як і профспілка та її органи не відповідають своїми коштами та іншим майном за зобов`язаннями членів профспілки.
З метою реалізації статутних завдань профспілки, їх об`єднання, які є юридичними особами, можуть здійснювати необхідну господарську та фінансову діяльність шляхом надання безоплатних послуг, робіт, створення в установленому законодавством порядку підприємств, установ або організацій зі статусом юридичної особи, формувати відповідні фонди, кредитні спілки (стаття 35 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності").
Аналізуючи вказані норми, профспілка, яка утворюється й легалізується на підставі Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та діє на підставі власного статуту, має статус юридичної особи, проте одним з принципів її створення є відсутність майнового інтересу.
Первинна профспілкова організація Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира є добровільною, неприбутковою громадською організацією, діяльність якої регулюється Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", а не є господарюючим суб`єктом у розумінні ст. ст. 3, 55 Господарського кодексу України, тому правовідносини між членами такої профспілки та самою профспілкою не мають характеру корпоративних та не підпадають під регулювання статті 20 Господарського кодексу України. Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №523/4139/17 від 11.09.2019.
Посилання ОСОБА_1 на постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі №813/6286/15 та від 06.02.2019 у справі №462/2646/17 є недоцільним, оскільки у вказаних справах вирішувався спір про відміну державної реєстрації юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, позовна заява ОСОБА_1 про визнання недійсними рішення, ухвалені 06.02.2020, звітно-виборчою конференцією Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира за характером спірних правовідносин підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира про визнання недійсними рішення, ухвалені 06.02.2020, звітно-виборчою конференцією Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" міста Житомира.
Позовні матеріали повернути заявнику - ОСОБА_1 .
Додаток: позовна заява на 31 (тридцять одному) аркуші разом з квитанцією про сплату судового збору №0.0.1783417962.1 від 27.07.2020.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та підлягає апеляційному оскарженню.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її підписання безпосередньо до суду апеляційної інстанції або згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України до апеляційного суду через відповідний місцевий суд.
Суддя Давидюк В.К.
Відправити рек. з пов.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2020 |
Оприлюднено | 31.07.2020 |
Номер документу | 90695251 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Давидюк В.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні