Справа № 616/437/20
Провадження № 2-о/616/18/20
У Х В А Л А
31 липня 2020 року смт. Великий Бурлук
Суддя Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркова Ю.М., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Григорівська територіальна громада в особі Григорівської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
30.07.2020 адвокат Хуторненко Е.В. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою з наступними вимогами:
-встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
-витребувати в відділі державної реєстрації актів цивільного стану Великобурлуцького районного управління юстиції у Харківській області інформацію про державну реєстрацію шлюбу ОСОБА_2 із зазначенням відомостей про другого з подружжя;
-встановити факт того, що особа, вказана в свідоцтві про народження серії НОМЕР_2 від 20.06.1948, як ОСОБА_2 і особа, вказана в свідоцтві про смерть серія НОМЕР_3 від 12.09.2017, як ОСОБА_2 , особа, вказана в записі про народження № 33 від 30.01.2020, як ОСОБА_2 , особа, вказана в заповіті від 05.11.2001, зареєстрований в реєстрі за № 29, як ОСОБА_2 , є однією і тією ж особою.
Ознайомившись із заявою, дійшов наступного:
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
У відповідністю з ст. 175 ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
У відповідністю зі ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Правила цієї статті щодо подання копій документів не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок злочину чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.
У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.
До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
До заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребовування.
До позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, враховуючи ставку судового збору, встановлену в п. 4 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону, при поданні заяви у справах окремого провадження (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) та розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 р., заяви, заявник має сплатити судовий збір в розмірі 420,40 грн за кожну вимогу заяви про встановлення факту родинних відносин.
Оскільки заявником при подачі заяви сплачено 420,40 грн, то, з метою дотримання наведених приписів Закону, заявнику слід сплатити судовий збір в розмірі 420,40 грн за кожну вимогу та надати оригінал відповідного платіжного документу до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч.є 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту:
1) родинних відносин між фізичними особами;
2) перебування фізичної особи на утриманні;
3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;
4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу;
6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення факту, що мають юридичне значення (зі змінами та доповненнями) в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно із законодавством такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбаченого іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно вимог ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Із заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення фактів, які просить встановити заявник, йому необхідні для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Проте, до заяви не додано відповідних доказів, що підтверджують звернення заявника до нотаріуса з метою оформлення спадщини, та доказів того, що йому було відмовлено в цьому із зазначенням причин відмови, які б перебували у причинно-наслідковому зв`язку з тими фактами, які просить встановити заявник (обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, яка слугувала б підтвердженням того, що в заявника на стадії оформлення права на спадщину виникли труднощі при підтвердженні родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємцем). Натомість заявник додав до заяви копію постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10.12.2019 р. за вих. № 279/02-31 про відмову у відкритті спадкової справи після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з неприйняттям спадщини в шестимісячний термін.
Викладене у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії вказує на те, що встановлення даних фактів пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Звертаючись із заявою про встановлення факту родинних відносин, заявник просить встановити інший факт, встановлення якого у судовому порядку не передбачено ч. 1 ст. 315 ЦПК України.
Заява не відповідає вимогам ст. ст. 175, 318 ЦПК України.
Перелічені недоліки заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі та подальший розгляд справи та ухвалення законного та обґрунтованого рішення.
За таких обставин заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху і надати заявникові строк для усунення недоліків відповідно до цієї ухвали і роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною і йому повернута.
Відповідно до статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 259-261, 318 ЦПК України,
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Григорівська територіальна громада в особі Григорівської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху, встановити заявнику десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків заяви шляхом подання заяви, яка має відповідати вимогам ст. ст. 175, 177, 318 ЦПК України, і роз`яснити, що в іншому випадку заява буде вважатися неподаною і йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 31.07.2020.
Суддя:
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2020 |
Оприлюднено | 03.08.2020 |
Номер документу | 90721419 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Подмаркова Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні