Справа № 576/1353/20
Провадження № 2/576/402/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2020 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Мазура С.А.,
за участі:
секретаря Пугач В.Л.,
розглянувши у загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Студеноцької сільської ради Глухівського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом до Студеноцької сільської ради Глухівського району Сумської області (далі - Відповідач) про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті її матері ОСОБА_2 .
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати, ОСОБА_2 . Вона є її спадкоємицею. Після смерті матері вона не звернулася до нотаріальної контори протягом шести місяців, оскільки вважала, що вона є єдина спадкоємиця і автоматично успадкує майно матері. Нещодавно вона вирішила оформити спадок ОСОБА_2 і надала до нотаріальної контори всі необхідні документи. Нотаріус повідомила їй, що нею пропущений термін на подачу заяви про прийняття спадщини. Зазначає, що була необізнана щодо того, що потрібно звертатися до нотаріальної контри протягом шести місяців. Крім того, вона є інвалідом другої групи по зору. Вказані обставини вважає поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання Позивач не з`явилася, але від представника надійшла письмова заява про підтримання позовних вимог та про розгляд справи без участі позивача.
Представник Відповідача - Студеноцької сільської ради Глухівського району Сумської області в судове засідання не з`явився, але до суду електронною поштою надіслану заяву, в якій зазначив, що Студеноцька сільська рада з позовом згодна та просить розглянути справу без участі представника сільської ради.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 78 років в с. Студенок Глухівського району Сумської області померла ОСОБА_2 (а.с.2).
Зі свідоцтва про народження вбачається, що ОСОБА_3 і ОСОБА_2 є батьками Позивача - ОСОБА_1 (а.с.5).
Згідно довідки Студеноцької сільської ради Глухівського району Сумської області № 221, ОСОБА_2 на час смерті була зареєстрована та проживала сама за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені померлої ОСОБА_2 Студеноцькою Сільською радою не посвідчено (а.с.3).
Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 Позивач є інвалідом 2 групи (а.с.7).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), інформація після смерті ОСОБА_2 відсутня.
Частиною першою статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частинами першою та другою статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, наданої в.о. державним нотаріусом Глухівської районної державної нотаріальної контори Сумської області Сіманенко Т.П. 25 липня 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері - ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини (а.с.24).
Відповідно до роз`яснень, що містяться в абзаці 6 пункту 24 постанови пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №8 від 30 травня 2008 року вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як з`ясовано, Позивач мотивує пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини тим, що була юридично необізнана з порядком прийняття спадщини та є інвалідом другої групи по зору.
Суд визнає, що необізнаність Позивача не є достатнім доказом непереборності та істотності труднощів в поданні заяви про прийняття спадщини в строк, проте враховуючи що Позивач є інвалідом 2 групи по зору , а також те, що вона є донькою спадкодавця, наявність заінтересованості Позивача у прийнятті спадщини, і відсутністю інших спадкоємців, які б звернулись із заявою про прийняття спадщини та з урахуванням загальних засад цивільного судочинства, суд вважає, що визначення Позивачу (спадкоємцю за законом) додаткового строку для прийняття спадщини, не буде суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам, а тому задовольняє позов повністю, надавши додатковий строк в один місяць, що буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1221, 1223, 1261, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, статтями 12, 13, 81, 259, 263, 264 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк тривалістю один місяць з дати набрання рішенням законної сили для подання нею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Студенок Глухівського району Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження можуть бути продовжені за відповідною заявою.
Суддя С.А. Мазур
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2020 |
Оприлюднено | 03.08.2020 |
Номер документу | 90709389 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Мазур С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні