Справа № 361/1472/20
Провадження № 2/361/2026/20
27.07.2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
27 липня 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Мищенко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про позбавлення батьківських прав,
установив:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про позбавлення батьківських прав.
Позивач зазначала, що вона є рідною бабусею малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання №1-1/2981, виданою відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування Прозорий офіс Броварської міської ради Київської області від 12 лютого 2020 року.
Право власності на квартиру АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 , що підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 24 липня 1996 року, зареєстрованого державним нотаріусом Броварської міської державної нотаріальної контори Тереховою Н.С. та зареєстрованого в реєстрі за №2-4597.
Син позивача відповідач ОСОБА_2 з 2007 року по 25 лютого 2013 року перебував у цивільних шлюбних відносинах з відповідачем ОСОБА_3 , а з 26 лютого 2013 року по 15 листопада 2017 року вони перебували у офіційних шлюбних відносинах, після державної реєстрації шлюбу дружина взяла прізвище ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області 26 лютого 2013 року, актовий запис №84.
Від даного шлюбу у них народилася донька - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області 27 червня 2007 року, актовий запис №532.
Родинні стосунки позивача з малолітньою ОСОБА_4 підтверджуються свідоцтвом про народження відповідача ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , виданого відділом реєстрації актів громадянського виконкому Броварської міської ради Київської області від 15 грудня 1998 року, де ОСОБА_1 записана у графі мати .
Під час перебування у шлюбі відповідачі зловживали алкогольними напоями, постійно влаштовували сварки, працював та заробляв кошти лише відповідач ОСОБА_2 , займалися влаштуванням особистого життя не спілкувалися з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не цікавилися її здоров`ям та не займалися її лікуванням, не піклувалися про фізичний і духовний розвиток доньки, про її навчання, не забезпечували необхідним харчуванням.
До жовтня 2016 року ОСОБА_4 проживала разом з відповідачами за адресою: АДРЕСА_3 , проте у зв`язку з постійними сварками, які виникали між її батьками вона більшість часу вимушена була проводити у позивача, оскільки постійно перебувала у стресовому стані.
Неодноразово позивач зверталася до відповідачів з проханням почати вести здоровий сімейний спосіб життя, перестати сваритися, вживати алкогольні напої та наркотичні речовини, почати приділяти увагу їхній доньці, цікавитися її життям, здоров`ям та успіхами у навчанні, оскільки вона потребує їхньої уваги та любові. Проте відповідачі нічого не робили задля порятунку сім`ї, з кожним днем їхній шлюб все більше ставав безперспективною тратою часу двох чужих одне одному людей, а донька виявилася непотрібною жодному з них.
Посилаючись на викладене, позивач просила суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно їхньої малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні позовній заяві, просила про задоволення позову в повному обсязі.
В судове засідання відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не з`явилися, про місце та час розгляду справи повідомлялися належним чином через оголошення на офіційному веб-сайті Броварського міськрайонного суду Київської області https://br.ko.court.gov.ua.
В судовому засіданні представник третьої особи органу опіки та піклування виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області Подласій Ю.С. позовні вимоги підтримала, не заперечувала проти їх задоволення в повному обсязі.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показала, що є подругою позивача, дружать з семи років, позивач ОСОБА_1 останні три роки займається вихованням онучки, відповідача ОСОБА_3 останній раз бачила в грудні в стані алкогольного сп`яніння, в якому вона перебуває більшість часу.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_7 показала, що є рідною сестрою відповідача ОСОБА_3 , малолітня дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з бабусею та дідусем, вони про неї піклуються, мати дитиною не цікавиться, навіть з днем народження не вітає, батько також дитиною не займається.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі, від спільного подружнього життя мають неповнолітню дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.17), шлюб між сторонами було розірвано рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 15 листопада 2017 року (а.с.23).
16 січня 2018 року відповідач ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_8 та після реєстрації шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 , виданим 16 січня 2018 року Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (а.с.22).
Неповнолітня дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована, а з жовтня 2016 року проживає разом з бабусею позивачем ОСОБА_1 та дідусем ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , квартира належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу квартири від 24 липня 1996 року, зареєстрованого державним нотаріусом Броварської міської державної нотаріальної контори Тереховою Н.С. та зареєстрованого в реєстрі за №2-4597, навчається у Броварській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №10 Броварської міської ради Київської області (а.с.13,15).
Відповідно до характеристики з Броварської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 Броварської міської ради Київської області від 31 січня 2019 року, ОСОБА_4 за час навчання у школі проявила себе дисциплінованою ученицею, має хист до гуманітарних наук, захоплюється образотворчим мистецтвом, гарно малює. ОСОБА_4 має спокійний, добрий, врівноважений характер, у колективі поводить себе стримано, а інколи буває замкнена. Учениця є ввічливою, скромною, охайною та вихованою. По відношенню до товаришів і старших є тактовною. Користується авторитетом у класі. Всі доручення виконує сумлінно та старанно. У характеристиці також зазначено, що ОСОБА_4 три роки постійно проживає зі своєю бабусею ОСОБА_1 та дідусем ОСОБА_4 . Бабуся постійно піклується про дівчинку, відвідує батьківські збори, фінансово підтримує її, лікує, допомагає вчити уроки, влаштовує її дозвілля, телефонує і цікавиться шкільним життям ОСОБА_4 . Мати ОСОБА_3 та батько ОСОБА_2 за три роки навчання доньки у 5-му, 6-му та 7-му класах до школи з`являлися лише двічі, але участі у вихованні та навчанні доньки не приймали (а.с.18,19).
Згідно акту обстеження умов проживання №65 від 13 лютого 2020 року, неповнолітня ОСОБА_4 проживає у окремій кімнаті, де є ліжко, письмовий стіл, шафа для книжок, одягу, забезпечена телефоном та планшетом. Квартира мебльована, у квартирі наявна необхідна побутова техніка. Санітарно-гігієнічний та технічний стан житла добрий, в квартирі чисто та охайно наявний ремонт, комунальні послуги сплачуються вчасно. ОСОБА_4 залишилася без батьківського піклування у зв`язку з тим, що її батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ухиляються від виконання своїх обов`язків, ведуть асоціальний спосіб життя (вживання алкоголю, наркотиків). Умови проживання задовільні (а.с.25).
Згідно медичного висновку про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини від 25 лютого 2020 року, ОСОБА_4 є здоровою, проте у неї було діагностовано хворобу Шляттера . Хвороба Шляттера зазвичай розвивається у підлітковому віці (11 до 16 років) у дітей, які займаються спортом, що включає біг, стрибки та швидкі зміни напрямку - такі як футбол, баскетбол, гімнастика та балет (а.с.26).
Відповідач ОСОБА_2 є наркозалежним, з 2019 року по теперішній час проходить курси психо-соціальної реабілітації у клініці по лікуванню алкоголізму та наркоманії на підставі договору про надання послуг по психо-соціальній терапії залежностей, укладеного 07 липня 2019 року ОСОБА_1 з Громадською організацією Клініка лікування алкоголізму та наркоманії (код ЄДРПОУ: 39848086) (а.с.24).
У провадженні Броварського міськрайонного суду Київської області перебуває кримінальна справа №361/962/19, згідно якої відповідач ОСОБА_2 обвинувачується у скоєнні злочину, передбаченого частиною 3 статті 15 та частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України.
Орган опіки та піклування виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області підтримує позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про позбавлення їх батьківських прав по відношенню до малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.53-56).
Згідно статті 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Статтею 12 Закону України Про охорону дитини передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30.03.2007 р., особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.
У відповідності до Принципу 6 Міжнародної Декларації прав дитини проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року - дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона має, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїх обов`язків.
З вище наведених фактів вбачається, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню неповнолітньої дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: не займаються вихованням дитини, фізичним, духовним розвитком та матеріально не забезпечують, і взагалі ставляться до дитини байдуже.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову про позбавлення відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав відносно їх неповнолітньої дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Разом з тим, щодо стягнення аліментів суд зазначає наступне.
Матеріалами справи встановлено, що аліменти із відповідачів за рішенням суду не стягувалися та між сторонами відсутня домовленість про добровільну сплату відповідачами аліментів.
У відповідності до статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (далі Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Статтею 18 Конвенції передбачено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Як передбачено ч. 2 та ч. 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до вимог ст. 180 та ч. 1 ст. 183 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно із ч. ч. 1,2,3 ст. 181 СК України, способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
За змістом ст. ст. 181,182 СК України, кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. При визначені розміру аліментів суд, враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
У відповідності до ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік , прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2020 року - 2218 гривень, з 1 липня - 2318 гривень, з 1 грудня - 2395 гривень.
Як передбачено ч. 1 ст. 184 СК України, суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
З огляду на вищевказані норми чинного законодавства, які регулюють дані правовідносини, суд вважає за необхідне стягнути із відповідачів аліменти на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 1159 грн. з кожного, який відповідає розміру 50% від одного прожиткового мінімуму для дитини даного віку. У відповідність до вимог ст. 191 СК України, аліменти підлягають стягненню щомісячно, починаючи з дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.
Згідно із ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень, зокрема, у справах про стягнення аліментів.
За таких обставин суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову в повному обсязі.
За змістом п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , у справах про стягнення аліментів позивачі від сплати судового збору звільняються. Також, позивач просила суд всі судові витрати покласти на відповідачів.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідачів на користь держави судовий збір в розмірі по 1681,60 грн. з кожного (задоволення позовних вимог про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів).
Керуючись Законом України Про охорону дитини , ст.ст. 150, 164, 180-185, 191 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 141, 258-259, 263-265, 280-284, 350, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно неповнолітньої доньки: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно неповнолітньої доньки: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , уродженця міста Бровари Київської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 , аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 1159 (одна тисяча сто п`ятдесят дев`ять) грн., але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно з відповідною індексацією згідно закону, на утримання неповнолітньої доньки: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з дня пред`явлення позову 28 лютого 2020 року і до досягнення дитиною повноліття, на користь - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .
Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , яка народилася в місті Бровари Київської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_5 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_6 , аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 1159 (одна тисяча сто п`ятдесят дев`ять) грн., але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно з відповідною індексацією згідно закону, на утримання неповнолітньої доньки: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з дня пред`явлення позову 28 лютого 2020 року і до досягнення дитиною повноліття, на користь - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню
Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , на користь держави судовий збір у розмірі 1681,60 грн .
Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , на користь держави судовий збір у розмірі 1681,60 грн .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя В. С. Сердинський
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2020 |
Оприлюднено | 04.08.2020 |
Номер документу | 90729758 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Сердинський В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні