Справа № 472/634/20
Провадження №2/472/300/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" липня 2020 р. смт. Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Кучерявенко С.С.,
за участю секретаря Чорної О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Подільської сільської ради Веселинівського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовну заяву обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новосілка Веселинівського району померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшло право власності на земельну ділянку площею 5, 94 га, яка знаходиться в межах території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка складається з трьох земельних ділянок з кадастровими номерами 4821783400:01:000:0236, 4821783400:01: 000:0458 та 4821783400:02:000:0802, посвідчене Державним актом на право власності на земельну ділянку серії МК № 044848, виданого 30 липня 2004 року Веселинівською райдержадміністрацією Миколаївської області та зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності нас землю та право постійного користування земею, договорів оренди землі за № 010401000709.
За життя ОСОБА_3 заповіту не склала, тому право на спадщину отримали спадкоємці за законом. У першу чергу право на спадкування за законом отримала донька померлої - ОСОБА_1 .
Вона провела поховання матері та прийняла на зберігання Державний акт на право власності на землю, договір оренди землі, правовстановлюючі документи на житловий будинок та мала намір подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Однак, через запровадження карантину по всій території України, діяльність органів самоврядування та органів нотаріату було призупинено.
Дізнавчшись із ЗМІ інформацію про послаблення карантину та відновленняроботи нотаріусів. вона звернулась до приватного натаріуса Веселинівського районного нотаріального окргу Болгарчук О.Ф., яка надала довідку "Про надання консультації" від 11.06.2020 року за вих. № 125/01-16, в якій рекомендувала звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач вважає, що пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори з поважної причини, через введення на території України карантину та призкпинення у зв`язку з цим діяльності нотаріусів, тому просить суд визнати цю причину поважною та визначити їй дордатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом.
Ухвалою суду від 24.06.2020 року відкрито провадження у справі та справу призначено до підготовчого судового засідання.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області в судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву про розгляд справи у відсутність представника Подільської сільської ради, заперечень проти задоволення позовних вимог не мають.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
У зв`язку з тим, що відповідач, Подільська сільська рада Веселинівського району Миколаївської області, визнала позовні вимоги ОСОБА_1 в підготовчому судовому засіданні, про що надала заяву, суд вважає за можливе ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.
Суд заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 померла в с. Новосілка Веселинівського району Миколаївської області 24 вересня 2019 року, про що складено актовий запис № 183 від 30.09.2019 року Веселинівським районним відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 60858575 від 09.07.2020 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась, ніхто із спадкоємців з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався .
Відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії МК № 044848, виданого 30 липня 2004 року Веселинівською райдержадміністрацією Миколаївської області та зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування земею, договорів оренди землі за № 010401000709, на праві приватної власності ОСОБА_3 належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,94 га, що розташована в межах території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, яка складається з трьох земельних ділянок з кадастровими номерами 4821783400:01:000:0236, 4821783400:01: 000:0458 та 4821783400:02:000:0802.
За життя ОСОБА_3 заповіту не склала, тому право на спадщину після її смерті отримали спадкоємці за законом першої черги: донька ОСОБА_1 .
З свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_2 вбачається, що позивачка ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Вознесенськ Вознесенського району Миколаївської області та її матір`ю зазначена ОСОБА_3 .
З письмової консультації приватного нотаріуса Веселинівського районного нотаріального округу Миколаївської області Євстратової О.М. від 02.12.2019 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса з питанням оформлення свого права на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , однак у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, вважається такою, що не прийняла спадщину та рекомендовано звернутись до суду /а.с. 10/.
Статтею 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно дост.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 Про судовупрактику усправах проспадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 , у встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, заяву про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , до нотаріальної контори не подала, разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не проживала.
Згідно довідки Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області від 26.02.2020 року ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті за цією адресою ніхто не був зареєстрований та не проживав.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 60858575 від 09.07.2020 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась, ніхто із спадкоємців з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався .
З письмового роз`яснення приватного нотаріуса Веселинівського районного нотаріального округу Миколаївської області Болгарчук О.Ф. від 11.06.2020 року за вих. № 125/01-16 вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса з питанням подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері ОСОБА_3 , однак їй рекомендовано звернутись до суду, оскільки в шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини вона не подав, а тому вважається такою, що не прийняла спадщину.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, а тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позивач зазначає, що пропустила строк для прийняття спадщини через те, що з метою доведення факту родинних відносин з сестрою протягом тривалого часу розшукував документи та звертався до різних установ, а нотаріус відмовила в прийняті заяви про прийняття спадщини через недоведеність факту родинних відносин.
Зазначені обставини підтверджуються довідкою Веселинівського районного сектору державної міграційної служби України в Миколаївській області від 06.12.2019 року, згідно якої позивач через свого представника ОСОБА_2 звертався до міграційної служби з питанням надання відомостей відносно сестри ОСОБА_3 /а.с. 24/; довідкою Веселинівського районного відділу ДРАЦС від 06.12.2019 року згідно якої позивач через свого представника звертався до відділу з питанням отримання інформації, зокрема, актового запису про народження ОСОБА_14 /а.с. 25-26/; довідкою Державного архіву Миколаївської області від 13.12.2019 року з якої вбачається, що позивач через свого представника ОСОБА_2 звертався до державного архіву щодо отримання інформації про наявність записів за 1939 рік про народження ОСОБА_3 /а.с. 28/.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, а також враховуючи той факт, що спадщина за законом після смерті ОСОБА_3 ніким не прийнята, у відповідача відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає за можливе позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити та визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, згідно 16, 1220, 1223, 1268-1270, 1272 ЦК України та ст.ст. 76, 263-265, 273 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 ,яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новосілка Веселинівського району Миколаївської області, строком у три місяці, який починається з часу набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде виготовлено 22 липня 2020 року.
Суддя Веселинівського районного суду Миколаївської області С.С. Кучерявенко
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2020 |
Оприлюднено | 03.08.2020 |
Номер документу | 90708685 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Кучерявенко С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні