Справа № 539/2007/20
Провадження № 2/539/883/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2020 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді - Даценка В.М.,
з участю секретаря - Джадан І.В.,
розглянувши на підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Вовчицької сільської ради Лубенського району Полтавської області, третя особа приватний нотаріус Хорольського районного нотаріального округу Горбань Владислав Володимирович про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Територіальної громади в особі Вовчицької сільської ради Лубенського району Полтавської області, третя особа приватний нотаріус Хорольського районного нотаріального округу Горбань В.В. про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
У позові вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Хорол Полтавської області помер його рідний дядько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилось спадкове майно, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 .
Враховуючи ті обставини, що на території України з 18.03.2020 року введено карантин, приймання нотаріальними конторами громадян було призупинено, а також не було автобусного сполучення, тому він не зміг вчасно звернутись до нотаріуса у м.Хоролі із заявою про прийняття спадщини, тому, коли він звернувся до приватного нотаріуса Хорольського районного нотаріального округу у вчиненні нотаріальних дій йому було відмовлено у зв`язку з пропущенням ним встановленого 6-ти місячного строку.
Позивач прохає суд визнати поважними причини пропуску строку та визначити йому додатковий строк терміном 3 місяці для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 не з`явився, звернувся до суду з клопотанням щодо розгляду справи у його відсутність, позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача Вовчицької сільської ради Лубенського району в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без його участі, щодо задоволення позову не заперечує.
Третя особа приватний нотаріус Хорольського районного нотаріального округу Горбань В.В. в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, щодо позовних вимог покладається на рішення суду.
Зважаючи на те, що відповідач визнав позов, суд у відповідності до ч.3 ст.200 ЦПК України вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.
За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до ст.ст. 76-83 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи…Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень…Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи…Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях … Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Постановою Верховного суду від 26.06.2019 по справі №565/1145/17 розширено перелік поважних причин пропуску прийняття спадщини, а саме: поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема:
1) тривала хвороба спадкоємців;
2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;
3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонними;
4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України;
5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Хорол Полтавської області помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8), після смерті якого залишилось спадкове майно, зокрема, житловий будинок АДРЕСА_1 , в якому на даний час проживає позивач.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з наданий копій свідоцтв про народження (а.с.5,7), померлий ОСОБА_2 був позивачеві рідним дядьком, і як стверджує позивач, він єдиний спадкоємець після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Причиною пропуску звернення позивача до нотаріуса у м.Хорол, де відкрилась спадщина, стала причина відсутності автобусного сполучення та призупинення приймання громадян нотаріусами у зв`язку із введенням на території України карантину за Постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 .
Суд вважає, поважною причиною пропуску 6-ти місячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини позивачем, при цьому суд також враховує, що термін пропуску строку на прийняття спадщини невеликий, відповідач відносно позову не заперечує, що у сукупності з іншими обставинами справи, вказує на наявність підстав для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки визначений частиною першою статті 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини, пропущено позивачем із поважних, незалежних від позивача причин, які впливали на своєчасність подання ним заяви до нотаріальної контори щодо прийняття спадщини, а тому позов підлягає задоволенню.
Оплату судових витрат взяв на себе позивач і не прохає стягувати з відповідача.
Керуючись ст. ст. 4,89,141,200,258,259,263-265,268 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіальної громади в особі Вовчицької сільської ради Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 22547638, юридична адреса: с.Вовчик вул.Іларіона Сухомлина,36 Лубенського району Полтавської області), третя особа приватний нотаріус Хорольського районного нотаріального округу Горбань Владислав Володимирович (юридична адреса: м.Хорол вул.Небесної Сотні,42 Полтавської області) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном 3 (три) місяці, з моменту вступу рішення в законну силу, для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду В.М.Даценко
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2020 |
Оприлюднено | 04.08.2020 |
Номер документу | 90731998 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Даценко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні