Рішення
від 30.07.2020 по справі 154/1997/20
ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія.

154/1997/20

2/154/602/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2020 року м. Володимир-Волинський

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді Лященка О.В.,

за участю секретаряі Баранюк О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Володимир-Волинський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Війницької об`єнаної територіальної громади Локачинського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 10 липня 2020 року звернувся до суду з позовом до Війницької об`єнаної територіальної громади Локачинського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1

Позовні вимоги обґрунтувує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилася спадщина за заповітом, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 4,43 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Березовичівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.

Зазначає, що він у визначений законом шестимісячний термін не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки не знав про існування заповіту, згідно якого батько заповів йому своє майно, а також йому не було відомо, що у батька була у власності земельна ділянка.

На початку червня 2020 року, коли він наводив порядок у будинку покійного батька, випадкового серед належних йому документів виявив заповіт та інші правовстановлюючі документи. Саме тоді йому стало відомо, що покійний батько заповів йому земельну ділянку згідно державного акту серії ІІ НОМЕР_1 015937.

У зв`язку із викладеними обставинами він не встиг у шестимісячний строк звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Тому просить визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання до Володимир-Волинської державної нотаріальної контори Волинської області заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив розгляд справи проводити у його відсутності.

Представник відповідача Війницький сільський голова Вербицький С. у підготовче судове засідання не з`явився, однак подав заяву про визнання позову, не заперечував проти його задоволення та просив розглянути справу у його відсутності.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в судове засідання не з`явились всі учасники справи у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем з дотримання порядку, встановленого ст. 206 цього Кодексу .

Згідно ч.ч. 1,4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за заявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Аналогічні положення містяться у 15 та 16 статтях ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За матеріалами справи судом встановлено, що між сторонами склалися правовідносини з питання спадкування.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.

Статтею 1272 ЦК України визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту ст.1272 ЦК України, позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.

Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленомуст.1269 ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч.5 ст.1268, ст.ст.1296-1299 ЦК України. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

У судовому засіданні встановлено наступні обставини.

Згідно наявної у справі копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ВЛ № 015937, ОСОБА_2 належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 4,43 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Березовичівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 . Внаслідок смерті останнього відкрилась спадщина на належне йому майно.

Як вбачається з заповіту від 24.12.2014 року, посвідченого секретарем Березовичівської сільської ради Володимир-Волинського району ОСОБА_3 , ОСОБА_2 заповів належне йому на день смерті майно, у тому числі і земельну ділянка площею 4,43 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Березовичівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, ОСОБА_1 .

У відповідності до ст.346 ЦК України смерть власника є однією з підстав припинення права власності.

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно до вимог ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

З матеріалів справи та наданих позивачем письмових пояснень вбачається, що після смерті батька, він у встановлений законом шестимісячний строк не звернувся із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса у зв`язку з тим, що не знав про її існування, оскільки батько не повідомляв, що йому належить земельна ділянка і що він заповів її йому, своєму синові. Про наявність у спадкодавця земельної ділянки позивач дізналася лише у червні 2020 року, виявивши у будинку батька правовстановлюючі документи та заповіт.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Оскільки суд вважає, що причини, названі позивачем, можна визнати поважними, а тому суд задовольняє позовні вимоги позивача та встановлює ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 12, 81, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України та на підставі ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці для подання до Володимир-Волинської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду .

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Війницька об`єднана територіальна громада, 45510, с. Війниця Локачинського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04332064.

Головуючий: /-/ підпис.

Суддя Володимир-Волинського

міського суду Волинської області О.В. Лященко

СудВолодимир-Волинський міський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення30.07.2020
Оприлюднено03.08.2020
Номер документу90697686
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —154/1997/20

Рішення від 30.07.2020

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лященко О. В.

Ухвала від 14.07.2020

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лященко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні