Справа №647/1673/20
Провадження № 2/647/380/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.07.2020 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Волошина Р.Р.,
за участю секретаря Татаровської І.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду у місті Бериславі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ковальчук Ірина Миколаївна до Новокаїрської сільської ради Бериславського району про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ковальчук Ірина Миколаївна, звернувся до суду з позовом до Новокаїрської сільської ради Бериславського району про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті, крім іншого, до складу спадщини входить земельна ділянка площею 2,2254 га, кадастровий номер 6520684800:03:037:0010.
Розпорядженням голови Бериславської районної держаної адміністрації від 15 квітня 2009 року №389 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки.
На підставі вказаного вище розпорядження було розроблено технічну документацію, проведено державну реєстрацію та сформовано земельні ділянки окремо на кожного співвласника згідно вказаного Державного акта.
Проте ОСОБА_2 помер, не встигнувши зареєструвати право власності. Згідно змісту заповіту, померлий заповів все належне йому майно позивачу.
З метою оформлення спадкових прав, позивач звернувся до нотаріальної контори проте отримав відмову у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на відповідну земельну ділянку.
У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з заявою в якій просить визнати за ОСОБА_1 , право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на земельну ділянку, загальною площею 2,2254 га, кадастровий номер 6520684800:03:037:0010, що розташована на території Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Ухвалою Бериславського районного суду Херсонської області від 06 липня 2020 року було відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання.
Від представника позивача ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Від відповідача у судове засідання надійшла заява про розгляд справи у відсутність його представника, позов визнає.
Суд вважає за можливе справу розглянути у відсутності сторін, в порядку ч.3 ст.211 ЦПК України, та ухвалити в підготовчому засіданні рішення відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Зі свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 12.07.2010 року вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 4).
З копії Державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЯА №252958 від 26.08.2005 року вбачається що співвласником земельної ділянки загально площею 31,60 га, в тому числі є ОСОБА_2 . З часткою у спільній власності 0,0704%.
Згідно витягу з Державного Земельного кадастру про земельну ділянку від 12.02.2020 року, земельна ділянка, загальною площею 2,2254 га, кадастровий номер 6520684800:03:037:0010, що розташована на території Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області належить ОСОБА_2 на праві постійного користування земельною ділянкою.
З копії заповіту від 07.06.2010 року, посвідченого секретарем Новокаїрської сільської ради вбачається, що ОСОБА_2 заповів все належне йому майно ОСОБА_1 1977 р.н.
З листа №74/02-14 від 02.07.2020 року, приватного нотаріуса Бериславського районного нотаріального округу Херсонської області Симутенко Т.Г., вбачається що 10.12.2010 року заведена спадкова справа № 65/10 до майна померлого ОСОБА_2 , позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на відповідну земельну ділянку. Позивачу запропоновано звернутись до суду для визнання за ним права власності на земельну ділянку.
Згідно зі ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців!. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що передбачено статтею 1217 ЦК України.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 1 липня 2004 року, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Як роз`яснено у п. 6 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , суди повинні мати на увазі, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ). Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об`єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об`єкт нерухомого майна.
При цьому, наприклад, спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Враховуючи викладені обставини справи та вимоги Закону, суд вважає, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, у зв`язку з чим вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
Підстави для відмови у задоволенні позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 81,259,263-265,268 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ковальчук Ірина Миколаївна до Новокаїрської сільської ради Бериславського району - задовольнити.
В порядку спадкування за заповітом від 07.06.2010 року після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку, загальною площею 2,2254 га, кадастровий номер 6520684800:03:037:0010, що розташована на території Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.Р.Волошин
Суд | Бериславський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2020 |
Оприлюднено | 03.08.2020 |
Номер документу | 90710535 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бериславський районний суд Херсонської області
Волошин Р. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні